| Allrc24 a întrebat:

Ateilor, daca cineva ar reusi vreodata sa va convinga de existenta lui Dumnezeu, ati crede atunci in el? sau tot nu pentru ca ati fi nevoiti sa acceptati ca teoria voastra a fost gresita, ca nu sunteti atotstiutori, ca trebuie sa va inchinati cuiva superior, ca trebuie sa fiti egali cu toti oamenii? pentru ca din ce am vazut ateii de fapt sunt prea mandrii ca sa se poata inchina si prefera sa creada ca le pot depasi pe toate

14 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Eu nu vad necesitatea credintei intr-o entitate existenta, daca presupui ca exista atunci poti sa crezi sau nu. Cum este sa afirmi: ''Eu cred ca masinile circula pe strada.'' E o tampenie fraza aceasta, ''masinile circula pe strada'' este o evidenta. La fel si cu dumnezeu, crezi in el doar daca nu stii ca exista, daca ai sti de existenta sa credinta nu ar fi necesara.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Ideea ta e greșită din start. În primul rând, ateii nu sunt prea mândri ca să se poată închina etc., mereu există excepții, dar marea majoritate și-a dat seama că nu există dzău, nu fiindcă-s prea mândri. Și, dacă tu mi-ai demonstra că există dzău, din momentul ăsta aș crede și ți-aș spune că tot ce-am crezut până acum a fost eronat, dar cum tu sau alți creștini nu îmi veți demonstra asta, voi rămâne la ideile și principiile mele.

| Rapplex a răspuns:

Daca cineva reuseste sa dovedeasca existenta vreunui zeu, tot respectul."pentru ca din ce am vazut ateii de fapt sunt prea mandrii ca sa se poata inchina si prefera sa creada ca le pot depasi pe toate" 1. Chiar daca exista D-zeu, nici macar in Biblie nu scrie ca ar fi nevoie de Biserica, Parinte etc., ci spune chiar religia ca doar D-zeu e Tatal(parintele), deci daca ar exista nu am fi nevoiti sa ne inchinam.
2. Ateii sunt superiori crestinilor, din mai multe puncte de vedere.
3. Nu le putem depasi pe toate, pentru ca suntem niste fiinte infime in acest Univers si nu ne cunoastem bine nici propria planeta.

| Polaris a răspuns:

Aș crede dacă existența unei deități ar fi dovedită CLAR și LOGIC.

| akta a răspuns:

Dumnezeu exista si ateii stiu asta.De aceea sunt atat de fanatici in incercarea de a demonstra contrariul.

| Vladuthz a răspuns (pentru akta):

Ptiu nu fi deochi, asta crezi tu? ca noi suntem fanatici? v-ati uitat in ultima perioada la voi crestinii? oare cine sunt fanaticii aici thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau dumnezeu sa ma convinga nu cineva / daca ma convinge sunt de acord sai ascult vorbele desigur nu dumnezeu din biblie daca ar exista un dumnezeu adevarat ar fi un fel de isus si buddha impreuna bun/iubitor pe dumnezeu din vechiul testament nu cred ca exista

| Allrc24 explică (pentru anonim_4396):

Daca s-ar dovedi ca trebuie sa respectyi biblia? de ex ce are Dumnezeul din biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Daca s-ar dovedi ca trebuie sa respectyi biblia? e o obligatie un ordin un lucru comunist nu se poate dovedi ca trebuie sa respecti acest argument este lipsit de logica cum ar fi sa dovedesc ca trebuie sa respecti purici ca fac bine la corp tiar conveni sunt creatia dumnezeului tau / e ex ce are Dumnezeul din biblie? o finta inteligenta care a creat universul nu are nevoie de sclavi religiosi/de cladiri reci astea is prosti o finta inteligenta ar fi creat ceva inteligent omul nu este inteligent doar pare

| Allrc24 explică (pentru anonim_4396):

Omul a fost candva inteligent pacatul originar ia intunecat mintile. daca nu pacatuiau adam si eva eram oameni perfeci. fara boli,fara vicii, fara patimi, iubitori...etc. plin de virtuti. dar Dumnezeu nu ne-a lasat de asta are nevoie de "scalvi religiosi" cum le zici tu numai prin apropiere de Dumnezeu ajungi la origini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24):

Daca vine in fata mea eu voi crede in el pana atunci nu cred