| Me29 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu un lucru: un duhovnic este doar cel la care te spovedesti si impartasesti sau cu el poti vorbi orice( adica sa te sfatuiasca in probleme, cineva caruia sa ii spui ce ai pe suflet)?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un duhovnic, este în primul rând o călăuză spirituală şi apoi un preot în faţa căruia tu mărturiseşti păcatele iar el, în virtutea hirotoniei pe care o primeşte de la Dumnezeu se roagă pentru iertare şi dezlegare de păcate Domnului, dar, îţi dă şi canoane pentru a le ispăşi şi pentru a nu le repeta.
Un duhovnic este pe aceeaşi lungime de undă cu fiul duhovnicesc, adică îi cunoaşte psihologia şi îi dă soluţii aplicabile în funcţie de capacităţile lui, de asemenea, fiul duhovnicesc nu are reţineri în a-i spune păcatele care-l apasă, pe care, duhovnicul nu le va dezvălui niciodată deoarece respectă Sfânta Taină a Spovedaniei.
Totodată, fii duhovniceşti, păstrează legătura cu părinţii duhovnici şi în afara Sfintei Taine a Spovedaniei adică, îi pot cere sfat cu privire la o dilemă pe care o întâlnesc în viaţa de zi cu zi, când sunt puşi în faţa unei alegeri importante în viaţă, sau, atunci când unele texte biblice le provoacă dificultăţi de înţelegere şi interpretare.
Aşadar, nu este părinte duhovnic acela care, nu are timp să asculte problemele fiului duhovnicesc indiferent dacă ajutorul este cerut în timpul sau în afara Sfintei Taine a Spovedaniei.

| TheAngel12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte adevarat si iti dau mare dreptatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa iti cauti un duhovnic care simti ca te intelege, eu de exemplu am unul si ma inteleg super cu el, ma stie de vreo 3 ani, important e sa cauti si cand il gasesti sa nu il mai lasi, daca pot spune asa, cu cat stai mai mult la el cu atat iti va cunoaste problemele duhovnicesti mai bine si iti va da sfaturi mai bune. Eu de exemplu nu ma spovedesc mereu dar i spun mereu ce am pe suflet fiindca am incredere deplina in el. Uite si niste articole poate te va mai ajuta...

http://ortodoxiatinerilor.ro/......telor.html

http://www.librariasophia.ro/......-4011.html

http://www.librariasophia.ro/......o-412.html

| madalina2222 a răspuns:

Este si cel ce te sfatuieste desigur daca ii cer sfaturi si daca are timp

| Bogdy87 a răspuns:

In primul rand tu ca crestin nu ar trebui sa te spovedesti si orice apasare ai pe inima sau ori ce durere ai avea te pui pe genunchi si te rogi lui Dumnezeu si orice iai cere ii cerei in numele lui de exemplu; Doamne in numele tau iti cer ai grija de familia mea. nici preotu nici duhovnicul nu-ti poate da iertare de pacate de cat Dumnezeu...