| KUBY78 a întrebat:

Bun credeti ca exista Dumnezeu? pai sa va explic,prostia cu Dumnezeu.
Din start gandim logic ce e biserica? in ziua de azi e o
afacere,noi avem foarte multe biserici religia si credinta a fost inventata pentru control pentru a controla masele de oameni omul nu a fost inventat cum a fost acum,ca cica din coasta lui Adam a fost inventata Eva,omul a evoluat in milioane de ani dintr-o celula,ca orce alta fiinta,omul a fost si este animal,animalele nu sunt inteligente ca l-ai invatat pe caine la niste comenzi fie asteapta o recompensa fie si-a luat cateva capace sa ne gandim ca peste cateva milioane de ani oamenii vor fi niste fiinte super inteligente iar cainele omul din ziua de astazi iar gandirea nu face parte din constinta omului? Dumnezeu e constiinta ta, constiinta te face sa regreti sa gandesti, sa te temi cand te rogi cand spui Doamne ajuta ati oferi speranta singur Dumnezeu e gandirea ta.De ce sa ne temem de Dumnezeu simplu pentru ca la baza suntem niste animale si avem momente cand nu gandim,si dupa gandim si realizam greselile si ne este frica de Dumnezeu Ion Vasile si cum i mai spuneti Biserica si religia a sustinut ideea de a nu cerceta si de a crede
Ce sa nu credem ma ca daca nu credem o sa faca dracii din noi gulas si alte alea,multi oameni de stinta au fost arsi de vii pentru ca au aratat ca Dumnezeu nu exista, norocul nostru cu Galileo Galilei, care a spus un adevar care e dovedit si acceptat de toata lumea, odata cu biserica si crestinismul progresul cunoasterii fiind stopat si inchis asfel fiind negate conceptul istoriei, biserica a omorat milioane de oameni care nu le acceptau ideile lor.Sub pretextul ca daca faci bine ajungi in Rai si daca faci rau in Iad complet pentru prosti, Preotii au milioane de euro si tot construiesc biserici sa fie multe locuri pentru bani de la enoriasi, iar preotii in cele mai scumpe limuzine promitandu-le babelor si enoriasilor ca daca mai dau 2 bani o sa-i ajute Dumnezeu sa mai castige La Loto si Alte alea, inca din clasa I vedeam pe colegii mei ducandu-se la biserica iar profa dandu-le un 10 la fel as fi facut si eu chiar daca ma durea in cur,ca m-am dus eu la Biserica,dar la varsta aia esti usor de infulentat si credul,si inca ei mai pupa si niste moaste sa mai faca un herpes pe la gura,ma eu nu m-am spovedit niciodata,eu singur gandesc,si daca fac o greseala incerc sa nu o mai repet,si nu o sa ma poata ierta nimeni ma,si cum ma sa ma duc la un popa pe care al aud pe unu ca al injura pe un coleg ca ba: sa o vad pe mamicuta ta ingropata in cimitirul statului,dar oamenii saracii au ajuns in stadiul in care nu mai depind de el, prefer sa creada ca in Dumnezeu, sa-mi respect semenii si sa cercetez.Acum pupatorii de moaste, aceia spalatii pe creier, acum injuratima ca niste buni crestini ce sunteti.

50 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Asa. nu am de gand sa injur sau ceva de genul asta, dar sti ca este o categorie numita religie nu?

| grechita a răspuns:

Uite,eu in sinea mea cred ca exista Dumnezeu, nu te judec cum fac altii daca nu crezi nu-i nimic nu esi obligat sa crezi in El.Ai opinia ta despre viata, sunt sigura ca esti un om respectabil si tu crezi in fapte.Eu iti pot zice de ce cred eu in Dumnezeu, din doua motive:1.Pentru ca odata m-am dus la Israel in saptamana patimilor, iar lumea se ruga pentru a le trimite lumina sfanta si din cer au inceput sa cada flacari, care nu ardeau.Alt motiv este pentru ca odata am fost foarte bolnava si se credea ca o sa mor, in clipe ca acelea m-am rugat si m-am insanatosit ca si cum n-as fi avut nici o boala. Oricum eu nu te dispretuiesc, nu te injur, ai o opinie poti sa o crezi, si eu sunt contra celor care zic ca daca nu crezi in Dumnezeu esti in fundul iadului.Tu trebuie sa -ti cotinui o viata normala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți expui opiniile, fără a fi întrebat de ele. Nici măcar nu știi să scrii corect, atât ești de agramat!

