| KUBY78 a întrebat:

Bun credeti ca exista Dumnezeu? pai sa va explic,prostia cu Dumnezeu.
Din start gandim logic ce e biserica? in ziua de azi e o
afacere,noi avem foarte multe biserici religia si credinta a fost inventata pentru control pentru a controla masele de oameni omul nu a fost inventat cum a fost acum,ca cica din coasta lui Adam a fost inventata Eva,omul a evoluat in milioane de ani dintr-o celula,ca orce alta fiinta,omul a fost si este animal,animalele nu sunt inteligente ca l-ai invatat pe caine la niste comenzi fie asteapta o recompensa fie si-a luat cateva capace sa ne gandim ca peste cateva milioane de ani oamenii vor fi niste fiinte super inteligente iar cainele omul din ziua de astazi iar gandirea nu face parte din constinta omului? Dumnezeu e constiinta ta, constiinta te face sa regreti sa gandesti, sa te temi cand te rogi cand spui Doamne ajuta ati oferi speranta singur Dumnezeu e gandirea ta.De ce sa ne temem de Dumnezeu simplu pentru ca la baza suntem niste animale si avem momente cand nu gandim,si dupa gandim si realizam greselile si ne este frica de Dumnezeu Ion Vasile si cum i mai spuneti Biserica si religia a sustinut ideea de a nu cerceta si de a crede
Ce sa nu credem ma ca daca nu credem o sa faca dracii din noi gulas si alte alea,multi oameni de stinta au fost arsi de vii pentru ca au aratat ca Dumnezeu nu exista, norocul nostru cu Galileo Galilei, care a spus un adevar care e dovedit si acceptat de toata lumea, odata cu biserica si crestinismul progresul cunoasterii fiind stopat si inchis asfel fiind negate conceptul istoriei, biserica a omorat milioane de oameni care nu le acceptau ideile lor.Sub pretextul ca daca faci bine ajungi in Rai si daca faci rau in Iad complet pentru prosti, Preotii au milioane de euro si tot construiesc biserici sa fie multe locuri pentru bani de la enoriasi, iar preotii in cele mai scumpe limuzine promitandu-le babelor si enoriasilor ca daca mai dau 2 bani o sa-i ajute Dumnezeu sa mai castige La Loto si Alte alea, inca din clasa I vedeam pe colegii mei ducandu-se la biserica iar profa dandu-le un 10 la fel as fi facut si eu chiar daca ma durea in cur,ca m-am dus eu la Biserica,dar la varsta aia esti usor de infulentat si credul,si inca ei mai pupa si niste moaste sa mai faca un herpes pe la gura,ma eu nu m-am spovedit niciodata,eu singur gandesc,si daca fac o greseala incerc sa nu o mai repet,si nu o sa ma poata ierta nimeni ma,si cum ma sa ma duc la un popa pe care al aud pe unu ca al injura pe un coleg ca ba: sa o vad pe mamicuta ta ingropata in cimitirul statului,dar oamenii saracii au ajuns in stadiul in care nu mai depind de el, prefer sa creada ca in Dumnezeu, sa-mi respect semenii si sa cercetez.Acum pupatorii de moaste, aceia spalatii pe creier, acum injuratima ca niste buni crestini ce sunteti.

50 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

KUBY78 Sa nu mi-o iei in nume de rau, cand pui intrebari lasa doar intrebarea nu mai adauga si interpretari personale ca faci totul varza.De acestea te folosesti in dezbatere cu potentiali useri care iti raspunde. In situatia de fata tu esti si piromanul si pompierul sau tu centrezi tu dai cu capul.

| KodrutZ a răspuns:

Sint ateu cu tendinte agnostice... sau invers, cum vrei sa zici, asta ca sa nu ma acuzi de pupatorism de moaste.
0. Esti idiot. Esti o rusine pentru milioanele de necredinciosi de pe intreaga planeta. INVATA SA TE EXPRIMI!
1. Esti extrem de idiot. Religia e unealta de control, credinta e o problema personala si intima. Cine face din ea altceva, sa le fie rusine.
2. Esti penibil de idiot. Mi-e rusine de rusinea care ar trebui sa iti fie tie...

