| Bєshka a întrebat:

Am o nelamurire(mai multe).De ce Dumnezeu nu opreste raul? De ce nu ne-a creeat perfecti,o lume perfecta? Si de ce nu ne da,nu ne-a dat viata infinita? Stiu ca Dumnezeu nu e om dar mi-as dori sa stiu cum arata.Mi-as da viata sa pot sa mor ca sa ajung in rai,si daca ajung o sa-l pot vedea pe Dumnezeu? Dumnezeu de ce a creeat lumea? Si mai am o intrebare cam stupida la care mi-e frica sa-i pun popei si chiar si s-o scriu, dar cum are Dumnezeu puteri si cum...nu stiu cum sa spun.s-a nascut(sau cum s-ar spune.)?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

A creat o lume perfecta dar odata cu perfectiunea a aparut si pacatul in inima omuluisad nu era de ajuns ca ne-a oferit totul;
Omul este raspunzator pentru faptele sale; esti albitru in propria viata, de tine depinde incotr-o te indrepti; viata asta pe care o ducem pe acest pamant, nu e altceva decat o scoala, in care iti faci datoria daca esti un elev silitor, fara restantewinking la sfarsit de cale, vei realiza pe ce ai pus tu accent si daca ai investit in zadar vei regreta, dar va fi prea tarziu... avem la dispozitie: binele si raul, alegerea iti apartine; nu astepta sa mori, ci profita de clipele vietii sa faci bine; altii isi plang de mila pe patul de moarte si tanjesc dupa clipele de odinioara; ne miram de unde atata suferita si nu realizam ca ne facem rau cu propria mana...

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a creat omul perfect si a dorit sa traim vesnic si sa fim fericiti.Dar, datorita neascultarii a intrat pacatul in lume si moartea si suferinta sunt consecintele pacatului. Dumnezeu nu s-a nascut.El este fiinta eterna.El este din vesnicie in vesnicie.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Nesabuinta atinge cote de paroxism si inacceptabil la dumneavoastra, ca s-o spunem pe aia dreapta.Pacatul este o notiune abstracta,variabila. Poate c-o fi vrut zeul tau fericire tampa eterna pentru noi, da' parca ne oprea sa gustam din Pomul Cunoasterii, cum vine asta, zeu restrictiv, paranoic?

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Un Dumnezeu sfant si drept care uraste pacatul.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Cum este drept, cand pune interdictie clara asupra a ceva ce tocmai el numeste Pomul Cunoasterii? Vezi ca Dumnezeu nu uraste, Ema, esuezi in propaganda, doar poarta mila.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Pentru ca Dumnezeu este sfant, El uraste orice pacat; si pentru ca El uraste toate pacatele, mania Lui se aprinde impotriva pacatosului.Dar, Dumnezeu il iubeste pe pacatos.De aceea a daruit pe Fiul Sau.

| Dumnezău a răspuns:

1.Pentru ca el insusi este Rau,a permis Raului sa existe, nu l-a stopat, inca ii permite sa existe.Un zeu drept, omnipotent nu ar face asta, astfel isi pierde cele doua calitati.
2.Nu suntem creati de Dumnezeu.Nu mai visa la lumi perfecte, perfectiunea este ceva inventat de om pentru a da un nume unor lucruri imposibil de atins, indiferent de eforturi.
3. Oamenii tind sa isi dea viata infinita, de aia au creat si Raiu', ca au o prea mare frica de moarte.Viata infinita este inca un concept inventat de oameni.
4. Dumnezeu nu arata.Un corp sau o forta inexistenta,nu poate avea chip,nu reprezinta nici materie,exista doar in visele unor debili.Dar,in general,oamenii il portretizeaza-vai,ce mirare-ca pe zeii pagani supremi,cu par si barba alba,intelept,cu o aura in jurul sau si o haina lunga, pana in pamant, de obicei, verde, albastra sau violet.Dar astea sunt pure fabulatii.

5. Iata ipocrizia crestinilor! Nu exista Rai.Esti cretina complet si chiar te sfatuiesc fervent sa iti dai viata,macar scapam de o inutilitate, ca specie.Voi ati face orice ca sa atingeti viata vesnica, tocmai ca misuna frica in voi, cum misuna intr-un condamnat la moarte, de aceea v-ati creat Raiul.

6.Nu poti vedea ceva ce nu exista, mai ales cand esti intre patru usi, moarta, iar termitele te mananca.

