| darriya a întrebat:

Buna,am fost duminica la biserica sa aprind cateva lumanari si am pupat o cruce cu IIsus,eu avand acele "probleme"lunar,deci nu am intrat la propriu in Biserica doar am luat lumanari si am pupat o cruce ea fiind la intrare, e pacat ce am facut?sad funda

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu te teme.

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Un motiv principal pentru care in Vechiul Testament apare aceasta interdictie era cel privitor la igiena acestei "perioade cu probleme". Azi aceasta problema se reolva pe diverse cai.
Alte semnificatii legate de interdictie tin de Vechiul Testament.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da e pacat, exact acum in aceasta perioada magica te-a lovit cea mai mare evlavie, pana acum in anul acesta de cate ori ai mai fost la biserica? nu sunt rautacios dar vad ca numai de aici si numai de la atei se iau cele mai bune raspunsuri, de la cei care merg duminica la biserica si in sarbatori nu sunt bune

| darriya explică (pentru besleaganicolaecosmin):

In fiecare saptamana ma duc, dragul meu, cei drept este ca de curand am "descoperit biserica"nu ma duceam deloc la biserica dar ma rugam, si ma rog in fiecare seara la D-zeu.nu prea stiu multe despre Biserica de aceea am intrebat daca este pacat, imi pare rau, am dat funda celui care mi-a zis ca nu este pacat crezand ca el/ea stie mai bine altfel nu-mi raspundea, daca imi raspundeai tu mai devreme poate iti dadeam tie, acum...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru darriya):

Asa se intampla mereu!

| darriya explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar de ce esti asa dur cu mine? doar am intrebat, si nu cred ca am facut un pacat atat de mare incat sa se arunce cu pietre in mine, mai ales ca nu stiam daca e bine sau nu pentru ca am luat doar lumanari n-am stat la slujba

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru darriya):

Te-am intrebat de cate ori ai fost anul acesta, in acea perioada stai acasa si urmaresti slujba

| RexCuParuCret a răspuns (pentru darriya):

Nu ai nevoie de Biserica ca sa-L cunosti si sa-L urmezi pe Dumnezeu...
Si nu vad niciun pacat.

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistita, lumea s-a mai schimbat.
Preotul e fericit ca ai ajuns acolo...

| gingergirl1 a răspuns:

Aoloo,nu vad nimic de ce ar fi pacat! Eu nu inteleg o chestie! Acum 1000 si ceva de ani femeile nu a veau voie sa intre in templu(pe atunci biserica) in perioada cand "erau murdare", in sensul ca erau pe stop, nu aveau voie pentru ca atunci nu existau absorbante si a.s.m.d si patau pe acolo cu sange.Dar acum?
Nu vad de ce nu are voie o femeie sa intre in biseica in perioada aceea straight face Serios!

| dayanutza a răspuns:

Nu sunt eu asa de priceputa in ale religiei, dar mi-am intrebat profesoara de religie. Nu e pacat sa intri in biserica nici macar sa te spovedesti. Pacat este sa te impartasesti.