Daca vrei sa combati crestinistmul si religia organizata, fa-o, dar macar nu te face de rahat in timp ce incerci sa faci asta!

| Inferno a răspuns:

Cand incepi o fraza trebuie sa o termini cu punctul. Tu ai fraze de cate 20 de randuri, incoerenta predomina, logica lipseste, gandirea varza, inteligenta asijderea.

Praf domne, praf.

| costis a răspuns:

Imi place ca scrii compact si laborios. si ca nu te impiedici mult de virgule.
De ce ai despartit corpusul ideatic in patru paragrafe?

| anonimg a răspuns (pentru costis):

Este adevarat ca poti scrie aici orice doresti. Tu de ce desparti mila de judecata? Nu este bine ca judecata sa nu fie impletita cu mila.

NOname
| NOname a răspuns:

Termină cu aceste postări ridicole, pline de greşeli, nesimţire şi aroganţă puerilă, căci nu pari cu nimic mai breaz decât cei pe care îi critici.
(Ţi-o spune un non-religios.)

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Mi-e teama ca felul tau de raspuns nu este mai bun...
Cand un om este suparat, cauta sa-l ajuti, nu punand paie pe foc.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Mai, mie imi place cum crestinii apreciaza toti agramatii care se declara atei, dar nu si pe ateii rezonabili.
Adica citeste si tu raspunsul utilizatorului Andrew57: "Ai dreptate in mare masura..."
Doamne sfinte, cum asa?
Adica tipul care a postat intrebarea a facut un terci de sus si pana jos, nu se intelege absolut nimic iar el ii da dreptate. WTF.
Asta in contextul in care la alte intrebari, postate tot de atei, mult mai logice si coerente decat aceasta si-a exprimat clar dezgustul.
Vorba aia :Cine se aseamana se aduna.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Probabil văzându-l mai sărac cu duhul şi uşor de sucit şi combătut, simt nevoia să-l ia sub aripă şi să-şi arate mărinimia, să constrasteze cu răii atei, care încearcă să-l înveţe minte, să nu se mai facă de râs.
Pe principiu de Gică Contra.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Plus, într-adevăr, acest tip de "ateu" (KUBY78) chiar este demn de milă şi probabil se potriveşte cel mai bine cu imaginea din Biblie a "oii rătăcite", pe care creştinii ar trebui să încerce să o aducă pe "drumul cel bun".
Se bucură să vadă măcar o excepţie, în care sunt concentrate mai toate calităţile negative, care îi pun în lumina bună, de preabuni şi salvatori.
Psihologia umană.hee hee

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Plus, când "adversarul" singur se face praf, ce rost mai are să-l loveşti?
Şi-a făcut-o deja cu mâna lui.

A funcţionat şi psihologia inversă ("acum injuratima ca niste buni crestini ce sunteti").

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

În orice caz, este încă un copil (are 12-13 ani), deci are o scuză bună.
Ar trebui să mai înveţe, să prindă experienţă, să-şi filtreze ideile şi după va putea să-şi dea cu părerea în astfel de probleme şi fără să se pună în situaţii ridicole. S-a grăbit niţel din exces de zel.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

"Plus, când "adversarul" singur se face praf, ce rost mai are să-l loveşti?'
Io zic sa-i punem niste coarne de capra sa se apere singur de propiile idei caci din dorinta lui de a fi ateu "divulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom ale nonsalantei noncomformistice intru Jean Calvin numai ca aceasta republistica interumana repudiaza numai intr-un tronson umanitar."(nu ma intreba ce am scris ca habar n-am laughing Daca mai e prins intr-un univers transvers, ia o sfanta impartasanie si pune mana pe el @anonimg il baga pe sens unic cu directia si capat de linie "fericit e cel sarac cu duhul".
Mah vrei si tu o capra? Cand te plictisesti de ea i-o dai si lui Inferno sa o pasca sau jucati volei cu ea peste gard, cine stie poate promovati un nou sport national si scapam de "Sa moara si capra vecinului"winking

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

15 ani.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Din postările lui rezultă că are 12 ani.

