| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

sunt foarte nelamurit si usor pornit pe anumite lucruri.De ce Dumnezeu i-a dat lumea lui Satan doar ca sa-i dovedeasca ca guvernarea divina este cea mai buna? De ce i-ar da lumea cuiva care este exact opusul binelui? De exemplu,daca eu as vrea sa conduc absolut totul,sau doar lumea asta si i-a spune lui Dumnezeu,cel mai probabil mi-ar spune:"Nu esti suficeient de pur ca sa primesti o astfel de putere."Bomba:atunci diavolul,care in mod cert este mult mai jegos ca mine a primit o sansa? Doar pentru ca Dumnezeu l-a inzestrat cu puteri uimitoare? Doar sufletul conteaza,nu? Si se spune ca daca esti bun ajungi in Rai la DUMNEZEU si daca nu, ajungi IN IAD LA DIAVOL.De cand Dumnezeu colaboreaza cu diavolul? Diavolul pentru ca a fost anti-Hristul suprem primeste dreptul de a pedepsi oameni,de a face ce vrea cu cei rai in iad? In conditiile in care acel rau a pornit de la el? Practic,oarecum,diabolul a primit de la Dumnezeu ceea ce voia.O lume proprie,in care nu este chinuit, spune Biblia:IADUL.De ce toate astea? Si de ce sa-i demonstreze tocmai lui asta? Raului intruchipat? Tocmai lui?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne pune inainte binele si raul. Alegerea ne apartine.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că sunt poveşti de speriat copii pline de nonsensuri, rodul imaginaţiei unor primitivi, care încercau să-şi explice anumite lucruri, pe care nu le înţelegeau şi pe care ştiinţa, până în ziua de azi, deja le-a explicat în mare parte, diminuând astfel numărul necunoscutelor şi necesitatea umană de fantezii religioase.

| usuk a răspuns:

De ce? de geaba; asemenea lucruri nu exista, nu exista nea satanelu', nu exista iadu'..raiu' poate, dar eu unul il vad altfel[lol][cu toate ca e doar o simpla conceptie proprie, care te asigur, e lipsita de orice argumente logice si rationale-ce? daca mie asa imi place sa cred ca ec'sista raiu' plin de bautura-femei-toti prietenii mei si multa voie buna, ce poti a-mi face? lol]
ps-felicitari de intrebari, pacat totusi, niciun crestin nu va putea sa-ti dea un raspuns satisfacator la toate

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

Esti bleg asa cum am presulus.inca inainte de a-ti da tu seama ca vorbesti in necunostinta de cauza afla ca satan este tapul ispasitor.nu-ti voi spune a cui si de ce dar daca cunosti sistemul de jertfe din vechiul testament vei sti si cine este tapul ispasitor si cine este mielul fara cusur jertfit, iar in timpul ratacirii poporului in pustiu timp de 40 de ani vei afla si despre sarpele inaltat, si ce semnifica el pentru vremurile viitoare.asa se citeste biblia stiind ca unbra arata spre implinirea vremurilor ce urmeaza.si este scris blegio; EU NU AM VENIT SA STRIC PE PROOROCI ORI SA SCHIMB LEGEA>ci AM VENIT SA O IMPLINESC>ma mir de ce mai vorbesc cu voi? habar nu aveti de nimic.

| usuk a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e mha', nu avem habar de nimic[adica am, nu am habar de nimic], acum du-te departe si lasa-ne, lasa-ne prea-iluminate ca prea ma bati cu aura ta sfanta peste retinele prea-perversilor mei ochi; ma orbesti cu puritatea ta si cu smerenia ta; lasa aceasta lume plina de ignoranti si nestiutori si du-te pe celalt taram in care, eu, in marea mea rusine si necredinciosie, nu cred;
du-te, dute..hai, drum bun

| anonim_4396 a răspuns (pentru usuk):

Nu pot pleca ma ca nu sant asa cum zisasi.mai am muuuuult pana la a fi smerit si pocait, deocamdata sant mai rau decat tine.dar mai uscatule? tu si ceilalti? ma nu va aruncati niciodata in viata ca leii, si sa cadeti ca mustele.adica cum ar spune un samurai; daca te angajezi intr-o lupta, ai grija sa o castigi. vvoi va luati la tranta cu cuvantul lui Dumnezeu? pai santeti mancati.

| usuk a răspuns (pentru anonim_4396):

