| andruooop a întrebat:

Buna seara; stie cineva cum pot iesi din satanism? Acum cateva zile doar ce am facut ritualul de initiere si m-am razgandit de tot. Da, stiu ca nu e bine ca foiesc religiile dar cum as putea iesi din satanism incercand sa nu afle parintii? Dau mare funda.

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Prin metanoia, adica prin pocainta. Principalul pas este sa mergi la biserica sa te spovedesti, pentru faptele tale, iar preotul iti va da un Canon de rugaciuni pentru iertare.

Insa unul din aliniatele opririi de la impartasanie spune asa:

"Cel ce de bunăvoia lui s-a lepădat de Hristos si revine, la sfârsitul vietii lui să se împărtăsească."

Faptele facute fara chibzuinta, ne costa. Dar noi ne punem credinta in milostivul Dumnezeu ca ne va ierta, ridicand rugaciune inaintea Ziditorului nostru, plini de parere de rau pentru faptele noastre, vom fi mantuiti.

| andruooop explică (pentru BogdantheDreamer):

Iti voi da funda dar vreau sa stiu... unde pot gasi acele rugaciuni online si cand va fi sa ma spovedesc sa o fac normal nu sa il intreb de rugaciuni. ca as vrea sa le stiu de mai devreme sa le folosesc...

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru andruooop):

Ai aici un Canon de pocainta cate Iisus Hristos:

https://doxologia.ro/......us-hristos

Ti-am recomandat sa vorbesti cu un preot deoarece un duhovnic iti poate da un Canon potrivit nevoilor tale.
Dar pana atunci poti incepe cu acesta. Foarte bine ca ai cerut si ca iti ceri singur si de bunavoie pocainta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ce inseamna "pocainta"? Cum te poti "pocai" de ceva ce nu exista? Copilul respectiv abereaza! Iar tu ii dai niste sfaturi inutile!
A merge la biserica este egal fix cu a crede in zane, superstitii si alte prostii mitice pentru copiii retardati.
Sfaturile tale il prostesc nu ii dau o solutie viabila.
Daca nu stii despre ce vorbesti mai bine taci din gura!
In plus, a fii satanist nu inseamna sa te lepezi de Hristos. De vreme ce el nu a existat, de vreme ce nu ai fost botezat in n religii.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ok. Seara frumoasa si tie.

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie doar să iei hotărârea în inima ta și să trăiești în ascultare de Dumnezeu. El te va ocroti de orice rău.

| Andreeush a răspuns:

Prin mersul la Biserică, spovedanie, pocaință.

| DeyCj a răspuns:

Simplu.Nu mai practici ritualurile satanice spirituale.Biserica Bucuria lui Satan este o organizație paracreștină, și e foarte bine că ai renunțat la această organizație, și ritualurile lor, pentru că ei la fel ca bisericile creștine au un singur scop.Manipularea oamenilor.Ei sunt oglinda ritualurilor creștine, adică dacă la creștini lumina albă e cea pozitivă, le ei întunericul e lumina pozitivă, și tot așa.
Dacă vrei să fi tu însuși atunci nu recomand apartenența nici unui cult religios.Indiferent de forma sau structura lui.
Nici cretinismul nu e bun, dar nici paracreștinismul.
Sa-ta-na-ma asta definește omul nu alte prostii.

| SG1995 a răspuns:

Da ce ai intrat într-un cartel de droguri sau ceva genul? Stai calm piciule și eu am făcut acel ritual stupid când eram mic. Nu înseamnă nimic, e doar o fentă pentru puști fraieri ca tine.

| Steregoi a răspuns:

Prin cunostinta, logica comparativa si credinta.

| Panamax a răspuns:

Este la fel ca atunci cand vrei scapi de crestini sau de orice alta organizatie bazata pe spiridusi invizibili.
Trebuie sa repeti de 3 ori:Ma *** pe ea de organizatie, pe sefii ei ierarhici si pe toti sclavii lor.

| Mircea08 a răspuns:

Daca crezi in satana, normal ar fi sa crezi si in Dumnezeu. Ceea ce ai de facut este simplu - nu mai slujesti lui satana si te straduiesti sa slujesti numai lui Dumnezeu. A sluji lui Dumnezeu inseamna a trai potrivit invataturii lui Iisus pe care o gasesti in Evanghelie. As putea sa-ti spun exact, pas cu pas ce ai de facut dar cred ca e mai bine sa citesti tu Evanghelia (cu scopul de a o intelege ) pentru ca daca ajungi sa o intelegi nimeni si nimic nu te va mai putea indeparta de acest mod de a trai. Ceea ce scrie in Evanghelie (Noul Testament) este SINGURA invatatura pe care Iisus a dat-o celor ce aleg sa Il urmeze, adica crestinilor. SINGURUL invatator este Iisus, nu preotul, pastorul, prezbiterul sau cum se mai numesc acesti capi ai religiilor existente, religii care nu respecta invatatura lui Iisus si in locul acestei invataturi si-au creat ei o invatatura dupa priceperea lor.
Hai sa-ti dau niste exemple din care o sa intelegi ce inseamna a sluji lui Dumnezeu : daca minti slujesti lui satana, iar daca spui adevarul slujesti lui Dumnezeu; daca furi, slujesti lui satana si daca nu furi slujesti lui Dumnezeu; Daca esti increzut slujesti lui satana iar daca esti modest slujesti lui Dumnezeu (modestia este antonimul mandriei si nu inseamna sa fii sarac, prost, sau altfel cum spun cei care au denaturat intelesul acestui cuvant)

| LupusDei1993 a răspuns:

Cu ce te-ar afecta asta? Ritualul nu e decat o scamatorie pentru fraieri creduli nu exista stafii crestine, diavoli etc.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Dar cum ai "intrat" in el?
Ce fel de ritual a fost? Ai spus cuvinte in latina? Te-ai uitat stramb la o cruce? Ai repetat ca un papagal?
Ti-au dat astia certificat de merit? Cum adica sa nu afle parintii?
In primul rand, aberatiile astea nu exista. Apoi, nu cred ca ai varsta necesara. Nu te-ar lasa niciun satanist sa devii membru al covenului sau cu asemenea conceptii!