| Macryna a întrebat:

stiti am 13 ani nu stiu eu prea multe despre religie, dar sunt crestin ortodoxa si cred cu toata fiinta in Dumnezeu in Iisus si Sfanta Fecioara, sincera sa fiu sunt revoltata putin cand citesc acele mesaje in care unii oameni dintre voi spun ca ei sunt atei si nu cred, si ei sunt cu stiinta si etc. mergand la subiect de ce nu putem combina evolutionismul cu creationismul (sper ca am spus corect), am vazut pe internet documentare in care se spunea ca extraterestri au venit au luat maimute le-au implantat nu stiu ce si asa pe parcurs au devenit oameni, si faptul ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva, eu ma gandeam (si sper sa ma ajutati si voi cu niste informati sau sa-mi spuneti niste parareri) ca bun Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva si ei i-au facut pe Cain si Abel, si Abel a murit si apoi Bunul Dumnezeu le-a dat altii copii, dar ma gandeam ei frati intre ei au facut altii copii? incest? dar de Cain ce s-a ales? ma gandesc ca si el a avut copii nu? si de aici incepe totul Dumnezeu inainte sa-i dea afara din Rai pe Adam si Eva, daca extraterestri au facut acel lucru cu maimutele si tot asa? daca extraterestri sunt un fel de ajutoare ale lui Dumnezeu si Dumnezeu i-a alungat pe cei 2 chiar in momentul in care maimutele deveneau oameni, daca Cain a facut copii cu un astfel de om, rezultat din aceste modificari genetice? si ceilalti copii ai lui Adam si Eva daca si ei au avut copii si acesti oamnei? Eu mi-am spus teoria, m-am gandit la acest lucru, nu sunt informata extraordinatr de bine am 13 ani doar nu caut astfel de lucuri mereu nu? laughing As vrea va rog sa ma corectati daca am gresit ceva, si sa-mi spuneti niste pareri despre aceasta va rog happy o zi cat mai frumoasa happy

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ca om temator de Dumnezeu iti pot spune ca la inceput incestul s-a practicat intre fii si fiicele lui Adam, deoarece Dumnezeu il ingaduise(deci nu era pacat). Mai tarziu, incestul nu a mai fost ingaduit -si deci era pacat.
Poate ca cineva ma va intreba: "Dar unde scrie asta in Biblie?" Ca raspuns nu pot spune decat ca se poate deduce. Daca Dumnezeu a dat porunca: "Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul"... (Geneza.1:28), atunci asa trebuia facut; astfel, neasculraea de porunca divina ar fi fost pacat. Altfel dar, cum ar fi putut sa se inmulteasca oamenii? Si daca primii nostri parinti nu ar fi cazut in pacat, n-ar fi existat pacat pe pamant(deci nici incest); ci doar o ascultare deplina de Dumnezeu.
Pacatul reprezinta neascultare fata de Dumnezeu. Un exemplu il gasim la turnul babel.
La prima vedere nu era nimic rau ca oamenii sa fie impreuna si chiar sa construiasca ceva impreuna. Este chiar de dorit lucrul acesta. Dar chiar si dupa potop, porunca lui Dumnezeu a fost ca oamenii sa se raspandeasca pe toata fata pamantului. Dar oamenii s-au unit ca sa construiasca un turn, ca atunci cand va mai veni un potop de la Dumnezeu, ei sa fie in siguranta. Construirea turnului insemna neincredere in Dumnezeu -dar si neascultare fata de El; ba inca El le daduse fagaduinta ca niciodata nu vor mai fi ape asa de mari. (Dumnezeu chiar a trebuit sa ia atitudine asa drastica -multiplicarea limbilor).

