| gingergirl1 a întrebat:

Auziti,am o intrebare mai ciudata! De ce can moare o anumita persoana se intampla lucruri ciudate? Eu sunt de parere ca odata ce trupul este mort sufletul se duce sus(in rai sau in iad depinde).Dar am auzit mai multe peroane spunand cand moare cineva se aud zgomote,prezenta si etc! vreau sa intreb,credeti ca doar frica provoaca aceste lucruri? Adica nu stiu,inainte ma pasionau aceste lucruri si mi se intamplau adesea lucruri ciudate,si imi era frica dar de cand nu ma mai interesau aceste lucruri nu mi-a mai fost frica de nimic! Parintii mei mi-au spus ca nu exista fantome si alte chestii, ca este doar diavolul care ia "forma"aceasta! Este adevarat? P.S:sper ca nu am gresit categoria laughing

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul cand moare merge in pamant si nu se mai intampla nimic.Omul e sufletul.Geneza2:7,Eclesiastul9:5,6,10.Ezechiel18:4

| usuk a răspuns:

Nu exista supranatural, fantome, diavol, iad/rai
totul a fost o simpla nascocire a unor oameni care a avut un scop absolut economic si nimic mai mult

| milan9 a răspuns:

OMUL NU E DOAR SUFLET!
Iar sufletul, SUFLETUL nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi!

Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale, nu pentru "ale altora").

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale.

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9, 5 (la fel 9, 6 si 9, 10) prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR:

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie:
- "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză! Nu există nici o dispariţie a sufletului!

| ErrorFound a răspuns:

Daaa, pfff...Nu sunt fantome, divaolul vine si se deghizeaza in ele. Te-au linistit, nu? rolling on the floor

De fapt, nu exista nici fantome, nici diavoli, nici Dumnezeu. Odata ce moare o persoana esti atat expus unui sentiment incat devii mult mai atent la lucrurile din jur. Poti observa lucruri care pana atunci nu le vedeai/simteai. Nu ca acestea ar avea insemnatate, dar vrei sa faci legaturi intre moartea cuiva si existenta lui(de dupa moarte).

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia nu învaţă că omul are un suflet nemuritor care merge în rai sau în iad. Ea spune că odată ce omul moare pur şi simplu dispare ca flacăra unei lumânări: când o stingi dispare, nu se duce în altă parte.
De aceea, cei care cunosc explicaţia biblică despre acest subiect sunt eliberaţi de teama de morţi.

| Maxim96 a răspuns:

Nu ar trebui sa te temi.Fii credincioasa lui Dumnezeu si totul va fi binehappy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu se intampla nimic supranatural.Tu stiind ca o murit cineva faci din tantar armasar si orice nimica toata ti se par fantome.Nu exista fantome, nu exista spirite.Suntem doar niste "computere" care cand se sting se sting, si atat.Se face totul negru si te-ai dus.Nu exista spirite care plutesc in aer invizibile, si supravegheaza vii si care hotarasc cand sa se duca in rai... Totul e doar o creatie a Hollywood-ului.

Banuiesc ca esti genu care nu coboara singura seara in beci de frica lui Bau Bau ha?

| IAmAFreak a răspuns:

Pe mine ma intereseaza chestiile 'ciudate' si nu patesc nimic, pentru ca nu mi-e frica de ceva ce nu am vazut sau nu am simtit pe pielea mea. Am mai avut unele experiente care, daca le iau logic, nu ar fi ceva paranormal.
Cand moare cineva...e doar frica aia, sa ai pe cineva mort in casa, stiu senzatia, agitatia, am trecut prin asa ceva, sau sa dormi in patul in care a murit mortul...e totul legat de frica, majoritatea oamenilor se sperie de morti, se gandesc ca pot pati ceva daca vorbesc despre asa ceva, sau ating un mort, sau privesc un mort. Bullsh*t.
Deci, cand moare cineva nu se intampla nimica, doar moare si atat ^^

| 22SWAG22 a răspuns:

Nu exista fantome, diavoli, strigoi, zei(inclusiv Dumnezeu crestin), si alte porcarii...

| NuTeCred a răspuns:

Pai depinde de credinta ta. Daca [,] crezi in Dumnezeu, nu ar trebui sa te sperie chestiile astea. Ele exista, dar daca tu te gandesti la ele, e mai nasol tongue