| janvaljan a întrebat:

As vrea sa va intreb voi ce credeti : Dumnezeu are imaginatie?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu spuneam despre creatie ca sta in puterea imaginatiei, pentru ca stiu din experienta persoanala. Dumnezeu m-a inyestrat cu o creativitate deosebita, incit am creat deja multe lucruri frumoase (nu ma laud, altii zic asta despre ce fac eu, eu inca consider ca fac kitsch-uri), si de fiecare data procesul creatiei incepe cu imaginatia, imi fac o imagine mentala pe care mai apoi o pun intr-un proiect scris sau desenat pe calculator, iar mai apoi devine ceva real. Fara imaginatie, nu as putea crea. Nu stiu insa cum e la Dumnezeu, odata ce, dupa cum ai zis si tu, traieste intr-un prezent continuu, oricum, ce a creat El, cu sau fara imaginatie, a creat bine!

13 răspunsuri:
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Da. dă pe-afară pe urechi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât de mari sunt lucrările Tale, Doamne, şi cât de adânci sunt gândurile Tale!

Cât de nepătrunse mi se par gândurile Tale, Dumnezeule, şi cât de mare este numărul lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Nu vă înşelaţi: „Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va şi secera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!"

| janvaljan explică (pentru anonim_4396):

Vroiam o parere personala ..clara

| janvaljan explică (pentru U2lrish):

Uite eu CRED...dar mai cred de asemenea ca DUMNEZEU nu are imaginatie caci altfel orice si-ar imagina s-ar realiza pe loc ..nu?!

| cristi202 a răspuns:

Da, asa e cum zici, daca ar avea imaginatie, orice si-ar imagina, s-ar realiza pe loc. El e vesnicul prezent, si ca sa vorbesti de imaginatie, trebuie sa te gindesti la un lucru existent doar in mintea cuiva, inainte de a realiza lucrul imaginat, ori, in acest caz, e vorba de un trecut, ce nu e posibil la Dumnezeu. El cind spune ceva, acel lucru se si face zice Biblia.
Dar, daca nu are imaginatie, ceva tot trebuie sa aiba care s atina loc de imaginatie, daca stai sa te gindesti la toata natura creata. Numai o minte cu imaginatie puternica poate crea ceva cum a creat El, pentru ca insasi creerea sta in puterea imaginatiei. Dar nu stim cum stau lucrurile la El, Samai ti-a raspuns foarte bine - gindurile Lui sunt de nepatruns, si e greu de inteles un om, dar mai Dumnezeu, care este net superior si complex!

| 4b a răspuns:

O imaginatie de neinteleswinking

| janvaljan explică (pentru cristi202):

Crearea lumii cred ca mai degraba sta in cuvantul(voia ) lui Dumnezeu decat in gandul Lui.Nu sunt de acord ca "insasi creerea sta in puterea imaginatiei..." Dumnezeu traieste intr-un prezent continuu si de aceea cred ca nici nu i-ar folosi imaginatia.

| Angel0 a răspuns:

"aive"
Dupa cum scrii, as zice ca esti ateu si ca te-ai oprit cu "stiinta" undeva pe la clasa a 2-a.

| janvaljan explică (pentru Angel0):

Lasa-l in pace discutia e deschisa pentru toata lumea insa eu astept mai mult pareri personale argumentate, bineinteles...

| Rapplex a răspuns:

Daca exista, inseamna ca are nevoie de inteligenta, ca e cam mediocru tipu.