| Demzz a întrebat:

Am niște colegi care merg la rugăciune la religia penticostală(ei fiind tot penticostali)M-au chemat și pe mine, spunând cât de minunat, grozav e acolo. Stau de pe la vreo 10 seara până la 2-3 noaptea unde se roagă. Și cică multi dintre ei vorbesc in limbi, se roagă toti odată, plâng acolo, fac stăruință, îți pun mâinile pe cap etc și că te simti minunat acolo și că lor le-a schimbat viata...pe mine sincer mă cam sperie ce aud..eu sunt de religie baptistă, nu chiar atât de diferită de cea penticostală, dar nu avem chestia cu vorbirea in limbi, vindecari, prorocii etc asa cum e la ei. Mi-au spus ca merg foarte multi tineri(peste 200)și nu doar penticostali ci si baptisti, ortodocsi, catolici, reformati. Și chiar și dintre aceștia au ajuns să aibă darul vorbirii în limbi. O fată mi-a zis ca unu de acolo care avea darul prorociei cică stia multe despre trectului ei dar si despre viitor care chiar erau adevarate și ăla nu o cunostea înainte, nu stia nimic despre ea. Și cică se fac uneori și exorcizari sau ceva de genu acolo, cu oameni posedati, că scot draci si duhuri necurate si nu stiu ce...și tot felul de vindecări. Pe mine mă sperie foarte tare dar parcă sunt si curioasă să vad cum e si de ce merg asa multi tineri acolo, inclusiv prieteni de ai mei, care spun cât de minunat e și că Dumnezeu chiar isi face simtită prezenta. Familia e cam contra la astfel de obiceiuri ale penticostalilor si nu sunt de acord sa merg acolo, dar totusi as vrea să văd cum e. se merită să merg să văd cum e?
Vă rog, fără răspunsuri la misto. straight face

41 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Nu este doar parerea mea.
Jehova a fost un criminal.
Moise criminal.
Pavel criminal.
Imparatul Constantin criminal.

Pun pariu ca iti plac si filmele cu criminali.

http://sclavii.blogspot.ro/2009/12/cel-mai-mare-criminal-din-istorie-i.html

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Haide Ray, cred ca ma cunosti prea bine ca sa te indoiesti. Sincera sa fiu, la tine vad o oarecare evolutie. Iti prinde bine ca interactionezi pe TPU.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si iisus il cunoastea bine pe iuda

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Domnul Isus ii cunostea intentiile. De aceea i-a zis:,,„Prietene, cu sărutare vinzi tu pe Fiul Omului?"

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Exact ce spun incredere in oamenii nici iisus nu a avut

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu nu vorbeam despre incredere ci despre faptul ca tu stii ca am dezbatut multe subiecte despre stiinta si religie.

| danay72 a răspuns:

E bine sa faci cercetări pentru a afla dacă o religie este sau nu adevărată. Biblia te poate ajuta în acest sens. De exemplu, Isus a spus ceva interesant care te poate ajuta sa vezi care este punctul sau de vedere. Matei7:21-23-,,21Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri.22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău? 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!,,

| katy a răspuns:

Nu te duce, ca vor sa te agate.Cunostinta ta care vrea sa te duca acolo,v-a instiinta pe pastorul lor sau cum s-o numi preotul lor,de venirea ta,ii v-a da date despre tine si cand dai nas in nas cu el si iti spune ca stie ca esti nascuta la data cutare,ca ai nu stiu cati frati, etc...tu zici wow e prooroclaughing.Nu te duce, cel mai simplu. Eventual spune-le colegilor tai ca ii vei insoti cu conditia sa spuna Tatal Nostru toti odata si sa faca o cruce, apoi te duci.Te vor refuza, cu siguranta! laughing

| DanM1990 a răspuns (pentru Demzz):

"Credinta fara fapte este moarte". "Nu tot cel care zice Doamne Doamne va intra in Imparatia Cerurilor". Mantuirea omului se castiga in decursul intregii sale vieti. Nu e suficient doar sa crezi in El, trebuie sa dovedesti ca esti un discipol al Lui

| AC4S4 a răspuns:

Sunt fel si fel de biserici. Aceea seamana cu o biserica de tipul "negrilor din SUA". Nu iti recomand. Acelora li se mai spune penticostali-charismatici. La penticostali de obicei e ca la baptisti, program normal, nu sunt multe diferente si nu se exagereaza. Sa nu faci greseala sa generalizezi, si la baptisti, si la penticostali sunt biserici in care poti spune ca nu e bine ce se intampla acolo. Unii, vazand o biserica de asta, spun ca peste tot la penticostali e asa.

| catalin09023 a răspuns (pentru milan9):

Serios? Apostolii de ce au vorbit in limbi?