| Allrc24 a întrebat:

Oricate dovezi de existenta a lui Dumnezeu le aduci ateilor tot nu cred... e imposibil sa faci un ate usa creada in Dumnezeu. dc sunteti atat de siguri ca ce faceti e bine? ca lumea asta e singura lume in care salasluim? ca teoria evolutionista este corecta.etc.

30 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi dacă dovezile sunt de tipul „Uită-te în jurul tău, nu e logic că totul e făcut de Dumnezeu?" nu văd de ce te miri că nimeni nu se lasă convins...

| Esperança a răspuns:

Da,intr-adevar pe net este mai dificil,dar real multi atei s-au intors la Dumnezeu! Majoritatea ateilor de aici nu au trecut de adolescenta si inca sunt in "cercetari" dar problema e ca daca famenul, care era prim-ministru a zis ca nu poate intelege Cuvantul lui Dumnezeu si ca are nevoie de calauzire, cu atat mai mult copiii astia nu vor intelege pana cand nu le va explica cineva exact ce inseamna! Dar Dumnezeu e mare si planurile Lui nu le stie nimeni!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt satanista.
Daca imi dovedesti ca dumnezeu, satan sau oricare alt zeu exista o sa cred;happy

| Allrc24 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

laughing) tu gabdesti ce vb? daca esti satanista automat crezi si te inchini lui satan.asta face un satanist.dac crezi ca exista satan crezi ca exista si Dumnezeu automat...

| Allrc24 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

laughing) tu gandesti ce vb? daca esti satanista automat crezi si te inchini lui satan.asta face un satanist.dac crezi ca exista satan crezi ca exista si Dumnezeu automat...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Allrc24):

Satanist-modernbatting eyelashes

| Allrc24 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Aceeasi vrajeala.tot satanism e.de unde crezi ca vine numele de satanism? de la bomboane sau paine prajita? nu normal! de la satan. principiul vostru e sa traiti dupa bunul plac... fara restrictii, reguli etc. este pacaleala dea diavolului astfel pacatuiti in voie...renunta la satanism.m ai fratilor eu nu va inteleg dc intoarceti spatele Celui care v iubeste si tine la voi? Acela fiind Dumnezeu.e incredibil

| Wehrmacht a răspuns:

Si DZ este descris exact ca un pers. din basme(nu fizic) si dovezile alea cum ca exista sunt o carte si niste oameni care spuns cei de acum peste 1000 de ani l-au vazut pe Iisus.Aia de acum atatia ani puteau sa vada orice care acum este normal si sa spuna ca este divinitate.Nu va mai suport, toti incercat sa ne bagati pe gat ca DZ exista, si mai ales biblia aia veche.Aia pentru mine nu este o dovada.Este o hartie de aprins focul.(si daca asi spune asta intr-o biserica sunt sigur ca baba berzeker ar veni si mi-ar da cu bastonu-n cap sau mi-ar spune ceva de genu' piei satana sau ca sunt posedat sau alte tampenii. Daca nu ar fi existat religia care sa ne tina in loc, lumea care este acum ar fi existat cu multi ani in urma.
Si de cum credeam, sunt numai raspunsuri care se termina cu "lasa ca o sa le para rau lor". Chiar daca asi ajunge in iad nu mi-ar parea rau.
DZ nu te ajuta pe pamant, nu impiedica raul si ca sa fie totul si mai si, pana si biblia sustine ca a ucis peste masura.De ce m-as ruga cuiva care oricum, nu m-ar ajuta?

| Rapplex a răspuns:

Din moment ce oameni care sunt specializati in religie nu mi-au adus dovezi, de ce sa cred un om care nu are nici o treaba cu religia? Am intrebat-o pe profesoara de religie ceva foarte simplu: Stim cu totii de inaltarea domnului(nu cu sufletul, ci cu corpul, fiindca l-au vazut toti oamenii de fata), dar cat s-a inaltat? Azi stim cu toti ca deasupra norilor e Univerul, deci Iisus cat s`a inaltat, unde? Ori l-a teleportat D-zeu direct in Rai? Profa a ridicat din umeri si a zis sec:"Pai nu stiu, ai dreptate, e o intrebare buna". Deci prin asta nu cred ca cineva poate fi convins ca religia are baze solide.Alta chestie, Raiul este creat dupa sociatatea umana, fiindca avem D-zeu, serafimi, arhangheli, ingeri.Pe pamant, asta s-ar traduce presedinte(rege), guvern...etc. Tot profesoara mi-a spus ca la facultati ii invata pe toti aceeasi poezie si daca le pui o intrebare mai complicata, ridica din umeri.

