| anonim_4396 a întrebat:

sunt putin cam confuza in privinta a ceea ce sunt, nu stiu exact din ce categorie fac parte. Adica nu sunt crestina, dar nici atee. Ateii nu cred in absolut nimic legat de Divinitate. Eu nu cred in miturile creationiste inventate de barbari in urma cu 3000-4000 ani. Biblia si orice fel de religie existenta mi se par puerile, stupide, fara sens. Si chiar daca nu cred in nimic de genul acestora, cred totusi in ceva ( prefer sa ramana personal), ce nu are legatura cu niciun mit imbecil. Sunt o adepta a evolutiei, si de asemenea cred ca nu exista om fara credinta, oricat ar nega ateii orice om simte nevoia de Divinitate.
Divinitatea (pentru mine si multi altii), reprezinta Hiperconstiinta, ceva ce nu e preocupat cu rugi stupide si ritualuri puerile, ceva ce ajuta din umbra la dezvoltarea si evolutia societati umane cu mult mai diferit decat un d-zeu preocupat de sacrificii doar ca sa se delecte cu mirosul "imbietor" al sangelui.
Divinitatea accelereaza progresul si evolutia Umanitati.
Foarte probabil creierele salbaticilor umani din urma cu 2000 ani si mai mult nu erau capabile sa receptioneze divine, asa cum animalele din timpul nostru nu ne pot intelege gandurile superioare. Din aceasta cauza, salbaticii nu si-au pus problema cunoasterii Adevaratei Divinitati, ci au imaginat numeroase pantoane de zei, demoni si sfinti asemanatori la moravuri cu ei incat sa le linisteasca constiintele si sa le dea senzatia ca erau in contact cu Dumnezeu. Abia Omenirea din timpul nostru poseda un numar apreciabil de creiere luminate capabile sa inteleaga cat de cat vointa si legile divine., depasind sfera mistico-religioasa in care Umanitatea a fost izolata de Dumnezeu. Nici un ignorant nu ajunge la Dumnezeu oricat de fierbinte s-ar ruga. Sustin evolutia si stiinta, dar consider ca ( lasand la o parte toate religile si zeii inexistenti) exista totusi o civilizatie mult maiavansata decat noi ce ne ajuta din umbra in drumul acesta al Evolutiei. Aceasta care nu este preocupata cu jertfe si potopuri inutile, cina cea de taina ( petreceri extravagante laughing ), ci doar cu Evolutia noastra o pot numi Divinitate.
! Atentie!
A nu se confunda Divinitatea cu d-zeul crestin sau oricare altul.

Deci sustin Stiinta si Evolutia dar cred ca exista o Divinitate-societate mult mai avansata ce ne ajuta din umbra. Astfel ca, sunt confuza, si nu stiu unde sa ma incadrez.
Nu ma faceti nebuna, exista un intreg grup cu aceleasi convingeri, ca ale mele, doar ca nu stim unde sa ne incadram.
Intrebarea este : Ma incadrez la atei sau agnostici?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Agnostica.

| Essencest11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Uite un raspuns bun si fara comentariiwinking
Funda!

43 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Studiaza ortodoxia si o sa vezi care este adevarul, nu o sa mai fi confuza.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Voi crestini studiati mult de sunteti asa iubitori de aproapele vostru, daca studieaza vt fie ca isi convine fie ca nu devine atee, referitor la nt nici macar 1 la suta din voi nu repesctati acele pilde, credeti in dumnezeu doar din interes propiu ca sa va ajute la greu, imi amintesc ce imi zicea un popa omul trece pe langa aproapele lui langa biserica lui i pasa doar de nevoile lui si atat
in concluzie religia voastra e ecat ca si restul o religie bazata pe profit si atat, popi cu vile si masini scumpe