In Geneza.4:16,17 gasim scris: "Apoi, Cain a iesit din fata Domnului si a locuit in tara Nod, la rasarit de Eden.
Cain s-a impreunat cu nevasta sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh." Deci Cain a avut familie si urmasi.

| Macryna explică (pentru anonimg):

Multumesc foarte mult pentru raspuns ma bucur ca am mai invatat ceva nou happy o zi frumoasa

57 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In primul rand gresesti prin credinta ta oarba in Dumnezeu.

| Macryna explică (pentru Inferno):

Ba chiar nu gresesc la 13 ani ai mei sunt in stare sa gandesc ca un om matur, chiar daca pare o prostie cea ce spun, am primit atatea dovezi ca Dumnezeu exista crede-ma chiar exista eu nu sunt influentata de nimeni nu provin dintr-o familie obsedata de asa ceva, pe mine nimeni nu m-a influentat si mereu am luat decizi dupa cum am simtit. si uite asta e problema noi ne luam dupa niste teorii care poate merg mana in mana si nu ne dam seama. Toti spun "Stiinta si Credinta nu o sa se lege niciodata " dar daca ele se leaga? tu dupa cum vad esti ateu nu? prin ceea ce mi-ai spus parca ma indemnai sa nu mai cred sa nu mai fiu "oarba", dar fiecare om cu deciziile sale.

| Inferno a răspuns (pentru Macryna):

Esti prea mica pentru a intelege teoriile stiintifice despre care vorbesti, asa ca hai sa ne rezumam strict la Dumnezeu ci la simpla logica.

Spui ca esti in stare sa gandesti ca un om matur si ca ai dovezi ale existentei lui Dumnezeu.
Poti sa imi spui cine ti-a dat aceste dovezi, de unde le cunosti?
Ai fi in stare sa reproduci cel putin una pentru a o analiza impreuna?
Eu stiu cum gandesti tu, ai convingerea ca tu ai dreptate iar eu sunt cel ce greseste.
Eu nu vreau sa-ti fur credinta, nu vreau nimic, doresc doar sa analizam impreuna argumentele despre care vorbesti si subiectul.

| Zenithf a răspuns:

Adam a fost sau nu primul dintre oameni, nu a fost cu siguranta singurul. In Biblie spune ca dupa Cain si Abel, a mai avut fii si fice. Si despre Cain, ca erai curioasa ce s-a intamplat cu el, zice ca si-a luat o nevasta dintre ficele lui Adam.
Dar, in perioada aceea, familia era vazuta altfel, si toti care se nasteau sub un acoperis (inclusiv copii servitorilor) erau numinti fii ai stapanului casei. Deci, "fiicele" lui Adam puteau fi, foarte bine, fiicele vreunui servitor. Si atunci nu era niciun incest.
Iar despre religie, cei care sunt inchisi in doctrina ei se numesc crestin ortodocsi, iar cei care cauta sa gaseasca niste raspunsuri cu mintea lor, se numesc liber cugetatori.
Majoritatea dintre noi aleg sa se numeasca intr-un fel sau altul din diferite motive, din inertie, din instinctul de supravietuire, din spirit de turma, dar cel care gandeste, vede cat de departe este biserica de credinta.

| sabin89 a răspuns (pentru Zenithf):

"Deci, "fiicele" lui Adam puteau fi, foarte bine, fiicele vreunui servitor. Si atunci nu era niciun incest." - Si acel servitor cine putea fi? Fiul cui?

| Zenithf a răspuns (pentru sabin89):

Fiul lui Dumnezau. Am zis, poate Adam si Eva au fost primii oameni, dar nu cred defel ca au fost singurii.

| neutrino a răspuns:

N-ai gresit cu nimic.

| Macryna explică (pentru neutrino):

Sper happy dar totusi tu ce crezi? happy

| Mădă0611 a răspuns:

Vai, ce ciorba ai facut. Esti constienta ca povestea cu Adam si Eva nu poate fi adevarata, dar nu ai suficiente cunostinte ca sa intelegi ca intreaga poveste e o minciuna. Evolutionismul si creationismul nu pot fi combinate pentru ca primul afirma ca formele de viata sunt identice (toate au acelasi stramos comun) si cel mai adaptat mediului supravietuieste, nimeni nu e favorizat, iar al 2-lea ca omul e superior si stapan tuturor formelor de viata existente, totul a fost creat pentru el.

| Macryna explică (pentru Mădă0611):

Asa m-am gandit, dar tu de unde sti ca nu este adevarata "povestea" asta? tu poate ma crezi o fetita cu multa imaginatie si care face tot felul de presupuneri aiurea, dar daca cele doua sunt combinate? tie poate ti se pare o mare prostie dar daca asa este, oricum nu avem de unde sti ce este adevarat, tu o sa zici ca stiinta are drepatate dar daca totul este o minciuna daca nu este asa? daca amandoua teoriile sunt gresite daca este cu totul altceva, daca cele doua chiar sunt combinate sau daca nici una nu este corecta? eu oricum iti multumesc foarte mult pentru raspuns, toti avem dreptul la o parere happy o zi buna

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Creationismul nu afirma ca "omul e superior si stapan tuturor formelor de viata existente, totul a fost creat pentru el."