- http://www.tpu.ro/......-ani-juma/

- http://www.tpu.ro/......e-eu-sunt/

- http://www.tpu.ro/......-facebook/

- http://www.tpu.ro/......a-i-atrag/

E un copilaş şi încă destul de dulcic, numai aici a vrut să facă pe bad boy.

http://www.tpu.ro/......oamenii_1/

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Caprele tale hrănite cu bacovia şi nietzsche ar trebui să dea lapte de leocerbă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți expui opiniile, fără a fi întrebat de ele. Nici măcar nu știi să scrii corect, atât ești de agramat!

| anonimg a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu ai nici un drept sa-l judeci pe fratele tau. Agramat inaintea lui Dumnezeu nu este cel ce nu scrie corect, ci acela care nu vorbeste corect fata de fratele sau.

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Tovarasa, trimite individul acesta la reciclare pana nu ma enervez cu nervii ca-i bag o capra in fund cu coarne cu tot. Inscriel in programul national de reconversia fortei de munca sa se specializeze macar preparator de varza murata.

| Hombre a răspuns (pentru anonimg):

"Nu ai nici un drept sa-l judeci pe fratele tau. Agramat inaintea lui Dumnezeu nu este cel ce nu scrie corect, ci acela care nu vorbeste corect fata de fratele sau."
Sigur ca vorbulitele tale pline de dulceata are o singura tinta, aducerea oitei ratacite pe calea cea buna in sanul mantuitorului si ferita de dusmanosii atei care o critica pentru limbajul inadecvat pentru cineva care pretinde a fi ateu.
La fel de sigur e ca lideri religiosi ii vrea pe enoriasi vite sa nu aibe ochi pentru a vede si nici minte pentru a cunoaste caci cum pot mai bine fi zeciuiti si supusi, servindule himere, viata vesnica si marea fericire dupa. Cine sunt beneficiarii acestor facilitati!? cei saraci cu duhul, doar ei ating fericirea maxima si tocmai de aceea unsii lui Dumnezeu care face legatura spirituala intre EL si muritori ii apara de diavolii atei care ii critica cand sunt agramati, lipsiti de logica, de intelegera fenomenelor naturale, stiintifice bla, bla, bla care vrea sa-i corijeze si le face recomandarea sa invete.

| anonimg a răspuns (pentru Hombre):

"Sigur ca vorbulitele tale pline de dulceata are o singura tinta, aducerea oitei ratacite pe calea cea buna". Tu de partea cui esti? Ori te pui in calea lui Dumnezeu pentru a-i salva cei ce au nevoie de El?
Liderul religiei crestine este Iisus Hristos. Si nu cred ca ii vrea pe enoriasii Lui sa fie vite. Dragostea pentru pacatosi nu exista in natura umana; nu ne nastem cu ea. Daca vrem sa o avem, o gasim doar la cruce.
Vorbind acum despre preoti, afla ca poporul i-a ridicat, si nu ei singuri. Se intampla lucrul acesta din pricina ca oamenilor le este mai usor sa plateasca pe cineva(adica pe preoti) sa se roage pentru ei decat sa renunte la pacatele lor si sa-si rastigneasca firea pamanteasca. Si lucrul acesta este valabil in dreptul tuturor oamenilor. Fiecare sa se cerceteze pe sine insusi, caci in felul acesta va da socoteala inaintea lui Dumnezeu.
Si dintre cei care nu vor sa-si rastigneasca firea pamanteasca, mai sunt unii care au cazut in extrema cealalta spunandu-si ca nu exista Dumnezeu. Este o linistire falsa a constiintei. Acestia au convingerea ca Dumnezeu exista sau nu, doar daca ei aleg sa creada sau nu. Este ca si cu un om care alege sa isi scoata ochii, si astfel sa poata spune ca el nu are nici mama nici tata pentru ca nu ii vede. Chiar si orbul nascut astfel, L-a vazut pe Hristos pentru ca si-a vazut nevoia sa si a strigat dupa El. (Ioan.9:1) Si pana oamenii nu vor vedea starea in care se gasesc, ei striga in continuare cu vehementa: "N-avem nevoie de un Mantuitor!" "Rastigneste-L, rastigneste-L!" (Luca.23:21)

| Hombre a răspuns (pentru anonimg):

