| andreiush25 a întrebat:

Ok deci numai pot....de 5 luni de zile ma tot intreb daca sunt manipulat de religie,daca Dumnezeu exista, daca am fost mintit pana acum

De mic (am 16 ani) cred ca regulile religiei sunt stupide....si mi se pare o poveste pentru copii (raiul, iadul), divinitatea care nu s-a aratat decat in trecut si doar la cativa oameni.

Eu nu am dreptul sa stiu ca ma pot increde in ceva sigur? De unde sa stiu eu ca Dumnezeu exista? DIN SPUSELE ALTOR OAMENI? Nu pot face asta...pur si simplu pentru ca sunt oameni...iar scrierile si spusele care vin din trecut pot fi o minciuna sau pot fi adevarate.

Daca gresesc?, daca exista divinitate? ...sau daca nu? straight face ...Sunt foarte foarte confuz.

Vreau doar un raspuns pe care nu cred ca o sa il am vreodata...
Mama mea a murit cand eu aveam 5 ani...
Cu ce motive ar vrea Dumnezeu sa imi rapeasca aceasta nevoie si placere de a avea o mama? Altii ar spune : tu nu ai cum sa intelegi...este mai presus de inteligenta noastra.

straight face DA SIGUR

Răspuns Câştigător
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Omul acesta a zis că ştie Biblia şi crede că ep lină de minciuni că e scrisă de oameni, de ce îi daţi citate din Biblie?
Andrei ce se întâmplă cu tine acum e că ai ajuns la vârsta raţiunii, şi eu la 16 ani în urma a multor argumente şi studii am ajuns singur la concluzia că zeii nu există, iar dacă există sunt nedrepţi.
Pot greşi şi să ajung în iad, dar crede-mă dacă Dumnezeu e nedrept, nu m-aş închina niciodată lui, iar dacă e drept mă va primi în Rai, pentru că n-am dus o viaţă de criminal sau hoţ. Am dus o viaţă cinstită şi onorabilă.
Gândeşte-te aşa. gândeşte-te că trebuie să ai nişte principii de bază, o conduită după ce să-ţi ghidezi viaţa.
Întreabă-te singur ai vrea să îi fii loial cuiva care e mincinos şi nedrept? Ţi-a mai luat şi mama...
Bucură-te de darul care l-ai primit, viaţa. Nu ştiu exact dacă e de la un creator sau doar e de la natură, dar bucură-te de ea, căci e singura care o ai şi e singura de care eşti sigur că vei avea parte.
Trăieşte-ţi viaţa, du o viaţă nobilă şi cinstită, iar dacă există zei şi sunt drepţi vei primi o răsplată, dacă există şi sunt nedrepţi, oricum nu vrei să le fii loial lor, iar dacă nu există zei, vei fi dus o viaţă frumoasă ce va rămâne mereu în mintea celor dragi.
Baftă!

| andreiush25 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Ai o ratiune de apreciat happy...mersi mult

| andreiush25 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Multumesc tuturor... aveti niste pareri convingatoare, unii...
Cei care mi-au raspuns logic sunt si atei sunt si crestini si fiecare si-a spus parerea...
In concluzie cum a spus si YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman o sa imi traiesc viata asa cum vreau, cu principiile mele si o sa ma documentez mereu despre aceasta problema pana o sa ajung la o concluzie.
Multumesc.

| Angel0 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

"Omul acesta a zis că ştie Biblia şi crede că ep lină de minciuni că e scrisă de oameni, de ce îi daţi citate din Biblie?"

Poate 1-2% din Biblie si acela auzit de la altii.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru Angel0):

E fiul tău şi ştii dumneata ce şi cum?
Vorbeşti doar ca să nu taci.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu citeste Biblia ca sa intelegi care este voia si planul lui Dumnezeu pentru tine.Eu te sfatuiesc sa incepi cu Noul Testament. Dumnezeu este Tatal orfanului.El ti-a purtat de grija, a fost langa tine mereu.El te iubeste.