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot zice ca nu ai dreptate cu ce ai zis aici, dar ai facut o mare greseala : Si anume aceea ca ai generalizat, i-ai bagat pe toti in ceeas oala. Poate ca sunt multi cum ai zis tu, dar nu inseamna ca sunt toti, foarte putini studiaza si respecta in viata lor ceea ce au studiat. Foarte putini isi respecta religia, foarte putini respecta ortodoxia, dar asta nu inseamna ca ea este de vina. Tu ai spus aici ca religia este devina ca oamenii sunt asa, dar asta e o prostie. Daca toti ar respecta ortodoxia asa cum este ea, atunci toti oamenii ar fi sfinti.

| doctorandus a răspuns:

Daca tu crezi in Dumnezeu dar nu in religie, poti fi mai multe variante: Deism, Panteism, Pandeism.

Daca tu crezi in extraterestri care ajuta omenirea, atunci crezi in extraterestri. Daca nu sunt fiinte materiale, ci spirite, atunci crezi in spirite.

| ioana1988 a răspuns:

La varsta ta este irelevant daca esti atee sau credincioasa.

| ania a răspuns:

Eu zic că te încadrezi mai degrabă la deiști, agnosticii zic că nu știu, fie dacă există vreo divnitate care a creat universul( agnosticim moale) fie că nici nu se poate știi( agnosticismul tare).

| RAY a răspuns:

Da ateismul nu este afirmatia ca dumnezeu nu exista, ateismul este lipsa teismului atata tot, ateismul nu este o afirmatie /infirmatie, e ceva de genul
nu stiu daca exista dumnezeu dar sunt lipsit de credinta pentru el
acest tip de ateism la creat un american care considerea afirmatia dumnezeu nu exista prea irationala, in prezent poarta numele de ateism de facto

| RAY a răspuns:

Sa presupunem ca acel dumnezeu,creator exista si ne-a dat ratiune ce rau fac eu ca ma intreb cum se poate din nimic sa apara ceva atat ca complex ca dumnezeu din absolut nimic
care creaza energie din nimic cea ce nu se poate fizic,decat daca apare cumva spontan nu stiu cum
„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

stiu ca e greu sa fi ateu,dar daca exista dumnezeu sunt sigur ca i place stiinta si e ateu, ai privit vreodata ochii unui copil bonav de cancer care stie ca va muri cum sa crezi in asemenea zeu?
sau oamenii care mor de foame, saracie, bolii, si el isi arata existenta prin icoane si alte aiureli
daca dumnezeu exista de ce a lasat moartea?

| Essencest11 a răspuns (pentru RAY):

Confunzi d-zeul crestin cu Divinitatea. Am spus clar :
''! Atentie!

A nu se confunda Divinitatea cu d-zeul crestin sau oricare altul. '''

Aceasta e cea mai mare greseala a Societatii Umane, confunda ceva Divin ceva nemaipomenit o Hiperconstiinta ( ce bun, nemaipomenit), cu personaje vehiculate de mitologii si religii ca dumnezei, dar care nu intrunesc conditiile minime pentru a fi asa ceva.

| dragos38 a răspuns (pentru RAY):

Conform chimiei, nimic nu pierere totul se transforma.
de ce a lasat moartea? nu cred ca exista moarte ci o evolutie astronomia spune ca din nimic nu se poate crea nimic, materia este vesnica ea nu poate fi distrusa ci transformata si vesnica -i este si energia care i este proprie

| anonimg a răspuns:

"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei.22:29)
Acelasi lucru va spun si eu.

