| AvalohAlyn a întrebat:

Biblia merita a mai fi citita in secolul 21?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Citeste-o si vezi! Daca reusesti sa o patrunzi, iti va schimba total viata. Si vei intelege ca merita. Daca nu, o vei da deoparte si o vei considera invechita.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Daca esti copil, e prea sangeroasa, deci nu e o poveste recomandata, daca esti adult nu prea iti mai plac povestile fantastice cu zane, asa ca iar nu prea ai motive s-o citesti.
Daca privim lucrurile obiectiv, nu merita citita.

| DeyCj a răspuns:

Da, merită.Așa îți dai seama că trebuie să cercetezi înainte de a crede toate prostiile religioase.

| SG1995 a răspuns:

Da, e o carte ne arată cultura, miturile și mentalitățiile primitive ale înaintașilor noștri.

| iurii75 a răspuns:

Sigur că merită. Este actuală și acum.
https://www.jw.org/......-ian-febr/

| Octavian199 a răspuns:

Mai interesante sunt cartile scrise de Agatha Christie, Sir Conan Arthur Doyle, etc

| BogdantheDreamer a răspuns:

Bineinteles. Raspandirea crestinatatii si cunoaterii Bibliei a crescut deoarece informatia este foarte accesibila azi.

Se implinesc faptele scrie in Apocalipsa lui Ioan. Scrierile profetice care vorbesc despre raspindirea crestinismului in lume.

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

De fapt, nu: exista sute de milioane de musulmani care ar omori misionarii crestini, sute de milioane de hindusi care ar face acelasi lucru, sute de milioane de chinezi care cred ca religia este un pericol pentru China, sute de milioane de budisti care nu prea au omorat misionari crestini pentru ca nu au avut ocazia.

Cei mai multi adepti nu se castiga prin "evanghelizare" la conferinte pe stadioane sau la coltul strazii, ci prin faptul ca vecinii/prietenii au o impresie buna despre cineva si sunt si ei curiosi.

| Octavian199 a răspuns (pentru doctorandus):

Budistii in trecut sacrificau oamenii.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

Budistii din Myanmar ii cam extermina pe musulmanii de acolo.

| oz_1736 a răspuns:

Ai avut parte de toate incurajarile. Inca poate fi citita, chiar ca istorie. Musetelul si menta, tutunul si marihuana sunt pe pamânt dinaintea oricarei religii sau carti, si înca se folosesc. Ati devenit mai fanatici decat ultrareligiosii

| Stropdeploaie a răspuns:

! Inainte de a citi biblia. mergi la biserica!

| doctorandus a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Dap, multi au devenit atei dupa ce au citit Biblia.