| anonim_4396 a întrebat:

Autenticitatea multor relatari biblice este sustinuta doar de autorii textului. Moise a vazut un rug aprins, care nu se mai stingea si cineva i-a vorbit din mijlocul focului. Dar era numai el acolo. Avram a auzit o voce care i-a spus sa plece din orasul si tara lui natala spre o o tara care ii va fi aratata ulterior. Dar a auzit numai el vocea. Moise isi incepe expunerile articolelor de lege (Leviticul etc) prin cuvintele: "Domnul a vorbit lui Moise si a zis". Dar in afara de el nimeni nu a mai auzit vocea care i-a vorbit lui Moise. Am dat doar cateva exemple. Cum vedeti problema? Crestinii de obicei riposteaza cand li se spune ca merg pe principiul 'çrede si nu cerceta'. Ei spun ca asa ceva nu scrie in Biblie si ca, dimpotriva, ei cerceteaza. Dar ce fel de cercetari s-ar putea faca in cazuri de felul celor mentionate mai sus? Moise nu mai poate fi adus acum sa i se ia interviuri sau sa fie interogat de FBI. Si nici ceilalti. Va rog sa tratati intrebarea la modul serios, pentru ca si este o intrebare serioasa. Pe ce baza putem crede ce au spus ei?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Crestinii atat de tare cerceteaza ca au gasit vreo 3-4 arce pana acum. Ei sunt cercetatori buni de tot, au gasit sfinti(chiar si prea-sfinti), proroci si minuni cu duiumul, au gasit semne peste tot(in tot si in toate ) care sustin povestea biblica. Au cercetat si gasit motive sa infirme(dovezi si argumente stiintifice) si sa inlature tot ce contravine povestii. Atat au cercetat icoane, oase si alte lucruri pana au reusit sa vanda superstitii si iluzii. Au cercetat bine realitatea, ei au descoperit draci, ingeri si alte duhuri(rele sau bune). I-au cercetat si pe atei, ei sunt pericol public.

In concluzie, cand e vorba de credinta lor(de povestea biblica), crestinii adevarati(aia infocatii) "cerceteaza" toti(chiar toti) doar in sprijinul ei.

Putem crede ce au spus ei doar daca afirmatiile lor sunt sustinute de alte aspecte, altfel credinta este irationala. Nu avem nevoie de povesti, ele sunt pentru adormit copii, avem nevoie de dovezi si argumente, insa ele lipsesc. Interpretarile subiective, speculatiile, nu sunt(destul de) interesante, avem nevoie de ceva mai clar si mai concret.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Niciun istoric zdravan la cap nu considera Biblia adevarata in totalitate. Biblia e privita in ansamblu, nu ai sa gasesti istorici sa se impiedice de pasaje in care este prezent fabulosul, astea sunt sarite la greu de majoritatea istoricilor.

In primul rand chiar existenta personajului biblic Moise este controversata, deci nu exista un consens al istoricilor ca Moise ar fi existat, cat despre ce a vazut el, iti dai seama cat de credibil mai e si asta.

| costis a răspuns:

De asta si se numeste credinta si nu stiinta.
si Petru era singur cand a despicat pestele si a gasit moneda de argint.

NOname
| NOname a răspuns:

La fel gândesc şi eu, Sabin.
Cărţile religioase şi "mărturiile" din ele nu îmi inspiră deloc încredere, nemaivorbind de faptul că au fost re-re-re-modificate şi nici măcar nu poate fi făcută o analiză asupra textului original, care oricum nu ar schimba prea multe - tot ar fi doar nişte cuvinte goale.
Rămâne realitatea împotriva cuvântului cuiva (de cele mai multe ori fals/imaginar).

Chiar dacă Biblia (sau oricare altă carte religioasă) ar transmite numai lucruri pozitive, benefice pentru umanitate şi nu ar fi plină de aberaţii, contradicţii şi nedreptăţi, raţiunea mea tot nu mi-ar permite să cred într-o colecţie de poveşti nesusţinute de dovezi şi în pretinsele declaraţii unor oameni mai mult sau mai puţin reali (existenţa şi afirmaţiile cărora chiar dacă s-ar demonstra ca fiind adevărate, tot nu ar fi posibilă o evaluare psihiatrică şi o confirmare obiectivă a spuselor lor; puteau la fel de bine să nu existe sau să sufere de schizofrenie sau de o imaginaţie mult prea bogată, autosugestie, mitomanie...).

| milan9 a răspuns:

Pe baza contextului intregii Scripturi, pe baza contextului istoric...
Dar, ia seama. Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat... Si, o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de grupari contradictorii rupte de Biserică…

| sublime89 a răspuns:

Si pe cei care sustin ca au fost rapiti de extraterestri ii putem crede mai mult decat pe autorii bibliei. Macar ei sunt contemporani cu noi, si putem chiar si vorbi cu ei daca vrem, si sa auzim relatarile lor direct de la sursa. Si cu toate astea, povestile lor nu sunt sustinute niciodata de dovezi, si majoritatea sunt mult prea fantastice si stupide pentru a fi crezute. Atunci ce motiv am avea sa credem relatarile unor fanatici religiosi care au trait cu mii de ani in urma?
De ce nu vedem si-n prezent sa arda un rug la nesfarsit, si din el sa se auda voci? De ce nu mai vedem oameni sa invie sau sa leviteze? Si exemplele pot continua. Nu exista absolut nimic care sa-i faca credibili pe cei care au scris biblia.

| Moisie a răspuns:

Foarte simplu, exact pe aceeasi baza pe care se bazeaza orice religie.
Si anume pe credinta a proasta, cea care este insasi cheia intelepciunii, inclusiv a celei crestine.

| RaduMD a răspuns:

Sunt si cazuri cand Dumnezeu se arata mai multora. Spre exemplu, inaltarea Sa la Cer a fost vazuta de mai bine de 500 de oameni simultan.

Dar, in majoritatea cazurilor, intalnirea cu El este personala. El ti se descopera TIE. Desigur ca se descopera si altora, dar fiecaruia in mod personal. A ca unii nu il vad, sau, precum Iuda, il vad si il vand, asta e altceva. Dar, retine ca (aproape) intotdeauna, intalnirea cu El este personala.

| sabin89 a răspuns (pentru RaduMD):

Intalnirea cu El e personala. Daca e asa trebuie sa o tii pentru tine. Dar imagineaza-ti scena. Moise s-a dus la un intreg popor si le-a spus intamplarea cu rugul, desi nu avea niciun martor care sa-l sustina. Si aia l-au crezut. Cum o fi fost posibil?

| RaduMD a răspuns (pentru sabin89):

A fost posibil, fiindca oamenii aceia erau normali, adica erau deschisi si nu isi imaginau ca ei detin, ca noi, toate raspunsurile. Mai intai, in prima etapa, multi nu l-au crezut pe Moise. Dar Moise le-a aratat rezultatul material al convorbirii lui cu Dumnezeu: tablele Legii. Chiar si asa, multi or fi spus "niste tablite de lut banale, pe care a scris Moise cu scopul de a-i induce in eroare prostimea". Da, numai ca au inceput minuni mari legate de Moise si de acele tablite. Niste minuni atat de evidente, incat, pana la urma, cei mai multi dintre ei au crezut. Mai mereu, in istorie, oamenii care au primit o misiune speciala de la Dumnezeu, precum Moise, au facut minuni, in asa fel incat toti cei de buna credinta sa se incline in fata evidentei.
Numai ca, spre deosebire de acei oameni, si de cei, astazi, asemenea lor, tu nu crezi, desi constatarea minunilor, care astazi sunt la fel de mari ca ieri, nu necesita chiar asa mare efort.

| intermision1 a răspuns:

Dragule, nu incerca sa scoti din asta un adevar dupa care sa convietuiesti, incearca sa nu iei totul mot-a-mo pentru ca o sa ai infundaturi.Eu de exemplu am citit vechiul testament, si am ajuns la concluzia ca aceste fapte s-au intamplat undeva candva.Dar asta nu inseamna ca si eu trebuie sa fiu ca si eu, au fost alte timpuri, alte locuri, asa ca Dumnezeu a trebuit sa adopte o infatisare pe masura.Religia in principiu iti limiteaza viziunea despre Dumnezeu.Incearca sa te descotorosesti de tot felul de intrigi babesti, sau popesti, sau de ce nu pocaiesti(era o afirmatie) si incearca sa-l gasesti tu singur pe Dumnezeu.Din cultura mea proprie iti spun ca Dumnezeu nu are nicio legatura cu religia, gandeste-te ca tot ce-i scris a fost scris de mana omului manat de Duhul lui Dumnezeu.Incearca sa-l vezi pe Dumnezeu ca pe prietenul tau.Nu asculta ce-ti spun unii altii, incearca sa-l cauti pe Dumnezeu de unul singur, roaga-te asa cum crezi tu, incearca sa-ti dezvolti tu singur o cale prin care sa-l gasesti. Undeva in biblie scrie negru pe alb "Cauta-ma si ma voi lasa descoperit" ceva de genu' asta ...nu tin minte relatarea exacta, iar eu de aici deduc ca singura posibilitate sa te indentifici cu insusi Inteligenta Infinita ar fi sa-ti largesti orizontul de conostinte, adica sa citesti oameni care nu au avut de aface cu vreo religie.O sa-ti recomand cativa scriitori care mie personal mi-au deschis ochii.
1Donald Walsch Conversatii cu Dumnezeu
2.Omraam Mikhael Aivanhov Ganduri pentru fiecare zi.
3Paul Ferrini Cuvinte de intelepciune pentru fiecare zi
Si multi altii.
Adevarul este acolo undeva, provocarea care ne sta in fata este sa ne detasam de aceasta religie si ideologie primita la pachet atunci cand ne-am nascut.Pe parcurs Dumnezeu insasi ti se reveleaza, daca stai si meditezi si te rogi.Nu-ti fie frica de nimic, Dumnezeu ti-a dat posibilitatea sa fi liber, sa gandesti, sa cauti de unul singur.fi bland.

