| Constantin1963 a întrebat:

O intrebare pentru ateibig grinaca Dumnezeu nu exista, atunci cum credeti ca a aparut universul? Dar omul?

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Culturae nulla.

NOname
| NOname a răspuns:

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

Cosmos. Despre apariţia vieţii şi evoluţia:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......i-un-fapt/

| Kaℓi a răspuns:

Of, Doamne... de unde a aparut aia, de unde a aparut aialalta. Simplu, din vanzari anterioare!

| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa teismului, ateismul nu are nici o legatura cu originea universului sau a vieti, ateismul e o lipsa, lipsa de a juca fotbal presupune sa crezi in evolutie, big bang?
in primul rand trebuie sasi pui intrebarea daca ai fi o persoana onesta cum a aparut dumnezeu si cum a reusit sa creeze universul din nimic?

daca alba ca zapada nu exista sau alti zeii cum a aparut universul sau omul?
nu dai nici o posibilitate la vreun raspuns rational, logic

| Constantin1963 explică (pentru RAY):

Daca atei nu cred in Dumnezeu rezulta ca nu cred in nimic din ce se spune ca a facut Dumnezeu.Iar eu intrebam :daca nu Dumnezeu a creat universul atunci cum cred atei ca a aparut?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Constantin1963):

Daca tu imi demonstrezi stiintific cum a creat dumnezeu universul, eu ma convertesc instant la crestinism

| sabrina103 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ai putea sa studiezi fizica mai ales cuantica.

| RAY a răspuns (pentru Constantin1963):

Hai serios daca crestini nu cred in zeus rezulta ca nu cred in nimic de unde chestia asta? ateu ca orice persoana poate crede in orice doreste el,la fel si agnostici,deisti,panteisti, teisti etc, ateismul este lipsa credinteti este chiar atat de greu de inteles, daca eu nu joc fotbal nu inseamna ca afirm ca nu exista fotbal sau ca exista, ateismul e lipsa unei afirmati privind zeitatile

| RAY a răspuns:

Inca ceva ateismul nu este cunoasterea ca dumnezeu nu exista si lipsa credintei
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| sublime89 a răspuns:

Omul se stie foarte clar cum a evoluat, poti gasi toate informatiile oriunde doresti. Iar universul a aparut in urma big bangului. O sa intrebi: "Dar big bangul de ce a fost declansat?" Pai vezi, nu se stie inca. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa tragem concluzia ca a fost d-zeu. Cand nu stim ceva imediat sarim la explicatii supranaturale fara nicio dovada. Si facem asta pentru ca am vrea sa stim totul dintr-o data, si nu avem rabdare. Lucrurile astea necesita timp mult. Cine poate sti totul din prima?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Imi place ca vad multe persoane dand teoria evolutionista drept etalon, fara sa-si puna macar problema ca teoria evolutionista nu are toate bazele stiintifice (mergandu-se mult la ghici)

De unde a aparut Big-Bangul sau unde este veriga lipsa sunt doar 2 intrebari pentru care nu exista un raspuns stiintific demonstrabil.

Daca ar fi sa ma intrebati pe mine, e mai probabila teoria aia cu extraterestrii decat teoria evolutionista (in ceea ce priveste omul) iar in ceea ce priveste universul suntem inca mult prea primitivi dpdv stiintific pentru a da un verdict final. Oricine o face, da dovada de ignoranta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce legatura are teoria evolutionista cu big bangu?
Complexitatea universului depaseste posibilitatea de intelegerea a omului, cel putin momentan. oamenii de sttinta nu au ajuns la o intelegere privind timpu, daca este o dimensiune, sau o iluzie, si daca nu este o iluzie, daca a aparut odata cu bing bangul, sau dupa, sau a existat dintotdeauna.
cred ca suntem departe de a cunoaste universul.
In schimb teoria evolutionista mi se pare destul de aproape de adevar, speciile evolueaza, si asta e vizibil, specii au disparut, alte au aparut, altele pur si simplu sau adaptat altui mediu

| Hombre a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asa e, teoriile sunt nefinalizate inca, si totusi ai o orientare asupra universului si vietii pe pamant?

