| bleakk a întrebat:

Astept raspunsuri daca s-ar putea,DOAR de la crestini.
Ce-i ofera crestinismului autenticitate? De multe ori aud ca acesta este autentic prin faptul ca ar fi revelat,insa autenticitatea ii confera si veridicitate? Oricine poate sustine din mandrie sau egoism ca religia sa este corecta dar asta nu e o dovada ca si Dumnzeul religie respective exista. Eu fiind crestin greu imi este sa accept ca ar exista Allah al islamistilor, sau Krishna sau/si altii.Deci care ar fi explicatia? Faptul ca spuneti unor atei ca Dumnezeu nu este un zeu,ci este (Dumne)zeu asta inseamna ca este cel adevarat? Si daca ma inchin Dumnezeului gresit risc sa pierd totul, este corect?

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Autenticitatea nu rezultă obligatoriu în relevanţă oricum. Problema principală e că religia nu e autentică. Mai ales creştinismul. E alcătuit din religii mai vechi.

Eu am o întrebare pentru tine. Dacă te-ai fi năcut într-o ţară musulmană în ce zeu ai fi crezut? Dar într-o ţară budistă, hindusă sau în vreun trib izolat din Noua Zeelandă sau Amazon? Sau dacă te-ai fi născut în Scandinavia acum un mileniu, într-o religie nordică? Sau în Egiptul lui Ra şi Horus? Sau în lumea lui Zeus şi Poseidon? Religia e o construcţie socială. Crezi într-un anumit zeu pentru că aia e societatea, familia şi perioada de timp în care te-ai născut. Sunt concepte inoculate de cei din jur. Ce anume face creştinismul real şi celelalte religii trecute, prezente şi viitoare nu? Credinţa implică realitate şi realitatea credinţă?! Asta e de apanajul idioţilor.

| costis a răspuns:

Persoana lui Iisus Hristos si jertfa, atat a Sa cat si a mucenicilor. De demult, din comunism si cei de acum din Siria, Nigeria, Irak si din alte parti.
Si ii mai confera autenticitate si jertfa tacuta a celor ce incearca sa isi curete gandurile, retrasi din lume.

| Zenicide a răspuns:

"Ce-i ofera crestinismului autenticitate?"
- Nimic

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la cretini?

| bleakk explică (pentru suffarstar):

Este destul de jalnic avand in vedere ca este un copy-paste al marelui comediant Carlin.

| suffarstar a răspuns (pentru bleakk):

Cu siguranță ai urmărit tot clipul! (observi tu ironia) Carlin și Robert Ionescu nu au absolut nimic in comun,în afară de faptul că sunt de același sex. Doar că,din câte observ,tu împarți lumea în două tabere : noi vs restul. "noi " adică cei creștini sau aparținători ai aceluiași cult iar "restul " adică ateii,hindușii, budiștii, panteiștii, liber-cugetători si alte câteva sute de mii de tipologii de gândire, care probabil vor sfârși în iad. Îți sugerez să te uiți la tot clipul lăsând pentru 15 minute toate prejudecățile la o parte.

| bleakk explică (pentru suffarstar):

Ma voi uita, candva.Si iti zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar 1 raspuns din 6 de la crestini laughing Nu voi raspunde ca nu sunt gica contra. Doar o observatie..Astia sunt utilizatorii TPU.

| Zamolxe777 a răspuns:

Eu nu sunt crestin dar doresc sa-ti raspund. Daca citesti cu'ran-ul ai sa vezi ca Allah al islamistilor e acelasi cu Dumnezeul crestin.Un pic de lectura nu strica sa stii. Apoi, ca raspuns la intrebarea ta(cauti pe TPU si faci o greseala) du-te citeste-l pe Dumitru Staniloaie, cel mai mare teolog roman.Esti crestin, daca nu stii de Staniloaie, rusine sa-ti fie!

| bleakk explică (pentru Zamolxe777):

Sa-ti reamintesc ca acest crestinism cuprinde 40.000 de culte/denominatiuni fiecare interpretand Biblia intr-un fel sau altul? Eu cum pot afla aceasta interpretare corecta ca sa am garantia ca voi fi mantuit?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru bleakk):

"Eu cum pot afla aceasta interpretare corecta ca sa am garantia ca voi fi mantuit?" Hermeneutica? Acolo gasesti interpretare corecta.Sau citeste-l pe Bart Ehrman, asta e specialist!

| NYCVlad a răspuns:

Allah stiu ca e acelasi Dumnezeu doar ca ei arabi sau indieni il numesc asa. Restul nu stiu..Crestin nu esti cand te bazezi pe religie, exista multe religii care fiecare au regulile lor si Dumnezeu nu a lasat asta, unele lucruri da! Dar nu tot ce spun religiile! Crestin esti atunci cand crezi in El cu toata inima si cu tot sufletul tau, cand respecti cele 10 porunci importante si Sfinte lasate de El! Si cand il cauti pe El cu adevarat! nu daca respecti ce zice religia esti crestin. Dumnezeu nu este religie! El este Tatal! Nu te lua dupa ce zice lumea sau atei sau oricine altcineva, cauta cu tot sufletul tau pe Dumnezeu si il vei gasi! Nu face to face laughing spiritual happy El te iubeste si tot El te va ajuta sa il gasesti daca il si lasi! happy

"Si daca ma inchin Dumnezeului gresit risc sa pierd totul, este corect?"

Nu, nu este corect daca tu cand te rogi spui gen: Doamne Dumnezeule te rog in Numele Domnului nostru Isus Hristos iarta-ma pe mine pacatosul.te rog Doamne arata-mi calea.te rog Doamne binecuvanteaza-mi sufletul si nu ma lasa sa cad prada celui rau.

Seara inainte de somn, 5 minute cel putin. punete in genunchi si roaga-te cu toata inima Lui si iti va fi bine! Nu asculta lumea rea care te sfatuieste sa nu ca e pierdere de timp sau cine stie ce altceva poate scoate pe gura..Crede in El si El nu te va lasa! happy Si e valabil pentru toti asta! Dar si mila Lui are o limita! happy Daca vrei mai multe raspunsuri..citeste Biblia! si acolo vei gasi toate raspunsurile! happy Domnul sa te binecuvanteze! happy

| bleakk explică (pentru NYCVlad):

Da,crestinii se roaga la Dumnezeu.Crestinii il considera pe Dumnezeu cel adevarat.Insa in afara crestinismului acesta ori nu este cunoscut/recunoscut drept Adevaratul asta vreau sa intelegi.