| Inferno a răspuns:

Ateii aia care nu ar crede nici daca ar aparea dracu in fata si care spun de crestini ca sunt indoctrinati, dupa parerea mea ei sunt indoctrinatii.
Important nu este daca esti ateu sau crestin, important e sa fi flexibil in gandire.

| CobraLeon a răspuns:

Deja mi s-a acrit de la "conflictele" astea dintre voi. Nu vedeti ca nu o sa ajungeti nicaieri. Respect Legiuitoarea! bine spui "Fiecare cu convingerile sale!"

| Minks a răspuns:

Imi doresc sa imi demonstrezi existenta lui Dumnezeu cu dovezi probabile. happy Pana atunci, nu cred. Asta nu inseamna ca am venit peste tine in casa sa iti bag pe gat convingerea mea. Asta nu e valabil si pentru voi. Incercati sa ne indoctrinati, folosindu-va de "dovezi" ce nu pot fi probate. Aici dati de gandit.

| cristinacrissss a răspuns (pentru Minks):

Nici dovezile voastre nu sunt cine stie ce. Daca ii ceri unui ateu dovezi ca nu exista Dumnezeu iti da tot felul de site-uri pe care le-a citit el si la care a pus botu. Asa am citit si eu multe site-uri si am vazut multe documentare si videoclipuri despre existenta sau neexistenta lui Dumnezeu dar nu mi-am pierdut credinta.

Niciun ateu nu stie ce e Dumnezeu cu adevarat. Daca ar citi putin din Biblie si ar incerca sa-l asculte pe Dumnezeu poate ar intelege.

Ca sa crezi in Dumnezeu si ca sa ai credinta iti trebuie putere de intelegere profunda. Asa in stiinta e usor sa crezi. Imi dai o formula, o aplic si gata stiinta si apoi vai ce frumoasa e stiinta cand imi da rezultat fix. Dar credinta adevarata e mai greu de inteles si de atins. Daca nu citesti despre Dumnezeu, daca nu citesti Biblia, daca nu te duci o data la nu stiu cat la biserica unde poti intreba un preot (adevarat), unde poti intelege multe daca asculti Biblia... atunci e usor sa zici ca nu crezi in Dumnezeu cand habarnuai ce e.

| Minks a răspuns (pentru cristinacrissss):

Nu poti demonstra un negativ, in acelasi fel nu-mi poti demonstra ca nu exista 100 de maimute care danseaza lambada pe suprafata planetei Jupiter, pentru ca n-a fost nimeni pana acolo sa vada. Acest concept se numeste "Russell's teapot" enuntat de catre filozoful Bertrand Russell, conform caruia sarcina probei cade asupra aceluia ce emite pretentia, in speta, credinciosilor. Daca eu proclam ca pe jupiter exista acele maimute este firesc ca tu sa te indoiesti de afirmatia mea ridicola si sa imi ceri sa probez cele spuse, este aberant ca eu sa-ti cer sa-mi demonstrezi ca n-am dreptate. Ergo, credinciosii au sarcina de-a demonstra existenta divinitatii, nu ateii de-a proba inexistenta lui. Daca tu consideri ca o colectie de fraze intr-o carte sunt dovezi, pe aceeasi linie logica am sa intru in dulap sa cauta universul magic al Narniei, pentru ca asa scrie intr-o carte.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare cu convingerile sale! Nu văd de ce insiști!
Nu este nevoie de îndoctrinare ori muncă de lămurire.
Pa, pa.

regis
| regis a răspuns:

De ce ti-ai dori sa il faci pe un ateu sa creada in Dumnezeu?

| CristiB93 a răspuns:

DA asa e insa eu mai cred ca unii care se dau drept ateii nu sunt de fapt atei ci doar se distreaza cand i contrazic pe crestinii adevarati fiiind-ca se plictisesc si nu au ce face, nu spun ca nu sunt si atei adevarati dar acestia sunt mai putini asa ca mai bine nu tiai mai bate atat capu ca sa-i distrezi pe altii care nu au de lucru

| Danyelusha a răspuns:

Si eu am incercat de multe ori sa le explic ca Dumnezeu exisata, dar ceea ce fac ei este sa isi bata joc de raspunsurile care spun ca El exista. Dar o sa vina un moment in care o sa le para rau ca nu au crezut, si atunci o sa fie prea tarziu.

