| Axel22 a întrebat:

Sa zicem ca eu m-am rugat la Dumnezeu pentru o fata ( sa ma ajute sa fiu cu ea) e posibil ca Dumnezeu sa ma bage putin in incurcatura ca sa ma puna la incercare?

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iacov1:13

| usuk a răspuns:

Normal, orice e posibil>misterioase sunt caile domnului
la fel si unicornii[lol]

| anonimg a răspuns:

Este posibil ca raspunsul sa fie afirmativ, sau sa fie negativ, sau "mai tarziu". Trebuie sa fii pregatit pentru orice raspuns.
Oricum, daca nu esti trecut de 20 de ani te sfatuiesc in Numele Domnului ca sa nu te imprietenesti cu vreo fata. Vei face aceasta doar atunci cand esti pregatit din toate punctele de vedere pentru casatorie. Alt motiv pentru care vrei sa fii cu o fata este de la cel rau -adica unul egoist, chiar daca ti se pare tie a fi bun.

| gabriela2201 a răspuns (pentru anonimg):

Faci misto de el, nu?

| anonimg a răspuns (pentru gabriela2201):

Departe de mine gandul acesta!
Nu exista decat 2 motive pentru care un baiat si o fata doresc sa fie impreuna: casatoria sau preacurvia(adica sa se culce unul cu altul). Alte motive nu exista, oricat de bine intentionate ar fi ele.
Chiar si printre cei trecuti de 10-12 ani. Motivul pentru care vor sa fie impreuna este ca sa se culce unul cu altul; atat fata cat si baiatul.

| sublime89 a răspuns:

Mai degraba tu te pui in incurcatura, sau fata de care-ti place.

| M25M a răspuns:

Cu toate ca sunt ateu si nu prea ar trebui sa-mi pese, vezi ca trivializezi conceptul de Dumnezeu...

| Axel22 explică (pentru M25M):

Nu inteleg de ce ai postat daca esti ateu? Imagineaza-ti ca tu ai facut o vaza de lut si ea ar prinde viata, cum ti s-ar parea daca vaza aia ar crede ca totul a fost o intamplare si nu tu ai creat-o? Nu poate exista universul fara un creator! Asa cum nici masinile din ziua de azi nu au cum sa exista fara un creator!

| M25M a răspuns (pentru Axel22):

Existenta nesecitatii unui "creator" are valente psihologice, nu este un impertiv fizic.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Axel22):

Nu le mai spune ca degeaba o faci, crede-ma laughing
pentru ei totul e un bang puf paf rolling on the floor
apropo, daca tu nu vei fi cu fata aia inseamna ca Dumnezeu a pregatit pe altcineva pentru tine(sper sa n-ai sub 17 :-| )

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Axel22):

Creatorul nu are legatura directa cu creeatia. Tot ce ai in fata ta e parte din tine, oamenii trebuie sa se sustina intre ei ca un tot unitar, Dumnezeu nu intervine nici macar cu 0. 000001% in vietile noastre, creeatia se sustine singura.

Vaza primeste un fund de lut pe care poate sta, o rezistenta pentru a suporta greutatea apei si a florilor, deci poate exista separat, fara olar.

| ErrorFound a răspuns:

O sa-si bata P*** de tine, sunt sigur.

Acum, pentru fete, cateva sfaturi:
Fi tu insuti, glumeste des, nu fi serios daca nu e cazul.
Incearca sa asculti fiecare fata si sa-ti pese(chiar daca nu-ti pasa, trebuie sa-ti pese).

Daca nu vrei o iubita, du-te la c***e ca n-are sens sa-ti bati capul cu o relatie.

| Axel22 explică (pentru ErrorFound):

Eu vreau o iubita fidela nu o curva! Daca voiam la curve mergeam la curve si nu va mai oboseam voua ochii cu intrebarea!

| gabriela2201 a răspuns (pentru Axel22):

Toti vrem asa ceva-parteneri fideli, dar pana nu incerci nu se poate; si cititul Bibliei si rugaciunile nu te ajuta daca tu chiar nu faci nici un pas.

| Axel22 explică (pentru gabriela2201):

Vreau sa fac primul pas! Cititul din Bibilie ma ajuta doar sa-mi fac curaj si cand simt frica in mine repet niste versete.

| gabriela2201 a răspuns (pentru Axel22):

Dar sunt mai multe persoane care scriu pe acest cont? din raspunsurile precedente, multe se bat cap in cap-ex. raspunsuril despre masina si condus, si tu zici ca ai 12 ani.

| Kalla a răspuns:

Depinde.Totul sta in voia Domnului :')

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mă, o să-ţi dea cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aprins o lumanare la o biserica anume, sa cunosc o crestina sa ma casatoresc cu ea.si ea a facut la fel, la aceeasi biserica, dar fara sa stim unul de altul, fiindca nu ne cunosteam.si uite ca ni s-a indeplinit dorinta.de acu 23 de ani.si acuma avem impreuna un copil de 23 de ani, nunul de 21, si o printesa de 13.deci axel? fiecare sac isi are petecul sau.si fiecare floare umbra sa.sa fii iubit.

| BlackSulphur a răspuns:

Da, o sa mori!
Ma, Axel, nu cred ca intelegi faptul ca NUMAI TU esti de vina (in sens pozitiv sau negativ) pentru tot ce faci... Rezolva aceasta problema.

| Axel22 explică (pentru BlackSulphur):

Dumnezeu controleaza totul. Intr-un fel si eu sunt poate de vina pentru ca mi-e frica si nu respect versetul din biblie : ''Eu l-am chemat pe Domnul, El m-a eliberat de toate fricile''

| BlackSulphur a răspuns (pentru Axel22):

"Dumnezeu controleaza totul. Intr-un fel si eu sunt poate de vina..."

Deja ai inceput contrazicandu-te singur... Minunat.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Poate nu ti-e dat sa fi cu ea. Dumnezeu care vede in viitor stie ca cine stie ce pacate vei face sau cine stie ce lucru rau se poate intampla.

| casablanca40 a răspuns:

In sfarsit, un mod in care Dumnezeu poate fii de folos!

| gabriela2201 a răspuns:

La fel ca la intrebarea precedenta; doar ACTIUNEA determina REACTIUNEA; mai scoate-ti capul din nori/traditii bisericoase; doar tu esti responsabil de cum vrei sa fie viata ta si datoria ta este sa-ti pui capacitatile in valoare; tu de ce crezi ca romanii se zbat in saracie? de la prea mult timp de stat cu capul in nori si neasumare de responsabilitate; fa cumva si scapa din mediul asta daca vrei sa nu-ti ratezi viata; eventual emigreaza:d

| CristiB93 a răspuns (pentru gabriela2201):

Vad ca esti persoana foarte hotarata si responsabila care stie ce vrea de la viata, imi place happy

| gabriela2201 a răspuns (pentru CristiB93):

Sigur, ne mananca cainii in ziua de azi daca lasam garda joslaughing; merci:*

| MonsterMusic a răspuns:

Trebuie să vezi neapărat un psiholog...

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru MonsterMusic):

Bag mana in foc ca habar n-ai ce e ala un psiholog.