| Inferno a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Deci teoria evolutiei nu are toate bazele pentru ca nu poate spune de unde a aparut Big Bangul, lucru pe care nici nu si-l propune sa-l demonstreze.
Nu cultura.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Hombre):

Avand in vedere ca tot ce a fost scris in biblie s-a intamplat pana acum, tind sa cred ca este cea mai elocventa. Problema e ca biblia este foarte interpretabila, iar majoritatea aleg s-o interpreteze gresit (unii din frustrare, altii din lipsa inteligentei necesare intelegerii acestei carti s.a.m.d) Am experienta proprii legate de ce scrie in aceasta carte am testat nenumarate pilde. Mie credinta mi-a schimbat viata si nu prin vreun efect placebo. Dar fiecare este liber sa creada ce vrea, de aceea Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru.
Oricum, avand in vedere ca situatia ta nu-ti da deloc de gandit nici nu ma astept sa intelegi ce am scris mai sus.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai are, ca toate lucrurile par a fi evoluat din big-bang in viziunea unora. Inclusiv viata pe pamant si inclusiv omul.

| Hombre a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Banuiam ca esti religioasa caci tocmai acesta a fost motivul aprinderii tale impotriva mea si nu motivul (frecat menta) invocat, dar asta e alta preoblema.
Lasand la o parte interpretarile talmacilor totusi biblia cu toate povestile si filozofia ei raspunde la foarte putine intrebari pe care omul si le pune. Spre exemplu banala formula chimica a apei H2O si totusi vrea sa ne convinga ca universul cu toate componentele lui este creat de o entitate asemanatoare omului. Nu crezi ca aceasta entitatea din punct de vedere energetic e prea infima sa creieze triliarde de sori cu o energie nemasurabila?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu exista nici o interdependenta intre originea universului, si aparitia omului.
Chiar daca dumnezeu ar fi creat universul, omul tot a evoluat in ultimii 30 000 de ani. acum oamenii ar trebui sa inteleaga diferenta intre teorie si adevar absolut, si chiar daca o teorie este destul de departe de adevar, ea ajuta la cunoastere, spre deosebire, de axiomele crestine, care nu ajuta la nimic

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Hombre):

''Nu crezi ca aceasta entitatea din punct de vedere energetic e prea infima sa creieze triliarde de sori cu o energie nemasurabila?''

Crezi ca e mai probabil ca acele triliarde de stele sa se fi nascut din nimic? Tie ce ti se pare mai plauzibil? Pentru ca Big-Bangul a aparut din nimic conform specialistilor.
Nu sunt absurda sa cred ca suntem singuri in univers dar nici sa cred ca tot ce exista a aparut din nimic, dupa care a evoluat.

| RAY a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dar e probabil ca din nimic sa apara un creator care creaza triiloane de stele din nimic?

| ErrorFound a răspuns:

Sa-ti explic ceva simplu: Ateismul inseamna lipsa teismului, adica necredinta in faptul ca un zeu exista sau ne-a creat. Aici apare o problema fiindca tu ne consideri savanti pe toti. Este alegerea omului daca se duce spre stiinta, pseudo-stiinta sau alte chestii... Unii pur si simplu nu cred doar, nu vor neaparat sa capete un alt raspuns.
In fine, eu sunt unul dintre cei ce se indreapta spre stiinta si pseudo-stiinta asa ca incerc sa-ti explic ce consider(nu cred) a fi adevarat:
-Spun ca omul nu poate inca sa-si explice aparitia universului. Suntem inca prea mici ca sa putem intelege.
Sunt sigur totusi de faptul ca nu exista divinitati(cel putin cum sunt prezentate de omenire actualmente) si ca divinitatile n-au legatura cu creatia universului sau a omului. De ce? Fiindca daca orice lucru ar necesita un creator si se pune problema ca universul a fost creat de un creator, acel creator din ce ne-a creat? Daca ne-a creat din CEVA inseamna ca exista ceva inainte de creator, deci el nu mai este o divinitate sau o fiinta in afara spatiului si timpului.

