| Andreea9409 a întrebat:

As avea 3 intrebari: 1. Daca Adam si Eva au fost primi oameni creati de Dumnezeu si ei au avut doar baieti cum au aparut ceilalti oameni?
2. Cum sau de unde aparut oameni de culoare?
3. Daca dupa potop nu a mai existat viata (din nou) pe pamant si Noe a luat doar cate o pereche din fiecare specie de animal si famila lui, de unde a aparut iar omenirea? Sper ca nu jignesc pe nimeni cu intrebarile mele happy

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

1.În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".
Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24).
Astăzi ne despart câteva mii de ani de starea de perfecţiune de care s-au bucurat iniţial primii noştri părinţi. S-ar putea ca efectul pe care factorul genetic şi cel ereditar îl au asupra noastră să nu fi existat în cazul lor. În plus, unele studii recente, cum este cel publicat în revista Journal of Genetic Counseling, arată că, prin încheierea unor căsătorii între veri primari, riscul de a avea copii cu anomalii congenitale nu este atât de mare cum se crede în general. Este raţional să considerăm că astfel de căsătorii n-au constituit o problemă nici în timpul vieţii lui Adam şi nici înainte de zilele lui Noe. Putem trage deci concluzia că soţia lui Cain a fost o femeie dintre rudele sale.
2. Fap. 17:26: „[Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om [Adam] toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului". (Aşadar, toate naţiunile şi rasele umane au o origine comună, toţi sunt descendenţii lui Adam.
Cum se explică apariţia diferitelor caracteristici rasiale?
„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)
Nu au fost doar cate o pereche, au fost si cate 7 perechi din unele animale.Cum pamantul s-a umplut, din Adam si Eva la fel s-a intamplat si dupa potop.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

- După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au putut avea chiar şi o sută de copii (doar recordul cunoscut aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) mai ales că au trăit 800-900 ani (ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi).
Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" mai ales că unii dintre ei nici nu se cunoşteau reciproc.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?! Alternativă absurdă.

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… Părinţii lor au trăit 800-900 de ani. Stiinţa confirmă că pentru genomul uman, pentru organismul uman, în condiţii speciale (le putem presupune diferite faţă de cele de acum), această vârstă este posibilă.

| sublime89 a răspuns:

1. Adam si Eva nu au fost primii oameni creati de d-zeu. Povestea asta e doar un mit, si atat.
2. Oamenii de culoare au fost primii, pentru ca specia umana a evoluat in Africa. Intrebarea a fost: "Cum au aparut oamenii albi, galbeni, rosii etc?", iar la aceasta intrebare stiinta a raspuns. Are legatura cu radiatia ultravioleta venita de la Soare.
3. Potopul si Noe nu au existat. Ca si in cazul cu Adam si Eva, aceasta poveste e doar un mit pentru care nu exista nicio dovada.

| AFRAIDs a răspuns (pentru sublime89):

Nu pot sa te contrazic, poate si tu esti un mit pierdut

| sublime89 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Vorbesti in necunostinta de cauza. Iti recomand sa crezi in dovezi, nu in mituri.

| MateiSebastian a răspuns:

1. În Sfânta Scriptură (Vechiul Testament, nu scrie că Adam și Eva au avut doar băieți, acolo scrie că au avut "...fii și fiice...". Nu am Biblia în față dar cred că au avut undeva la 952 de copii (fii și fiice).
2. Oamenii au vrut într-o zi să se ducă la zei așa că au constriit un turn (Turnul Babel, Dumnezeu văzând că oamenii construiesc turnul tot mai înalt, El dărâmă turnul și împrăștie oamenii pe toată fața Pământului și le stâlceşte limbile pentru a nu putea comunica între ei în vederea construirii turnului. Deci oamenii ce au fost "aruncați" în Africa s-au bronzat cam tare de-a lungul anilor.
3. Noe a luat pe arcă câte 2 exemplare din fiecare specie, dar să nu uităm că el și-a luat și familia cu el, după cum Dumnezeu i-a spus înainte de potop.
Sper ca ți-am satisfăcut dorința de cunoaștere prin răspunsul meu.

P.S: Ar fi bine dacă ai citi Biblia măcar odată, chiar și pentru cultura ta generală.

| Titanos a răspuns (pentru MateiSebastian):

Nu puteam sa zic mai bine ca tine.

| Zurelin a răspuns (pentru MateiSebastian):

Exact ce voiam sa scriu, multumesc ca m-ai scutit de niste scris.

| ana233 a răspuns (pentru MateiSebastian):

Niste raspunsuri foarte bune! Insa as mai adauga ceva, ca sa nu zica nimeni nimic. Se vor intreba cum de au facut 952 de copii? Pai inainte oamenii traiau sute de ani, de aia au facut ei atatia copii.

| MateiSebastian a răspuns (pentru ana233):

Într-adevăr, vă rog să mă scuzați că am uitat să precizez cât au trăit acei oameni. Nu știu dacă au făcut chiar atâția copii dar oricum au făcut mulți deoarece au trăit foarte mult.

| Liviu a răspuns (pentru MateiSebastian):