"Ori te pui in calea lui Dumnezeu pentru a-i salva cei ce au nevoie de El?
Liderul religiei crestine este Iisus Hristos. Si nu cred ca ii vrea pe enoriasii Lui sa fie vite."
Citeste mai atent ce am spus, eu nu fac atingere lui Dumnezeu ci liderilor religiosi. Credinta in Dumnezeu e una personala si nu e nevoie de zeciuiala preotilor, predicatorilor etc.
"Vorbind acum despre preoti, afla ca poporul i-a ridicat, si nu ei singuri." Fals, minciuna, biserica crestina a fost organizata de ucenici lui Isus, nu ei au plecat in lume sa predice invataturile lui si s-a ajuns pana acum la o astfel de organizare cu seminarii si tot tacamul? Biserica a ajuns o afacere neica, preotii preda religie si inventeaza tot felul de ritualuri pentru a lua banii credinciosilor. Cu ce s-a construit aprox, 18 428 de biserici cu apa sfintita? Cand se face pelerinaj la cate un sfant cu sacii se cara bani de acolo, mai multi sau mai putini functie de bulanul sfantului, ce religie e asta? Restul vorbelor supuse in raspunsul tau e apa de ploaie tulburata de preoti. Mai pe inteles credinta omului e personala functie de capacitatea lui de a se transpune spiritual. Intre invataturile lui Isus si practica preotilor e diferenta mare, multi veniti putini cu chemare.

| anonimg a răspuns (pentru Hombre):