Confunzimi "creationismul" cu "Creationismul Biblic".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Macryna):

Ca sa iti dai seama ca e doar o poveste, ajunge sa cunosti cat de cat povestile altor popoare despre cum au aparut lumea si omul, sunt prea multe, cate popoare, atatia zei si atatea idei, deci se poate si fara ce cred unii ca inseamna stiinta doar. Relax, daca ai 13 ani si gandesti asa, e ok, ai timp sa cresti, pastreaza-ti dreptul la o parere, dar vezi parerea sa fie a ta.

| Inferno a răspuns (pentru Macryna):

Dar daca Dumnezeu nu exista. Si nici raiul, nici iadul, iar dupa moarte nu ajungem nicaieri, decat intre patru scanduri, unde ne vor devora viermii trupul.
Stiai ca ochiul uman este primul care putrezeste? Dupa o zi -doua deja nu mai ai ochi, ci niste gauri. Apoi abdomenul se umfla din cauza gazelo, unghiile cad, organele plesnesc, pielea se inegreste, apar viermii. In cele din urma ajungi o bucata de carne descompusa ce colcaie de viermi.

Daca nu exista Dumnezeu?
Iar problema este ca, dupa toate probabilitatile, este mai posibil ca Dumnezeu sa nu existe decat sa existe.
Daca e totul o minciuna, no God, doar o minciuna mare?

| Macryna explică (pentru Mădă0611):

Lumea este complicata cine stie poate cand o sa fiu mare o sa ma procupe acestea happy, si multumesc si nimeni niciodata nu m-a influentat si mereu am avut parerea meu si mereu am sustinut-o happy am doar o intrebare tu esti ateu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Macryna):

Dap.

| Macryna explică (pentru Inferno):

Si stiu ce se intampla cu corpul uman dupa ce moare straight face si daca tu nu ai dreptate daca toate aceste calcule fosile bla bla bla-uri sunt gresite? daca nu sunt adevarate? sincer eu incep sa ma amuz de aceasta situatie in care ne tot contrazicem si nu ajungem la un numitor comun laughing

| Macryna explică (pentru Mădă0611):

Oh ok happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Pai despre cel biblic e vorba, si cum vorba lunga, saracia omului, nu stau sa scriu lucruri care se subinteleg, desi nu e tocmai corect, dar e TPU, merge.

| sublime89 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu exista dovezi nici pentru creatia descrisa in biblie, si nici pentru faptul ca extraterestrii ne-ar fi modificat genetic. Daca amesteci doua basme, nu poate iesi un adevar. In schimb, teoria evolutionista este sustinuta de nenumarate dovezi, pe care vei avea timp sa le afli, in cazul in care vei ramane interesata de misterul originii noastre.

| suffarstar a răspuns:

Se spune ca adevarul e undeva pe la mijloc. Geneza este o carte mistica, are o gramada de intelesuri, intelegi cate unul cu cat urci cate-o treapta.
AStia o interpreteaza ad literum, cum fac aia de 6 ani cand citesc "Punguta cu doi bani " si au pretentia sa gaseasca dovezi stiintifice care sa le sustina teoria.
Teoriile astea cu extraterestrii mi se par cam absurde si imping limitele spiritualitatii catre fantezie. Parerea mea e ca trebuie sa nu iti mai puia cum astfel de probleme, joaca-te, iubeste neconditionat si traieste-ti copilaria, nu te vei mai intalni cu ea niciodata. Toate lucrurile la timpul lor.

| Macryna explică (pentru suffarstar):

Stiu asta si multumesc pentru raspuns happy

| iurii75 a răspuns:

Interesanta teorie :) Dar biblia nu sustine evolutia, ea spune ca Dumnezeu le-a creat pe toate "dupa specia lor". Totusi e bine ca iti pui intrebari si cauti raspuns la ele. Ai aici raspunsul la multe intrebari biblice. http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/

| Macryna explică (pentru iurii75):

