| Kandia15 a întrebat:

Ateilor,ziceti ca nu exista Dumnezeu, dar nici macar nu L-ati cautat! Voi ati cautat doar religia care nu are relevanta.V-ati documentat despre asta.Nu v-ati dus direct la Dumnezeu cu inima deschisa ca sa va arate adevarul. Daca ati fi facut-o, acum nu erati atei.Si daca ati facut-o(ceea ce nu e foarte probabil)v-ati dus cu scepticism.Cum vreti sa va raspunda Dumnezeu daca voi nu veniti la El cu inima si cu mintea deschisa? Iar ateii care candva au fost " crestini". Dati-mi voie sa va spun ca va inselati amarnic. Odata ce un om devine crestin in adevaratul sens al cuvantului, nu Ii mai da drumul Lui Dumnezeu.Pentru ca in El gaseste iubire,pace,compasiune,intelegere si tot ce e mai bun! In el isi gaseste refugiul,nu in oameni! De ce nu Il cautati pe Dumnezeu? El va asteapta cu bratele deschise si va iubeste enorm! Eu stiu ca nu o sa pot convinge ateii sa devina crestini,asta e treaba Duhului Sfant, sa va deschida mintea si inimile. De ce nu acceptati cadoul pe care Dumnezeu ni l-a dat tuturor-Mantuirea? De ce e atat de greu sa credeti?... Dovezile pe care vi le-am pus in descriere nu va pot face sa credeti pe unii dintre voi. Tot nu o sa credeti.La urma urmei,ce dovada va poate face pe voi sa credeti? Asa cum voi ziceti ca nu putem demonstra existenta Lui Dumnezeu, nici voi nu puteti demonstra inexistenta Lui. In legatura cu stiinta: "Nu poti folosi un ciocan ca sa ii afli creatorul". Stiinta nu poate explica totul. Just have a little faith! ( https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......b8051e.jpg )

36 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In momentul in care te referi la tovarasu' god cu "L" si ne spui ca religia nu are relevanta, si dupa mai bagi si strimbe cu biblia... te astepti sa ai vreo urma de credibilitate?

| Inferno a răspuns:

Pastreaza textul si inlocuieste-l pe Dumnezeu cu Shiva.
Acum, pastrand logica "argumentelor" prezentate in textul tau, justifica-ti necredinta in Shiva.
Cand ai sa reusesti performanta asta am sa iti raspund. Pana atunci e doar o polologhie cretina ce se poate aplica oricarei divinitati, va chiar si lui Mos Craciun.

| doctorandus a răspuns:

Daca tu l-ai fi cautat sincer pe Domnul Krishna, n-ai mai fi insirat pe TPU poliloghii crestine.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru doctorandus):

Krishna nu exista ateule. Dovedeste imediat ca exista daca zici ca e asa.

| doctorandus a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Nu sunt ateu si nu e sarcina mea sa demonstrez ca zeii unor religii exista, iar zeii altor religii nu exista.

| Mihαi a răspuns (pentru doctorandus):

Este un singur Dumnezeu pentru toata lumea (ortodocsi, catolici, musulmani, hindusi, budisti, atei...)

| doctorandus a răspuns (pentru Mihαi):

Asta este o credinta subiectiva, nu un adevar obiectiv.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca nu esti ateu atunci de ce spui ca i te inchini lui Krishna?

| doctorandus a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Eu nu ma inchin lui Krishna, iar cei care se inchina lui Krishna nu sunt atei. Era doar un argument pentru a gandi logic problema.

| danay72 a răspuns:

Ești de apreciat ca ai încredere și credința în Dumnezeu și ca vrei sa ii ajuți și pe alți sa afle mai multe despre El.

| RAY a răspuns:

Ma astept ca un zeu aparut din nimic care creaza totul din nimic sa-l gasesc prin ratiune, daca ratiunea mea nu i concepe existenta inseamna ca mi-a dat-o degeaba sa ma folosesc de ea, daca dumnezeu ar fi rational ar crede ca cineva a creat totul din nimic? stiinta explica momentat atat cat poate, religia nu explica nimic da doar vinde iluzi si atat, apropo credinta? eu n-am cunoscut un crestin in viata mea da vorbim de credinta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si unde spanac sa il cautam? E undeva pe un norisor pufos un batranel cu barba care ne asteapta sa il descoperim?

| Kandia15 explică (pentru suntserios):

Voi numai asta stiti! Sa faceti misto. Esti pierdut din pacate. O sa ma rog pentru tine! Ateismul te-a orbit si pe tine. Nu vreau sa imi raspunzi inapoi daca raspunsul tau va contine jigniri si mistouri. O zi buna!

| suntserios a răspuns (pentru Kandia15):

De cine fac eu misto?
Tu zi mi unde sa ma duc sa intreb, ce sa intreb si mai ales pe cine sa intreb si eu intreb si daca imi raspunde careva nu mai zic nimic.

| Kandia15 explică (pentru suntserios):

E greu pentru ca esti sceptic. Roaga-te Lui Iisus (Dumnezeu) cu inima si mintea deschisa. Daca vrei, vorbim mai multe pe privat. Intreaba-ma orice. Si eu am fost pierduta happy

| suntserios a răspuns (pentru Kandia15):

Pai atatea intrebari am. Fix 3. Daca imi raspunzi la ele scurt si la obiect continuam discutia.