7.Nu Dumnezeu a creat Lumea. Oamenii l-au creat pe Dumnezeu, pentru ca sunt sado-masochisti, le place sa fie violati constant de cate-o zeitate indoielnica.

8. Dumnezeu nu exista, s-a nascut odata cu dorinta oamenilor de a fi subjugati de religie si zeifabulosi, ireali.

| Bєshka explică (pentru Dumnezău):

Daca nu suntem creati de Dumnezeu atunci cum existam cum ne-am nascut cum s-a nascut omul.asa pur si simplu nu se poate, sa se transforme din praf sau cine stie ce.tot universul cum s-a creeat? poti raspune? si asta crezi tu ca Dumnezeu e rau.cred ca esti ateu.toti ateei nu cred in ceva pana nu vad.nu stiu asta cum e dar...

| Inferno a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu este chiar asa.
1- e ok.
2-discutabil.
3-logic ca este un concept inventat de oameni, ca doar nu este inventat de animale. In rest e ok.
4-ok
5- Frica este ceva uman si nu e greu sa deduci ca utilizatorul care a pus intrebarea nu are mai mult de 11 ani. Deci...
7 Oamenii nu l-au creat pe Dumnezeu pentru ca sunt sado-masochisti. Asta deja e aberant.
Oamenii aveau nevoie de cineva, ceva care sa ii ajute, care sa fie drept si sa ii razbune. Asa s-a nascut notiunea de zeu/Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru Bєshka):

Dupa Big Band universul s-a extins. Acesta era format din gaze si particule. Gazele au fuzionat si astfel au aparut stelele. Bolovanii si asteroizii s-au ciocnit formand planetele. Viata a aparut in balti primordiale de noroi, unde particulele s-au ciocnit si s-au contopit pana cand a aparut formula vietii. Au aparut bacteriile, protozoare apoi meduzele, pestii, mamiferele marine, apoi a aparut viata pe uscat, pana cand a aparut omul, care a evoluat din alte animale si alea din altele si tot asa.

| Bєshka explică (pentru Inferno):

Daca vrei sa stii am 13

| Inferno a răspuns (pentru Bєshka):

Se vede ca ai 13, cu 2 ani mai mult decat am estimat eu.
nu ai auzit de Big Bang, de evolutie?
Eu nu am vrut sa te jignesc, dar este evident ce varsta ai. Nici teoria creationsita nu o cunosti din moment ce ai pus asemenea intrebari.

| Artesano a răspuns (pentru Inferno):

Problemele legate de începutul vieţii.
Indiferent cât de plauzibilă ar putea părea în ochii unor oameni de ştiinţă teoria lui Darwin despre evoluţie, aceştia trebuie să răspundă în cele din urmă la următoarea întrebare: În cazul în care presupunem că formele de viaţă au evoluat prin selecţie naturală, cum a apărut viaţa? Cu alte cuvinte, problema nu constă în supravieţuirea celui mai puternic, ci în apariţia primului şi a celui mai puternic! Cu toate acestea, aşa cum reiese din cuvintele lui Darwin referitoare la evoluţia ochiului, pe el nu-l preocupa cum a apărut viaţa. El a scris: „Nu ne preocupă cum a ajuns un nerv să fie sensibil la lumină, aşa cum nu ne preocupă nici cum a apărut însăşi viaţa".
Autorul francez de lucrări ştiinţifice Philippe Chambon a scris: „Chiar Darwin s-a întrebat cum anume a selectat natura formele apărute prin evoluţie înainte ca ele să fie perfect funcţionale. Lista misterelor evoluţioniste este nesfârşită. Şi biologii din prezent trebuie să recunoască cu umilinţă, aşa cum a făcut-o şi profesorul Jean Génermont de la Universitatea South Paris din Orsay, că «teoria sintetică a evoluţiei nu poate să explice cu uşurinţă originea organelor complexe»".
Având în vedere că sunt extrem de puţine şanse ca o asemenea diversitate şi complexitate infinită a formelor de viaţă să rezulte prin evoluţie, găsiţi că vă este greu să credeţi că totul a evoluat în direcţia corectă doar din întâmplare? Vă întrebaţi cum puteau să rămână în viaţă creaturile în lupta supravieţuirii celui mai puternic în timp ce ochii lor încă mai evoluau? Sau în timp ce se presupune că se formau degete primitive la un organism subuman? Vă întrebaţi cum au supravieţuit celulele dacă ele existau într-o fază incompletă şi necorespunzătoare?
Robert Naeye, evoluţionist şi autor al unor articole publicate în revista Astronomy, a scris că viaţa de pe pământ este rezultatul „unei lungi secvenţe de evenimente improbabile [care] au avut loc exact aşa cum trebuia ca să putem apărea noi, ca şi cum am fi câştigat la o loterie de un milion de ori la rând câte un milion de dolari". Acest raţionament poate fi aplicat probabil la fiecare creatură unică ce există în prezent. Şansele sunt extrem de mici. Cu toate acestea, se aşteaptă să credem că evoluţia a produs din întâmplare în acelaşi timp şi un mascul, şi o femelă ca să se poată perpetua noua specie. Pentru ca şansele să fie şi mai mici, noi trebuie să credem că masculul şi femela nu numai că au evoluat în acelaşi timp, ci şi în acelaşi loc! Dacă ei nu se întâlneau, nu avea loc procrearea!
Cu siguranţă, a crede că viaţa există în milioanele ei de forme finalizate ca rezultat al unor milioane de întâmplări norocoase care s-au dovedit a fi reuşite duce credulitatea până la extrem.