| Danyelusha a răspuns:

Daca Dumnezeu ne-ar spune ca El exista atunci unde ar mai fi partea noastra de incercare. Noi trebuie sa credem si sa demonstram ca Dumnezeu exista, la fel ca viata dupa moarte. Asa cum ai gasit tu un site in cares e explica ca nu exista viata dupa moarte, la felpot sa gasesc si eu unul in care se arata ca exista.

| Danyelusha a răspuns:

Inainte, pe vremuri, cu mult timp in urma, fetele care erau batjocorite nu se mai casatoreau pentru ca asa cum se spune, ar fi fost "inceputa", deci o fata care era violata nu mai se casatorea pentru ca nu o mai lua nici un barbat. De aceea era pedeapsa de a o lua de sotie pe cea care a necinstit-o. Cat despre pedeapsa violatorului, doar Dumnezeu stie de ce a dat aceea pedeasa si noi nu suntem in masura sa Il ciontrazicem.

| Danyelusha a răspuns:

Si eu va recomandsa cititi Biblia

| Danyelusha a răspuns:

Nu mi se pare corec ceea ce spuneti. Adica dupa ce adversarii erau niste pacatosi si se inchinau la alti zei, Dumnezeu ar fi treuit sa ii faca buni si atat? Eu cred ca isi meritau pedeapsa.

| Danyelusha a răspuns:

Nu. Asta incerca, sa spun. Ca Dumneeu i-a pdepsit pentru ca se inchinau zei care nici macar nu exista. Se inchinau la idoli, la statui si dupa cum scrie si in Biblie acele statui au ochi dar nu pot vedea, au picioare dar nu pot merge, au gura dar nu pot vorbii si asa mai departe. Exista un singur Dumnezeu si Fiul Sau Isus.

| Andrei7520152 a răspuns:

Tu vorbesti despre dovezi, dar poate noi avem definitii diferite pentru 'dovada'. Faptul ca existam poate fi dovada unui creator in mintea unui om religios, dar nicidecum pentru o persoana nereligioasa

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Eu cred intr-un unic si singur Creator, deci nu sunt in ateu.

Insa te rog, da-mi o dovada care sa dovedeasca existenta lui Dumnezeu? As vrea sa imi intaresc credinta!

| andrecool a răspuns:

Dumnezeu exista! Indiferent de ce ai crede Dumnezeu e Mare si vede toate! Te-ai intrebat vreo data care e aproapele tau?
Nu doar parintii si rudele si toti cei ce cred in Dumnezeu! De ce? Pt ca suntem fii aceluiasi Tata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ei tot au adus dovezi impotriva Lui, tu de ce nu-i crezi? Nu crezi ca fiecare isi asterne cum vrea?! Ce va tot apuca grija asta pentru pielea lor?
Crede-ti ca le spune-ti acest lucru ca asa a scris in Biblie( sa ii aduci pe altii pe calea cea dreapta), degeaba, sunt atit de multe dovezi in favoarea ateilor cat si la noi, de aceea, nimeni nu are de ce sa-si faca atitea batai de cap cu promovarea a ceea ce cred. De ce nu-i vede-ti pe cei care ard ameni de vii si sunt oameni crestini, ci doar pe aia care nu au un Zeu sunt considerati cei mai rai din toata planeta.
Acum sfatul meu este sa-i lasi, nu stii nimic real, doar o Carte va da starea asta de atotsuperior si sfinti, dar ceea ce conteaza e ceea ce faci tu si nu altii, pentru ei va fi un alt viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce dovezi reale ai adus? doar versete din cartea aia vechie si argumente povesti sf

| OFataDinDacia a răspuns:

Eu sincer nu sunt de acord cu ateii dar nu pot fi de acord nici cu „crestinii". Prefer sa stau de vorba cu un ateu, cu care de obicei ai ce discuta, decat cu un mistic fanatic. Cred cu tarie in existenta lui Dumnezeu, dar facand parte din creatia sa perfecta nu ma pot injosii in asa hal incat sa pup si sa ma rog la niste bucati de lemn, sau sa ma tarasc in genunchi pentru asa-zisele mele pacate, etc.

| Minks a răspuns (pentru OFataDinDacia):

Mersi frumos ca mi-ai demonstrat ca sunt si oameni care inteleg ca desi nu le impartasim convingerile, nu inteleg ca suntem impotriva lor si vrem sa-i vedem morti. Chiar iti sunt recunoscator pentru chestia asta happy.