Regret sa te dezamagesc, dar eu unul ma i-au la tranta "cucu-vintele" lu' toti; stii tu, satanelu', dumniezau, alahu', budda, si alti peste 1000 de zei indieni. Ca na, atunci cand nu ai ce face, iti gasesti tu ceva ocupatie, macar ca nu iti aduce prea multi prieteni, dar cel putin ai haz de iluminarea sau prea-iluminarea intelectuala a unora.
daca oamenii erau mai inteligenti, am fi spus de mult pa la multe razboaie/atentate/sinucideri si pierderi de vieti umane in zadar
daca faptul ca m-as lasa "mancat" ar schimba invreun fel lumea, apoi atunci ia zi-mi tu mie unde sarea si piperu'[sa ma condimentez putin]

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru usuk):

Am avut acum cateva zile religia. Dirigintele e proful de religie.Ne-as pus sa scriem pe-o foaie toate intrebarile noastre despre Dumnezeu, ce nelamuriri avem de ce nu credem, si am scris exact ce am scris aici.Si cand a ajuns la mine cu verificarea a spus ca am scrisul urat si nu intelege laughing. Prostul drk, mi-a criticat scrisul, nu se intelegea...stii tu...Cam asa-i cu natafletii astia credinciosi.Din vreo 35 de foi, n-a luat la verificat decat vreo 5.In conditiile in care a spus ca raspunde la toate.Toti scriem urat, sau n-a avut timp happy.

| usuk a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Asa cum ti-am spus, NICI un teist NU va reusii sa-ti raspunda la intrebari. asta e, totul devine invechit dupa un timp tocmai pentru ca apare ceva nou sau, in cazul asta, ceva mai corect

| milan9 a răspuns:

O observaţie foarte importantă şi necesara zic eu referitor la exprimarea de mai sus...
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova". thinking

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin ciudată...).

Se încalcă în mod direct porunca a doua...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

De ce spui Iisus, când apostolii N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ aşa ceva? laughing

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu există în creştinism pretenţia ca Dumnezeu poate fi redus doar la trei sau patru consoane. Nu poate fi Creatorul universului redus doar la un nume simplu de trei consoane.

Tocmai din acest motiv, Vechiul Testament nu a folosit un singur nume ci aproape 5000 de nume (metafore care subliniază aspecte ale puterii lui Dumnezeu)...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Biblia nu foloseste 5 miliarde de nume aşa cum spui tu!
Foloseşte titluri! Dumnezeu are doar un nume si este Iehova! tongue

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ştiu, am mai spus, dar pentru unii a fost degeaba! sad
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin ciudată...). thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Am căutat linkurile astea special pentru tine deci te rog să fii atent:

am găsit o Biblie tradusă cu numele Iehova din 1874 şi nu e tradusă de Martori:

http://www.scribd.com/doc/38226319/Biblia-1874-1-6

Şi voi folosiţi Iahwe:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=22
Geneza 22:14
Tot la acelaşi verset facem referire la Biblia Cornilescu:
http://www.pastorerno.com/ro/bibliacornilescu/

Şi tot la Biblia Cornilescu este textul din Exodul 17:15
http://www.pastorerno.com/ro/bibliacornilescu/

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Continuare...
"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Iar alte pronuntii (indiferent de VARIANTA DE TRADUCERE NEAUTORIZATA ) sunt improvizatii, inovatii, dar totusi lucruri care nu se sustin a fi atribuite EXCLUSIVITII. Nu ar fi decat o aroganta umana, sau mai rau, o incalcarea a poruncii care interzice folodirea GRESITA a numelui lui Dumnezeu!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Continuare...
Spuneam ca "Iehova" nu este un nume autorizat, NU este o pronuntie care sa fi aparut in Scriptura! Nicidecum!
thinking

ESte doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
In consecinta, o confuzie de neiertat! sad

| HDeNiSaR a răspuns (pentru iurii75):

Tare asta!hee hee

| iurii75 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

în cazul lui milan e fără rost, de obicei el vorbeşte singur.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru iurii75):

Da! de când mă chinuiesc să înţeleg ceea ce spune şi pe bune nu înţeleg!
când dă definiitile alea la Trinitate stau in fata computer-ului cu dex-ul în fata laughing