Oamenii, daca nu se inchina lui Dumnezeu se inchina altor lucruri. Toti oamenii au vicii si defecte de caracter pe care trebuie sa si le indrepte -atat pentru viata aceasta cat si pentru ce-a vesnica. Dumnezeu nu obliga pe nimeni la inchinare; dar nesocotinta este vrajmasie impotriva Lui, deoarece El spune: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste." (Matei.12:30) Daca omul nu vrea sa traiasca vesnic este alegerea lui. Dar a cui va fi pierderea? A omului in mod personal. Problema este ca vor fi vesnice consecintele acestei alegeri. Si eu cred ca Isus este Fiul lui Dumnezeu. El nu a venit sa piarda lumea, ci sa o mantuiasca.
"Ti s-a aratat, omule, ce este bine, si ce alta cere Domnul de la tine decat sa faci dreptate, sa iubesti mila si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?" (Mica.6:8) Lucrurile acestea sunt de folos si pentru viata aceasta, si pentru ce-a vesnica.
Daca vom privi la oameni vom pieri impreuna cu ei.
Este adevarat ca a inceput crestinismul de la Hristos si apostoli. Dar acel crestinism era autentic, si nu de fatada. Dar cei mai multi oameni pierd din vedere faptul ca noi nu trebuie sa privim la oameni -caci oamenii sunt supusi slabiciunilor ca si noi. Cei mai multi oameni pierd din vedere ca inca exista Satana in mijlocul lor, si este mai indarjit ca oricat mai inainte si mai inteligent cu 6000 de ani de cat a fost mai inainte; si el stie cum sa-i amageasca pe oameni cu ispitele si viclesugurile lui. Acolo unde Semanatorul (adica Hristos) seamana o samanta de credinta, vine si vrajmasul ca sa o innabuseasca cu buruianul lui. Si cei mai multi dintre noi il lasam sa faca asta. Oamenii cred ca au motive pentru care sa-L de-a la o parte pe Dumnezeu din viata lor; dar ei nu gandesc ca li s-au oferit si motive sa creada in El. Cu acestea de pe urma ce fac?
"Mormaim cu totii ca niste ursi, ne vaitam ca niste porumbei, asteptam izbavirea, si nu este, asteptam mantuirea, si ea este departe de noi." (Isaia.59:11) Dupa ce ca suntem ca vai de noi -nefericiti si tristi cat e ziua de mare-, tot nu venim la Acela care ne poate da fericirea. Este atat de frumos ca sa ne incredem in Dumnezeu! Credeti-ma, o spun din experienta! Nimic nu poate fi mai frumos pe pamant; nimic nu poate aduce satisfactie, bucurie si viata deplina decat increderea in Dumnezeu. Va spun: Nu mai priviti la preoti si la toti aceia care isi spun ca sunt crestini -caci ei nu sunt! Priviti la Isus Hristos. Din pricina acestor crestini cu numele sa imi pierd eu bucuria vietii vesnice? Cine este omul acela care pentru niste purici isi dac foc la toata casa? Priviti la oamenii credintei; si Biblia este plina de exemple.
Il avem pe Avraam care, "cand a fost chemat sa plece intr-un loc pe care avea sa-l ia ca mostenire, a ascultat si a plecat fara sa stie unde se duce." (Evrei.11:8)
Il avem pe Iosif de la care pot invata tinerii de astazi; el nu a cedat in fata avansurilor nevestei lui faraon.
Il avem pe Moise care, "a vrut mai bine sa sufere impreuna cu poporul lui Dumnezeu decat sa se bucure de placerile de o clipa ale pacatului. (Evrei.11:25) El ar fi putut sa ajunga faraon in Egipt. Voi cei ce stati azi departe de Dumnezeu, de ce nu suferiti mai bine cu poporul Sau?
Il avem pe Daniel, de la care pot invata cei ce isi sacrifica sanatatea pe altarul poftelor, al apetitului. El a ales mai bine sa manance verdeturi decat sa se 'spurce' cu bucatele nesanatoase de la masa imparatului. Ce fel de sange poate sa aiba un om care mananca tot felul de spurcaciuni -chiar daca ele sunt ingaduite pe piata? Creierul si inima pot fi ele irigate de un sange bun daca mancam doar sa ne satisfacem apetitul? Am intalnit oameni cu un procent ridicat de grasime in organism si care spun ca mai bine mor decat sa reduca din alimentatia lor carnea!
N-as mai avea timp sa vorbesc si despre Iov de la care avem de invatat rabdarea. Am vazut copii care se pun in fund in mijlocul strazii daca nu li se da ceea ce cer. Am intalnit tineri care nu apuca sa se casatoreasca ca sa faca ceea ce le ingaduit numai celor casatoriti. Ati intalnit si voi? O, da! Scolile sunt intesate de astfel de tineri. Iar parintii, dascalii si invatatorii acestora se fac ca nu vad si nu aud. Am intalnit parinti care sunt nerabdatori cu copii lor.
Spuneti voi acum, ce lucru rau te invata Biblia? Dumnezeu spune: "Sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta". (Matei.19:19) Parintii care nu-i invata pe copii ascultarea de Dumnezeu, de aceea nici ei nu au astazi parte de ascultare din partea copiilor lor. Cine-L da pe Dumnezeu la o parte, da astfel si fericirea din casa si din viata lui. Cati copii nu se inteleg cu parintii lor! Cred ca mai mult de 90% dintre parinti nu se inteleg cu copii lor. Si de ce ma face sa cred ca Dumnezeu nu exista in familiile acelea? Caci unde este Dumnezeu acolo este si pace, bucurie si fericire.