NOname
| NOname a răspuns:

Termină cu aceste postări ridicole, pline de greşeli, nesimţire şi aroganţă puerilă, căci nu pari cu nimic mai breaz decât cei pe care îi critici.
(Ţi-o spune un non-religios.)

| costis a răspuns:

Imi place ca scrii compact si laborios. si ca nu te impiedici mult de virgule.
De ce ai despartit corpusul ideatic in patru paragrafe?

| AndreiM77 a răspuns:

Ai dreptate in mare masura, dar exista o religie care face exact ceea ce spune Dumnezeu in Bilbie, aceea religie este Organizatia Religioasa a Martorilor lui Iehova.

| anonimg a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu ai nici un drept sa-l judeci pe fratele tau. Agramat inaintea lui Dumnezeu nu este cel ce nu scrie corect, ci acela care nu vorbeste corect fata de fratele sau.

| anonimg a răspuns (pentru AndreiM77):

Stii bine ca nu este asa.

| suffarstar a răspuns:

Nu vreau sa iti judec greselile gramaticale, dar faci erori logice enorme, ceea ce iti tradeaza conceptia limitata asupra spiritualitatii. Tu esti ca si batraneii aia cu mai putine clase decat trenul de pe radio-sant, care, chipurile, "pun tara la cale ".

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Mi-e teama ca felul tau de raspuns nu este mai bun...
Cand un om este suparat, cauta sa-l ajuti, nu punand paie pe foc.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonimg):

Ba da, stiu bine ca asa este.
Gandeste-te de ce merg Martorii la fiecare usa sa le vorbeasca oamenilor din Biblie?

| anonimg a răspuns (pentru costis):

Este adevarat ca poti scrie aici orice doresti. Tu de ce desparti mila de judecata? Nu este bine ca judecata sa nu fie impletita cu mila.

| anonimg a răspuns (pentru AndreiM77):

Si eu fac asta.

| anonimg a răspuns (pentru suffarstar):

Omul se uita la ce izbeste ochiul. Spiritualitatea ta mai inalta ar trebui sa vada mai departe...

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonimg):

Ei da, daca ai spus ca nu e adevarat cum spui ca si tu faci asta?

| anonimg a răspuns (pentru AndreiM77):

Pentru ca mai sunt si alte confesini crestine care fac lucrul acesta.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonimg):

Ce religie ai?

| anonimg a răspuns:

KUBY, mi-a fost usor sa trec de criticii tai ca sa pot "ajunge" la tine. Acum ca am ajuns, nu stiu cum sa incep.
Iti inteleg mahnirea. Si eu, inainte de a-L cunoaste pe Dumnezeu L-am injurat cum am stiut eu mai bine.
Esti o fire impulsiva; cauta sa fii mai temperat. Iti vorbesc ca unui prieten; nu sunt nici mai presus de tine si nici mai prejos, caci Dumnezeu este Tatal nostru, al tuturor.
Este adevarat ca multi oameni -si cei mai multi sunt tineri- si-au pierdut imaginea buna care trebuiau sa o aiba despre Dumnezeu tocmai din pricina preotilor, a acelora care trebuiau sa Il reprezinte pe Dumnezeu. Acesti preoti isi vor lua osanda -caci Dumnezeu nu-i va lasa nepedepsiti. Ii va invia chiar si din morti pentru ziua judecatii divine. Acestia vor fi primii care se vor ascunde in ziua aceea mare. Despre ei este scris: "Si ziceau muntilor si stancilor: "Cadeti peste noi si ascundeti-ne de fata Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mania Mielului"". (Apocalipsa.6:16)
Biserica Ortodoxa este departe de a fi una dupa voia lui Dumnezeu. Iti spun ca la sfarsitul timpului, cand oamenii vor vedea ca au pierdut mantuirea din pricina preotilor, acestia de pe urma vor fi linsati pentru ca i-au invatat pe oameni numai tampenii, si asta pentru bani. Totusi, nici oamenii care nu vor fi mantuiti nu vor ramane fara vina. Noi trebuie sa cercetam sa vedem cum stau lucrurile.
Este adevarat ca preotii nu L-au reprezentat cum trebuie pe Dumnezeu; dar asta nu inseamna ca El nu exista. Nici celula nu se dezvolta asa de una singura. Nici samanta aruncata in pamant nu se dezvolta daca Dumnezeu nu va da ploaie peste ea. Si chiar daca ar uda-o omul, acesta nu are nici o putere sa o faca sa creasca; omul nu poate sa traga planta de par ca sa creasca -ca sa ma exprim asa. Viata in tot ceea ce poate exista, vine de la Dumnezeu -atat in lucrurile vazute cat si in cele nevazute. Si pamantul are viata in el -caci altfel, cum ar putea creste planta? (Exista si pamant neroditor). Totusi, Dumnezeu spune ca a pus si inimile noastre cate o samanta de credinta. Depinde de pamantul inimii noastre daca este fertil sau nu; daca udam aceasta samanta de credinta si daca lasam planta sa fie innabusita de buruienile necredintei. Dumnezeu semana credinta in inimile noastre; dar noi avem datoria de a avea grija ca samanta sa incolteasca, sa craesca si sa aduca rod.
Credinta nu este credulitate. Dumnezeu nu este acord cu sloganul "crede si nu cerceta"; El zice: "Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1Tesaloniceni.5:21)
Asa trebuie sa faci. Cerceteaza toate lucrurile. Nu-i pe baga pe toti crestinii in aceeasi oala din pricina unora. A cerceta lucrurile este drept inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor; si iti este si tie de folos.

| Inferno a răspuns:

Cand incepi o fraza trebuie sa o termini cu punctul. Tu ai fraze de cate 20 de randuri, incoerenta predomina, logica lipseste, gandirea varza, inteligenta asijderea.