ehh! e o mărturie!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In ceea ce ma priveste, apreciez faptul ca ai pus multe intrebari. Darpentru a primi raspuns este nevoie de timp si argumente bibliice prin care Dumnezeu ne descopera adevarul. Daca doresti sa punctam cateva, daca ai Biblia poti sa vezi argumentescrise nu doar spuse. deci sa nu uitam ca Dumnezeu a creat totul din iubire si a facut foarte bine, a creat prima data pe fiul Sau unic creat direct(daca doresti citesti in proverbe 8:22); dupa aceea impreuna cu el a creat ingeri(serafimi, heruvimi, ingeri mesageri) si apoi omul,pe toti i-a creat cu liber arbitru (libertate de alegere si gandire) fara sa-i constranga sub nici o forma, dar limitandule libertatea prin ascultare de Dumnezeu si supunere fata de el, si sa-l recunoasca ca El este Suveran, si viata lor depinde de El, astfel printr-un mod simplu le-a pus pomul interzis in mijlocul gradinii Eden. In acel moment creaturile spirituale din cer (ingerii aveau fiecare rol in serviciul lui Dumnezeu, in cazul nostru,un inger din categoria Heruvimilor, deosebit de frumos si de intelept, puternic,supus pana atunci, a fost pus sa strajuiasca gradina Edenului,Dumnezeu i-a acordat multa onoare, din ziua in care a fost creat, pana in ziua in care s-a gasit nelegiuirea in el si si-a dorit sa fie el mai presus de Dumnezeu si omul peste care a fost pus sa strajuie, sai se inchine lui, prin minciuna, egoism, siretlic, l-a ademenit pe om, l-a pus pe Dumnezeu intr-o oglinda negativa in fata omului,, si iata rezultatul,. Acest inger heruvim a devenit un inpotrivitor (Satan), si un calomniator (Diavol ) si n-a mai stat in adevar.Citeste daca doresti in Ezechiel 28:12-17.Defata la creerea omului si la porunca data de Dumnezeu mai erau miriade de ingeri, daca rebelii erau distrusi la momentul inpotrivirii, poate spuneau ca Dumnezeu a fost nedrept, si crud si poate ca ascultarea de Satan era ceea mai buna alegere, oricum Dumnezeu l-a dat posibilitate sa demonstreze faptic alegerea facuta, si tot ce se nastea din om a devenit proprietatea celui rau, pentru ca asa a ales omul sa-l urmeze pe Satan si nu pe Dumnezeu,. Dumnezeu a blestemat omul si pamantul din cauza lor iar prin intermediul unui om neascultator Adam, a intrat pacatulin lume si prin pacat pedeapsa lui, Moartea. Iata unde a ajuns omenirea neascultatoare din cauza lor. Daca doresti mai vorbim cu alta ocazie, Ce este Sufletul, daca exista iad -ce este-,; ce este Raiul, Ce este rascumpararea, pana cand v-a exista cel rau, cum este posibil ca noi sa ne apropiem de Dumnezeu si de-a fi salvati din pacat si din moarte.Ce scop are Dumnezeu cu omul si cu pamantul?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

ce tare imi place cum explici versetele! happy imi dai un exemplu bun happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Salut scumpo, unde ai fost, ca-mi lipseai, ai inceput scoala?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mă bucur că mi-a simţit cineva lipsa!

da am început şcoala şi am 100 de materii noi! Adică acum pe bune ce rost mai are psihologia? adică nu mi se tocau destul de tare nervi la materiile astea şi au mai pus şi psihologia! off! fac liceu de contabilitate nu de psihologie!

şi se presupune că ar trebui să fie o oră relaxantă, dar numai relaxare nu vezi acolo! laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Denisuca, asta e metodologia la scoala romaneasca, cat de multa materie didactica, ca sa aiba fiecare dascal o pita, nu este important daca este eficienta, dar in acest caz sa stii ca este eficienta psihologia, pentru ca ne complecteaza, oricum in studii noi facem psihologie pe care ei n-ofac, dar bine, asa e bine cum e, si eu in liceul economic am facut psihologie, si m-a ajutat, pentru. ca mi-a placut, asta nu este o regula, ca trebuie sa-ti placa si tie.Depinde de predare,, expunerea corecta si daca este gasita atractiva in timp, o sa-ti fie de folos.Fa un pact cu profu, spune-i sa-ti predea cu tact, si tu in schimb ii vii in ajutor cu un schimb din scoala teocratica. Atentioneazai ca vrei un folos pentru,, psihe'.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Chiar mă bine dispui! Mersi! e usoară viața cu tine prin preajmă!

lasă că o să-i spun!
nu e că nu-mi place! ci că am atata de mult de invatat si profa nu ma ajuta deloc cu cele 10 pagini de teorie laughing
te pup! ai grija de tine! noapte bună şi somnic pufoswinking!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Sitie la fel, si baietelul meu Daniel iti doreste o noapte buna, pa, pusici.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu ai camera web?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ba da!
am avut! laughing
şi nu funcționa din cauza windows-ului( dar în principal nu știam că din cauza asta nu funcționa), şi am spus să i-o duc la un prieten să vadă ce are! dar până să ajung la prietenul asta faimos am scăpat-o în găleata cu apă! şi ceaules a fost! laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E intrebarea vietii tale.citeste biblia si daca ai minte, si noroc, vei intalege. daca nu, nu.da eu cred ca vei intalege tot planul lui Dumnezeu si de ce a facut asa.e mult de explicat si vei spune ca e neinteresant si doar povesti. daca vrei poti. daca nu, nici o paguba.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles tot planul lui Dumnezeu?
P:S:Am nevoie doar de un da sau nu.Dar daca vrei sa mi-l si explici nu ma supar happy.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti zic, dar dupa logica "atotcunoasterii" si logica "planului divin", pot spune ca dumnezeu este foarte plictisit si doreste niste "entertainment"... Si cum atlfel decat cu oamenii?