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Ai idee cate crime sunt facu-te, si instigari la crima, si la furt, de catre zeii din Biblie?

| cristi202 a răspuns:

Imi place de tine. De ce sa crezi pe baza spuselor altora?
Dar, daca e viu, daca chiar exista, de ce nu Ii ceri Lui sa ti se arate si tie? Eu i-am cerut, mi s-a aratat, si altii au facut-o, si li s-a aratat, de ce sa nu ti se arate si tie? A, ca nu o face in carne si oase, ca nu va fi asa cum iti inchipui tu, asta e altceva. Insa te asigur ca, dupa ce ti se va arata, vei fi sigur ca exista, si nu va mai fi nevoie sa Il vezi, nu va mai fi nevoie sa ti se arate in carne si oase. In carne si oase poate veni doar linga tine, insa daca Il lasi sa se arate cum stie El mai bine, vei descoperi mai apoi ca El este chiar in inima ta, ca El chiar exista acolo, si nu vei mai avea nevoie de dovezi, dupa cum nici soarele nu are nevoie de dovezi ca exista - el ne incalzeste si ne lumineaza pe noi toti. Va fi mai mult decit ti-ai dorit sa primesti.
It dau doar doua exemple de aratari ale lui Dumnezeu.Prima, lui Sundar Singh, care a trait o experienta mult mai dramatica decit tine. El a fost impotriva lui Dumnezeu, ii prigonea pe credinciosi, si intr-o seara, criza in care a intrat a fost atit de puternica incit pur si simplu i-a cerut acelui Dumnezeu care e viu, fie el Isus, fie Buddha, fie Krishna, sa i se arate, sau dimineata se duce pe calea ferata sa se sinucida. O noapte intreaga a stat si a asteptat, iar catre dimineata, o lumina a aparut in intunericul camerei unde era, si i s-a aratat Isus Hristos. Viata lui a fost intr-un asemnea mod transformata incit se crede ca a murit ca martir pentru credinta sa (a facut citeva calatorii misionare in Tibet, iar din ultima nu s-a mai intors). A doua, e a unui puscarias, care nu putea sa creada atunci cind i s-a vorbit despre Dumnezeu. Insa seara a spus asa: "Daca existi, trezeste-ma la ora 2, 45". Si asa a fost, la acea ora s-a trezit, l-a intrebat pe gardianul ce patrula chiar pe linga celula lui cit este ora, si chiar asa era, era 2, 45.
El poate sa te ajute sa crezi in multe moduri. Pune-L la incercare, cere-i sa faca ceva incit sa intelegi ca exista, cere-I sa ti se arate, si o vei face. Dar nu fa ca mine, cind ma rugam sa imi arate ca exista daca fata pe care o vizitam adesea sa iasa cu mine la discoteca. Distractiile nu sunt pe lista Lui, insa cind e vorba de o nevoie, ca atunci cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele, si doua zile nu l-am mai gasit, desi l-am cautat la disperare, atunci mi-a aratat ca exista, caci dupa doua zile, l-am gasit.

| Angel0 a răspuns:

Cere si ti se va da.Cautarea lui Dumnezeu este o calatorie spre constiinta fiecaruia.Cum spune si Biblia "Împărăţia lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru" (Luca 17, 21).Al tuturor oamenilor, nu doar al unui anumit grup sau o anumita persoana.
Ateii sunt doar niste lasi care au renuntat la cautarea spirituala.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Angel0):

oh go on. Crestinii sunt doar niste lasi care au renuntat la cautarea stiintifica happy

| Angel0 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Daca stii cat de cat tabla inmultirii nu inseamna ca esti cercetator stiintific.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Cel mai simplu, gandeste-te la nedreptatile facute de divinitatea cretina si la cat de interpretabila e aceasta religie.

Gandeste-te ca cei realizati in viata sunt de cele mai multe ori atei, chiar daca se declara crestini. In fond, cum te astepti sa ajungi...presedinte daca nu ai votul religios? Poti sa ai tu un portofoliu de zeci de mii de fise, daca esti islamist sau ateu e clar ca nu poti ocupa un post de conducere intr-o tara. Exemplul se poate aplica la mai multe situatii.

De interpretabilitate ti-ai dat seama si tu... daca pui cinci crestini d'aci de pe site sa reflecteze la acelasi pasaj, patru incep sa se contrazica pe ei insisi si doar unul va ramane constant pe parerea sa, doar ca vor veni in contradictie unuii cu altii.

Mai gandeste-te la ce afacere buna e cretinismul asta; mai gandeste-te ca astia ca mine ar trebui sa ardem inca din viata asta, dupa religia lor.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

A, am uitat sa mentionez ca acest cretinism este copiat dupa alte religii, de la sfinti pana la obiceiuri.

La alte religii copii se boteaza la varste mai mari, gen 12-16 ani, aici cum ai iesit de pe pasarica, cum te-au si aruncat in apa. E mai usor sa-ti umple capatana de prostii decat sa te convinga de ceva mai tarziu.

| adisuper a răspuns:

Dacă îţi zic că nu mă crezi pe cuvânt? Este absolut imposibil să dovedeşti că ceva nu există( nici măcar inexistenţa zânei măseluţă nu o poţi dovedi, că doar e invizibilă...)

| RAY a răspuns:

La aia care nu le pasa de suferinta suferita le doresc la fel, nu exista nici o divinitate gandeste rational ceva a aparut din nimic si a creat totul din nimic intra pe profilu meu uitate la teoria evolutiei, big bang cunoaste stiinta =ratiunea nu basme

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu am citit biblia de la 9 ani si mi-am dat seama de atunci ca e o mare prostie.
Citeste mai multe intrebari anterioare din categoria Religie si din Stiinta si Filosofie si atunci iti vei da tu seama de ce se intampla mai exact.

| DyNo a răspuns:

Dragul meu, sfatul meu este sa ignori ipocrizia crestinilor, asta in primul rand.
Adevarul Adevarat, nu-l vom stii niciodata, decat dupa moarte, poate nici atunci, pentru ca nu se stie sigur daca exista sau nu viata dupa moarte.
In Biblie, nu se vorbeste despre Dumnezeu! Ci despre zeii elohim ( zeii evreilor )!
Daca exista Dumnezeu, cel ce conduce acest Univers, in mod sigur nu te va tortura vesnic pentru ca nu crezi in El. Suntem inca o civilizatie semicivilizata, avem multe lacune si multe defecte, ai de ce sa fi confuz intr-adevar, dar in nici un caz ingrijorat.
Acum, o sa-ti cer sa-ti sacrifici 9 minute si 55 de secunde si sa te uiti la acest videoclip, si fi foarte atent.
http://www.youtube.com/watch?v=zhZgci-_th0&feature=relmfu

| RaduMD a răspuns:

Cu aproape 2000 de ani în urmă, la puţine zile după ce Domnul a fost omorât pe cruce, apostolii, care erau cunoscuţi că au fost elevii Lui, erau paralizaţi de teamă şi se încuiaseră într-o cameră. Domnul le spusese că va muri şi va învia, totuşi, deşi ei văzuseră chiar cu ochii lor atâtea şi atâtea minuni, tot le venea greu să creadă. Şi atunci, Domnul înviat li s-a arătat lor, intrând prin uşă încuiată şi le-a spus: "Priviţi: Eu sunt".
Da, numai că unul dintre ei era plecat după cumpărături şi a pierdut faza. Ceilalţi i-au povestit cum a fost, dar el de ce să creadă, numai fiindcă "i-au spus alţi oameni"? Dacă aceia i-au spus doar aşa, ca să-i ia lui cotizaţie de credincios, dacă au fost victimele unei halucinaţii colective, dacă au luat speranţele drept realitate, dacă, de fapt, nu Isus era, ci vreo arătare drăcească? Dacă erau manipulaţi? "Dacă nu voi vedea semnul cuielor în mâinile lui şi voi pune degetul meu în rănile Lui, voi crede".
Ei bine, în Duminica următoare scena se repetă. De astă dată cu acel apostol necredincios de faţă. Domnul l-a întrebat: "Acum crezi?", iar acela a răspuns "Domnul meu şi Dumnezeul meu". Plecând, Domnul i-a spus: "Ai crezut pentru că ai văzut. Fericiţi cei care nu văd, şi cred!"

Acuma, de ce Domnul nu se arată, pe rând şi în mod deplin, fiecăruia dintre noi? Desigur că ar putea face asta, dar atunci ce preţ ar mai avea credinţa noastră?
Pe urmă, să notăm că nici atunci nu s-a arătat tuturor. S-a arătat la destui oameni încât mărturia lor să cântărească, dar nu tuturor, nici pe departe. S-a arătat unor femei venite special, cu noaptea în cap, ca să îngrijească trupul lui mort. S-a arătat elevilor lui, care făcuseră efortul de a-L urma timp de mai bine de trei ani. S-a mai arătat către doi tineri care credeau mult în învăţătura Lui şi tare ar fi vrut să facă şi ei parte dintre apostoli. În final, 500 de oameni L-au văzut înălţându-Se la cer, oameni care veniseră special să îl cunoască şi să se lase conduşi de El. Dar, celor care Îl condamnaseră, care Îl maimuţăriseră ori batjocoriseră, El nu li s-a arătat. Nici lui Irod, după cum nu li s-a arătat nici celor care nu erau nici pentru, nici contra, ci erau indiferenţi. În concluzie, El se arată numai celor care au un orizont de aşteptare. Celor care vor să creadă, dar nu pot să creadă, El le dă această putinţă.

| andreiush25 explică (pentru RaduMD):

