| normally a întrebat:

Buna tpu.Am nevoie de voi! sunt clasa a10a profil mate-info si ma gandesc de pe acum la facultate. Poate o sa va ganditi ca sunt prea mica sa ma gandesc de pe acum, dar oricum preferintele mele nu se vor schimba.Deci,vreau sa merg in Cluj, la Babes-Bolyai dar nu stiu exact unde.Aici sper sa ma puteti ajuta voi.Nu-mi prea place mate si info..adica imi plac dar nu as vrea sa fiu ceva in domeniul asta! In plus imi place engleza.ce as putea sa devin "datorita ei"? as vrea sa castig multi bani,sa am o meserie frumoasa,profesoara nu vreau, nici medic, nici programator.As vreau sa merg in tari straine, etc.Voi ce meserii aveti? deci va rog daca vreti ajutati-ma.multumesc anticipat. funda!happy

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Si eu am terminat la profil de mate, de fapt mate-fizica, liceu aeronautic. Pana in cl.a XII-a am fost convinsa ca vreau sa fac aviatie, insa pe la jumatatea cl.a XII-a, mi-am dat seama ca vreau o meserie mai pamanteasca. Am facut dreptul insa mi-a fost f.greu la admitere avand in vedere ca veneam de la un liceu de mate-fizica, insa cu multa vointa, s-a putut. E bine ca te gandesti inca de acum, pentru ca daca te-ai hotari abia in cl.a XII-a sa mergi pe un drum total opus, ti-ar fi mai greu. Daca iti place engleza si tot vrei sa mergi in afara, ai putea sa te apropii mai mult de planul asta uman. Eu nu incurajez pe nimeni sa faca o profesie pentru bani, daca nu este puternic atras de ceea ce face si de asemenea, nu incurajez pe nimeni sa plece in afara. Insa daca vrei sa castigi multi bani, ai putea sa te profilezi pe ceva economie si sa te apuci de afeceri pe cont propriu. Ai mai putea sa faci o fac. de geografie cu specializare turism si daca esti asa mai comunicativa, ai avea sanse sa lucrezi ca ghid international, daca tot spui ca iti place engleza.Bafta!

| normally explică (pentru Mareacluj):

Iti multumesc mult de tot.Dar m-am gandit sa dau la informatica happy. Acuma. daca-a fi bine, om vedealaughing

1 răspuns: