| anonim_4396 a întrebat:

Buna; eu sunt creștină ( sau pocaita ca să înțelegeți la ce ma refer) am tot citit articole, intrebari si răspunsuri despre pocaiti. Sunt foarte multe lucruri neadevărate si urâte scrise despre noi... Nu mint, da, exista multi pocaiti doar cu numele, dar nu toti sunt asa...
De ce trebuie sa puneti aceeasi eticheta de " falși, nebuni, eretici, fanatici" la toti?
Am mai auzit ca ne îmbrăcăm doar in rochii, fuste, cu batic in cap, ca nu ne epilamlaughing) etc. Va asigur ca nu este asa laughing.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

De ce iti bati capul atat cu aceste probleme? Fiecare ne urmam drumul nostru, iar daca cumva drumurile noastre se intalnesc este pentru ca D-zeu vrea neaparat acest lucru, pentru un motiv anume! Etichetarea e fost si va mai fi, deci nu te necaji pentru lucruri cu adevarat neimportante! Zilele trecute ascultam pe net un filmulet facut de un pastor de-al vostru si mi-a placut mult - era despre cum sa ne rugam si care este cea mai frumoasa rugaciune din Biblie. Eu sunt crestin - ortodoxa si ce daca? Este libera noastra alegere sa facem ce vrem, cum vrem, sa invatam sau nu, sa fim OM sau doar om, sa furam, sa inselam sau din contra sa iubim, sa ne lasam iubiti, sa admitem prezenta lui D-zeu in viata noastra sau nu etc. etc. si cred ca este la fel cu ceea ce te revolta pe tine. Tu nu poti schimba lumea, nici eu insa e suficient sa fim cateva modele. O floare nu aduce primavara insa e suficienta o singura floare ca sa stim ca in curand primavara va veni; de acord? Am invatat la o scoala ce apartinea pocaitilor, deci le-am fost aproape cat de cat si pot spune ca sunt oameni super si oameni mai putin super insa important este ce este in sufletul fiecaruia. Am avut o prietena deosebita pocaita, am vizitat-o si ne-am ajutat reciproc ca si cand am fi fost una singura! Niciodata nu ne-am legat de: religie, prostii, etichetari etc., ba mai mult mereu imi spunea ca atunci cand ne-am vazut prima data, in sala de clasa, impreuna cu mine a intrat o lumina divina si ca a realizat ca sunt o fiinta exceptionala. Normal ca mi-a placut ideea ei insa imi placea faptul ca am prietenit trecand de barierele impuse de religie, lucrurile voastre sau ale noastre, rugaciuni etc. Treaba cu baticul pe cap este si la noi insa doar la slujbe, fusta la fel, epilarea e mai putin importanta si cate ar mai fi... dar in final conteaza: cat de mult ai iubit, cati ai ajutat, cine ai fost, ce este in sufletul tau, cat de aproape esti de D-zeul care locuieste in tine si mai putin alte bogatii pamantesti! Numai bine!

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Sunt doua aspecte: pe de o parte gruparile religioase majoritare va "sapa" pentru ca toate aceste secte aparute le iau cate o bucata din ciolan, iar pe de alta parte cei care au inteles ca spiridusii astia ai vostri sunt pur si simplu niste instrumente de manipulare e pe undeva normal sa va considere sariti de pe fix.

| SG1995 a răspuns:

Depinde de secta, unele chiar sunt exclusiviste si fanatice, eu am crescut printre penticostali, ma rog ai mei in ultima vreme s-au departat de religie, dar ideea e ca secta e foarte stricta, iar relatiile sociale au loc doar in cadrul indiviziilor care fac parte din secta, iar daca e sa vorbim de alte secte precum martori lui Yehova, e clar ca aia sunt niste batai pe cap.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca va rugati cu tarie la ce nu exista si asteptati ajutor de la cineva care nu a ajutat niciodata pe nimeni.

| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu ce sunt pocaitii din Ro. E acelasi cult ca cel evanghelist in SUA?
Pentru raspunsul tau, iti dau la schimb un argument care schimba afirmatia ta de mai jos:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15841340/

1 Crestinismul sustine crearea universului "din nimic", inca din secolul II d.Hr. (ideea a fost adoptata mai tarziu si de mozaici)
[Stiu, suna ca naiba pentru atei] :D
2 Initiatorul teoriei Big-Bang a fost un...preot.
3 "Big-Bang" este demonstrata stiintific si confirma punctul 1.
Cu placere. :D

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Dacă crestinismul ar sustine ca am apărut din nimic, inseamna ca ei nu mai cred in Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru Darkmagic):

Stii ca universul nu a aparut din nimic nu? De fapt intreaga aparitie a universului asa cum este astazi a fost un proces fizico-chimic. Legat de aparitia lui peer-see nici nu se stie nimic sigur, exista big-bang, stringuriile si mai era o teorie care spune ca universul a aparut prin intermediul unei "gaure albe".

| Mclaren12 a răspuns:

Păi... Nu prea interesează pe nimeni. Ori creștin ortodox, catolic, pocăit, protestant, aceeași vrăjeală doar că la stadii diferite de îndoctrinare.

| Alexa1234a a răspuns:

Bună.
Ești penticostală?
Nu parcă era păcat să te epilezi?

| anonim_4396 explică (pentru Alexa1234a):

Nu este păcat sa te epilezi, suntem oameni, nu umblam cu "blana" pe noi.

| Alexa1234a a răspuns (pentru Alexa1234a):

Nu îmi apare răspunsul tău.

| anonim_4396 explică (pentru Alexa1234a):

Probabil trebuia sa dai rr la pagina. Am spus " nu e pacat sa te epilezi, suntem oameni, nu umblam cu " blana" pe noi."

| Alexa1234a a răspuns (pentru Alexa1234a):

În biblie nu erau versete în care spunea că e păcat să te epilezi