| anonim_4396 a întrebat:

sunt putin cam confuza in privinta a ceea ce sunt, nu stiu exact din ce categorie fac parte. Adica nu sunt crestina, dar nici atee. Ateii nu cred in absolut nimic legat de Divinitate. Eu nu cred in miturile creationiste inventate de barbari in urma cu 3000-4000 ani. Biblia si orice fel de religie existenta mi se par puerile, stupide, fara sens. Si chiar daca nu cred in nimic de genul acestora, cred totusi in ceva ( prefer sa ramana personal), ce nu are legatura cu niciun mit imbecil. Sunt o adepta a evolutiei, si de asemenea cred ca nu exista om fara credinta, oricat ar nega ateii orice om simte nevoia de Divinitate.
Divinitatea (pentru mine si multi altii), reprezinta Hiperconstiinta, ceva ce nu e preocupat cu rugi stupide si ritualuri puerile, ceva ce ajuta din umbra la dezvoltarea si evolutia societati umane cu mult mai diferit decat un d-zeu preocupat de sacrificii doar ca sa se delecte cu mirosul "imbietor" al sangelui.
Divinitatea accelereaza progresul si evolutia Umanitati.
Foarte probabil creierele salbaticilor umani din urma cu 2000 ani si mai mult nu erau capabile sa receptioneze divine, asa cum animalele din timpul nostru nu ne pot intelege gandurile superioare. Din aceasta cauza, salbaticii nu si-au pus problema cunoasterii Adevaratei Divinitati, ci au imaginat numeroase pantoane de zei, demoni si sfinti asemanatori la moravuri cu ei incat sa le linisteasca constiintele si sa le dea senzatia ca erau in contact cu Dumnezeu. Abia Omenirea din timpul nostru poseda un numar apreciabil de creiere luminate capabile sa inteleaga cat de cat vointa si legile divine., depasind sfera mistico-religioasa in care Umanitatea a fost izolata de Dumnezeu. Nici un ignorant nu ajunge la Dumnezeu oricat de fierbinte s-ar ruga. Sustin evolutia si stiinta, dar consider ca ( lasand la o parte toate religile si zeii inexistenti) exista totusi o civilizatie mult maiavansata decat noi ce ne ajuta din umbra in drumul acesta al Evolutiei. Aceasta care nu este preocupata cu jertfe si potopuri inutile, cina cea de taina ( petreceri extravagante laughing ), ci doar cu Evolutia noastra o pot numi Divinitate.
! Atentie!
A nu se confunda Divinitatea cu d-zeul crestin sau oricare altul.

Deci sustin Stiinta si Evolutia dar cred ca exista o Divinitate-societate mult mai avansata ce ne ajuta din umbra. Astfel ca, sunt confuza, si nu stiu unde sa ma incadrez.
Nu ma faceti nebuna, exista un intreg grup cu aceleasi convingeri, ca ale mele, doar ca nu stim unde sa ne incadram.
Intrebarea este : Ma incadrez la atei sau agnostici?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Agnostica.

43 răspunsuri:
| anonimg a răspuns (pentru Essencest11):

Cu ce sa-ti raspund mai intai? Nu mi-ar ajunge vremea sa vorbesc despre tot ce ai scris.

*Domnul Isus S-a intrupat. Prin "intrupare" se intelege ca a existat mai dinainte.

*Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile." (Romani.11:36)
*Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute[...]. Toate au fost facute prin El si pentru El." (Coloseni.1:16)

*Jertfele pe care evreii le aduceau reprezentau pe Domnul Isus.

*"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste." (Matei.12:30) Lucrul acesta este cat se poate de adevarat. Va veni ziua cand oamenii isi vor musca "limbile de durere" (Apocalipsa.16:10) pentru ca si-au risipit viata(timpul acesta de proba), traind ca niste straini de viata lui Dumnezeu.

*"Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa." (Matei.10:35) Aici se refera la faptul ca, atunci cand un om se pocaieste si vrea sa traiasca in ascultare de Dumnezeu va fi batjocorit si chiar urat de si de catre cei din casa lui. Lucrul acesta il explica foarte bine apostolul Pavel: "De altfel, toti cei ce voiesc sa traiasca cu evlavie in Hristos Isus vor fi prigoniti." (2Timotei.3:12)

*Domnul Isus i-a mustrat pe farisei pentru ca isi lasau nevestele pentru orice motiv banal: "Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa." (Matei.19:8)
"Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste." (Matei.19:9) Atat de mult dorese egalitate intre sot si sotie, incat ucenicii au ajuns sa spuna: "Daca astfel sta lucrul cu barbatul si nevasta lui, nu este de folos sa se insoare."(Matei.19:10)

*In ce priveste faptul ca El nu a scris nimic in dreptul Lui, se explica aceasta prin cuvantul care spune: "Daca Eu marturisesc despre Mine insumi, marturia Mea nu este adevarata." (Ioan.5:31)
"Este un Altul care marturiseste despre Mine; si stiu ca marturisirea pe care o face El despre Mine este adevarata." (Ioan.5:32)
"Si Tatal, care M-a trimis, a marturisit El insusi despre Mine. Voi nu I-ati auzit niciodata glasul, nu I-ati vazut deloc fata." (Ioan.5:37)
El spune: "Eu nu umblu dupa slava care vine de la oameni." (Ioan.5:41)
Oricum, cele zece porunci sunt scrise de mana Lui; iar Sfanta Scriptura este Cuvantul Lui.