Praf domne, praf.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Mai, mie imi place cum crestinii apreciaza toti agramatii care se declara atei, dar nu si pe ateii rezonabili.
Adica citeste si tu raspunsul utilizatorului Andrew57: "Ai dreptate in mare masura..."
Doamne sfinte, cum asa?
Adica tipul care a postat intrebarea a facut un terci de sus si pana jos, nu se intelege absolut nimic iar el ii da dreptate. WTF.
Asta in contextul in care la alte intrebari, postate tot de atei, mult mai logice si coerente decat aceasta si-a exprimat clar dezgustul.
Vorba aia :Cine se aseamana se aduna.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Probabil văzându-l mai sărac cu duhul şi uşor de sucit şi combătut, simt nevoia să-l ia sub aripă şi să-şi arate mărinimia, să constrasteze cu răii atei, care încearcă să-l înveţe minte, să nu se mai facă de râs.
Pe principiu de Gică Contra.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Plus, într-adevăr, acest tip de "ateu" (KUBY78) chiar este demn de milă şi probabil se potriveşte cel mai bine cu imaginea din Biblie a "oii rătăcite", pe care creştinii ar trebui să încerce să o aducă pe "drumul cel bun".
Se bucură să vadă măcar o excepţie, în care sunt concentrate mai toate calităţile negative, care îi pun în lumina bună, de preabuni şi salvatori.
Psihologia umană.hee hee

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Plus, când "adversarul" singur se face praf, ce rost mai are să-l loveşti?
Şi-a făcut-o deja cu mâna lui.

A funcţionat şi psihologia inversă ("acum injuratima ca niste buni crestini ce sunteti").

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

În orice caz, este încă un copil (are 12-13 ani), deci are o scuză bună.
Ar trebui să mai înveţe, să prindă experienţă, să-şi filtreze ideile şi după va putea să-şi dea cu părerea în astfel de probleme şi fără să se pună în situaţii ridicole. S-a grăbit niţel din exces de zel.

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Tovarasa, trimite individul acesta la reciclare pana nu ma enervez cu nervii ca-i bag o capra in fund cu coarne cu tot. Inscriel in programul national de reconversia fortei de munca sa se specializeze macar preparator de varza murata.

| Hombre a răspuns (pentru anonimg):

"Nu ai nici un drept sa-l judeci pe fratele tau. Agramat inaintea lui Dumnezeu nu este cel ce nu scrie corect, ci acela care nu vorbeste corect fata de fratele sau."
Sigur ca vorbulitele tale pline de dulceata are o singura tinta, aducerea oitei ratacite pe calea cea buna in sanul mantuitorului si ferita de dusmanosii atei care o critica pentru limbajul inadecvat pentru cineva care pretinde a fi ateu.
La fel de sigur e ca lideri religiosi ii vrea pe enoriasi vite sa nu aibe ochi pentru a vede si nici minte pentru a cunoaste caci cum pot mai bine fi zeciuiti si supusi, servindule himere, viata vesnica si marea fericire dupa. Cine sunt beneficiarii acestor facilitati!? cei saraci cu duhul, doar ei ating fericirea maxima si tocmai de aceea unsii lui Dumnezeu care face legatura spirituala intre EL si muritori ii apara de diavolii atei care ii critica cand sunt agramati, lipsiti de logica, de intelegera fenomenelor naturale, stiintifice bla, bla, bla care vrea sa-i corijeze si le face recomandarea sa invete.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

"Plus, când "adversarul" singur se face praf, ce rost mai are să-l loveşti?'
Io zic sa-i punem niste coarne de capra sa se apere singur de propiile idei caci din dorinta lui de a fi ateu "divulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei noncomformistice intru Jean Calvin numai ca aceasta republistica interumana repudiaza numai intr-un tronson umanitar."(nu ma intreba ce am scris ca habar n-am laughing Daca mai e prins intr-un univers transvers, ia o sfanta impartasanie si pune mana pe el @anonimg il baga pe sens unic cu directia si capat de linie "fericit e cel sarac cu duhul".
Mah vrei si tu o capra? Cand te plictisesti de ea i-o dai si lui Inferno sa o pasca sau jucati volei cu ea peste gard, cine stie poate promovati un nou sport national si scapam de "Sa moara si capra vecinului"winking

| Hombre a răspuns:

KUBY78 Sa nu mi-o iei in nume de rau, cand pui intrebari lasa doar intrebarea nu mai adauga si interpretari personale ca faci totul varza.De acestea te folosesti in dezbatere cu potentiali useri care iti raspunde. In situatia de fata tu esti si piromanul si pompierul sau tu centrezi tu dai cu capul.

| zurick a răspuns:

Uite un cadou:
http://imgur.com/UtGtkjy

| suffarstar a răspuns (pentru anonimg):

Dincolo de prostie exista mai multa prostie. Unde sa ma uit?