| Ionut2210 a întrebat:

Am scris zilele trecute despre un anume Iosif, care baga in capul iubitei mele tot felul de prostii. SI nu doar atat, se pare ca are o multime de fete, adepte, care fac cam tot ce spune el. Dupa ceva cercetari, cu ajutorul unui amic am reusit sa dau de adresa tipului. Se pare ca face parte din o secta, sau ceva de genul, care isi spune "biserica lui isus hristos a sfinţilor din zilele din urmă" Am fost pana acolo, cu gandul bine inteles sa ii rup capul acelui profitor nenorocit. Undeva pe soseaua panduri din capitala. Am incercat sa intru in aceea locatie, spunand ca il caut pe acel Iosif. Bineinteles mi s-a spus ca nu il pot vedea, si sa plec. Intrebarea mea este urmatoarea: Acest cult este unul in legalitate in Romania? biserica lui isus hristos a sfinţilor din zilele din urmăolitia nu cred ca a luat in serios plangerea mea. Ce pot face?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Acum că ţi-am citit prima întrebare, Ionut2210, în care văd că ne asiguri că povestea e reală, deşi este foarte greu credibilă
http://www.tpu.ro/......normal-am/
încep să-ţi înţeleg disperarea.

Probabil cineva i-a spălat creierul iubitei tale - ea fiind şi foarte influenţabilă, naivă, instabilă psihic - şi nu mai judecă raţional. Când e vorba de religii, credinţe iraţionale, e o chestie destul de des întâlnită, care în unele cazuri este dusă mult prea departe, spre extrem, la graniţa cu nebunie.
Când s-a transformat deja în fanatism, din nefericire, nu prea ai ce să faci.
Oricâte argumente i-ai aduce, nu te va crede, nu te va asculta.
Fantasmele din capul ei, cu care a înlocuit realitatea, au devenit ca un drog pentru ea. Nu te va lăsa să i le iei.
Iar acel tip, "Iosif", poate fi doar în imaginaţia ei, sau vreun sectant fanatic, sau vreun şarlatan/profitor/sadic, sau doar vreun nebun.
Nu prea ai ce să faci, ca să repari ceva, îmi pare rău.
Nu ai dreptul legal să o izolezi (de unul singur) obligat-forţat de toţi cei care o influenţează, ca să se mai dezintoxice.
Poate reuşeşti să-i convingi pe medici/psihiatri, ca să o interneze pentru tentativele de sinucidere sau poate vreun psiholog genial va reuşi să-i bage minţile în cap, deşi nu cred.
Mai bine încearcă să ieşi din acel mediu vicios şi să-ţi continui viaţa. Ea nu mai e omul de care te-ai îndrăgostit, acea fată nu mai există şi, teoretic, nici nu ai dreptul să-i impui să fie ceva ce nu (mai) vrea.

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

Daca a vrut sa se sinucida o fi mai bine pentru ea ca devine mormona, cel putin aia o sperie ca daca se sinucide ajunge la talpa iadului si asta ii poate fi de folos sa ramana-n viata.

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred că ceea ce descrie Ionuţ are vreo treabă cu mormoni...sau dacă are, are prea puţin.

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

Stiu si eu? Marii rabini au afirmat ca a invata o femeie sa cunoasca Biblia e ca si cum ai invata-o sa se prostitueze. Deci l-ar putea acuza pe Iosif de tentativa de proxenetism.

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

: ))

| doctorandus a răspuns:

Astia sunt mormonii. Prin Constitutie e garantata libertatea religioasa, asa ca nu pot fi interzisi. Iar la biserica lor nu-i invata sa comita infractiuni, altfel ar fi fost de mult saltati de Politie. Contracandidatul din 2012 la presedintia SUA era mormon, atat ca a castigat din nou Obama.

Evanghelizarea si convertirea nu sunt infractiuni, nu cu asta se ocupa Politia. Politia s-ar fi ocupat daca ar fi violat-o, furat-o s-au batut-o. Dar daca e proasta si vrea sa dea 10% din salariu la biserica e problema ei, atat timp cat e majora. Iar daca e minora si n-are venituri, 10%*0=0.

Pana lui de corector ortografic, nu eu am scris gresit mai sus.

| Alcyon a răspuns:

Las-o in pace, ti-am mai zis asta! Fiecare isi traieste viata cum ii place! Daca ea asta isi doreste, cauta-ti o fata normala. O sa te distruga psihic si-o sa ajungi la balamuc inaintea ei. Am cunoscut pe unul care tot asa, o facea pe "salvatorul" cu nevasta-sa, si era sa o ia razna. Trebuie sa gasesti puterea de a te desprinde.

| Moisie a răspuns:

Aceasta biserica se numeste si Biserica Mormona, si este legala. Dar atentie mare, astia sunt nebuni rau de tot, pentru ca au cate 15 sotii, una in acte si inca 14 sotii "spirituale" cu care traiesc la fel ca si cu sotia din acte. Asa ca fetele care se duc acolo se duc sa fie "ciocanite", asa ca mai bine lasa mana de pe o asemenea "stoarfa sfanta"!

| KhludCiprian a răspuns:

Ionut, iti recomand pentru orice problema de asta sa cauti sa confrunti persoana ca macar sa stie despre mormoni dar nu zis din gura mormonilor.

Acest clip rezuma istoria lor:
https://www.youtube.com/watch?v=06jF1EG8o-Q

Personal cred ca daca iubitei tale ii place fie de mormoni (de, ei sunt foarte bine imbracati si de obicei americani) sau de credintele lor, solutia nu e sa cauti legalitatea ci sa cauti sa oferi ceva mai bun.

Arata-i ca iti pasa de ea in o multime de alte feluri.

La final: imi pare ca tu esti abuziv, nu trebuie sa urmaresti pe nici un Iosif, Iosif ar putea sa fie fratele tau ce vrea sa zica ca vaccinele sunt bune si un parinte l-ar cauta sa il vaneze deoarece copilul sau are autism. Si da vina pe vaccine si iti ameninta fratele!

Deci sa fim clari: nu cred ca mormonii sunt profitori, in nici un caz nu se compara cu un preot ortodox de exemplu: un mormon merge pe banii lui in Romania sa faca evanghelizare (sau pe banii parintilor) si o face din convingere (sau impins de parinti). Deci daca o face din convingere, cu siguranta nu e impostor, dar intr-adevar poate sa nu fie bine educat, si solutia cred ca e sa poti sa te "lupti" contra lor in discutiile cu iubita.

Nu uita, ortodocsii de exemplu zic o multime de prostii: "icoane care plang", "lumina de la miezul noptii", "40 de punti" si sincer mi-ar fi greu sa decid care are mai mult bun simt intre mormoni si traditiile ortodoxe, deci cauta sa iti corectezi si tu convingerile inainte de a discuta cu iubita ta ce e mai inteligent, ca sa nu fii intrebat: "dar tu crezi ca icoana te ajuta si nu vezi ca e doar o bucata de lemn?" (un posibil raspuns ce poate mormonii au sa il zica fetei!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce ii spui profitor? de ce e nenorocit? si de ce sa ii rupi capul? ti-a facut ceva? si ce vrei sa faci de fapt? nu prea pricep.io sant crestin ortodox si n-am nimica cu mormolonii astia.in schimb am cu ateii.sant stupizi si da aia nu-i suport.

| Foxglove13 a răspuns:

Frateee! Dar verifica si tu mesajele! Ti.am lasat 1000 de mesaje! Da.mi add pe mess.

| MayaGree a răspuns:

Fratee dar da.mi add pe messenger! Ti.am lasat mesaj privat cu Id.ul meu.