Unsufletnou, as vrea sa te intreb ceva: Divinitate sau nu, atee, crestina, gnostic sau agnostica, sau orice altceva..., dar cu Domnul Isus cum ramane? Este ca fara sa iti dai seama te "izbesti" de El? Este ca atunci cand cineva iti vorbeste de El iti provoaca un discomfort? Parca prezenta Sa se aseaza intre tine si dorinta de a ajunge la acea stare de nemurire dupa care tanjeste toata fiinta umana...
De ce aceste lucruri? Pentru ca sta scris: "Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)

In alta parte este scris:
"Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu." (Eclesiast.3:11)
"Gandul vesniciei", sau acest dor dupa o alta viata -mai buna decat aceasta- l-a pus Dumnezeu in fiecare om caruia El i-a dat viata.
De ce totusi nu gasim implinita in noi aceasta dorinta? Iata ce frumos vorbeste apostolul Pavel in privinta aceasta (in special versetul 27):
v.26"El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,"
v.27 "ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi." (Fapt.17:26,27)
Asadar, datoria noastra este ca sa ne silim sa-L cautam, in asa fel ca sa-L si gasim. Il vom gasi daca Il vom cauta din toata inima, dupa cu este scris:
"Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." (Ieremia.29:13)

Acum vreau sa te intreb: este adevarat ca nu-ti sunt straine aceste cuvinte? Este adevarat ca parca ele sunt scrise mai dinainte in inima ta si acum doar ti-au fost reamintite?
Daca simti ca inima ta este miscata catusi de putin de aceste cuvinte, atunci sa stii ca Duhul Sfant deja lucreaza la mintea si inima ta. Te sfatuiesc ca pe o sora sa te lasi condusa de aceasta influenta sfanta si sa nu I te impotrivesti. Lasa ca viata ta sa fie schimbata indiferent de ceea ce vor zice ceilalti. "Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Isaia.41:10)

| Essencest11 a răspuns (pentru anonimg):

laughing
Isus nu poate fi socotit nici macar fiinta divina de rang inferior, deoarece era nascut de o pamanteanca, Maria, dintr-o relatie anterioara casatoriei cu tamplarul Iosif. El nu avea habar de organizarea sistemului solar, a galaxiei si a moleculei noastre de Univers, nici macar cat stim noi acum. Dupa modelul hinduist si babilonian, Iisus a imaginat un mic univers mistic, in care Cerul era organizat ca o imparatie a zeilor tribali judei, in frunte cu tata Dumnezeu. Le-a promis salbaticilor judei dispusi sa-l asculte ca, in viitorul apropiat, aceasta imparatie v-a cobora pe pamant, impunand justitia divina. Nu s-a produs nici in 2000 de ani, astfel ca trebuie sa suferi de nebunie sau de imbecilitate crasa, sa mai crezi ca se va produce vreodata. Isus n-a impus nici macar un curent moral evolutiv, deoarece pe langa cateve precepte pozitive a propavaduit maniheismul ( CINE NU E CU MINE E IMPOTRIVA MEA!), dezbinarea unei famili chiar in sanul ei ( AM VENIT SA DESPART PE FIU DE TATA, PE FICA DE MAMA etc ), coborarea Divinitati in plan inferior ( uman), misoginismul si inegalitatea femeii cu barbatul, intoxificarea mistica prin pilde, dezinteres pentru cunoasterea stiintifica a lumii si pentru creatia folositoare, coborarea umanilor in plan inferior bestial etc. Se pare ca a fost si analfabet caci nu a lasat nici un fragment de scriere. In fine, Iisus n-a cunoscut macar partial Divinitatea ci s-a inchinat la zei salbatici prezentati in Vechiul Testament. N-a pus niciodata sub semnul intrebari cumplitele imoralitati, crime crime si aberati din V.T CI A AFIRMAT CA A VENIT PENTRU A LE COMPLETA!

| anonimg a răspuns (pentru Essencest11):

Cu ce sa-ti raspund mai intai? Nu mi-ar ajunge vremea sa vorbesc despre tot ce ai scris.

*Domnul Isus S-a intrupat. Prin "intrupare" se intelege ca a existat mai dinainte.

*Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile." (Romani.11:36)
*Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute[...]. Toate au fost facute prin El si pentru El." (Coloseni.1:16)

*Jertfele pe care evreii le aduceau reprezentau pe Domnul Isus.

