| CranK71 a întrebat:

A citit cineva biblia hazlie? daca da merita citita? in mare parte stiu despre ce este vorba ca imi povesteste un coleg de clasa dar este si amuzanta?

33 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Am citit-o cand eram copil. Daca-ti plac glumele iti va placea si cartea.

| danay72 a răspuns:

Nu, dar nu are legatura cu Biblia.

| RAY a răspuns:

E amuzanta am citit cat de cat din ea

| anonimg a răspuns:

Eu zic ca sa incepi sa citesti Biblia. Este singura care iti poate indrepta caracterul, care iti poate schimba inima, care iti poate aduce liniste si pace in suflet, care iti va da sens vietii tale. Orice alta literatura, nu doar ca nu va face bine; aceasta nu va fi inofensiva, ci va face mult rau.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Ai dreptate cei in biblie nici in filmele de groaza nu gasesti

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Nu cred ca eu am o problema de caracter ci tu, nu vreau sa te jignesc dar ai o gandire cam bonlava cum poti spune '' Orice alta literatura, nu doar ca nu va face bine; aceasta nu va fi inofensiva, ci va face mult rau. '' dupa tine singura carte care ar trebui citita in viata ar fi biblia si ai demola toate scolile sa faci biserici, poate ar trebui sa schimbi ceva..., zic si eu

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Ai auzit de zicala"Noi suntem ceea ce mâncăm". Se poate spune si ca noi suntem ceea ce citim, deoarece mintea noastră se hrănește cu ceea ce îi oferim, fie citit, fie ascultat, fie privit. De aceea nu putem spune ca lucrurile acestea nu sunt inofensive.
În ce privește bisericile, le-as darama pe toate -afară de aceea la care merg cu bucurie, căci eu nu sunt ortodox.
Nu fi supărat pe mine, caci ți-am vorbit ca unui frate.
Cum este afectat trupul de alimentație, asa este afectată si mintea de ceea ce o alimentăm.
Dacă un om se teme de Dumnezeu(Îl iubește) si păzește poruncile Lui, asta nu înseamnă că este un om extremist; ci dacă Îl îndepărtează pe Dumnezeu din viața lui.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Nu pot sa spun decat ca Alexandru Ioan Cuza s-ar rasuci in mormant daca ar auzi ce spui tu... cat despre '' noi suntem ceea ce citim '' eu nu cred ca tot ce zboara se mananca mai ales daca ceea ce scrie undeva e ridicol, nu pot crede de exemplu ca '' Fecioara '' Maria a ramas gravida, a dat viata unui copil (Isus) si a ramas virgina, gandeste-te ca ar veni maine fiica ta (sa presupunem ca ai) sa iti zica, ca a ramas gravida cu D-zeu intr-un vis, ai crede-o?

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Citeste de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea "Minte Caracter şi Personalitate vol.1", Cap. 13 - "Hrana minţii".

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Dar tot nu ai raspuns,(daca ai sau ai avea fiica) ce ai face daca ar venii maine la tine si ti-ar spune ca a ramas insarcinata intr-un vis cu dumnezeu? Acum, In secolul 21

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Lucrul acesta nu se va intampla, caci este scris:
"Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai." (Amos.3:7)
Intruparea Domnului Isus a fost prevestita cu mai mult de o mie de ani inainte; si ce se va intampla in viitor ne-a si facut cunoscut.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Pai si atunci atatea minuni care s-au Intamplat deci nu au fost de la dumnezeu sa inteleg? Pentru ca nu si-a descoperit nici odata taina, nici macar cand Isus se nascuse nu si-a descoperit taina..., deci nu a existat nici o minune "dumnezeiasca" corect? Toate au fost intamplari

