| alinaa765 a întrebat:

Buna Seara….In ultima vreme am fost tare anxioasa si cu stari de rau. Spre dimineata cand am fost adormita am visat/ imaginat ca Dumnezeu mi-a spus ca nu o sa mai traiesc mult(a zis 3, dar nu mai tin minte daca a zis zile, luni, ani) Poate acesta fi un semn? Is foarte speriata si recunosc ca in ultima perioada am fost distanta de biserica.M-ar ajuta sa stiu povestiile oamenilor cu experiente asemanatoare.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum arata dumnezeu?

| alinaa765 explică (pentru RAY):

Nu Il vedeam, arata cum mi-l inchipui eu, ca in icoana

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinaa765):

Pe Dumnezeu nu ai cum să-l vezi noi suntem prea păcătoși și prea murdari sa putem vedea cu ochii noștri pe Dumnezeu chipul lui este acoperit de păcatele noastre și care le facem tot mai greu de purtat și cărat cu bună voință ca nimeni nu ne îndemână să-le facem sa ni-le dorm noi singuri le vrem le dorim și le facem de buna voie ochii noștri sunt pline de răutate și păcate să-l poți uvedea pe Dumnezeu.

Îl vom vedea doar o singura dată pe Dumnezeu cu toți în ziua aia toți îl vor vedea și ziua aia doar el știe și decide când ne va veni timpul la toți.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e niciun semn. E doar manifestarea anxietatii tale.

| alinaa765 explică (pentru suntserios):

Eu sunt religioasa si m-am speriat deoarece am auzit ca Dumnezeu nu se prea arata in vise

| suntserios a răspuns (pentru alinaa765):

Pai daca esti religioasa nu inseamna ca erai aleasa daca iti aprea in vis? Aia mai mari din cartile religioase au avut astfel de vise.

| anonimg a răspuns:

Nu timpul vieții trebuie să ne îngrijoreze, ci calitatea ei.
Nimeni nu-și poate lua răspunderea să-ți spună dacă visul a fost de la Dumnezeu, sau daca așa cum spune Scriptura, s-a născut din mulțimea grijilor.
Știm doar că Dumnezeu ne vorbește când într-un fel, când intr-altul.
Poate că moartea se referă la cea spirituală. Nu știm.
Dacă ști că ai trăit distantă față de Dumnezeu, atunci trebuie să îndrepți lucrurile. Dar nu din frică, pentru că Dumnezeu nu dorește o slujire din frică, ci doar din dragoste.

Nu este o experiență asemănătoare, dar vreau să îți povestesc experiența mea.
Am cunoscut pe Dumnezeu prin anul 2000, dar dupa 2-3 ani L-am părăsit crezând că El nu mă mai poate ierta. Cam pe la sfârșitul acestor 2-3 ani menționați mai sus, am avut un vis care a lăsat o impresie adâncă asupra mea: se făcea că doi îngeri sfinți venind în zbor către mine mi-au spus că dacă nu mă întorc la Dumnezeu, Duhul Sfânt îmi va fi luat. Și acest lucru s-a și întâmplat, pentru că eu tot credeam că Dumnezeu nu mă mai poate ierta, pentru că nu mai simțeam acest lucru. După câțiva ani de stat departe complet de Dumnezeu, a venit un dor puternic de Dumnezeu care m-a făcut să Îl caut din nou.
Am văzut că experiențele negative din viață ne învață o educație pe care in alte condiții nu am putea-o învăța. De aceea și Dumnezeu ne lasă să trecem pe acolo prin valea umbrei morții, unde toiagul și nuiaua Lui ne mângâie. (Psalm.23:4)
Venind dintr-o astfel de experientă pot sa incurajez pe altii sa iasa de acolo.
Siguranta ta este să nu mai stai departe de Dumnezeu. Fă ceea ce trebuie făcut în relația cu Dumnezeu. Acest lucru este spre binele tău; nu trebuie să o faci din frică, deoarece frica nu este indusă de Dumnezeu, ci de cel rău. Repet: Dumnezeu dorește și acceptă doar o slujire din dragoste. Frica nu are legătură cu Dumnezeu; tocmai de aceea visul nu știu dacă este de la Dumnezeu sau doar vreun gând care te-a frământat mai mult sau mai puțin mai înainte de acest vis.
Oricum ar fi, cu vis sau fără vis relația cu Dumnezeu trebuie refăcută. Doar așa vom putea fi fericiți. Aceasta este dorința lui Dumnezeu, și totodată nevoia noastră.