*"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste." (Matei.12:30) Lucrul acesta este cat se poate de adevarat. Va veni ziua cand oamenii isi vor musca "limbile de durere" (Apocalipsa.16:10) pentru ca si-au risipit viata(timpul acesta de proba), traind ca niste straini de viata lui Dumnezeu.

*"Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa." (Matei.10:35) Aici se refera la faptul ca, atunci cand un om se pocaieste si vrea sa traiasca in ascultare de Dumnezeu va fi batjocorit si chiar urat de si de catre cei din casa lui. Lucrul acesta il explica foarte bine apostolul Pavel: "De altfel, toti cei ce voiesc sa traiasca cu evlavie in Hristos Isus vor fi prigoniti." (2Timotei.3:12)

*Domnul Isus i-a mustrat pe farisei pentru ca isi lasau nevestele pentru orice motiv banal: "Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa." (Matei.19:8)
"Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste." (Matei.19:9) Atat de mult dorese egalitate intre sot si sotie, incat ucenicii au ajuns sa spuna: "Daca astfel sta lucrul cu barbatul si nevasta lui, nu este de folos sa se insoare."(Matei.19:10)

*In ce priveste faptul ca El nu a scris nimic in dreptul Lui, se explica aceasta prin cuvantul care spune: "Daca Eu marturisesc despre Mine insumi, marturia Mea nu este adevarata." (Ioan.5:31)
"Este un Altul care marturiseste despre Mine; si stiu ca marturisirea pe care o face El despre Mine este adevarata." (Ioan.5:32)
"Si Tatal, care M-a trimis, a marturisit El insusi despre Mine. Voi nu I-ati auzit niciodata glasul, nu I-ati vazut deloc fata." (Ioan.5:37)
El spune: "Eu nu umblu dupa slava care vine de la oameni." (Ioan.5:41)
Oricum, cele zece porunci sunt scrise de mana Lui; iar Sfanta Scriptura este Cuvantul Lui.

*Domnul Isus S-a inchinat si El Tatalui ceresc. Versete sunt o multime.

*El nu a venit sa completeze crimele din VT, caci este scris:
"Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt."
(Matei.5:38,39)
"Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc, ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri..." ((Matei.5:43-45)

Ca si concluzie, parintii tai nu te pot obliga sa-i iubesti, chiar daca te iubesc, s-au gandit la tine si te-au dorit mai inainte sa te nasti, ti-au dat viata si ti-o si intretin. Daca oamenii -care spune Scriptura despre ei ca sunt rai- fac aceasta pentru copii lor, cu cat mai mult Dumnezeu a facut si face aceasta prin ei. El nu te obliga la inchinare, deoarece nu este in natura Lui sa faca asta, deoarece El este dragoste. Dar El stie ca fara El pamantul ar fi fost pustiu acum -nici n-ar fi existat chiar. Poti explica de ce nu s-a nascut altcineva in locul tau si te-ai nascut tu? Chiar crezi ca la intamplare te-ai nascut?
Daca nu crezi in Dumnezeu, sau chiar Il urasti, asta inseamna ca exista o voce in tine care iti spune ca El exista.
Nu, Dumnezeu nu are nevoie de argumente care sa dovedeasca existenta Sa; nu El are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El. Suntem dependenti de El ca niste copii dependenti de parintele lor, fie ca suntem ascultatori, fie ca nu.

| tpuforyou a răspuns (pentru Essencest11):

NU te cred laughing)

| Essencest11 a răspuns (pentru anonimg):

laughing
''...nu El are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El...''
Din contra dragule el are nevoie de noi, de noi cei care ii construim temple si il ascultam precum oile in turma. Dami voie sa te intreb:
Ce se face un pastor fara oile lui? Mai poate fi numit pastor, daca nu are oi?

| Essencest11 a răspuns (pentru tpuforyou):

Ba sa crezi laughing

| anonimg a răspuns (pentru Essencest11):

Dar ce se intampla unor oi fara pastor?

| sublime89 a răspuns:

Divinitatea asta de care vorbesti e tot un fel de zeu ma tem. Si eu m-am gandit la asta. Ca poate este o inteligenta care a creat universul, dar nici unul din zeii inventati de noi de-a lungul timpului nu e acea intelginta. Dar mi-am dat seama ca de fapt ceea ce fac este sa inventez un alt zeu, un fel de zeu personal nou. Si mi-am dat seama cam cum s-au nascut religiile in trecut laughing Nu stiu daca e bine sa cadem din nou in greseala asta. Trebuie sa ne bazam doar pe dovezi, si sa nu credem nimic inainte, doar pentru ca asa simtim. Si asta pentru ca de multe ori in trecut cand am "simtit" ceva a fost gresit. Aproape de fiecare data de fapt. Nu poti simti adevarul. De ce nu am simtit pur si simplu in trecut ca pamantul e rotund, sau ca mai exista alte planete, sau ca ne invartim in jurul soarelui, sau ca suntem niste primate? etc. Adevarul tot timpul a depasit cu mult capacitatea de imaginatie a omului. Doar stiinta a aratat ce lucruri extraordinare exista, lucruri care nu ne-ar fi trecut prin cap in intreaga noastra existenta.

| ErrorFound a răspuns:

"Divinitatea accelereaza progresul si evolutia Umanitati."Cu asta m-ai spart...
Totusi, daca divinitatea reprezinta fiinte superioare din punct de vedere tehnologic, da sunt de acord.

Ateismul, cum ai zis si tu, neaga existenta oricarei divinitati.Tu, negi doar conceptiile puerile de pe la "reinceputul" lumii civilizate(daca ma intelegi).
Tu nu negi existenta unei divinitati(sub forma redata mai sus) deci, nu esti ateu/atee.
Agnosticismul, este idealul prin care se neaga cunoasterea lumii subiective, partial sau total. Deci esti mai mult agnostica decat atee.

Bine, totusi nu este normal sa numim o fiinta mai evoluata ca noi "divina", acesta fiind un cuvant prea tare ancorat in mituri. Putem sa-i spunem doar superioara.

| Essencest11 a răspuns (pentru ErrorFound):

Intr-adevar ma refeream la o fiinta superioara din punct de vedere tehnologic.

| ErrorFound a răspuns:

Si totusi, ateismul se refera doar la absenta credintei in zei, zeitati si "Dumnezei". Deci nu la absenta unei fiinte mai avansate.
Nu considera fantomele(pueril) sau extraterestrii divinitati.

| Kalla a răspuns:

Eu sunt crestina si nu mi se pare educat sa ne insulti mai ales ca (cel putin eu) nu te-a insultat nimeni! Cat despre credintele tale,si eu cred in extraterestri gen Annunaki (nu stiu cum se scrie) dar nu sunt zei ci extraterestri ce unii spun ca nevegheaza si ne ajuta sa ne evoluam,altii spun ca vor sa ne faca sclavii lor sau suntem deja.Bun, Biblia si toate, repet toate religiile din lume (in afara de satanisti, aia sunt o religie noua, practic au inversat crestinismul) cred a exista extraterestii.Indienii,mayasii,crestinii si toate celelalte deci in credinta ta cu siguranta este si un strop de adevar.

O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, poate esti deista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred in Divin dar nu cred in dogmele religioase..Sunt Liber Cugetator!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Liber-cugetător

| 22SWAG22 a răspuns:

Mai probabil exista o forta, o ordine care sustine viata, un Dumnezeu impersonal care nici nu te ajuta in evolutie, nici in nimic. Tu nu esti nici atee nici agnostica, pentru ca crezi intr-o Divinitate- Societate( este prima oara cand aud asa cevalaughing ), dar mno. esti credincioasa, deoarece crezi.

| kira30 a răspuns (pentru 22SWAG22):

" probabil exista o forta, o ordine care sustine viata, un Dumnezeu impersonal care nici nu te ajuta in evolutie, nici in nimic"=> Daca exista de ce ne lasa balta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Si dumnezeul evreilor de ce ne lasa balta?