Da bine, si tot nu iai raspuns la intrebare prietene.El a intrebat cum au aparut ceilalti oameni, se refera la INCEST, cum ai da-o cum ai lua-o incest a fost happy Intelegi tu? Cati copii ar fi facut adam& eva, tot la incest se ajunge oriunde ai lua-o.Intelegi? asta e chestia ce nu intelege el, si eu si toti ateei laughing

| MateiSebastian a răspuns (pentru Liviu):

Prietene, eu i-am răspuns la întrebare, n-am spus că n-a fost Incest, i-am spus că cei doi au avut și fete nu doar băieți, de unde se subînțelege Incestul. Dacă tu, el și toți ateii nu puteți înțelege incestul, înseamnă că e grav. Și la povestea cu Noe tot Incest este, nu pot nega. La urma urmei este Vechiul Testament, poate că Moise nu a scris tot ce Domnul i-a dictat; Poate avea probleme cu văzul, auzul, cu imaginația...
Și eu sunt ateu dar încerc să înțeleg Biblia, nu încerc să o desființez. Unii încă trăiesc în "întuneric", le e frică de necunoscut, de adevăr, de aia le trebuie un zeu care să le facă lumină în întuneric și să le explice lucruri neînțelese, le trebuie explicații mai pe înțelesul lor, le trebuie Scripturi Sfinte. Lasă un creștin fără Biblie și îl lași fără speranță, singur în bezna necunoscutului. Și nu e vorba doar de creștini, e vorba de toți cei ce au un zeu.

P.S: Tu și "toți ateii" ar trebui să înțelegeți Sfintele Scripturi mai bine decât creștinii dar cu acest comentariu si dovedit încă odată că majoritatea ateilor sunt "falși", așa cum ești și tu. Un ateu adevărat ar fi citit Biblia, Quoran-ul și alte scrieri "sfinte" și le-ar fi înțeles adevăratul sens.
În final aș vrea să te întreb; Tu cum ai devenit "ateu"?

| Liviu a răspuns (pentru MateiSebastian):

Bibilia normala am citit-o o data.Nu vad rostu de ce mi-as dedica viata sau jumate din viata citind carti care oricum nu ma intereseaza si nu cred in ce spun acele carti.Si ceva sa ma atraga nu are.In plus, cum am devenit ateu? am stat si m-am gandit, am cugetat si am ajuns la impresia ca ma inchinam la stele.Nu iti trebuie 5 facultati sa iti dai seama ca nu exista nici un dumnezeu. Oameni rai, violuri, crime, avorturi. Daca este omnipotent putea sa stopeze aceste rele.Dar l-a durut in 14.Pe semne nu ii pasa.(Mai pe intelesu tuturor, nu exista.) Acum incerci sa dai vina pe moise ca nu a auzit bine? Daca era sa nu auda bine, dumnezeu stia deja astalaughing Suntem in sec 21, ce dovezi mai vrei sa constientizezi ca nu exista dumnezeu happy? Uneori cred ca in loc sa evoluam (rasa umana)ne prostim.

| MateiSebastian a răspuns (pentru Liviu):

Dacă există oameni răi, crime, ş.a.m.d nu înseamnă că nu există Dumnezeu. Dacă toți oamenii din lume ar câștiga la Loto, ar mai fi cineva fericit? Nu.
Măcar un singur lucru ai învățat de la religie, conceptele de " bine și rău". Dacă ai fi ateu ai ști că nu există nici bine nici rău, lucrurile pur și simplu se întâmplă. Dumnezeu este omnipotent omniprezent și omniscient dar nu uita că oamenii au LIBER ARBITRU.
Se poate să nu ai un zeu dar nu se poate să nu ai Credință, toți avem credință, chiar și eu.

Teoria evoluției nu poate fi demonstrată, deci este falsă.

Existența lui Dumnezeu nu poate fi infirmată, deci este adevărată. happy

| Liviu a răspuns (pentru MateiSebastian):

Eu cred ca tu nu stii ce inseamna ateu, te consideri ateu dar crezi in dumnezeu laughing ma amuzi.

| MateiSebastian a răspuns (pentru Liviu):

Cred că ești puțin confuz, eu sunt ateu, nu cred in zeități; Asta înseamnă să fii ateu. Cine ți-a spus că eu cred in Dumnezeu? Eu am spus că am Credință, tu nu ai Credință deloc? Nu crezi în nimic?
Citește de două ori înainte de a judeca.

P.S: Voi cei ce judecați dintr-o privire sunteți mai săraci decât săracii. Asta s-o ții minte cât vei trăi.

| Liviu a răspuns (pentru MateiSebastian):

In ce sa am credinta? specifica/dezvolta eu din ce ai spus tu am tras concluzia ca esti cu dumnezeu happy ca tu te astepti sa coboara din dori cu ingeri si bla bla bla happy Ce sa inteleg prin credinta?

| MateiSebastian a răspuns (pentru Liviu):

Degeaba dezvolt domnule judecător, dumneavoastră veți avea o părere diferită oricum. Asta este mai nou tendința ateilor falși, să fie CONTRA.

Eu cred în legile fizicii, cred în oameni, cred în ură și iubire, cred în schimbare. Sunt multe aspecte ale vieții în care trebuie să ai Credință.

| Andreea9409 explică:

Sunt doar simple intrebari. Nu cred ca e nimic rau in a intreba happy Si nu toata lumea stie, gandeste sau crede la fel. Fiecare are opinia sau cunostintele lui. De aceea pe langa documentat, mai si intreb happy