| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Bun,cred in Dumnezeu,dar sunt lucruri sesizate de mine care n-au logica, dar nu ma grabesc cu acuzatiile probabil pentru ca nu-mi este dat sa stiu, trebuie sa aflu la momentul potrivit.

1.De ce am fost "blestemati" cu pacatul de moarte doar pentru ca Adam si Eva au muscat din mar? De ce TOTI?

2. Daca Dumnezeu stie ca diavolul este un mare jegos si este exact opusul Lui, de ce i-ar da lumea celui diabolic doar ca sa-i dovedeasca faptul ca guvernarea divina e cea mai buna?

3.De ce sa nu mi-o da mie? Sau voua? Ce treaba are? Toti suntem al fel nu? Nu conteaza puterile pe care le avem.

La a 2-a intrebare am eu un raspuns as dori pareri:
Lucifer inainte sa devina diavol,L-a slujit extraodrinar de mult pe Dumnezeu si mereu i-a fost fidel,mai fidel decat orice inger, de asemenea a avut si o responasbilitate extrem de mare(nu mai stiu care laughing ), pe care o indeplinea cu succes.A facut atat de multe fapte bune si a ajuns la o intelepciune atat de desavarsita incat s-a decis sa-i ofere aceasta mare responsabilitate.

P:Sbig grinoar mi-am impartasit o mica parere cu voi.winking

Multumesc anticipat!

23 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

1. religia e irationala, ilogica si da dureri de cap>toti, probabil pentru ca "pacatul" s-a "ramificat"..ca la un arbore.lol
2.chiar i-o dat dumniezau lumea diavolului? lol
3. de geaba...sau poate ca ii egoist si vrea puterea sa fie numai pentru el

| RAY a răspuns:

Uite asa bun e dumnezeu https://sites.google.com/......-in-biblie

| anonimg a răspuns:

1. Exista un proverb: "Ce naste din pisica tot soareci mananca."
Biblia are raspunsuri:
"Cum ar putea sa iasa dintr-o fiinta necurata un om curat? Nu poate sa iasa niciunul." (Iov.14:4)
"De aceea, dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea, si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricina ca toti au pacatuit…" (Rom.5:12)--->
" …Astfel, dar, dupa cum printr-o singura greseala a venit o osanda care a lovit pe toti oamenii, tot asa, printr-o singura hotarare de iertare a venit pentru toti oamenii o hotarare de neprihanire care da viata." (Rom.5:18)

2. Prin faptul ca a reusit sa castige pe om de partea sa, vrajmasul este numit chiar de Scripturi: "stapanitorul lumii acesteia." (Ioan.14:30; 12:31; 16:11) Dar doar al acestei lumi, nu si a celei viitoare.

3. Lumea nu ne-o da noua, deoarece razboiul este intre Domnul Hristos si Satana. Terenul de lupta se desfasoara aici pe pamant; si chiar in mintile si inimile noastre. Depinde de noi ai cui vrem sa fim.
Vrajmasul este unul singur(nu ma refer la faptul ca el are legiuni de ingeri sub stapanirea sa); deci nu ambele tabere lupta impotriva noastra asa cum multora le place sa creada. Dumnezeu lupta sa ne salveze; si va face aceasta daca vom coopera cu El.
Vrajmasul este mai puternic decat noi; dar cel mai slab dintre muritori il poate birui -si aceasta daca cheama ajutorul divin.

In Ezechiel. de la versetul 12 si mai departe se vorbeste despre onoarea care a a vut-o cel mai mare dintre ingeri. (Vezi si Isaia.12-14)

| milan9 a răspuns:

Este doar o exprimare figurata, asa cum Biblia ne-a obisnuit. Dumnezeu nu a dat diavolului nimic.
Sensul este acela ca lumea sta sub semnul libertatii, care gresit folosita, inclina spre rau...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Credinta nu-i upusa logicii, daca te duci la olimpiada te duci pregatit, nu cand esti tot in ghips si mai vrei sa si castigi

| oprescudorin11 a răspuns:

La prima intrebare, e logica hotararea lui Dumnezeu. A pedepsit si pe infractori (Adam si Eva ), si ca corolar si pe urmasii lor.
2. Dumnezeu a lasat oamenilor libertatea, in sensul ca fiecare face ce vrea, consecintele faptelor se pedepsesc. Oamenii care vor sa se mantuiasca, respecta decalogul si au sansa nemuririi. Deci libertate-alegerea ne apartine. (bun Domnul nu?).
3. Ce sa-ti dea tie? Iti iei ce vrei.Consecintele le vei vedea cand va trebui.
La corolarul cu 'inteligenta luciferului ' as putea sa-ti comentez ca vad ca raspunsul deja il stii, ca pacatul e cu atat mai mare cat te crezi mai destept sau mai dumnezeu.Nu am cunoscut oameni destepti sau inteligenti pana acum afara de Dumnezeu. Poate-mi arati vreo oratanie si vii cu argumente sa-mi demonstrezi calitatile alea din visele tele, de la einstein la ceilalti cretini.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna seara. Daca ai dori sincer sa studiezi Biblia, ai avea posibilitate sa cunosti care este adevarul despre Dumnezeu, sa cunosti rolul ingerilor, scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul. Deasemenea gasesti de ce permite Dumnezeu raul si suferinta si cat timp? deci daca ve-i dori, o sa gasesti, este important ca sa iei in serios lucrurile. Ceia ce ai intrebat tu are logica, si foarte buna. Am sa-ti detailez putin cateva puncte daca ai rabdare : 1) Dumnezeu cand a inceput sa creeze, prima data l-a creat pe primul inger pe care l-a numit Fiul SAu unic nascut din tatal, (daca doresti citeste in Biblie in Proverbe 8:22-30)iar dupa un timp acest prim fiu al sau l-a ajutat la creerea tuturor lucrurilor din cer si de pe pamant si de aceea personificandul cu intelepciunea il numeste >. Bineinteles ca Dumnezeu prin intermediul Bibliei satisface necesitatile spirituale ale omului care doreste sa-l cunoasca, se lasa gasit de omul care-l cauta (Matei 7:7), astfel gasim scris in cartea sfanta ca Dumnezeu a creat in cer 3 categorii de ingeri :Serafimi, Heruvimi, Ingeri mesajeri, din categoria Heruvimilor, facea parte si acest Lucifer, deosebit de frumos, intelept, puternic, si avea un rol in organizatia cereasca a lui Dumnezeu. Dupaun timp oarecare de continua creatie, timp pe care il gasim scris in Biblie ca

| oprescudorin11 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Absolut excelenta formularea si raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma eu nu stiu raspunsurile si nu sustin 100% Biblia. Vorbeste cu un preot sigur acesta va avea raspunsuri sau cu un martor(ei au raspunsuri si au gasit argumente cam in tot).

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Nu cred. Daca ar fi fost asa argumentele erau demult facute public.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Sa fie facute public si sa renunte toti la crestinism.laughing Asemenea informatii nu s-ar face publice deoarece Biserica are un rol important in manipulare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

As scuze de raspuns ma vedeam in alta intrebare sunt cam ametit. Si uite ca deja unii uitilizatori au reusit sa iti explice. happy Sunt facute public normalhappy

| Voidwithin a răspuns:

1.Pentru ca Adam Si Eva ne reprezinta si pe noi si pe mine si pe tine si pe parintii si neamul meu si pe parintii si neamul tau.
Nu uita ca Dumnezeu si-a jerfit propriul fiu ca sa curete pacatele noastre.
2.Pentru ca Dumnezeu e drept prin a fi drept se poate intelege ca esti si bun si rau dar esti drept
Exemplu:cineva taie mana cuiva si eu ii voi taia mana acelui om pe scurt am facut dreptate.Acum asta e dreptate Lui Dumnezeu o vei intelege dar pune mana si cites-te biblia poate vechiul testament ti se va parea ca Dumnezeu este cam crud dar in noul testament iti vei da seama ca te-ai inselat.
3.La 3 n-am inteles ce sa iti dea daca poti sa-mi spui ce ai vrut sa scrii acolo poate te pot ajuta.
Oricum un lucru iti spun sa citesti Biblia vei afla raspunsul la tot ce iti trebuie acolo si vei vedea ca chiar daca e o carte facuta acum mii de ani la unele capitole e practicabila si in ziua de azi.
Acum sa iti mai zic un lucru parere personala:
Sa crezi ca lumea s-a creat dintr-un big bang mi se pare mai normal sa crezi ca cineva a creat materia si tot ce exista si o tine in echilibru acum oricat de mult a avansat sau avanseaza stiinta cred cu tarie ca nimeni nu poate explica cu s-a creat totul.

| Mikhtarian a răspuns:

1.Pentru ca asa prin Iisus s-a ridicat plata pacatului, si prin Fecioara Maria a venit El, asa a venit pacatul prin Adam si Eva. Ei au fost inceputul, iar din inceput s-a dus totul mai departe.

2. Fara rau viata n-ar mai fi viata.
Fara rau n-ai mai avea nevoie de Dumnezeu,nu te-ai mai ruga, nu i-ai mai cere ajutorul.
Tu cand sti ceva, dar vrei sa faci chiar daca stii, ce rost are? Are pentru ca, asa trebuie sa se intample.

3.Ce sa-ti dea? Ti-a dat viata, cel mai frumos, prin viata poti face multe daca esti muncitor si rabdator.
Si rasplata continua, daca crezi in El, poate acolo sus vei avea "puterea" pe care ti-o doresti tu.

@Raspuns 2 - 2; El a fost pedepsit pentru ca si-a dorit sa fie mai puternic decat Dumnezeu, ca si un caine cand isi musca stapanul desi acesta ii spune sa n-o faca.
Sa fi chinuit nu e o mare responsabilitate.