| Exilee a răspuns (pentru intermision1):

De ce folosesti apelativul "dragul meu" cand te adresezi altora? :)

In fine, tot ceea ce voiam sa-ti spun FERESTE-TE DE SCRIERILE LUI NEALE DONALD WALSCH.
De ce spun asta? Mare atentie! In urma cu cateva luni, o utilizatoare ( nu-i dau numele) a elcturat cartile lui ND. WAlsch si din nefericire, in urma ideilor si ironiilor persoanelor non-religioase, credinta a inceput sa-i fie inabusita!

Pentru ca

"N. D. Walsch – un ratacit!

APR
Neale D. Walsch este un guru american, un maestru spiritual care pretinde ca are anumite revelatii din partea unui dumnezeu ce se dovedeste de fapt a fi diavolul. Este vorba despre cartea lui: „Conversatii cu Dumnezeu". In carte sunt multe sofisme si minciuni, el neaga dumnezeirea lui Iisus zicand ca ar fi un om care a auzit mai multe mesaje de la Dumnezeu (pg.17), il numeste maestru spiritual alaturi de Budha si Krishna. Deci zice el ca Hristos nu ar fi Dumnezeu ci un om, si ca el esti tu. El invata cititorii sa nu se teama de Dumnezeu, ca El nu va judeca lumea si nu are niciun motiv sa pedepseasca pe om (pg.25)

El mai sustine cum ca diavolul nu exista: „Ati creat in mitologia voastra o fiinta numita diavol" (pg.23). Sf. Serghie Meciov ne invata ca frica de Dumnezeu este conducatorul nostru catre mantuire: „Daca vrei sa ajungi la limanul dragostei, ia-ti drept carmaci frica de Dumnezeu." Iar Psalmistul David spune: „Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii." Insa Neale D. Walsch ne cere in primul rand sa ne eliberam de frica de Dumnezeu si sa punem inceput bun nebuniei. Sf. Ap. Pavel ne avertizeaza: „Va veni o vreme cand nu vor mai suferi invatatura sanatoasa ci – dornici sa-si desfateze auzul – isi vor gramadi invataturi dupa poftele lor, isi vor intoarce auzul de la adevar si se vor abate catre basme." (II Timotei 4, 3-4).

N. D. Walsch mai indeamna asa in cartea sa: alege dragostea, fa ce vrei, nu exista morala, nu exista porunci, ci numai experienta proprie, placere (Jucati-va cu sexul! Jucati-va cu el! pg.182). Crede in reincarnare, il pune pe om in locul lui Dumnezeu (Spuneti: „Eu sunt Calea si Viata, urmati-Ma!" pg.87) Promoveaza egoismul si mandria (Cea mai iubitoare persoana este cea care se centreaza in jurul propriului Sine – pg.113). Nu exista familiue ci doar relatie, cat mai multe si diverse relatii (Nu ai nicio obligatie nici in cadrul relatiei, nici in intreaga ta viata – pg.125). La pg. 175 graieste asa satana prin gura lui N. D. Walsch: „Voi sunteti trupul meu. Tot ceea ce eu traiesc ca experienta, traiesc prin voi." Vai, sa nu fie! Si in celelalte carti ale lui, acelasi subiect trateaza: cum ca omul este Dumnezeu si ca nu trebuie sa se supuna nimanui.

Ce inselaciune se ascunde in spatele acestei „noi spiritualitati"! Pentru un crestin ortodox, aceste gandiri dracesti sunt evidente, sunt ratacirile de pe urma. Sub un ambalaj placut, reconfortant, se ascunde otrava cea mai ucigatoare.

Revista "Credinta Ortodoxa" "

Extras din

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/n-d-walsch/

| intermision1 a răspuns (pentru Exilee):

Puteam sa jur ca tu esti de la Ortodocsi.

| adifox a răspuns:

Draga sabin, biblia nu are doar un singur autor. este o culegere de carti, o biblioteca de 66 de carti. cat despre moise probabil a existat, despre el sunt relatari nu doar in crestinism ci si musulmanii stiu foare bine despre el. parea mea e sa lasi dogma la o parte si sa citesti vechiul testament ca pe o carte istorica si atentie foarte mare la detalii! vei descopri cu uimire o insiruire de evenimente si fapte care iti vor deschide un alt orizont, imens.
nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic, dar citeste incet si foarte atent la orice detaliuwinking