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Vechiul Testament este plin de fagaduinta intruparii Mantuitorului nostru.
""Vino, si-ti voi vesti ce va face poporul acesta poporului tau in vremurile care vor urma."
Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Asa zice Balaam, fiul lui Beor, asa zice omul care are ochii deschisi,
asa zice cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce cunoaste planurile Celui Preainalt, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, cel ce cade cu fata la pamant si ai carui ochi sunt deschisi:
"Il vad, dar nu acum, Il privesc, dar nu de aproape. O stea rasare din Iacov, un toiag de carmuire se ridica din Israel."" (Numeri.24:14-17)
"Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?
Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.
Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit.
Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti.
Domnul a gasit cu cale sa-L zdrobeasca prin suferinta… Dar, dupa ce Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in mainile Lui. Va vedea rodul muncii sufletului Lui si Se va inviora.
Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihanit va pune pe multi oameni intr-o stare dupa voia lui Dumnezeu si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor." (Isaia.53.)
In Evanghelii, si mai ales cea dupa Matei, gasim destul de des scris: "Ca sa se implineasca ce fusese vestit."
Dumnezeu nu ne ia niciodata prin surprindere; iar daca se intampla sa fim surprinsi nu este din cauza ca nu am fost avertizati, ci din pricina ca nu am luat noi seama la avertizari.
Iata o discutie intre iudei si Domnul Isus:
"Ei I-au zis: "Ce sa facem ca sa savarsim lucrarile lui Dumnezeu?" Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El."
Iudeii carteau impotriva Lui, pentru ca zisese: "Eu sunt Painea care S-a coborat din cer."
Si ziceau: "Oare nu este Acesta Isus, fiul lui Iosif, pe al carui tata si mama ii cunoastem? Cum deci zice El: "Eu M-am coborat din cer"?" (Ioan.6:28,29,41,42) Ei se indoiau de divinitatea Lui din pricina ca S-a nascut printr-o femeie la fel ca orice om. Ei cunosteau felul nasterii(intruparii) Sale; au vazut minunile Lui, si ei tot se indoiau de El. Dumnezeu nu constrange pe om sa creada in El, ci il lasa liber. Fiecare dintre noi am primit o masura de credinta, si suntem liberi sa o folosim sau nu.
Toate ceremoniile de la Templu(din Vechiul Testament) reprezentau lucrarea Domnului Hristos.
Citeste de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea "Patriarhi şi profeţi" si vei vei vedea cum lucrurile se vor limpezi in mintea ta.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Tot nu ai raspuns la intrebare, doar ai dat niste citate la nimereala din cartea basmelor, a existat vreo minune care a fost prezisa de "dumnezeu"?

MINÚNE, minuni, s. f. 1. Fenomen ieșit din comun, surprinzător, atribuit divinității sau altor forțe supranaturale.

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Te referi la minuni făcute în zilele noastre? Dacă te gândești la vreun om care să fi fost înzestrat de Dumnezeu cu astfel de puteri ca cele ale Domnului Isus si ale ucenicilor, să știi că încă nu există asa ceva, căci am fi auzit toti de el. Deocamdată. Pentru că nu peste multă vreme vom auzi.
Totuși, oamenii care nu au crezut în Dumnezeu vor fi înșelați de Satana si îngerii lui deoarece au si ei puteri supranaturale. Poate ai auzit de spiritism, de magii, de ocultism si alte lucruri de felul acesta; acestea sunt de la cel rău. Asta este partea bună lucrurilor, deoarece pentru toți creștinii Satana este ușor de demascat. Partea cea mai dificilă este cea cu vindecările miraculoase si cu exorcismul care pot fi si de la Satana; aici mulți creștini se întreabă: "Poate vrăjmașul să facă astfel de minuni care ar apartine doar lui Dumnezeu?" Răspunsul este "DA". Este adevărat că vrăjmașul oamenilor și lui Dumnezeu nu poate da viața și nici sănătatea; ceea ce face el este doar înșelătorie cu un scop bine definit.
Oricum ar fi, Dumnezeu nu face minuni ca să credem în El, oricât de mult ne-am dori noi asta; El face minuni in viața noastră numai dacă vom crede în El. Chiar Biblia afirmă că Mântuitorul nu a putut face multe minuni în locul unde S-a născut din pricina necredinței locuitorilor.
Dar dacă este să vorbim despre minuni, să stiu ca totul este minune în viața noastră încă de la naștere. Căci din aproximativ o jumătate de miliard de celule bărbătești ai fost ales să te naști tu; în locul tău s-ar fi putut naste din acel jumătate de miliard oricine altcineva; dar Dumnezeu a ales să te naști tu. Noi nu suntem produsul unor întâmplări; ci am fost creati de Dumnezeu. Noi suntem rodul muncii Lui. Si pentru că ne-a creat din dragoste, El a si murit pentru noi, pentru ca să putem trăi o viață cât viața Lui. El nu a murit pentru cei care nu s-au născut si nu se vor naste vreodată; ci pentru cei ce au fost născuți si pentru cei care se vor mai naste vreodată, în oricât de mare număr îi va chema Dumnezeu. Aceasta este minune -viața si întreținerea ei.
Este adevărat că viața noastră nu este deloc roz aici pe pământ; dar El a promis că se va întoarce și ne va lua cu El, si astfel vom fi pentru totdeauna cu Dumnezeu.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Daca ar exista un om de genul asta in viitor, dupa teoria ta dumnezeu ar trebui sa ne dea de veste de pe acum cine va fi si cand se va naste, dar daca aveai dubii stai linistit, nu cred nici in spiritism, nici in satana sau ceva de genul asta dar daca spui ca satana vindeca oameni, inseamna ca satana ar fi mai bun ca dumnezeu in acest basm, pentru ca dupa cum probabil stii, dumnezeu a omorat aproape toate vietuitoarele de pe pamant cand a trimis potopul, e asa sau nu?