Pe cine intreb?
Unde intreb?
Ce intreb?
Unde e Iisus si Dumnezeu sa ii intreb? Ca eu nu vreau sa vorbesc cu peretii, copacii sau desenele dintr-o cladire... si nici nu vreau sa ajung in stadiul in care sa imi inchipui ca imi si raspund copacii si peretii.

| Kandia15 explică (pentru suntserios):

Pe Iisus.Il intrebi exact ce ai in suflet ( dar cu inima deschisa si fara scepticism.Caci daca te duci la el cu scepticism nu iti va raspunde. El raspunde acelora care Il cauta cu toata inima). Dumnezeu e omniprezent.Nu trebuie sa vorbesti cu peretii, copacii, icoanele sau statuile. Daca te rogi sincer vei afla raspunsul mai devreme sau mai tarziu, nu conteaza sub ce forma

| Kandia15 explică (pentru suntserios):

Apropo,iti recomand filmul God's not dead. Vei gasi multe raspunsuri si este un film extrem de interesant. Spune-mi ca il privesti, o sa te ajute enorm. Poti cauta pe net sa vezi despre ce e vorba. Este extrem de interesant.

| suntserios a răspuns (pentru Kandia15):

Deci tot nu mi ai zis unde il gasesc si despre ce adevar sa il intreb.
Uite eu sunt om simplu.

Dimineata m-am trezit la 7, am mancat ceva, m-am suit in masina si am plecat la birou, acolo am baut o cafea si mi am batut capul cu niste algoritmi pana seara la 6 cand m-am urcat iar in masina si am ajunt acasa. Aici am mancat niste branza cu smantana si niste struguri si m-am asezat la calculator. Acum sunt la birou, deci unde ma duc sa il caut pe Iisus si ce sa ii zic?

| Holiday a răspuns:

Fii atenta! Mergi la Spiridusul Verde cu Buline Roz, dar mergi cu inima deschisa, nu cu scepticism, tu nu l-ai cautat, ai cautat doar spiridusul numit Dumnezeu si pe fi-su din flori, Isus, daca te-ai duce nu ai mai fi crestina, ti-ar arata adevarul, ai gasi, etc.

Cam asta e ce spui tu, dar in varianta ta.

| Mayhem666 a răspuns:

Iti spun din nou, ateii nu spun ca Dumnezeu nu exista, ateii nu cred in Dumnezeu.
Asta nu ti-o spun cu rautate, dar nu mai incerca sa ne faci sa credem, ca faci asta degeaba. Noi nu te obligam pe tine sa nu crezi, asa ca nici tu nu ar trebui sa ne obligi pe noi sa credem.

| Kandia15 explică (pentru Mayhem666):

Nu incerc sa va oblig sa credeti.V-am adus cateva dovezi care sa va puna pe ganduri. Doar Duhul Sfant va poate convinge,asta daca Il lasati.Dar nu prea Il lasati sa intre in inima voastra. Si daca ei nu cred in Dumnezeu,inseamna ca pentru ei nu exista. Ei neaga existenta unei fiinte divine.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa vina pe TPU cu jigniri la adresa noastra sau a Lui Dumnezeu ( cum dupa cum observi o fac majoritatea aici pe TPU). Da, daca vine un ateu cu o intrebare sau un raspuns normal, care nu contine jigniri, atunci e super ok. Uite cum esti tu, de exemplu. La fel si un crestin poate sa vina cu o intrebare de genul. Acum depinde de fiecare ce vrea sa creada sau ce nu vrea sa creada happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

Multumesc, apreciez, eu incerc sa discut cu calm, mai sunt si altii care fac misto si jignesc, dar eu nu sunt asa.
Mai fac si eu cate o glumita, la intrebarile ridicole, ca na! nu ma pot abtine, dar la intrebarile serioase, cum a fost a ta, incerc sa raspund cat mai frumos, si incat sa nu infurii pe nimeni.
Tu esti printre singurele persoane care sunt intelegatoare pe aici, mai sunt altii care pun o intrebare, si nu accepta alt raspund decat acela care le convine, si daca nu raspunzi cum vor ei, incep sa te judece si sa te injure in ultimul hal.
Ma bucur ca mai exista persoane educate asa ca tine pe aici. Sunt mai rare, dar ma bucur ca mai exista.

| GdX a răspuns:

1. Dumnezeu e in tot si in toate.
2. Nu veniti la el? Adica tu esti deja acolo langa el?
3. Crestin vine de la Hristos, Cristos.