| alinaa765 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult pentru raspunsul acordat! Sincer, eu m-am speriat sa nu fie vorba de un atac spiritual, vazusem oameni care povesteau ca diavolul poate veni sa te nelinisteasca, deoarece acel vis pe mine m-a nelinistit, Dumnezeu este un Dumnezeu iubitor si bun, care ma iubeste si nu imi vrea raul, de ce m-ar stresa? Stie ca am anxietate si stie ca as fi stresata, is sigura ca nu a fost de la el, insa is si cumva panicata, deoarece nu stiu daca este posibil ca cineva sa poate sa ia infarisarea Domnului in vis, am auzit ca rar viseaza omul pe Dumnezeu, poate stii mai multe legat de asta…Am auzit ca in vis orice vezi ca ti se arata trebuie sa iti faci cruce pe cerul gurii daca cu mana nu poti. Astazi vine preotul sa sfiinteasca casa. Mi-e tare frica sa nu mor, dupa ce ma sfiintesc sau dupa ce ma spovedesc, caci poate Domnul mi-a zis ca mor ca sa apuc sa ma spovedesc si asa…Am tot felul de idei si is panicata

| anonimg a răspuns (pentru alinaa765):

Văd prea multe îngrijorări la tine.
Ca să îți fie mai ușor să înțelegi cum stau lucrurile, te îndemn ca să descarci aplicația EGW Writings2 din Magazin play. În acea aplicație vei găsi mai multe cărți; dar tu trebuie să cauți cartea "Calea către Hristos". Este de fapt o broșură destul de subțire; adică nu are prea multe pagini. Dar în ea găsești tot ce trebuie să faci ca să găsești pace cu Dumnezeu. Citește-o pe toată, și numai după aceea vei ști ce trebuie să faci ca să ai o relație bună cu Dumnezeu.

| alinaa765 explică (pentru anonimg):

Dar este posibil ca in acel vis sa nu fi fost Dumnezeu? E posibil sa visezi pe Domnul desi nu este el? Unii oameni zic ca diavolu poate sa se prefaca ca e ca sa creeze anxietate

| anonimg a răspuns (pentru alinaa765):

În prezența lui Dumnezeu nu poți simți decât pace și liniște.
Nu tot ce visam este și adevărat. Conștiința ta știe că Dumnezeu nu prea a făcut parte din viața ta. Poate că și ziua ai meditat la acest lucru și nu i-ai dat importanță. În starea de conștiență, acest gând nu prea a făcut o impresie prea mare. Dar gândul a rămas stocat în minte chiar dacă nu i-ai dat importanță, și ai dat de el în timpul nopții în starea de subconștiență.
Repet: nu știm dacă a fost de la Dumnezeu. Totuși, știm că Dumnezeu Se poate folosi de ambele stări pentru a ne atrage către Sine. Eclesiastul spune că "visele se nasc și din mulțimea grijilor".
Vrăjmașul omului și al lui Dumnezeu nu poate citi gândurile și ca atare nici visele; el nu poate ajunge într-un vis pentru că nu are capacitatea aceasta. Doar Dumnezeu poate să facă asta.
Tu nu ai de ce să te îngrijorezi. Datoria fiecărui om cât este în viață este să caute pe Dumnezeu; pentru că numai în felul acesta creștinii pot fi mântuiți.