-Omul a fost categoric evoluat. Acum nu stiu sigur daca din primate fiindca in vechile scrieri grecesti apare o civilizatie(sigur ai auzit de ea) care locuia intr-o asezare numita Atlantida.
Daca aceasta asezare ar fi existat cu adevarat si tot ce se spune despre ea e adevarat, inseamna ca omul a stabilit un contact extraterestru acum 22000 de ani.Acest lucru ar insemna si evolutia controlata a omului.
Poate ca am fost evoluati doar din primate, poate ca au avut si extraterestrii ceva de-a face cu crearea noastra.

| Scarbo a răspuns (pentru ErrorFound):

Credeam ca sunt singurul care crede asta happy.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Hai ma, serios?
chiar crezi ca asta
http://www.google.ro/......tp?/search
e rezultatul evolutiei?
deschide-ti un pic inima si mintea... te rog

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Da, faptul ca pagina este inaccesibila este rezultatul evolutiei stupide a serviciilor de internet. Daca vroiai sa-mi arati niste bebelusi dragalasi, afla ca orice specie este structurata in asa fel incat sa-si iubeasca copiii si sa li se para draguti. De fapt, "dragutenia" este o metoda de aparare impotriva pruncuciderii. big grin

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

O_O de unde stiai ca voiam sa-ti arat un bebelus?
in fine, dar noi nu suntem o specie oarecare, suntem oameni. avem daruri pe care animalele nu le au, noi gandim, iubim in alt mod etc

| Maxim96 a răspuns:

Din maimutalaughing

| Constantin1963 explică (pentru Maxim96):

Si maimuta de unde a aparut?

| Maxim96 a răspuns (pentru Constantin1963):

Frate,eu am glumit.Pe om Dumnezeu l-a creat, l; a fel ca si pe maimute si toate celelalte.Omul singur se injoseste pe sine spunand ca este din maimutahappy

| Constantin1963 explică (pentru Maxim96):

MI-am dat seama ca ai glumit. big grin

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Constantin1963):

Prin evolutie, din alte forme de viata primitive

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Da, Universul a aparut din maimuta; si eu te subestimam, te rog sa ma ierti. happy

| Maxim96 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Da, Universul a aparut din maimuta" laughing))
Ceva mai hazliu nu ai spui?

| Scarbo a răspuns (pentru Constantin1963):

De ce nu poti recunoaste ca in tot acest univers esti o insecta proasta care nu stie nimic, eu recunosc asta, nu poti spune pur si simplu ca un batran in halat din ala cum se poarta la spitale pentru nebuni, a pocnit din degete si gata a aparut universul, asta este scuza foarte buna pentru pentru rasa umana ca nu e proasta, dar de fapt e. dzeu asta in care credeti voi traieste in nori. Punct. Asa se zicea mai demult, na nu pot sa-i condamn pe oamenii de atunci, nu aveau de unde sa stie ce este dincolo de nori, asa ca au aparut povesti create de visele oamenilor. Oamenii au ajuns pe luna, iar acum unii oameni in loc sa spuna ca dzeu nu exista, nu exista raiul, iadul, ei spun ca tot a fost creat de dzeu, in biblie nu scrie nimic ca dzeu a creat universul, scrie undeva despre planeta marte, pluto etc? Nu cred in teoria evolutiei, deoarece asta nu explica gasirea unor cranii de om cu coarne, sau schelete de uriasi.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

""Da, Universul a aparut din maimuta" laughing))
Ceva mai hazliu nu ai spui? "

Romana e grele, nu toti poate. Si nu stiu de ce razi, deoarece te-a citat pe tine...

| ErrorFound a răspuns (pentru Scarbo):

Cu ultima propozitie mi-ai devenit prieten.winking

| Rapplex a răspuns (pentru Maxim96):

Puştiule, trăieşti cu impresia că ştii adevărul, dar de fapt expui doar cât eşti de neinformat. Îţi dau un sfat: Dacă vrei măcar să intri într-o discuţie contradictorie cu un ateu, studiază şi teoriile celeilalte părţi! E un lucru foarte important.

| mODIN a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu de unde a venit atunci?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ia-o logic, frate. Din nimic, cu nimic si declansat de nimic s-a creeat universul asta perfect.