Multumesc mult happy

| Macryna explică (pentru iurii75):

Dar eu sunt crestin ortodoxa happy

| iurii75 a răspuns (pentru Macryna):

Stiu, dar aceasta doar nu inseamna ca e gresit sa stii ce spune Biblia despre diferite subiecte, nu? happy
De fapt apostolul Pavel spune la romani 12:2 Nu vă mai conformaţi acestui sistem, ci transformaţi-vă prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi constata voi înşivă care este voinţa cea bună, plăcută şi perfectă a lui Dumnezeu.
Iar aceasta inoire o putem face citind bibla, studiind-o si meditand la ea.
P.S. Fiul meu de asemenea are13 ani happy

| Macryna explică (pentru iurii75):

Da asa este si sa va traiasca sa va bucurati de el happy

| iurii75 a răspuns (pentru Macryna):

Mulţumesc.

| KhludCiprian a răspuns:

Imi este greu sa iti explic dar iti explic simplu de ce stim ca suntem maimute deja. Deci noi nu ne tragem din maimute, suntem maimute!

Pe scurt:
- suntem mai apropiati de cimpanzei (genetic) decat cimpanzeii sunt de gorile, urangutani
- sunt peste zece crainii gasite ce pot sa justifice evolutia oamenilor
- Adam si Eva daca ar fi identificati genetic, ar avea cel putin 200.000 ani (estimarile tipice) nu doar 6000 ani (cat ar implica o acceptare ad-literam a Genezei)
- extraterestrii sunt tot atat de probabili ca si potopul lui Noe sau ca ei au intervenit in evolutia omului. Daca ar fi facut-o, nu sunt dovezi ce sa o arate.

De asta ce pot sa concluzionez:
- roaga inainte de toate cand ai o afirmatie de genul, sa imparti doar pe o problema la un punct (de genul: a facut Cain incest) si apoi vezi cei ce afirma pozitia cum isi justifica istoricitatea si moralitatea povestii. Nu te gandi la Cain ca a facut incest, ci fiecare cu fiecare a facut incest in primele generatii si nu numai!
- oamenii de stiinta, crestini sau nu accepta evolutia. Peste 99% din ei. Si eu cand eram crestin (baptist, ce citeam Biblia serios) acceptam evolutia.
- povestile/miturile despre Adam si Eva, potop sau Turnul Babel nu-s aratate de istorici. Prima persoana posibil istorica in Biblie e David (!), in rest jumate din Biblie (sau aproape jumatate) e degeaba. In mod conclusiv se crede ca Solomon a existat, dar si aceasta e foarte slab aratata arheologic, Solomon fiind mai mult un sef local peste cateva triburi(!). Mai mult, unele mituri se stie ca au origine sumeriana, deci nu e nimic senzational ca sa vezi greseli factuale (serpi ce vorbesc!? potop global fara urma geologica) peste tot in primele carti biblice

Am scris deja mult, dar iti recomand pe TPU sa pui o intrebare, poate doua pe zi, si ai sa primesti raspunsuri (nu numai de la mine) de mult mai buna calitate!

| Macryna explică (pentru KhludCiprian):

Nu am spus ca, Cain a facut incest si tot ce mi-ai spus e mult doar atat pot sa spun eu vad si eram sigura ca numai atei o sa-mi raspunda, dar nu accept jigniri si indemnuri sa nu mai cred in Dumnezeu nu ma refer la tine ci in general happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru Macryna):