"O! de ai fi luat aminte la poruncile Mele, atunci pacea ta ar fi fost ca un rau, si fericirea ta, ca valurile marii." (Isaia.48:18)

| Hombre a răspuns (pentru anonimg):

Greu,greu,greu. Inca o data-"Citeste mai atent ce am spus, eu nu fac atingere lui Dumnezeu ci liderilor religiosi. Credinta in Dumnezeu e una personala si nu e nevoie de zeciuiala preotilor, predicatorilor etc."
Chiar nu intelegi ca nu fac nici un efort sa-l fac pe cineva care crede in Dumnezeu astfel incat el isi construieste drumul in viata si se simte bine cu acest concept sa nu creada? Asta nu inseamna ca nu pot sa-mi spun punctul de vedere vizavi de credinta eu fiind ateu. Trebuie sa-ti desenez ca sa intelegi ca liderii religiilor ma deranjeaza caci sunt deraiati de la credinta in sensul ei adevarat si au transformat religia in business?
Chiar tu ai indoieli de lideri din moment ce spui: " Va spun: Nu mai priviti la preoti si la toti aceia care isi spun ca sunt crestini -caci ei nu sunt! Priviti la Isus Hristos."
Si atunci ce tot ma bombardezi cu interpretari si citate din biblie, spune-le lor nu mie caci ei simuleaza invataturile lui Isus iar in realitate fac exact invers.

| anonimg a răspuns:

KUBY, mi-a fost usor sa trec de criticii tai ca sa pot "ajunge" la tine. Acum ca am ajuns, nu stiu cum sa incep.
Iti inteleg mahnirea. Si eu, inainte de a-L cunoaste pe Dumnezeu L-am injurat cum am stiut eu mai bine.
Esti o fire impulsiva; cauta sa fii mai temperat. Iti vorbesc ca unui prieten; nu sunt nici mai presus de tine si nici mai prejos, caci Dumnezeu este Tatal nostru, al tuturor.
Este adevarat ca multi oameni -si cei mai multi sunt tineri- si-au pierdut imaginea buna care trebuiau sa o aiba despre Dumnezeu tocmai din pricina preotilor, a acelora care trebuiau sa Il reprezinte pe Dumnezeu. Acesti preoti isi vor lua osanda -caci Dumnezeu nu-i va lasa nepedepsiti. Ii va invia chiar si din morti pentru ziua judecatii divine. Acestia vor fi primii care se vor ascunde in ziua aceea mare. Despre ei este scris: "Si ziceau muntilor si stancilor: "Cadeti peste noi si ascundeti-ne de fata Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mania Mielului"". (Apocalipsa.6:16)
Biserica Ortodoxa este departe de a fi una dupa voia lui Dumnezeu. Iti spun ca la sfarsitul timpului, cand oamenii vor vedea ca au pierdut mantuirea din pricina preotilor, acestia de pe urma vor fi linsati pentru ca i-au invatat pe oameni numai tampenii, si asta pentru bani. Totusi, nici oamenii care nu vor fi mantuiti nu vor ramane fara vina. Noi trebuie sa cercetam sa vedem cum stau lucrurile.
Este adevarat ca preotii nu L-au reprezentat cum trebuie pe Dumnezeu; dar asta nu inseamna ca El nu exista. Nici celula nu se dezvolta asa de una singura. Nici samanta aruncata in pamant nu se dezvolta daca Dumnezeu nu va da ploaie peste ea. Si chiar daca ar uda-o omul, acesta nu are nici o putere sa o faca sa creasca; omul nu poate sa traga planta de par ca sa creasca -ca sa ma exprim asa. Viata in tot ceea ce poate exista, vine de la Dumnezeu -atat in lucrurile vazute cat si in cele nevazute. Si pamantul are viata in el -caci altfel, cum ar putea creste planta? (Exista si pamant neroditor). Totusi, Dumnezeu spune ca a pus si inimile noastre cate o samanta de credinta. Depinde de pamantul inimii noastre daca este fertil sau nu; daca udam aceasta samanta de credinta si daca lasam planta sa fie innabusita de buruienile necredintei. Dumnezeu semana credinta in inimile noastre; dar noi avem datoria de a avea grija ca samanta sa incolteasca, sa craesca si sa aduca rod.
Credinta nu este credulitate. Dumnezeu nu este acord cu sloganul "crede si nu cerceta"; El zice: "Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1Tesaloniceni.5:21)
Asa trebuie sa faci. Cerceteaza toate lucrurile. Nu-i pe baga pe toti crestinii in aceeasi oala din pricina unora. A cerceta lucrurile este drept inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor; si iti este si tie de folos.