| AliGab a răspuns:

Visul este doar un vis; visele nu sunt semne ci doar imaginatie sau temeri sau experiente traite anterior. Fa bine de te reapropie de biserica, de Dumnezeu, de Maica Domnului si nu o sa mai ai astfel de vise.

| Theo94 a răspuns:

A fost doar un vis, visele, cosmarurile sunt ciudate si nu au logica in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va otrăviți liniștea cu pastile alea ori care va fi tramet ul nu puteți cumpăra liniștea sufletului mai mult rău va faceți va tulburați liniștea sufletului și liniștea sănătăți nu înlocuiți sănătatea sufletului cu otrăvuri bautură alcool pastile de depresie pastile de memorie toate aste va agravează sănătatea toate va da viața va da Sănătate peste cap și va pierdeți de tot. Cine fuge de casa lui fuge de viata lui cine fuge de cruce fuge de Dumnezeu fuge de Sănătatea fuge se liniștea sufletului fuge de tot ce Dumnezeu vrea și pregătește pentru omul fie păcătos fie creștin și ateu fie cum o fi sa fie noi toți suntem unul și același în ochii lui în inima lui este loc pentru noi toți nu are Limit la cât ne iubește și dorește și ne vrea să-l cunoaștem și să-l acceptăm în viața noastră de zi cu zi și noapte de noapte nu va temeți de Dumnezeu și de omul ce nu are Dumnezeu și nici nu încerca să-l cunoască.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună.
Păi, eu cred că poate fi din cauză că nu te-ai mai dus pe la biserică. Eu îți recomand să te duci cât mai curând la biserică, iar, dacă poți, să te spovedești (să spui și preotului acest vis) și împărtășești. Visul în niciun caz nu se poate referi la moarte, stai liniștită. Există șanse chiar să nu se refere la nimic, iar totul să fie din cauza anxietății tale. Dar...de asemenea, poate fi și un semnal de o mică alarmă. Eu îți zic, totuși, să te duci la biserică.
"M-ar ajuta să știu poveștile oamenilor cu experiențe asemănătoare."
Uite o poveste din viața mamei mele, de acum apx 2 ani:
A visat într-o noapte cum era în fața Bisericii noaste din sat, dar nu putea intra în ea. Ceva o oprea. În ușa Bisericii, era părintele, și îi spunea să se ducă la el (adică să între în Biserică). Cum încerca mama să facă un pas, su surpa podeaua în jos, iar ea dădea înapoi. După, s-a surpat tot, și era o gaura neagră în jos, fără sfârșit. Preotul era în ușa Bisericii, iar mama nu putea să se ducă la el, pentru că era acea mare gaură neagră între ea și preot. Noi, nu ne mai dusesem de mult la Biserică, iar ăsta cu siguranță a fost un semn că ar trebui să mergem. În ziua următoare, m-am dus cu mama și tata la o Mănăstire din sat. De atunci am învățat cât de important e să ne ducem la slujbe, iar acum eu cu mama (că tata e bolnav.) ne ducem pe fkecare duminică și la orice sărbătoare, la Mănăstire. Acolo avem și duhovnicul protosinghel stareț, despre care, pot spune, că suntem bucuroși că avem un astfel de duhovnic.
Deci...mai pe scurt. Eu zic sa te duci la Biserică (mai bine ar fi dacă ai putea la o Mănăstire) să te spovedești și împărtășești, iar apoi nu vei mai avea probleme cu genul acesta de vise.
Te pup și multă sănătate! happy

| T0Teu a răspuns:

E foarte posibil sa fi fost doar imaginația ta. Totuși exista și șanse ca Dumnezeu sa îți fi vorbit. Tu ia în considerare acel "vis" și întoarce te la Dumnezeu ptc nu ai de unde sa știi daca a fost adevărat sau nu. Dacă nu vei fi pregătită. știi și tu ce urmează