Macryna:
- evolutia e stiinta. Nu e nimic jignitor ca sa iti zic ca e la alegerea ta sa alegi ca incalzirea globala e reala, ca pamantul nu e nici plan nici in centrul universului si ca suntem relationati cu maimute. E pur si simplu un fapt. E alegerea ta cum alegi faptele, si in fapt poti sa crezi toate punctele anterioare ce-s contrare cu perspectiva autorilor biblici si sa crezi in Dumnezeu. Mesajul meu nu iti zice nimic in a crede sau nu in Dumnezeu
- ideea de mituri biblice e universal acceptata in academie cu exceptia unor seminarii teologice fundamentaliste peste tot in lume. In fapt ideea de mituri biblice era clar raspandita in crestinii primelor secole (Sf. Augustin te-ar fi considerat eretica sa consideri ca Geneza e istorica)
- daca ignori tot ce ti-am zis in paragrafele anterioare, ai dreptate: Dumnezeu a permis si a lucrat cu o multime de oameni imorali ce au dat-o in bara iar si iar (inclusiv cu Dumnezeu ca actor in anumite actiuni) si gasesti mai ales in primele carti din Biblie toate imoralitatile ce le vrei: incest, viol, sclavie, violenta, povesti de iubire ce te sperie, si altele de genul, genocid in masa ce ucide nu numai oamenii (ce teoretic ar fi pacatuit) dar absolut toata planeta, uciderea popoarelor vecine ce aveau o singura vina: ca nu se rugau la zeul care trebuie, si multe altele

Nu le-am inventat eu ca daca as fi scris Biblia eu, probabil as taia cel putin partile de brutalitate gratuita din ea!

Bineinteles, intrebarea divinitatii o poti pune, si nu ti-o recomand, dar intrebarea ce trebuie sa ti-o pui, nu e atat cat de mult exista sau nu exista ceva divin (cine stie, poate exista), ci daca ceea ce faci ca si actiuni, de exemplu in a ajuta aproapele, trebuie sa o faci indiferent daca Dumnezeu ar fi de acord sau nu cu asta:
- daca ai o colega de camin si afli ca e lezbi, cand primesti pachetul de mancare, sa ii dai si ei de mancare din pachet (in camin pe vremea mea se impartea relativ des pachetul) si sa nu o discriminezi pentru asta
- daca esti ortodoxa si un baptist (sau un ateu) iti cere cum sa ajunga la el la adunare (sau la intalnirea atee) sa nu il duci in eroare
- sa iti doresti in special scoli, spitale si sanatorii pentru oamenii in durere (si copii ce merita o educatie) in locul unor cladiri somtuoase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, eu zic ca acum esti prea tanara sa intelegi ceva, insa, cand o sa inveti la scoala biologie, si psihologie mai vorbim bine. Deoarece psihologia ne arata cum functioneaza anumite chestii precum simturile, imaginatia, memoria, vointa, talentele, aptitudinile, etc., ( asta sunt doar bazele psihologie), iar biologia in special a creierului, ne arata corespodenti in creier a diferitelor sa zicem procese de gandire, care in evul mediu se credea ca sunt creat de suflet. In lipsa creierului, nu se poate vorbi, de aceste procese, iar daca o parte din creier ar fi taiat, n-ar mai functiona bine zona careia corespunde, de exemplu partea pentru vaz, chiar daca ai avea ochii buni, daca creierul numai percepe semnalul esti orb, insa se considera ca daca vazul vine din suflet nu ar fi problema daca creierul numai functioneaza, asfel s-a concluzionat ca in lipsa creierului, omul nu poate gandi, iar daca organele numai functioneaza, corpul care este complex legat, va ceda, si daca cedeaza creierul incetezi sa existi.
Evolutia afirma ca, fiecare organ din corp, candva a avut o functie mult mai simpla, dar cu cat se schimba mediul de viata, cu atat mai mult vietuitoarele trebuia sa se adapteze si crea noi functi anumitor organe. Acest lucru poate fi asemanat cu o scoala, care in primul ani vin 400 de elevi cu varstele cuprinse 11-14 ani, iar in urmatorul ani, vin 800 de elevi de aceleasi varste, datorita faptului ca numarul elevilor s-a dubla, scoala e obligata, sa isi mai fondeze o clasa, sa i-a mai multi profesori, si daca in primul an erau catre 3 clase de gimnaziu, acum vor fi 6. Cam asa ar fi evolutia, organelor, iar pe masura ce organele se modifica, apar noi celule, noi gene ce modifica intregul organism si il face adaptat, nu perfect ci cat sa supravietuiasca.

| BlackSulphur a răspuns:

Fatuco, ai doar 13 ani, revino-ti. Cresti, invata, si incepe sa te gandesti "filozofic" cand vei avea destula minte. Deocamdata nu merita sa te chinui cu asta.

| Macryna explică (pentru BlackSulphur):