"Acuma, de ce Domnul nu se arată, pe rând şi în mod deplin, fiecăruia dintre noi? Desigur că ar putea face asta, dar atunci ce preţ ar mai avea credinţa noastră? "

Daca s-ar arata iti spun; credinta ar fi mult mai mare....pentru ca am avea dovada puterii lui "marete".happy ..Bine eu acum imi spun parerea cu gandirea mea de 16 ani...acum daca sunt cam ticnit corectatima

| RaduMD a răspuns (pentru andreiush25):

Dar de ce nu-i spui chiar Lui asta? Roagă-te spunându-I: "Doamne, dacă exişti, vorbeşte şi Tu cu mine. Transmite-mi ceva, ajută-mă să te descopăr. Atâţia oameni spun că Te-au cunoscut, dar eu am mari îndoieli, poate că li s-a părut doar. Şi dacă nu li s-a părut, lor le-ai răspuns, iar mie nu?"

Curaj! Intră în dialog cu El! Dacă El există şi e omniprezent, va auzi ce îi spui. Dialogul cu Dumnezeu are, ca orice dialog, următoarele două părţi: când noi îi vorbim Lui, numim asta "rugăciune", iar când El ne răspunde, numim asta "credinţă". În afară de cazuri rare şi speciale ("Ei cer semn, dar semn nu li se va arăta lor"), Dumnezeu răspunde întotdeauna. Nu întotdeauna la timpul şi atât de repede pe cât am vrea noi. Nu întotdeauna cum am vrea noi, ci în feluri care adesea ne surprind. Dar, de răspuns, fii sigur că îţi va răspunde şi ţie!

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 explică:

Nu mersi happy...las diavolul si ingerii la o parte...m-am convins cum sta treaba.

| andreeaemilia a răspuns:

Da in mod sigur suntem manipulati de religie, indoctrinati si invatati in mod tacit sa ne dispretuim unii pe altii din cauza religiei. Dumnezeu nu are religie. Da cred cu tarie ca exista Dumnezeu dar nu e asa cum am fost invatati sa credem ca este. Il poti cunoaste prin meditatie si prin creatia lui. E ceva logic sa existe ceva superior care sa fie responsabil pentru lucrurile complexe care ne inconjoara, la fel cum e logic sa credem ca telefonul nostru mobil nu a aparut din senin, cineva l-a proiectat. Iar noi si celelalte fiinte, universul intreg are un proiectant. Nu cred ca Dumnezeu ti-a rapit mama s-o duca in rai... Oamenii mor din diferite motive: din cauza rautatii altor oameni, accidente, boli... ce legatura are Dumnezeu?

| Electrik22 a răspuns:

In primul rand gandeste-te ca nu ai cum sa ajungi in rai. Si spun asta pentru ca eu inainte am citit o multime de carti crestine si acolo scrie ca pana si rasul sau plansul e un pacat. Dupa ei ca sa fii sfant, trebuie sa treci prin chinuri cumplite, sa iti dai toata averea, sa iti pierzi orice demnitate. Majoritatea crestinilor habar n-au pe ce lume traiesc si fiindca ii depaseste subiectul, sunt niste ipocriti interpretand totul dupa cum au ei chef (e un verset in Biblie "o, de-ai fi rece sau fierbinte, dar fiindca esti caldicel, am sa te vars din gura Mea!"... multi crestini ignora acest verset si isi traiesc viata ca orice muritor de rand si cred ca dumnezeu ii accepta si asa).
Sfatul meu: daca vrei sa traiesti liber si sa nu iti dicteze altii viata, renunta la credinta. Poti sa studiezi si religia crestina daca vrei, insa vei pierde niste ani din viata si iti incarci memoria degeaba.

| Electrik22 a răspuns:

In al doilea rand, oamenii de stiinta au demonstrat ca nu exista Liber Arbitru, adica "sufletul" care in viziunea crestina se va da la judeca. Si ca sa pacatuiesti sau sa alegi 'calea cea dreapta' (care naiba o mai fi si aia?) iti trebuie libera alegere. Insa noi suntem constransi de o multime de factori -genetici, cat si cei care tin de mediul nostru si nu avem cum sa nu 'gresim'.

Iti recomand sa vizionezi urmatoarele filmulete:
http://www.youtube.com/watch?v=N6S9OidmNZM
http://www.youtube.com/watch?v=pCofmZlC72g

| sky77 a răspuns:

Intrebarea ta are un raspuns simplu:biblia este adevarata.Dar ca sa intelegi mai bine uite-te la filmuletul acesta:
http://www.youtube.com/watch?v=iDmcYrvBQSI&feature=related