*Domnul Isus S-a inchinat si El Tatalui ceresc. Versete sunt o multime.

*El nu a venit sa completeze crimele din VT, caci este scris:
"Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt."
(Matei.5:38,39)
"Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc, ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri..." ((Matei.5:43-45)

Ca si concluzie, parintii tai nu te pot obliga sa-i iubesti, chiar daca te iubesc, s-au gandit la tine si te-au dorit mai inainte sa te nasti, ti-au dat viata si ti-o si intretin. Daca oamenii -care spune Scriptura despre ei ca sunt rai- fac aceasta pentru copii lor, cu cat mai mult Dumnezeu a facut si face aceasta prin ei. El nu te obliga la inchinare, deoarece nu este in natura Lui sa faca asta, deoarece El este dragoste. Dar El stie ca fara El pamantul ar fi fost pustiu acum -nici n-ar fi existat chiar. Poti explica de ce nu s-a nascut altcineva in locul tau si te-ai nascut tu? Chiar crezi ca la intamplare te-ai nascut?
Daca nu crezi in Dumnezeu, sau chiar Il urasti, asta inseamna ca exista o voce in tine care iti spune ca El exista.
Nu, Dumnezeu nu are nevoie de argumente care sa dovedeasca existenta Sa; nu El are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El. Suntem dependenti de El ca niste copii dependenti de parintele lor, fie ca suntem ascultatori, fie ca nu.

| tpuforyou a răspuns (pentru Essencest11):

NU te cred laughing)

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Voi crestini studiati mult de sunteti asa iubitori de aproapele vostru, daca studieaza vt fie ca isi convine fie ca nu devine atee, referitor la nt nici macar 1 la suta din voi nu repesctati acele pilde, credeti in dumnezeu doar din interes propiu ca sa va ajute la greu, imi amintesc ce imi zicea un popa omul trece pe langa aproapele lui langa biserica lui i pasa doar de nevoile lui si atat
in concluzie religia voastra e ecat ca si restul o religie bazata pe profit si atat, popi cu vile si masini scumpe

| ania a răspuns:

Eu zic că te încadrezi mai degrabă la deiști, agnosticii zic că nu știu, fie dacă există vreo divnitate care a creat universul( agnosticim moale) fie că nici nu se poate știi( agnosticismul tare).

| Essencest11 a răspuns (pentru anonimg):

laughing
''...nu El are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El...''
Din contra dragule el are nevoie de noi, de noi cei care ii construim temple si il ascultam precum oile in turma. Dami voie sa te intreb:
Ce se face un pastor fara oile lui? Mai poate fi numit pastor, daca nu are oi?

| Essencest11 a răspuns (pentru tpuforyou):

Ba sa crezi laughing

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot zice ca nu ai dreptate cu ce ai zis aici, dar ai facut o mare greseala : Si anume aceea ca ai generalizat, i-ai bagat pe toti in ceeas oala. Poate ca sunt multi cum ai zis tu, dar nu inseamna ca sunt toti, foarte putini studiaza si respecta in viata lor ceea ce au studiat. Foarte putini isi respecta religia, foarte putini respecta ortodoxia, dar asta nu inseamna ca ea este de vina. Tu ai spus aici ca religia este devina ca oamenii sunt asa, dar asta e o prostie. Daca toti ar respecta ortodoxia asa cum este ea, atunci toti oamenii ar fi sfinti.

| anonimg a răspuns (pentru Essencest11):

Dar ce se intampla unor oi fara pastor?

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu-s cu popii si cu moastele de care zici.....nu m-ai nimerit
Dar ce zici de oamenii in varsta care cred cu toata inima ca si mine si ca multi altii, ei tot n-au mintea destul de coapta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Saracii oameni au fost manipulati..Pe vremea lor nu existau atatea surse de informatii, atatea pareri...Toti erau crestini..De asemenea Biserica era o forta mult mai mare in stat!

| kira30 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ne-a lasat balta, ci noi pe EL.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Mda..., ce va mai prostesc popii, si ce va place sa va prosteasca. Niciodata nu e pentru ca nu exista dumnezeu, ci pentru ca sunteti voi pacatosi, daca x nu e pacatos, "ii incearca credinta".

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu, zi-mi de anii de dupa razboi, unde mai ales aici la noi in R.Moldova, crestinii erau prigoniti, iar in scoli li se spunea ca Dumnezeu nu exista, si daca erau prinsi cu Biblii pe la ei, erau scosi in fata careului(ceea ce era o mare rusine printre scolari), ani in care crestinii se adunau prin colibe, pe ascuns si citeau, se rugau si-l laudau pe Dumnezeu.....Atunci biserica nu era nici de cum o forta mare in stat...