O sa invat mult si bine si vreau sa aflu multe, poate da nu merita acum sa-mi bat capul cu astea acum multumesc pentru parere happy

| Lαrisα a răspuns:

Nu cred ca exista extraterestrii. Si maimutele nu au devenit oameni. Nu crezi ca suntem mai evoluati de atat? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lαrisα):

Deci, stai sa inteleg, tu crezi ca din mii si miliarde de planete din univers nici una nu e locuita?

| Lαrisα a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca sunt locuite, dar extraterestii au luat maimutele si le-au implantat "nu stiu ce"? laughing Indiferent daca exista viata pe alte planete sau nu, nu cred ca noi, oamenii, am evoluat din maimute. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lαrisα):

Copila se referea la inginerie genetica, iar cat despre evolutie, citeste-mi rapsunsul de mai sus. Am explicat destul de simplu, evolutia organele, ce nu am specificat, si odata cu ea, am explicat ca evolutia sau modificarile care apar in timp la nivelul celulelor si genelor afecteaza intrgul corp.

| Lαrisα a răspuns (pentru anonim_4396):

La 13 ani nici macar nu cred ca stie ce e aia inginerie genetica. Nici macar eu nu stiu. Eu doar mi-am dat cu parerea, nu trebuie sa sari gura pe mine.

| Macryna explică (pentru Lαrisα):

Pai nici eu nu cred ca am evoluat din maimute dar am gasit un documentar in care asa spunea laughing

| kyliejenner a răspuns:

Crezi " cu toata fiinta" fiindca asa ai fost crescuta laughing

| Macryna explică:

Nu era nevoie sa ma jignesti, eu nu ma supar, si stai linistit nu o sa ajung asa si da e multa lume proasta care se calca in picioare pentru credinta dar aia nu e credinta, eu observ ca multi atei mi-au raspuns si la asta ma asteptam, eu vad ca tu ma indemni sa nu mai cred, dar nu ma poti influenta, respect stiinta si ma intereseaza, mi-ar place sa invat mai multe despre lume, dar nu ma poti oprii sa nu mai cred, tu ma crezi o fetita prostuta care da cu presupusul nu? dar nu-i asa

| Inferno a răspuns (pentru Macryna):

Asa ca ce spui? Accepti o discutie pe aceasta tema?

| Macryna explică (pentru Inferno):

Avand in vedere ca nu sunt foarte documentata, nu as vrea sa discut, si eu inteleg cum gandesti tu, vrei sa-mi demonstrezi ca nu exista Dumnezeu deoarece stiinta mereu a fost cu mult in fata credintei si astfel o sa-mi demonstrezi "ca nu exista divinitate". asa ca nu accept. o zi buna happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Macryna):

"vrei sa-mi demonstrezi ca nu exista Dumnezeu"

Nu poate sa-ti demonstreze ca nu exista Dumnezeu, dar nici tu nu poti sa-i demonstrezi ca exista ceva in favoarea lui.

Incearaca sa pui altfel problema, intreaba-te cum si de unde ai auzit de Dumnezeu, si cum ti-ai obtinut credinta in el. Daca esti sincera cu tine, ai sa realizezi ca nu tu singura ai aflat de el, ci alte persoane ti-au vorbit de el, te-au influentat cu vorbe frumoase gen: "Dumnezeu e bun, te iubeste, te ocroteste, etc". - Astea sunt convenabile persoanei, "motive" pentru a crede el, desi nu exista niciun argument si nicio dovada pentru el.

Gandeste-te si analizeaza bine ce am spus eu. Eu am aratat doar un aspect, dar tu decizi.

| Inferno a răspuns (pentru Macryna):

"vrei sa-mi demonstrezi ca nu exista Dumnezeu"
Da de unde,ca nu vreau.
Vreau sa demonstrez, si am demonstrat asta de nenumarate ori, ca NU exista dovezi care sa sprijine existenta Lui Dumnezeu, asa ca mai mult ca sigur, orice dovada ai avea, ma consider competent sa o invalidez.
Am refutat multe argumente, de la argumente filosofice panal la argumente teologice, greu de crezeut ca am sa ma impiedic in logica unui copil de 13 ani.