| milan9 a răspuns:

Rolul preoţilor care îşi respecta "fişa postului" este mântuitor, rolul celor care îşi urmeză datoriile morale este deosebit de important, un rol vital lăsat de Fiul lui Dumnezeu în Biserica Sa.
Al celorlalţi, strecuraţi şi fofilati în această profesie (misiune) este acela de a deveni din păcate mari "duşmani" ai ai credinţei lor, ai Bisericii!
Intruşi camuflaţi în "blană de oaie" din păcate pot exista, pentru că aceştia pot disimula! De abia ei sunt cei mai mari duşmani ai Bisericii, ai credintei lor, înainte de a fi enumeraţi alţii...

| milan9 a răspuns:

Cuvinte ce fac parte din vocabularul unui sectant (prin definitie mincinos):"poporul i-a ridicat, si nu ei singuri"...

Preotia crestina a fost lasata direct de Fiul lui Dumnezeu, nicidecum nu s-a ales de capul ei:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc.

| zurick a răspuns:

Uite un cadou:
http://imgur.com/UtGtkjy

| Alcyon a răspuns:

In primul rand, cred c-ar trebui sa inveti sa mai pui si punct din cand in cand, ca altfel iese ditamai carnatul, fara cap si fara coada. In al doilea rand, ar trebui sa specifici la ce religie te referi. Fiindca budismul si alte religii, au alt mod de a aborda problema pacatului (ei spun ca exista karma pozitiva sau negativa). Asa ca nu baga toate religiile in aceeasi oala. In al treilea rand, dupa cum am mai spus, intotdeauna a existat un "mainstream" care a incercat sa inabuse alte curente de gandire. Si acum se intampla cam la fel. Cercetatorii care nu fac parte din "mainstream", sunt luati in ras sau ignorati total. Normal, nu-i mai arde nimeni pe rug, fiindca vremurile s-au schimbat. Daca o sa pui mana pe o carte de istorie, o sa constati ca prin secolele 15-16, omuletii erau extrem de sangerosi si nu ezitau sa-si care bate in cap din orice pricina. Asa era pe atunci. Acum se face totul "mai cu perdea". Nu te arde nimeni pe rug, pentru ca exista arma mult mai eficienta a tacerii si a anonimatului.

| suffarstar a răspuns:

Nu vreau sa iti judec greselile gramaticale, dar faci erori logice enorme, ceea ce iti tradeaza conceptia limitata asupra spiritualitatii. Tu esti ca si batraneii aia cu mai putine clase decat trenul de pe radio-sant, care, chipurile, "pun tara la cale ".

| anonimg a răspuns (pentru suffarstar):

Omul se uita la ce izbeste ochiul. Spiritualitatea ta mai inalta ar trebui sa vada mai departe...

| suffarstar a răspuns (pentru anonimg):

Dincolo de prostie exista mai multa prostie. Unde sa ma uit?

| anonimg a răspuns (pentru suffarstar):

Daca vrei sa vezi cu adevarat, priveste lucrurile prin ochii lui Dumnezeu; nu doar prin ai tai.

| Delmoniko a răspuns:

Hmmmm... care era intrebarea? rolling on the floor

| AndreiM77 a răspuns:

Ai dreptate in mare masura, dar exista o religie care face exact ceea ce spune Dumnezeu in Bilbie, aceea religie este Organizatia Religioasa a Martorilor lui Iehova.

| anonimg a răspuns (pentru AndreiM77):

Stii bine ca nu este asa.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonimg):