Draguto, cauta mai sus de Acel Dumnezeu pe care il consideri tu.
Da de o parte ce stii pana acum, Duh Sfant, D-zeu Tatal, D-zeu Fiul si ia-o cu pasi marunti. Interpreteaza aceste cuvinte si aflii adevarul. Dumneze/Allah etc sunt personificarea marii forte creatoare a ceea ce vezi, simti, traiesti. Dumnezeu e in tot si in toate.

| Divy a răspuns:

Din cauză că "world is full of lies" și de aici încep altele, de aceea crede fiecare în ce vrea.
Oricum și atei au ceva bun în ei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Divy):

Vorbesti cumva de mine?hee hee

| Divy a răspuns (pentru Mayhem666):

Nuu blushing ahh bine m-ai prins, te-am observat mai demult, tu ești cel care ajuți și nu jignești pe nimeni, aș avea multe de învățat de la tine big grin
Îmi place implicarea și dedicarea ta în rezolvarea problemelor altora happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Divy):

Thankswinking

| Mihαi a răspuns (pentru Divy):

"Oricum și atei au ceva bun în ei."
*ateii*, cu 2 i happy

| Divy a răspuns (pentru Mihαi):

Da nu prea le am cu gramatica, am să corectez mersi love struck

| drutzix a răspuns:

Daca te-ai fi dus la Odin cu inima deschisa acum nu ai mai fi fost crestina.
Pocaieste-te pentru ca Ragnarok-ul e aproape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi.l bagi pe Dumnezeu pe gat, cu imi baga mama piureul de spanac, cand eram mica.Ori ai targhet de facut?

| dragos38 a răspuns:

Apropo Kandia15, eu nu sunt ateu dar nici nu ma arunc cu capul inainte sa cred tot ce scrie in biblie,ai spus ca si atei au fost candva crestini, si ma rog ''cand un om devine un crestin in adevaratul sens al cuvantuui nu-l mai poate pirede pe dumnezeu,hm, eu de aici intelg ca divinitatea iubeste doar pe crestinii, dar cum ramane ceilalti oameni,budistii, hindusii, musulmanii, toistii, confucistii, adica il respecta pe confucius,ce sa mai zic de musulmani profetul lor este mahommed si nu isus, isus este profetul crestinilor,(Isus Hristos nu a fost crestin a fost iudeu)dar in fine, e mult de discutat si nu are rost, fiecare cu profetul lor. Dupa parerea mea daca exista o fiinta divina dincolo de moarte(asta nimeni nu stie)doar ne imaginam, e acea fiinta divina nu este crestina, nici budista, nici hindusa, nici de religie islamica.e.t.c. in fata s-a suntem fiinte umane si (punct)deci ce zici tu ca daca esti un adevarat crestin esti mai aproape de dumnezeu, dupa parerea mea este fals, se poate intampla si invers adica un ateu poate fi mai aproape de dumnezeu fata de un crestin, sau un musulman, sau un hindus, sau un indigen care traies inca prin padurile amazoniene, caci si aia sunt tot fiinte umane, si traiesc in armonie cu natura.ce zici de asta.Religiile sunt false, asa cum zici si tu, dar nimeni nu stie daca mai exista viata dupa moarte, pentru ca nu s-a intors nimeni inapoi, aici e misterul, dupa ce mori mort ramai, si nu mai poti vb.Sunt sigur ca nici macar popii in sinea lor nu cred cu adevarat in dumnezeu, si ei ca si restul lumii doar isi imagineza ca poate exista ceva,, si daca ar putea sa-l insele si pe acel dumnezeu ar fi mai tare, asa spera ei, pentru ca ei fac exact pe invers fata de ce le-a spus I.H.

| ExprimareLibera a răspuns:

Deci vorbim despre zeii mitologici.
Nu o să vezi vreodată că un deist va scrie asemenea elucubrații, deși crede in Dumnezeu. Teismul este pentru oamenii limitați, care nu au nevoie de cunoaștere, rămânând sclavii zeilor mitologici, abrahamitici. Nici măcar nu va studiați propria mitologie, în care mai si credeți.
Logica spune că trebuie să ai dovezi pentru existenta a ceva, nu poți să ceri dovezi pentru inexistenta, e penibil.
Te provoc să mă convingi că există zeul tău mitologic.

| Laura78 a răspuns:

Unde sa-l caute? Fiecare crede in ce vrea, fara prea multe complicatii. Aste e parerea lor, asta e parerea ta! Nu inteleg de ce iti pasa asa mult de ce spunaltii, lasa-i sa aleaga.

| Kandia15 explică (pentru Laura78):

Da,fiecare crede in ce vrea. E strict alegerea lor.Eu nu ii oblig sa creada in ce cred eu. Insa trebuie sa stie ca fiecare alegere are consecinte