O seara buna.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Mikhtarian):

"Fara rau viata n-ar mai fi viata.
Fara rau n-ai mai avea nevoie de Dumnezeu, nu te-ai mai ruga, nu i-ai mai cere ajutorul."
Si pentru asta cineva trebuie sa raspandeasca raul? Rau-i rau, binele-i bine nu?

| Mikhtarian a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

N-ai inteles.
Noi alegem sa facem rau,si tot noi alegem sa facem bine.
Asta depinde de noi, Dumnezeu ti-a dat mai multe variante, dar asta nu inseamna ca folosesti doar una.
Aici faci ce vrei, ce crezi ce simti, si mai departe vei fi judecat (p.d.v.crestinesc)
DEci,toti noi suntem cei care alegem, ne lasa Dumnezeu sa ne alegem stilul nostru de viata.
In rai (daca crezi ) vei face numai bine, aici faci ceea ce simti.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Interesant ce zici tu! Intr-adevar nu prea au logica, dar si eu cred si ma rog la Dumnezeu. Eu cred ca pur si simplu nu vom stii raspunsurile concrete la intrebarile de mai sus.Pur si simplu asa a fost sa fie. Funda?

| HDeNiSaR a răspuns:

pentru că suntem descendenţi lui Adam şi Eva! dacă ai avea o tavă de făcut pâine cu un anumit defect atunci toate pâinile vor ieşi cu acelaşi defect!

apoi Satan nu a contestat puterea lui Dumnezeu ci dreptul lui de a conduce. Şi ştia că Dumnezeu v-a permite un timp ca să se demonstreze adevărul!

| commonuser a răspuns:

Daca chiar esti atat de doritor sa afli raspunsuri, ar trebui sa cercetezi de unul singur si sa nu crezi orbeste ce spun altii. Vorbeste atat cu un preot cat si cu un ateu. Un excelent exemplu de ateu pe care ar trebui sa il asculti este Richard Dawkins, totusi trebuie sa fii deschis la noi idei si logic pentru a intelege ce vrea sa spuna. Oricum cu cat vei studia mai multe, cu atat mai mult iti vei da seama ca religia are origini umane, gandeste-te numai cat de favorabila este pentru cei din varf din punct de vedere financiar, de unde stii ca ei spun adevarul sau te pacalesc in scopul de a trai mai bine pe seama ta?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru commonuser):

"Vorbeste atat cu un preot cat si cu un ateu".As face-o.Dar majoritatea preotilor iti taie gatul daca nu le dai dreptate prosteste, iar ceilalti sunt prea obsedati de tigari, bautura si barfe despre Bianca Draguseanu.Ii plictisesc cu intrebari din astea laughing.

| commonuser a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Mare dreptate ai laughing, am spus asta in caz ca vei gasi unul mai rezonabil. Exista asa preoti, doar ca sunt fiinte foarte rare. Asa sunt si majoritatea oamenilor, mai ales(ceea ce e enervant de-abinelea) prietenilor. Eu acum vorbesc din proprie experienta, poate tu nu ai ghinionu' asta. Chiar si-asa te poti folosi de internet pentru a gasi ce spun anumiti preoti sau pastori(te asigur ca daca ii asculti gatul iti va ramane intreg). In caz ca gasesti ceva interesant anunta-ma si pe mine big grin

| Mihnea007 a răspuns:

Te-ai uitat vreo data la vreun episod din "fenomene stranii" de pe discovery? Nu ca ar avea vreo legatura cu intrebarea, dar trebuie sa ne gandim ca, unde exista un dumnezeu foarte bun exista mereu si un diavol...
1. Ideea e ca desi zici suntem cu totii "blestemati" cu moartea, totusi sunt si avantaje: Intrebare: Ai jucat vreodata un joc de tip gta, iar la sfarsit ai multi bani, arme, everything si te plictisesti desi la inceputul jocului ti-ai fi dorit doar finalul, dar la final iti dai seama ce tare a fost pana ai facut totul? Ce ai fi facut daca ai fi avut viata vesnica de la inceput? Probabil desi ai fi fost langa Dumnezeu nici nu l-ai fi iubit deoarece te-ai fi gandit ca n-ai nevoie de El. In al doilea rand, dupa viata unii oameni merg in Rai, iar altii in iad, ia un exemplu: "Cât mi-aş dori să existe undeva o insulă doar pentru cei înţelepţi şi binevoitori.(Albert Einstein) Stiind ca esti in Rai este un lucru, dar in primul rand, pentru a ajunge acolo trebuie mai intai sa ii ierti pe toti ce ti-au gresit, nu sa te bucuri ca au ajuns in iad, dupa parerea mea, daca un om a ajuns in iad pentru ca nu l-ai iertat, si tu meriti aceeasi soarta...
2. Ai vazut vreodata "Star Wars", unde Anakin Skywalker, fiind foarte talentat si avand responsabilitati foarte mari, fiind general, a ajuns mana dreapta a imparatului (personajul rau)? Cam asa ceva s-a intamplat cu diavolul, intr-un final acesta fie va regreta, fie va ramane in continuare diavol, facandu-ne noua bine prin rau. Comparand viata cu Viata Vesnica, viata nu e nici macar o secunda...
3.Dece voiai sa devii diavol? Oricum, Dumnezeu nu l-a facu pe Lucifer diavol, el a vrut sa devina. Dorinta ta poata clatina si schimba adevarul, trebuie doar sa vrei...
Sper ca te-am ajutat. Cu placere!