De preferat ar fi fost sa accepti sa comunici si sa porti un dialog civilizat pe aceasta tema, dar chestia asta nu prea o regasim pe TPU nici la crestinii maturi, asa ca nu am nici o pretentie de la tine.

| Macryna explică (pentru Inferno):

Avand in vedere ca nu ma cunosti nu trebuie sa ma bagi in aceeasi oalaa cu toata lumea, dar in fine, dicutia noastra nu duce nicaieri o zi frumoasa happy

| Macryna explică:

Tu esti ateu, nu ma convingi sa nu mai cred, nu o sa ajung o disperata nu o sa-mi rapeasca nimeni mintile, nu ma cunosti nu sti ce vreau sa realizez in viata, eu sunt interesata de stiinte, cred in ele dar cred si in Dumnezeu, nu sunt obsedata, nu sunt vreo ciudata, ci doar cred, mie imi place sa invat, o sa invat dar o sa si cred, asa ca te rog nu incerca sa ma convingi ca nu exista Dumnezeu, o zi buna happy

| Macryna explică:

Eu am vrut doar sa aflu mai multe despre lume si evolutia sa si parerile voastre, dar am observat ca toti mi-ati spus si m-ati indemnat ca nu exista divinitate, nu sunt obsedata si nu cred orbeste, de cate ori m-am rugat Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunile si nu sunt simple coincidente si nici probabilitati, rugaminte mea este sa nu ma mai convingeti ca nu exista divinitate happy

| digital7shady a răspuns:

Daca ar fi sa te iei dupa Biblie, negrii(africanii) se trag din Cain si nu sunt oameni, ci demoni. Sa-ti explic cum s-a ajuns la noi, istoria recenta: dupa milioane de ani de evolutie, s-a ajuns la Homo Erectus. Unii dintre acestia au migrat spre nord(Europa), iar altii au ramas in Africa. Cei care s-au dus in nord au devenit neandertali, iar cei din Africa au devenit Homo Sapiens(adica specia noastra). Neandertalii au disparut acum mult timp, cauzele sunt inca precare. Homo sapiens au supravietuit. In rest, documenteaza-te despre Evolutionism, selectia naturala si intelege ca nu exista zei.winking

La varsta ta nu prea iti pot da un raspuns foarte sincer deoarece inca nu cred ca ai putea face fata unui raspuns extrem de sincer. Sper sa nu itnelegi gresit. Dar ca sa iti spun mai usor, aceste doua teorii nu se prea inteleg, sunt un fel de apa si ulei(nu se pot contopi, nu au treaba una cu cealalta).

| Macryna explică (pentru LinuxXx):

Imi dau seama dar tot cred ca ele merg mana in mana, totul e posibil si zi-mi acel raspuns foarte sincer sunt in stare sa "indur" laughing

Pur si simplu nu pot sa iti explic foarte amanuntit doar in cateva randuri acest raspuns al meu. Daca stai sa te documentezi, sa fii o persoana maiopen-minded poti sa opservi o alta lume. Majoritatea teoriilor dovedite stiintific au dovezi foarte calre, calcule matematice, amprente, fosile. Credinta se bazeaza doare pe carti. Faza tare e ca lumea a aparut doar cu vreo 4 miliarde de ani inainte aparitiei Bibliei, cand universul are aproximativ 15 miliarde de ani. Deci totul a aparut dar Dumnezeu a creat lumea abia dupa 11 miliarde de ani de la aparitia ei. Eu nu doresc sa te fac sa iti abandonezi credintele dar daca stai sa te gandesti sunt mai multe credinte in aceasta lume; de unde sti ca a ta e cea dreapta? Nu doresc sa intervin in crezurile nimanui, asa ca acesta a fost raspunsul meu cel sincer. As mai fi avut multe de spus dar nu pot sa rezum totul la o singura conversatie.

| Macryna explică (pentru LinuxXx):

Iti respect parerea si nu stiu daca credinta mea este cea adevarata, pacatul meu, tot o sa cred nu o sa ajung ca nebunii aia care se omoara sa pupe moastele

| digital7shady a răspuns (pentru LinuxXx):

De fapt, dupa Vechiul Testament, lumea are 6000 si ceva de ani.

Multumesc mult pentru corectare! Te apreciez. Oricum, cum spuneam si mai sus, Biblia nu prea are logica.