| 22SWAG22 a răspuns (pentru kira30):

Poi tocmai mai! Am zis un Dumnezeu impersonal.
''Daca exista de ce ne lasa balta''- intrebarea ta n-are logica in raport cu raspunsul meu, mai citeste odata...
Odata ce'am zis ca exista o forta, un Dumnezeu impersonal, ceva adica care sustine viata, normal ca te lasa balta.

| Essencest11 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Ba dincontra, ne ajuta in Evolutie inspirand ( luminand) minti ca Albert Einstein... etc.
Ne-a oferit creier ( pe care nu il folosim 100%) cu care sa ne rezolvam singuri problemele.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Essencest11):

Eu te fac pe tine, iti dau maini, picioare, ochi, creier etc. Dupa ce te-am facut, te pun pe un teren minat. Cam la asta se rezuma ajutorul divinitatii tale.

| Essencest11 a răspuns (pentru 22SWAG22):

In drumul nostru spre Evolutie nu in probleme banale ( financiare, sentimentale). Pe alea le putem rezolva singuri. Chiar crezi ca o Divinitate s-ar cobora la nivelul de a aculta rugile a 6, 5 miliarde de oameni? care sunt lipsite de sens!

| kira30 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ne-a lasat balta, ci noi pe EL.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Mda..., ce va mai prostesc popii, si ce va place sa va prosteasca. Niciodata nu e pentru ca nu exista dumnezeu, ci pentru ca sunteti voi pacatosi, daca x nu e pacatos, "ii incearca credinta".

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Pai stii, daca nu esti cu Dumnezeu, esti impotriva Lui, pentru ca nu-i cale de mijloc, sunt numai doua cai, iar daca nu esti pe calea buna, esti pe cea rea....asa ca faci parte din categoria ateilor, chiar daca nu te caracterizeaza in mare parte...happy

| anonim_4396 explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Inca un crestin manipulat intr-un asfel de hal in care ma lasa iar fara cuvinte!

| andreiush25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te invitam si pe tine...la o ora de manipulare smug.E gratis.
Acum serios..Inceteaza cu penibilul..fiecare isi spune parerea... Oricum fata aceasta trebuie sa cerceteze si sa isi aleaga singura drumul in viata..si sa nu se ia dupa nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru andreiush25):

Si eu imi spun parerea! Mi-o expun de cate ori am eu chef!

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da? ok ramai fara cuvinte mai departewinking tongue
si inca ceva- nu-s manipulata, realizez tot ce fac si stiu ce cred, tu esti cel ce calca cam stramb, `ai de tine...

| anonim_4396 explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Nu calc stramb draga! Ramai la moastele tale si la popii aia! Se vede ca nu esti in stare sa gandesti pentru tine..Ai nevoie de crestinism care sa iti impuna toate ideile! Imi pare rau ca nu poti face deosebire intre bine si rau dar probabil nu ai mintea destul de coapta!

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu-s cu popii si cu moastele de care zici.....nu m-ai nimerit
Dar ce zici de oamenii in varsta care cred cu toata inima ca si mine si ca multi altii, ei tot n-au mintea destul de coapta?

| anonim_4396 explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Saracii oameni au fost manipulati..Pe vremea lor nu existau atatea surse de informatii, atatea pareri...Toti erau crestini..De asemenea Biserica era o forta mult mai mare in stat!

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu, zi-mi de anii de dupa razboi, unde mai ales aici la noi in R.Moldova, crestinii erau prigoniti, iar in scoli li se spunea ca Dumnezeu nu exista, si daca erau prinsi cu Biblii pe la ei, erau scosi in fata careului(ceea ce era o mare rusine printre scolari), ani in care crestinii se adunau prin colibe, pe ascuns si citeau, se rugau si-l laudau pe Dumnezeu.....Atunci biserica nu era nici de cum o forta mare in stat...