| arual1 a întrebat:

sunt clasa a 10 -a la profil de mate-info iar diriginta mea este profesoara de religie eu sunt crestin-ortodox si in prezent pentru ca parintii mei sunt din aia cu religia dar eu sunt mai mult pe partea ateista si religia nu mai este obligatori, as vrea sa vorbesc cu ai mei si cu diriginta mea pentru ca nu mai vreau sa particip la aceasta ora dar nu stiu cum sa pe explic ca sa nu se supare si sa nu ma ia in nume de rau. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

Este bine ca gandesti asa, dar te asteapta clipe grele mai ales cu parintii tai. Singurul sfat pe care ti-l pot da, este acela sa fi tare si sa rezisti la stress, sau daca esti moale atunci sa joci teatru precum ca esti credincioasa dar nu prea vrei sa inveti religia pentru ca pentru viitorul tau sunt de invatat multe altele decat religie, pina cand implinesti 18 ani si faci 6, 28 pe cruce (adica de 2x 3, 14)

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nimic nu te opreste sa participi si sa FII ACTIV. Provoaca-i pe profesorii de religie la GINDIRE, fara sa fii nesimtit. Invata biblia mai bine ca ei si fa-i cu argumente si paradoxuri fix de acolo. Placere mai mare pentru un ateu nu exista. Nu trata ora aia ca pe o corvoada, ci ca pe cea mai buna ora de divertisment de care poti avea parte in liceu. Nu are rost sa te complici inutil cu parintii, mai ai un pic si scapi de ei. Am fost si eu in situatia ta si ma duceam la religie tocmai fiindca preotii cu care am facut erau niste oameni de nota 10 cu care aveai ce discuta, nu retardoizi fanatici.

| milan9 a răspuns:

Ai nimerit ca puiul in bucatarie... raspunsul premiat de tine apartine de fapt unui religios fanatic, dintr-o religie anticrestina insa (iudaica sau islamista). Manipularea lui are tenta de FANATISM RELIGIOS si nu de bunaintentie...
Sfatul lui il dau si demonii. Si ei considera ca mai bine este sa tainuiesti o problema PANA CAND ACEASTA DEVINE DE NEREZOLVAT si drumul aparent fara intoarcere, decat sa discuti cu argumente pertinente chestiunea care te deranjeaza.

Nu stiu daca esti basiat sau fata (nu-ti pot spune "tener cojones") dar iti spun doar ca e jenant sa nu ai coloana vertebrala si sa nu le spui parintilor ce te doare...
Sau poate te temi ca nu ai argumente... Asta e cu totul altceva thinking

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sa cunosti putina religie crestina nu strica mai ales daca esti ateu.
Asa poti sa le mai dai peste nas celor care se cred mari crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa.poti sa te lasi si de celelalte ca nu prea iti folosesc in viata, si oricum nu o sa practici, ceia ce inveti niciodata asa ca fa precum tiganii.Ei nu se duc la scoala dar se pricep sa faca bani si sa supravietuiasca.Au palate,masini de lux si habar nu au de tabla lu pitagora. Fugi de religie cat poti, ca astia spala creerele si te lasa cu cugetul curat, si apuc-o pe calea ateismului, care nu stiu ce face de fapt da vad ca se poarta si e la moda, deci oricum e mai bine.vei merge asa pana te vei casatori si vei avea copii apoi te vei crestina iarasi,nu din convingere ci fiindca vei simti nevoia, in rest toate celelalte vin cu valul, nimic nu te va ocoli si de abia atunci vei spune[Doamne ce parinti am avut, si nu i-am pretuit}SANATATE MA ATEULE SI SA AUZIM DE BINE, DA DUPA CE IDEI AI IN CAP NU PREA CRED.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Participa la ora ca toti ceilalti. Orice imformatie venita din cadrul invatamantului este benefica. Lasa anturajele si influentele proaste.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut