| Urizen a întrebat:

Astazi am trecut pe la "Studiul Biblic". Ce faceam acolo? Asta nici eu nu stiu, cert este ca m-am lasat convins de un bun prieten, care, asa, brusc si dintr-o data a devenit un fanatic religios. Se pare ca nu era singur, multi prieteni si colegi/fosti colegi erau acolo pe cand am ajuns.

Dupa 5-10 minute, vine si tipul care organiza activitatea. Intram inauntru, ne serveste cu niste ceai, si incepe. A ales un subiect destul de ciudat, de fapt, doua, unul fiecare ora. Primul era "Muzica Satanica". Dupa cateva minute in care ne-a prezentat poze despre felul in care ingheata apa cand este pusa intr-o incapere cu muzica. Prima poza, ceva gheata pe un fundal rosu, dupa 4 ore de Metallica - Fuel. Dupa mai multe poze si argumente care nu prea aveau sens am facut o pauza scurta.

Apoi a urmat subiectul 2! Sincer, la asta ma asteptam. Era SATANISMUL! Oh, vai! Dupa aproape o ora de strigate, se intoarce brusc catre mine si, citez: "Am aflat de la prietenii tai ca esti satanist. Ei te-au adus aici pentru ca le este mila de tine si vor sa fii salvat!".
Dupa ce am reusit sa nu rad, m-am ridicat si am iesit, destul de dezamagit de prietenii mei.

Asa, acum, timpul pentru intrebari, adresate in principal persoanelor crestine:
1. De ce multi dintre voi cred ca ateii, ca si mine, suntem satanisti? Eu unul nu sunt, si, desi cateodata mut o biblie, doua la sectia SF sau Fantasy in librarii, nu cred ca asta inseamna ca venerez SUTANA!
2. De ce va este mila de noi? Credeti ca sunteti mai presus, pentru ca va traiti toata viata in frica, fara sa stiti cand o sa muriti, daca sunteti "curati" de pacate sau nu? Da, cu siguranta aia este calea cea buna, dar totusi, eu o sa imi traiesc viata cat de bine pot, fara sa imi fac griji ca o sa fiu traznit de Taticu'-Din-Ceruri sau ca o sa ard in iad, si fara sa imi fac griji pentru cand o sa mor.
3. De ce exista "Studiul Biblic"? Daca nu ai un preot sa te ghideze, sa te faca sa intorci spatele lacunelor si idioteniilor din Biblie, cartea asta, practic, e o arma impotriva propriei existente. Daca folosesti logica si/sau cunostintele pe care le-ai acumulat pana in momentul de fata, sunt destul de sigur ca nu o sa crezi in oamenii facuti din lut, sau in serpi vorbitori, sau in virgine care dau nastere (apropo, dupa nastere "Fecioara" ramane intr-o situatie foarte nasoala, care ii rupe himenul destul de brusc. Daca nu ma insel, ar trebui sa raman cu o hemoragie destul de serioasa, da' las', aveau perfuzii pe vremea aia, nu?), oameni care manual aduna 2 exemplare din fiecare animal din lume, sau inundatii care, in mod misterios nu lasa absolut nici o urma a existentei sau trecerii lor.

Cam atat, prietenasi. Astept raspunsuri.

8 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Vezi bre ca in Sf Scriptura mai gasesti un magar care vorbeste te rog sa nu uiti de existenta lui.
Apoi :
Vad ca la punctul 3 ii dai tare cu logica si bagi mare cu argumente
Apropo cum de toate civilizatiile de acum 5000 de ani stiau de dragoni si ii mai gasim pictati prin pesteri sculptati prin temple. Juri ca sunt T rex cind si aia mici stiu ca lighioanele au disparut acum 65 milioane de ani 65.000.000? cica oamenii dateaza cam de 40.000 ani Cred ca sesizezi diferenta de 3 zerouri
Apoi :Ce cunostinte aveau anticii despre dinozauri sa nu zici ca plecau la cautat fosile cu catapulta,ca ma prapadesc de ris
Apoi :
Sa nu bagi chestia ca uite imaginatia si bla bla bla ca bagau si primitivii niste extrapolari ale animalelor existente stiu eu vulpi cu aripi,iepuri zburatori, ciini cu pedale, porcul cu frine rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Ai revenit pe unde ai fost?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Da care oamenii pesteri ca doar adam si eva nu au locuit in pesteri nu apare asa ceva in biblie

| Thunder a răspuns:

Astea sunt prejudecati din timpuri stravechi de care nu au mai reusit unii oameni sa scape de ele (nu ca ar incerca sa scape de ele). Se tot transmit din generatie in generatie. Mie nu mi-a spus nimeni pana acum ca i-ar fi mila de mine ca nu sunt religios, poate n-am dat eu peste habotnici. In schimb, tipul ala facea demonstratie pe tine, isi justifica si banii in felul asta in ochii enoriasilor. Dupa ce ai plecat cred ca a zis ceva de genu:"Vedeti puterea diavolului! Continuati sa frecventati studiul biblic. Nu uitati ca saptamana viitoare punem in vanzare un obiect sfant". Trebuia sa ii umpli frigiderul liderului si a tuturor din sala daca au fost nesimtiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice lucru minoritar care e privit de majoritate e ceva tabu, mai sunt uni fanatici din pacate care sunt limitati mintal si ne face satanisti, ei nu pot concepe ca exista persoane care nu au nevoie de stapan, am fost si eu o data la penticostali intr-o piesa era versete ori slujesti lui satana ori lui dumnezeu, ei nu pot concepe ca exista si oammenii liberi, nu are rost sa la contrazici numa rau isi faci data viitoare gandeste mai bine daca mai vei merge deci nu vad rostul find ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prietenii ai fara suparare aia te credeau satanist mai bine fara decat cu specimene de astea, fa-ti si tu amicii( ateii daca sunt) ortodoxii majoritatea tinerilor nu le pasa nu de religie doar fanatici astia sectanti le pasa, cica isi vor binele cotizatia de 10 la suta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da niste dovezi solide nu ai vrea? ce ar fi dacaaaa...sau cand.da mai bine lasa.ca deschis la minte cum esti si la cat te-ai straduit tu sa intelegi crestinismul si pa prietenii tai, nu prea merita efortul.vezi-ti de drumul tau.