Ba da, stiu bine ca asa este.
Gandeste-te de ce merg Martorii la fiecare usa sa le vorbeasca oamenilor din Biblie?

| anonimg a răspuns (pentru AndreiM77):

Si eu fac asta.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonimg):

Ei da, daca ai spus ca nu e adevarat cum spui ca si tu faci asta?

| anonimg a răspuns (pentru AndreiM77):

Pentru ca mai sunt si alte confesini crestine care fac lucrul acesta.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonimg):

Ce religie ai?

| justinko a răspuns (pentru AndreiM77):

Serios? Pai atunci daca santeti religia adevarata de ce ati scos jumatate din biblie si in loc de psalmul 50 voi aveti psalmu 51? de ce voi existati de cateva sute de ani si va credeti mai drepti ca alte religi de mi de ani. Voi va considerati drepti si nici macar nu va faceti Sf Cruce dar oare nu sfantul imparat Constantin a biruit dusmani cu semnul SF Cruci.

| AndreiM77 a răspuns (pentru justinko):

Bun, daca exista o religie adevarata ea face tot ce scrie in Biblie, nu?
Atunci unde scrie in Biblie sa iti faci cruce, dar unde scrie ca Isus a murit pe cruce?
Se vede ca nu ai citit Biblia!

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| Alexandr a răspuns:

Îți expui opiniile, fără a fi întrebat de ele! Macar scrie corect!

| Muntgvb a răspuns:

Mi-ai facut ziua, multumesc frumos!
Cateva sfaturi:
1.Scrie in romana.
2.Delimiteaza propozitiile sau frazele asa cum se cuvine.
3.Incearca sa-ti expui doar o singura idee intr-o fraza, nu pe toate.
Pentru ca, la fel ca altul de pe aici, poti fii considerat foarte usor un frustrat lipsit de ocupatie si de viata in general.
Bafta!
P.S:Crestinii nu injura(cel putin la nivel teoretic).

| Cloudless a răspuns:

Asa. nu am de gand sa injur sau ceva de genul asta, dar sti ca este o categorie numita religie nu?

| justinko a răspuns:

Hai sa lamurim situatia. Daca nu exista Dumnezeu cum iti explici ca exista oameni posedati si sa nu spui ca nu exista pentru ca o sti prea bine, apoi cine face toate minunile depe fata pamantului, universul sigur ca da vezi sa nu. Si cum mai explici sfinti care nu putrezesc si icoanele facatoare de minuni si nu poti zice cas facaturi pentru ca exista de mi de ani.

| Sekaki a răspuns:

Ai inceput cu intrebarea " Credeti ca exista Dumnezeu? " si ai terminat la detaliarea intrebarii "la scoala mergi la biserica cu profesoara "; "Pupatori de moaste, spalatii pe creier "; "Biserica si religia a sustinut ideea de a nu cerceta si de a crede ". Poate voiai sa intrebi ce parere avem despre exercitarea BOR-ului in Romania.

Raspunsul la intrebarea ta: Dumnezeu exista, dovada ca este.

| grechita a răspuns:

Uite,eu in sinea mea cred ca exista Dumnezeu, nu te judec cum fac altii daca nu crezi nu-i nimic nu esi obligat sa crezi in El.Ai opinia ta despre viata, sunt sigura ca esti un om respectabil si tu crezi in fapte.Eu iti pot zice de ce cred eu in Dumnezeu, din doua motive:1.Pentru ca odata m-am dus la Israel in saptamana patimilor, iar lumea se ruga pentru a le trimite lumina sfanta si din cer au inceput sa cada flacari, care nu ardeau.Alt motiv este pentru ca odata am fost foarte bolnava si se credea ca o sa mor, in clipe ca acelea m-am rugat si m-am insanatosit ca si cum n-as fi avut nici o boala. Oricum eu nu te dispretuiesc, nu te injur, ai o opinie poti sa o crezi, si eu sunt contra celor care zic ca daca nu crezi in Dumnezeu esti in fundul iadului.Tu trebuie sa -ti cotinui o viata normala.