| Inferno a răspuns (pentru Artesano):

Viata a aparut in balti primordiale de noroi. Logic ca Darwin nu era interesat de cum a aparut viata, el a fost fascinat de diversitatea animalelor si de faptul ca animale din aceiasi specie aratau diferit in functie de mediul in care se aflau. Astfel a emis o teorie pe care nici macar el nu a crezut-o la inceput. Nu spun ca teoria lui este corecta, dar totusi sa nu uitam ca ea exista si poate fi adevarata.

| DarkRoses a răspuns:

Isi bate joc de noi,sau poate nu exista... uneori stau si ma gandesc ca aceste povesti cu ingeri,sfinti si o lume minunata plina de pace si iubire este sinonim cu Povestea Zanelor adica,cum sa fie un "atotputernic stiutor, blah blah", care a creat Universul, intreg :O si Pamantul... XD
Si btw, daca chiar exista, de ce nu se arata?

| DarkRoses a răspuns:

PS,nu mai fi asa curioasa,sau disperata, capul sus, spatele drept, si traieste.ti viata cat mai bine, ca e scurta si se duce repede...

| Bєshka explică:

O citesc.

| Mαdαliηα a răspuns:

Nu dumnezeu conduce lumea. Multi ar spune ca el o conduce dar insa in biblie nu spune nicaeri ca Isus Cristos sau Tatal sau sunt adevaratii conducatori ai acestei lumii. Dimpotriva!, Isus Cristos a declart : " conducatorul acestei lumi va fi aruncat afara ". Si a adaugat " vine conducatorul lumii. El n-are nicio putere asupra mea " Deci conducatorul lumi i se impotriveste lui Isus Cristos. Cine poate fi? Odata, cand a fost,, ispitit de diavol '', Isus nu pus la indoiala faptul ca Satan este conducatorul acestei lumi. Biblia explica ce s-a intamplat : '' Diavolul l-a dus ...cu el pe un munte neobisnuit de inalt, i-a aratat toate regatele lumii si gloria lor si i-a zis : " Toate aceste lucruri ti le voi da tie daca te vei prosterna si te vei inchina odata inaintea mea " Atunci Isus i-a zis : " Pleaca, Satan! " happy. Ar fi putut satan sa-i ofere lui Isus toate guvernele lumii, daca acestea nu i-ar fi apartinut?

| richarddawkins a răspuns:

Asa devi atee daca gandesti

| Bєshka explică (pentru richarddawkins):

Eu ma duc in fiecare duminica la biserica, sunt credincioasa, cred in Dumnezeu, am o religiie foarte corecta.Nu stiu de ce crezi ca asa pot deveni atee.Dar pur si simlu nu pot gasi raspunsuri la intrebarile mele.

| richarddawkins a răspuns (pentru Bєshka):

De unde sti ca religia e cea corecta?

| richarddawkins a răspuns (pentru Bєshka):

20 de milioane de copii mor de foame zeu tau nu face njimic oare de ce? ai citit vechiul testament?

| Leutzbv a răspuns (pentru richarddawkins):

Sau poate ca a fost atee si s-a trezit la realitatea de care voi ateii nu vreti sa auziti...

| Bєshka explică (pentru Leutzbv):

Nu is ateee.doamne fereste!

| Pinky369 a răspuns:

"Atunci diavolul hotara sa_l mai incerce odata pe Iisus El il duse pe un munte inalt de unde ii arata toate imparatiile lumii si stralucirea lor