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Gandeste-te la apostoli care au primit de la Dumnezeu puterea de a face minuni; va veni ziua cand Duhul Sfant va fi dat iarasi peste cei credinciosi, si intr-o masura mult mai mare decat a fost in ziua aceea a cincizecimii. Si aceasta se va face pentru o ultime avertizare a oamenilor ca ei sa se pocaiasca si sa nu mai lupte impotriva lui Dumnezeu, asa cum au facut antedeluvienii de pe timpul lui Noe. Pacatul trebuie sa se sfarseasca din univers. Dupa cum a nimicit pamantul prin potop, asa il va nimici prin foc. Cei de pe timpul lui Noe nu credeau la fel cum nici astazi nu se crede. Este prea mult rau pe pamant. De-abia astept sa vina ziua aceea! Cui ii place pacatul va fi distrus impreuna cu pacatul. Noi trebuie sa ne dezlipim de pacat ca sa nu fim nimiciti odata cu el. Dumnezeu ii avertizeaza pe oameni ca ei sa caute sa se salveze. Si salvarea consta in marturisirea si parasirea pacatelor. Prin cine ii avertizeaza Dumnezeu pe oameni? Prin aceia care Ii sunt credinciosi.
"Ce s-a intamplat in zilele lui Noe se va intampla la fel si in zilele Fiului omului: mancau, beau, se insurau si se maritau pana in ziua cand a intrat Noe in corabie; si a venit potopul si i-a prapadit pe toti." (Luca.17:27)
Iar Satana nu are putere sa vindece; el doar lasa impresia asta. Dupa cum nu toti pestii se prind cu aceeasi momeala, vrajmasul are amagiri pentru fiecare. Pe unii ii face sa creada ca nu exista, pe altii ii amageste intr-un fel si pe altii intr-alt fel.
Timpul imi este scurt sa vorbesc mai multe. Citeste cartea "Adevarul despre ingeri" de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Pai si apostolii aia inainte sa se nasca a zis dumnezeu ceva de ei ca se vor naste si cine vor fi?

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Biblia nu spune nimic despre apostoli; nici nu este musai să spună. Ei au fost puși deoparte pentru o misiune specială. Biblia amintește de mulți oameni credincioși, dar ea nu-i poate aminti pe toți. Ea a fost scrisă nu pentru a-i lăuda pe oameni, ci pentru a-L lăuda pe Dumnezeu, pentru a-L cunoaște pe El, pentru a ne încrede în El.
Citește cartea recomandată.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Pai si atunci ce rost mai are sa spui: "Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai." (Amos.3:7)

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Dumnezeu ne-a descoperit doar lucrurile importante, si care tin de mântuirea noastră.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Asa, si ajungem tot la intrebarea cu fiica: ce ai face daca fiica ta ar veni sa iti spuna ca a ramas insarcinata cu dumnezeu intr-un vis?

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Iosif cu Maria erau logodiți si nu căsătoriți atunci când Maria a rămas însărcinată de la Duhul Sfânt. Pe vremea aceea era rușinos să ai copil mai înainte de nuntă; adică nu existau relații sexuale mai înainte de căsătorie.
Astfel, Iosif plănuia să o părăsească pe Maria atunci când a aflat că ea este însărcinată. Era si normal căci stia că nu se atinsese de ea. Dar Dumnezeu S-a descoperit lui Iosif într-un vis făcându-i cunoscută situația.
Când Dumnezeu face un lucru, El descoperă mai multor persoane lucrul acesta. Mai mult, El alega oameni temători de El în împlinirea planurilor Sale, la fel ca Iosif și Maria. El nu alege tineri care isi petrec nopțile in discoteci sau își găsesc plăcerea în lucrurile pe care Dumnezeu le condamnă.
Iar ca să răspund în mod concret întrebării tale, lucrul acesta nu se va întâmpla niciodată.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

De ce nu ti s-ar intampla tie acum, si de ce s-ar fi intamplat atunci? de ce apare dumnezeu numai in vise? de ce crezi ca Iosif a spus adevarul si de ce crezi ca nu a mintit sa nu se faca de ras? "era o rusine sa ai un copil inainte de nunta"

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Dumnezeu are pentru fiecare om in parte un plan. Cu totii suntem parte in acelasi trup (sau in aceeasi familie). Noi nu suntem rezultatul intamplarii, si pentru fiecare Dumnezeu a pus un scop, o tinta pentru care sa traim. Fiecare membru al acestei mari familii are locul si rolul sau in planul lui Dumnezeu. Este adevarat ca nu-l stim; ceea ce trebuie sa facem este sa ne lasam calauziti de Dumnezeu.
Am spus ca S-a profetizat cu mult inainte intruparea Domnului Isus. Stia oare Maria ca ea o sa fie aleasa? Nu stia; nici nu trebuia sa stie. Ea si-a facut datoria fata de Dumnezeu, dupa cum este scris: "Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om." (Eclesiast.12:13) Asa trebuie sa facem si noi.
In ce ma priveste, eu cred ca Dumnezeu ar fi facut lucruri mari in viata mea, -si nu numai in a mea- daca as fi fost si eu neincetat ascultator de El.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Practic ai incercat sa raspunzi doar la prima intrebare, dar nu ai reusit, iti pun aceeasi intrebare sub alta forma: De ce atunci si nu acum? De ce nu ar fi si fiica ta sau a oricarui alt om din timpurile noastre aleasa sa-l nasca pe dumnezeu? si din nou intrebarile celelalte: de ce apare dumnezeu numai in vise? de ce crezi ca Iosif a spus adevarul si de ce crezi ca nu a mintit sa nu se faca de ras? "era o rusine sa ai un copil inainte de nunta"
Cat despre dumnezeu are pentru fiecare om in parte un plan, ce planuri are cu copii care mor de foame in africa? nu are atata putere cat sa-i ajute si pe ei? sau nu este dumnezeu bun cu toata lumea si face discriminari?

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Voi încerca să fiu scurt.
Domnul Hristos nu Se va mai întrupa. Lucrul acesta nu va mai avea loc.
Noi nu putem să cunoaștem toate lucrurile; nici pe Dumnezeu nu-L putem cunoaște pe deplin. Altfel El nu ar mai fi Dumnezeu. Aceasta este natura Lui. Nu am Biblia la îndemână, dar există un verset in privința aceasta.
Bucuria noastră si dezvoltarea facultăților sta în cercetarea lucrurilor. Dumnezeu este mai presus de orice imaginație.
Despre copii din Africa voi vorbi altă dată.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Exact aceiasi gandire limitata au ajuns sa ii faca pe toti crestinii sa aiba, si sa nu vada nici un lucru din exterior (exemplu faptul ca dumnezeu nu este egal pentru toti daca chiar exista), aceiasi gandire: "Nu putem sa cunoastem toate lucrurile", "caile domnului sunt nebnuite" "dumnezeu nu isi dezvaluie caile", astea sunt cele mai simple raspunsuri la orice intrebare la care nu poate raspunde un crestin

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Nimeni nu poate cunoaște totul despre Dumnezeu. Nici un copil nu-l poate cunoaște pe deplin pe părintele său. Poate exista ce-a mai profundă dragoste si ce-a mai mare încredere între cei doi; dar niciodată nu se poate spune că există și o cunoaștere deplină a părintelui. Cu cât mai mult că aici vorbim despre Dumnezeu. Cu cât un om se va apropia mai mult de Dumnezeu, cu atât Dumnezeu i se va părea mai de necuprins. Dumnezeu ar înceta să existe ca Dumnezeu dacă oamenii L-ar fi putut cunoaște pe deplin.

Pentru că timpul îmi permite, voi vorbi aici despre copii din Africa -si nu numai.
Când vorbim despre copii din Africa trebuie să ne gândim la acele triburi care trăiesc în sălbăticie. Să știi că se fac eforturi pentru a ajunge la ei. Costurile nu sunt mici; un bilet de avion pentru o persoană costă nu mai puțin de 1000€ dus - întors. Nu mai vorbesc de costul transportului de materiale si materialele însăși. Egoismul oamenilor este destul de mare când vine vorba de donații -căci ca și persoană fizică cine ar avea atâtea resurse financiare? Iar printre cei mai înstăriți dintre noi, odată cu bogățiile s-a înstărit si egoismul. Dar și printre noi există îndoiala că donația noastră isi va ajunge scopul dorit.
De asemenea exista piedici si din partea guvernelor africane, care vor ca aceste triburi să nu mai existe. Exista interese politice in multe state africane si cu intervenții deosebite poti avea mâna liberă să faci un bine acelor oameni. Mai toate confesiunile creștine depun eforturi să pentru astfel de acte de caritate. Mulți și-au pierdut viața și mai mulți sănătatea. Caci acolo nu te duci pentru 1-2 săptămâni ca în concediu. Nu te duci nici să imparti materialele si gata, ai plecat. Oamenii aceia trebuiesc educati de la zero în toate privințele. La ei nu găsești o sapă cu care sa lucreze pământul. Un șef de trib a fost găsit cu o sapă care o ținea ca pe sceptru. Acolo se ridică scoli si e nevoie de cadre didactice pentru mulți ani. E nevoie de personal medical. Cine si-ar lăsa familia pentru atâta timp și să plece într-un loc de unde nu se știe cum se va întoarce? Mai ales ca ebola aceasta se răspândește si mai mult, si nici nu are leac.
Acum poate că se va spune: "Dar unde este Dumnezeu în toată treaba asta, căci nu ai vorbit deloc despre El?" Eu as spune -unde sunt oamenii? Este bine că oamenii care se duc in Africa ne scapă pe noi -ca să zic așa -. Pentru că dacă nu am fi făcut binele am fi fost nespus de răi ca și oamenii de pe timpul lui Noe; si am fi avut aceeași soarta ca a lor. Altruismul este mijlocul (unealta) lui Dumnezeu de a scoate egoismul din noi. Nu este vina lui Dumnezeu că răul se răspândește mai repede decât binele. Este vina omului.
Copii nascuti in Africa n-au nici o vină că s-au născut, tot la fel cum n-au nici o vină că s-au născut copii needucați din țările care se consideră civilizate.
În marea majoritate a cazurilor, nu există nici o diferență între copii din Africa și cei din tarile civilizate. Nici unii nici altui nu știu să lucreze. Atât la unii cât și la alții, imoralitatea este la ea acasă: sexualitatea juvenilă nu este considerată ca fiind un lucru rău. Atât unii cât și alții mănâncă nesănătos. De aceea în ziua judecății lui Dumnezeu va fi mai ușor pentru cei din Africa decât pentru cei din tarile care se consideră civilizate si nu sunt. Pentru ei va fi mai ușor pentru că nu au cunoscut educația. Dar pentru cei care au cunoscut și n-au făcut va fi mai rău.

| Wøodenpints a răspuns:

Biblia în sine e hazlie.
Dar dacă vrei ceva mai savuros încearcă Jurnalul Diavolului.
http://www.editura-art.ro/img_proc/JurnalulDiavolului-pic.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Decat sa citesti o Biblie care te indeamna la crima si intoleranta, macar citind Biblia hazlie te poti amuza de traznaile si aiurelile scrise in Biblia care a prostit si indobitocit sute de milioane de oameni

| CranK71 explică:

Am evidentiat astfel gandirea crestina, cine citeste comentariile care le-am avut cu anonimg intelege despre ce vorbesc, insa doar cine poate gandii, pentru ca nu a adus argument la nici o intrebare