| AlexandruVoicu2022222 a întrebat:

Buna sunt elev în clasa a 9-a, și particip la olimpiada de religie. As dori să știu din experiența celor care au mai participat, sau macar o părere informată despre programa și despre ce ar trebui sa învăț, de vreme ce profesorul ne-a spus ca ne va trimite materiale, dar deja au trecut 2 luni și nimic.

Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Elev in clasa a IX-a? Si scrii mesaje la 3 noaptea? Daca tot te crezi atat de matur, vezi https://www.youtube.com/watch?v=z8j3HvmgpYc

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci, daca voiai sa afli ce spun savantii biblici, acum ai aflat.

| sierra1 a răspuns:

"particip la olimpiada de religie. As dori să știu din experiența celor care au mai participat"

mda, e deosebit de utilă participarea la așa ceva. Folosește mereu in viață, la job și in societate, la tot pasu'

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
În primul rând, FELICITĂRI că ești ales să participi la o frumoasă olimpiadă de Religie. Eu voi vorbi în cazul în care ești Ortodox, dacă ești de altă religie/credință..., îmi pare rău, nu ai specificat.
În al doilea rând, nu o lua în seamă pe "sierra1". După cum am văzut că la întrebările multor utilizatori nu-i convine deloc discuția despre "Dumnezeu", se deduce că ea nu are niciun fel de religie sau credință, ci este ateu. (NU crede în Dumnezeu). Ok, este treaba ei dacă nu crede, dar măcar, deșteapta, să nu-i mai învețe bazaconii și pe alții. Cu ce te ajută? (Cum a spus ea) Te ajută în relația ta cu Dumnezeu, te ajută că și experiență, ca și amintire. Orice olimpiadă la asta este bună. Că doar nu ai nimic de pierdut. Chiar dacă iei punctaj mic, ce are? Nimic.
Programa poate să fie:
-Istoria Bisericii Ortodoxe
-Dogmatică și teologie ortodoxă
-Liturghie și viața bisericească
-Sfinți și părinți ai Bisericii
-Biblia și interpretarea sa în tradiția ortodoxă
-Erică și valorile creștine
Acestea sunt doar câteva subiecte care pot fi incluse în programa unei olimpiade de Religie Ortodoxă, clasa a IX-a.
Ca și întrebăr, ți se pot pune unele de genul:
1. Care este semnificația Teofaniei în tradiția ortodoxă?
2. Cine a fost considerat primul patriarh al Constantinopolului?
3. Ce înseamnă termenul "teandric" în teologia ortodoxă?
4. Care sunt cele patru virtuți cardinale în tradiția ortodoxă?
5. Ce înseamnă termenul "icoană dogmatică" în tradiția ortodoxă?
6. Care sunt cele patru pericope evanghelice citite în timpul Sfintei Liturgii?
7. Cine a fost considerat primul arhiepiscop al României?
8. Care sunt cele trei jurăminte monahale în tradiția ortodoxă?
Acestea sunt doar câteva exemple de întrebări. Ele pot fi mai multe și din diferite teme religioase.

Să faci o rugăciune înainte de olimpiadă, sau să-i ceri binecuvântarea duhovnicului tău, ca să te ajute Dumnezeu să iei un punctaj cât mai mare. (Chiar dacă nu contează punctajul, contează să fie cât mai mare ca să te mândrești cu capacitatea ta.)
Acum...eu ce să mai zic?, Decât: SUCCES LA OLIMPIADĂ!

P.S.: Să-mi spui și mie ce punctaj ai luat și dacă ți-a picat vreo întrebare sau vreo temă/programă din cele spuse de mine, că-s tare curioasă.
BAFTĂ!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Mai sunt câteva. Acum mi-am amintit. Vrei să ți le spun? Sau au fost de ajuns alea?