| Allrc24 a întrebat:

Atei ce spuneati crestinii sunt inapoiati? un caz tipic de crestin discriminat de ateii" cei inteligenti si luminati" pentru ca desi era informatician la NASA nu si-a pierdut credinta in Dumnezeu.

http://stirileprotv.ro/......-sale.html

unde e libertatea dragi atei?

22 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cât de amuzant este să privesc oameni prostiți de media.
Prima dată se începe cu dramatizarea: Marele savant X de care n-a auzit nimeni și titlul în care se spune că și-a pierdut slujba din cauza credinței când dacă citim articolul nu este așa.
După urmează articolul care spunde destul de clar că a fost dat afară pentru că își hărțuia colegii. Dacă tu în loc să muncești stai să-i bați pe alții la cap cu credința ta, dacă ai colegi gay îi hărțuiești și le spui că nu e bine ce fac eventual purtându-te ca un idiot cu ei din cauza orientării sau dacă ai pretenția ca o petrecere pentru toți indiferent de religie să fie făcută special după preferințele tale cred cîă și meriți să fi dat afară. Îți dai seama că mai sunt nu știu câți creștini la NASA doar că nu își agresează colegii și nu le bagă pe gât credința cât tip ar trebui să muncească. Doar nu-l dădea nimeni afară dacă vorbea despre asta cu colegii la o bere.
Nenea ăsta e un profitor, normal că spune că a fost dat afară din cauza credinței pentru că asta se cere la proces ca să primescă câteva milioane de dolari.

| chelstone a răspuns:

Cumva NASA este un institut ateist si nu stiu eu?!

''David spune ca a inceput sa fie discriminat, pentru ca discuta despre religie cu toti colegii sai.''
De cand NASA are ca subiect de cercetare religia?!

''El isi expunea aceasta credinta in fata colegilor si chiar le oferea DVD-uri despre teoria "inteligentei creatoare"''
Nu cred ca acesta era scopul cu care a fost angajat la NASA, pentru a propavadui crestinismul, asa ca in lipsa indatoririlor sau a rezumarii strict la proiectele NASA si pentru ca ii deranja pe ceilalti colegi, decizia de concediere este una logica.

Iata si motivul concedierii:
''In replica, reprezentantii NASA spun ca barbatul a fost concediat din alte motive. El intra in conflict cu altii, de aceea si-a pierdut functia de conducere, iar apoi a primit un avertisment scris si ulterior a fost concediat, deoarece colegii se simteau hartuiti de atitudinea lui.''

Apoi, nu cred ca el era singurul crestin angajat la NASA, asa ca nu putem vorbi despre discriminare, si cu atat mai putin despre discriminarea ateilor. Ce treaba au ateii cu NASA?! NASA e o organizatie ateista si nu stiu eu?!

Eu nu vad unde e discriminarea, nimeni nu-i obligat sa tolereze un habotnic, scopul NASA nu-i propaganda crestina.

| Dumnezău a răspuns:

Nu citesti articolul in perspectiva,Allrc-ule. Zice acolo clar, negru pe alb, ca omul facea propaganda si lobby religios la munca.Si asta, prin Constitutia SUA, este cam interzis; n-ai voie sa faci campanii politice sau propagande religioase idioate la locul de munca.Nu zic ca daca facea propaganda ateismului sau agnosticismului era bine, dar treburile astea sunt interzise.Omul e liber,dar pare cam sarlatan, n-ai voie sa le bagi in cap alora de la locul de munca tot felul de teorii de-ale tale.(practic, isi facea si reclama)

| Allrc24 explică (pentru Dumnezău):

Daca nu ai voie sa le bagi altora in cap porcarii de ce cercetatorii ne baga pe gat tampenia cu evolutionismul?

| Dumnezău a răspuns (pentru Allrc24):

Cercetatorii nu baga pe gat teoria evolutiei altora,doar o propun, e o simpla prezumtie, nu adevar universal.Si oricum,fie el ateu sau credincios, personajul din stirea ta, n-avea voie sa faca propaganda la locul de munca.Asa face si un martor al lui Iehova, de nesuferit ce este, si nu ai voie sa faci asta.Plus ca nu prea cred ca exista cercetatori, care sa le bage pe gat colegilor crestini teoria evolutionista.

| Polaris a răspuns:

Acum spune-mi unde a zis tipul ceva de Dumnezeul tău, sau măcar de o religie...

| ateu123 a răspuns:

Acel mare asa zis savant era un crestin care se credea inteligent mare, de ce nu a demonstrat existenta zeului lui daca e asa inteligent? saracul de el a gasit si el un motiv ca lau dat afara si motivul e credinta lui daca ar fi adevarat 50 la suta din oamenii de stiinta ar fi dati afara

| Allrc24 explică (pentru ateu123):

Nu vei gasi o demosntratie a existentei Domnului de tipul Pv=nRT

| Dumnezău a răspuns (pentru Allrc24):

E de fapt, P*V=nyu(un fel de V cu codita)*R*T,iar asta e ecuatia termica de stare,care nu are absolut nicio legatura cu Dumnezeul tau, se gasesc teorii mult mai interesante in fizica particulelor subatomice(Teoria Corzilor, sau a Universului in expansiune).Get your facts right.

| Inferno a răspuns (pentru Allrc24):

Gresit. Uite aici una:http://stirileprotv.ro/......e-ani.html
Acum nu stiu daca e si corecta.

| Allrc24 explică (pentru Inferno):

Nu stiu ce sa spun, oricum in loc sa incerci sa demosntrezi matematic existenta lui Dumnezeu mai bine te-ai apropia sufleteste de El iar El ti se va descoperi
"fericiti cei curati cu inima ca aceia vor vedea pe Dumnezeu"

| doctorandus a răspuns:

Ce rezulta din articol: omul vroia sa faca evanghelizare la locul de munca, lucru care producea certuri (de exemplu ii insulta pe homosexuali sau pe cei care traiesc in concubinaj pentru ca nu traiesc dupa valorile lui). Au fost concediati alti 245 de angajati, deci n-a fost singurul dat afara. Nu e poate deci plange ca a fost dat afara doar el. Cat priveste acuza de discriminare religioasa, prinde bine la presa conservatoare sa faci pe martirul crestin si dand NASA in judecata pe motivul asta ar putea obtine niste parai.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Învață matematică multă --Matematici generale și Matematici speciale --și apoi fizică generală și ulterior fizică teoretică.
În felul acesta nu vei mai scrie așa multe lucruri cu greșeli.
După ce vei învăța să judeci logic cu capul tău și nu cu capul popilor o să vezi cât de caraghios este V.T. și nu o să mai zici că ne creștinii colcăie pe site.
Oricum te vei distra teribil, când vei fi capabil să judeci logic cu capul tău, și vei citi basmul supra-aberant cu Noe și potopul mondial și îi vei compătimii teribil pe creștini că pot crede asemenea inepții.
Când vei pricepe că apa este practic incompresibilă îți vei pune întrebarea de unde au găsit atâta apă ca să acopere și lanțul Muntos Himalaya, și unde au ascuns apa aia, după aceia.
Caută pe internet, despre memoria apei.
Apa nu poți zice că este o ființă vie dar și ea are ca un fel de suflet, și se comportă ca o vietate.
Dacă îi vorbești f urât apei cristalele de ghiață nu vor mai fi așa frumoase, dar dacă îi pui o muzică bună cristalele de ghiață vor fii mult mai frumoase.
vezi neapărat filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
etc.
Apa care este ca un fel de vietate, s-ar fi opus ideii criminale a dementului Yahve /Iahve, /Iahveh, /Iahweh, /Yahwe, /Yahweh,/ Yahoweh,/ Iehova cu potopul mondial.
http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
O citire atentă a cărții Exodului te lămurește că Iehova / Elohim, nu era dement ci foarte dement.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Vezi http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/10/30/#30
27. Oile Mele asculta glasul Meu; Eu le cunosc, si ele vin dupa Mine.
28. Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea.
29. Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu.
30. Eu si Tatal una suntem."

Cine este tatăl lui?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Tată lui Iisus a fost YHWH
http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
Același YHWH cu potopul mondial și același YHWH prezentat în cartea Exodul!

| Archdaemon a răspuns:

Cine a spus ca sunt inapoiati(crestinii)?

| Alexintunecatul a răspuns:

Hai mai ce naiba...l-a dat afara si nu stia de ce sa se lege, a gasit el discriminare.hai sa fim seriosi!

| Alexintunecatul a răspuns:

Cel rau fiind?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generalizand,atitudinea ateilor fata de crestini,nu faci decat dovata ca tu, personal, ii judeci la fel pe toti ateii.Referitor la caz,David daca nu capatase o deviatie psihica(vezi atitudinea si comportamentul fata de colegi),este posibil sa fi cautat sa-si promoveze afacerea cu "cele sfinte".Din punct de vedere crestinesc, el era un deviationist (sectant), Intelligent Design fiind o forma de creationism care nu corespunde invataturilor biblice.Nu ti se pare mult mai discriminanta atitudinea biserici ortodoxe sarbe fata de ortodoxii romani din Timoc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa incepe marea prigoana.intai personalitatile,conducatorii religiosi, religiile in sine, simbolurile lor.auzii ca anglia va interzice purtarea cruciulitelor in institutiile de invatamant.asta da libertate si lupta pentru drepturile omului.cand libertatea de constiinta ti-e ingradita vei vedea om prost si nejudecat adevarata fata si caracterul abject al celor ce fac asa ceva.