| RaduMD a răspuns:

De unde ai tras concluzia ca "Dumnezeu i-a dat lumea lui Satan"?!
In realitate, inca inainte de a fi "lumea" (adica lumea vizibilelor), Satan s-a cerut afara. Asadar, Dumnezeu nu obliga pe nimeni, fie ei ingeri sau oameni, sa participe la lumea Lui, ci fiecare, inger sau om, are o alegere in fata. Singura diferenta este ca ingerii, fiind existente atemporale, alegerea lor este irevocabila, pe cand a oamenilor este "in timp", adica se pot razgandi pana cand mor. Atunci, abia, si optiunea lor devine irevocabila fiindca "ies din timp".
Prin urmare, in lumea vizibilelor coexista doua forte. Una, copioasa ce e drept, e puterea celui rau. Dar, daca Dumnezeu ar parasi cu totul lumea, s-ar face praf sandramaua mai repede decat ai zice "Doamne, Dumnezeule!". Celor doua forte nevazute le corespund doua partide ale oamenilor: cei hotarati sa Il urmeze pe Dumnezeu si ceilalti. Coexista, daca vrei, doua lumi intr-un singura: a graului si a neghinei.

Ai dreptate spunand ca diavolul a primit de la Dumnezeu ce vroia: o lume proprie, iadul. Dar nu si cand spui ca el nu este chinuit. Este, acolo, o lume din care Dumnezeu s-a retras, punandu-i laolalta pe cei care nu Il vor: ingeri si oameni. Ei se organizeaza dupa cum considera, desigur cel mai tare, adica Lucifer, facand legea. Asadar, diavolii sunt chinuiti de diavoli mai dihai ca ei, cu totii chinuindu-i pe oameni, dar care si ei se chinuie intre ei. E cam ca in armata, cu "veteranii" si cu "bibanii". In final, si "fratele cel mare" e chinuit, deocamdata de simtamintele de invidie si neputinta ca atatea suflete ii scapa, pana la sfarsit, cand va fi chinuit rau prin aruncare in "iezerul de foc" al iadului inchis pentru vecie.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Satan a iscat controverse importante: 1) Justeţea şi legitimitatea suveranităţii lui Iehova Gen. 2:16, 17; 3:3–5)

2) Integritatea creaturilor inteligente faţă de Iehova.

(Gen. 3:6; Iov 1:8–11; 2:3–5; vezi şi Luca 22:31)
Dumnezeu nu avea nevoie să-şi dovedească nimic lui însuşi. Dar, pentru ca aceste controverse să nu mai tulbure niciodată pacea şi binele care domneau în univers, Iehova a permis să treacă suficient timp ca să fie rezolvate fără să rămână vreo urmă de îndoială
Dar mai erau şi alte întrebări care aşteptau răspuns. De aceea, Dumnezeu le-a permis lui Satan şi oamenilor să încerce toate formele de guvernare pe care le-au putut concepe ei. Niciuna n-a adus fericire durabilă. Dumnezeu a lăsat omenirea să meargă până la capăt în ce priveşte adoptarea unui mod de viaţă care ignoră normele Sale drepte. Rezultatele vorbesc de la sine. Aşa cum bine spune Biblia, „nu poate omul care umblă nici măcar să-şi conducă paşii" (Ier. 10:23)
În acelaşi timp, Dumnezeu le-a dat slujitorilor săi posibilitatea să-şi dovedească loialitatea ascultându-l din iubire, în pofida tentaţiilor şi a persecuţiilor stârnite de Satan. Iehova îşi îndeamnă slujitorii astfel: „Fiul meu, fii înţelept şi bucură-mi inima, ca să-i pot răspunde celui ce mă batjocoreşte" (Prov. 27:11). Cei ce se dovedesc fideli se bucură de mari binecuvântări în prezent şi au perspectiva de a trăi veşnic în perfecţiune
Iadul nu exista.Omul la moarte nu stie nimic (Eclesiastul 9:5) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
(Eclesiastul 9:10) Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

| Alcapone234 a răspuns:

A inventat unul o vorbă că exista rai și iad și voi ați luat o de buna, logic că nu există