| janvaljan a întrebat:

As vrea sa va intreb voi ce credeti : Dumnezeu are imaginatie?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu spuneam despre creatie ca sta in puterea imaginatiei, pentru ca stiu din experienta persoanala. Dumnezeu m-a inyestrat cu o creativitate deosebita, incit am creat deja multe lucruri frumoase (nu ma laud, altii zic asta despre ce fac eu, eu inca consider ca fac kitsch-uri), si de fiecare data procesul creatiei incepe cu imaginatia, imi fac o imagine mentala pe care mai apoi o pun intr-un proiect scris sau desenat pe calculator, iar mai apoi devine ceva real. Fara imaginatie, nu as putea crea. Nu stiu insa cum e la Dumnezeu, odata ce, dupa cum ai zis si tu, traieste intr-un prezent continuu, oricum, ce a creat El, cu sau fara imaginatie, a creat bine!

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da, asa e cum zici, daca ar avea imaginatie, orice si-ar imagina, s-ar realiza pe loc. El e vesnicul prezent, si ca sa vorbesti de imaginatie, trebuie sa te gindesti la un lucru existent doar in mintea cuiva, inainte de a realiza lucrul imaginat, ori, in acest caz, e vorba de un trecut, ce nu e posibil la Dumnezeu. El cind spune ceva, acel lucru se si face zice Biblia.
Dar, daca nu are imaginatie, ceva tot trebuie sa aiba care s atina loc de imaginatie, daca stai sa te gindesti la toata natura creata. Numai o minte cu imaginatie puternica poate crea ceva cum a creat El, pentru ca insasi creerea sta in puterea imaginatiei. Dar nu stim cum stau lucrurile la El, Samai ti-a raspuns foarte bine - gindurile Lui sunt de nepatruns, si e greu de inteles un om, dar mai Dumnezeu, care este net superior si complex!

| janvaljan explică (pentru cristi202):

Crearea lumii cred ca mai degraba sta in cuvantul(voia ) lui Dumnezeu decat in gandul Lui.Nu sunt de acord ca "insasi creerea sta in puterea imaginatiei..." Dumnezeu traieste intr-un prezent continuu si de aceea cred ca nici nu i-ar folosi imaginatia.

| cristi202 a răspuns (pentru janvaljan):

Eu spuneam despre creatie ca sta in puterea imaginatiei, pentru ca stiu din experienta persoanala. Dumnezeu m-a inyestrat cu o creativitate deosebita, incit am creat deja multe lucruri frumoase (nu ma laud, altii zic asta despre ce fac eu, eu inca consider ca fac kitsch-uri), si de fiecare data procesul creatiei incepe cu imaginatia, imi fac o imagine mentala pe care mai apoi o pun intr-un proiect scris sau desenat pe calculator, iar mai apoi devine ceva real. Fara imaginatie, nu as putea crea. Nu stiu insa cum e la Dumnezeu, odata ce, dupa cum ai zis si tu, traieste intr-un prezent continuu, oricum, ce a creat El, cu sau fara imaginatie, a creat bine!

| Angel0 a răspuns:

"aive"
Dupa cum scrii, as zice ca esti ateu si ca te-ai oprit cu "stiinta" undeva pe la clasa a 2-a.

| janvaljan explică (pentru Angel0):

Lasa-l in pace discutia e deschisa pentru toata lumea insa eu astept mai mult pareri personale argumentate, bineinteles...

| Rapplex a răspuns:

Daca exista, inseamna ca are nevoie de inteligenta, ca e cam mediocru tipu.

| 4b a răspuns:

O imaginatie de neinteleswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât de mari sunt lucrările Tale, Doamne, şi cât de adânci sunt gândurile Tale!

Cât de nepătrunse mi se par gândurile Tale, Dumnezeule, şi cât de mare este numărul lor!

| janvaljan explică (pentru anonim_4396):

Vroiam o parere personala ..clara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!"

Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Da. dă pe-afară pe urechi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Nu vă înşelaţi: „Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va şi secera.