| Demzz a întrebat:

Am niște colegi care merg la rugăciune la religia penticostală(ei fiind tot penticostali)M-au chemat și pe mine, spunând cât de minunat, grozav e acolo. Stau de pe la vreo 10 seara până la 2-3 noaptea unde se roagă. Și cică multi dintre ei vorbesc in limbi, se roagă toti odată, plâng acolo, fac stăruință, îți pun mâinile pe cap etc și că te simti minunat acolo și că lor le-a schimbat viata...pe mine sincer mă cam sperie ce aud..eu sunt de religie baptistă, nu chiar atât de diferită de cea penticostală, dar nu avem chestia cu vorbirea in limbi, vindecari, prorocii etc asa cum e la ei. Mi-au spus ca merg foarte multi tineri(peste 200)și nu doar penticostali ci si baptisti, ortodocsi, catolici, reformati. Și chiar și dintre aceștia au ajuns să aibă darul vorbirii în limbi. O fată mi-a zis ca unu de acolo care avea darul prorociei cică stia multe despre trectului ei dar si despre viitor care chiar erau adevarate și ăla nu o cunostea înainte, nu stia nimic despre ea. Și cică se fac uneori și exorcizari sau ceva de genu acolo, cu oameni posedati, că scot draci si duhuri necurate si nu stiu ce...și tot felul de vindecări. Pe mine mă sperie foarte tare dar parcă sunt si curioasă să vad cum e si de ce merg asa multi tineri acolo, inclusiv prieteni de ai mei, care spun cât de minunat e și că Dumnezeu chiar isi face simtită prezenta. Familia e cam contra la astfel de obiceiuri ale penticostalilor si nu sunt de acord sa merg acolo, dar totusi as vrea să văd cum e. se merită să merg să văd cum e?
Vă rog, fără răspunsuri la misto. straight face

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Corinteni 12 1. In ce priveste darurile duhovnicesti, fratilor, nu voiesc sa fiti in necunostinta.

2. Cand erati pagani, stiti ca va duceati la idolii cei muti, dupa cum erati calauziti.

3. De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus sa fie anatema!" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant.

4. Sunt felurite daruri, dar este acelasi Duh;

5. sunt felurite slujbe, dar este acelasi Domn;

6. sunt felurite lucrari, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza totul in toti.

7. Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.

8. De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluiasi Duh;

9. altuia, credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh;

10. altuia, puterea sa faca minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, talmacirea limbilor.

11. Dar toate aceste lucruri le face unul si acelasi Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.

12. Caci, dupa cum trupul este unul si are multe madulare, si dupa cum toate madularele trupului, macar ca sunt mai multe, sunt un singur trup, tot asa este si Hristos.

13. Noi toti, in adevar, am fost botezati de un singur Duh, ca sa alcatuim un singur trup, fie iudei, fie greci, fie robi, fie slobozi; si toti am fost adapati dintr-un singur Duh.

| danay72 a răspuns:

E bine sa faci cercetări pentru a afla dacă o religie este sau nu adevărată. Biblia te poate ajuta în acest sens. De exemplu, Isus a spus ceva interesant care te poate ajuta sa vezi care este punctul sau de vedere. Matei7:21-23-,,21Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri.22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău? 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!,,

| RAY a răspuns:

Pai aveti acelasi zeu pe iahve indifrent de religie iar iisus nu a creat religi nicu iisus sau apostoli lui nu vorbeau in alte limbii nici nu cantau cantari religioase, inveti religioase numai bine citesti biblia?

| Liviu a răspuns:

Crede-ma,aia e o secta,aveam si eu in clasa un pusti de la adventisti reformisti,si la fel incepuse,ca vai ce frumos ca e vai sa vezi cum te simti,si iti inducea starea, am fost o data, am vazut cum e, si nu am mai fost pe acolo never, sfatu meu? Uita-te doar la reigia ta si punct.Eu am devenit ateu si numai dau doi bani pe astea, dar iti spun doar ca asa atrage religia prostimea si se strang cat mai multi, si asa mai departe.De era asa grozav, auzeai de la alti, nu doar din gura lor, care e secta lor si etc.Eu stiu asa, nu ma doare la cap! pai nu ma leg happy Poti sa te duci od ata sa vezi cum e, apoi gata. Nu e nimic grav ca incerci o data, dar deja daca incepi sa te duci periodic e o problema.In plus penticostali sunt niste oameni cu care nu dores sa mai am de vorbit.Sunt foarte inchisi, foarte stricti, cu care am discutat am incheiat discutiile cu fraza "Du-te in un balon conectat la aer, si stai acolo sa nu pacatuesti " Nu a fost unu mai destupat sa fie ok

| AC4S4 a răspuns:

Sunt fel si fel de biserici. Aceea seamana cu o biserica de tipul "negrilor din SUA". Nu iti recomand. Acelora li se mai spune penticostali-charismatici. La penticostali de obicei e ca la baptisti, program normal, nu sunt multe diferente si nu se exagereaza. Sa nu faci greseala sa generalizezi, si la baptisti, si la penticostali sunt biserici in care poti spune ca nu e bine ce se intampla acolo. Unii, vazand o biserica de asta, spun ca peste tot la penticostali e asa.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Creierul uman face minunile.Stiinta este in urma cu mii de ani la acest capitol.
Abia acum am vazut niste conferinte tinute de niste neurochirurgi unde se ipotizeaza niste chestii pe care unele religii le-au spus acum 1500 de ani.
Poti sa crezi si in oase de caine cu aceleasi rezultate.
Oricum zeul crestin este creat artificial de niste evrei fara scrupule.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu uita ca acest Dumnezeu exista si Biblia este plina de profetii care se implinesc cu fiecare zi ce trece. Ar fi bine sa incepi sa o citesti si tu. https://www.youtube.com/watch?v=1C7Th2gAkl0&feature=youtu.be

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Toate profetiile din Biblie au fost scrise post eventum.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Biblia, este plină de sute de profeţii specifice şi detaliate care au fost scrise cu sute de ani înainte de împlinirea lor! De fapt, uimitor este faptul că 27% din Biblie (mai mult de 1 din 4 versete) conţine profeţii predictive la vremea când au fost scrise. Iar autorii Bibliei nu au prezis nişte lucruri vagi, ca Nostradam sau Jean Dixon (care apropo, s-a dovedit a nu avea dreptate în repetate rânduri), ci au foarte specifice. Luaţi în considerare cele peste 100 de profeţii diferite, dar foarte specifice, făcute cu privire la Mesia, despre care Vechiul Testament a profeţit că va veni.

Vechiul Testament a prevestit cu sute de ani înainte, detalii foarte specifice despre: strămoşii lui Mesia, că El se va naşte din sămânţa lui Avraam (Gen.12:1-3; 22:18), din seminţia lui Iuda (Gen. 49:10), din casa lui David (2 Samuel 7:12), oraşul unde se va naşte (Mica 5:2), că El va veni când Templu încă va fi în picioare (Maleahi 3:1), că se va naşte dintr-o fecioară (Isaia 7:14), că va face minuni (Isaia 35:5-6), că va fi respins de poporul Său (Psalmii 118:22; 1 Petru 2:7), timpul exact în istorie când va muri (Daniel 9:24-26 – 483 de ani de la declaraţia de reconstruire a oraşului Ierusalim, din 445 î.Cr. – această profeţie s-a împlinit exact), cum va muri (Psalmii 22:16-18; Isaia 53; Zaharia 12:10), că va învia din morţi (Psalmii 16:10; Fapte 2:27-32) şi mai sunt multe altele. Toate aceste profeţii şi sute de altele au fost împlinite literar.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

" Încă din secolul al III-lea d.Hr. se observase din detaliile Viziunilor lui Daniel că această carte a fost redactată într-o epocă mai recentă (pe la jumătatea secolului II î.Hr. ) decât autorul însuși pretinde (captivitatea babilioniană), astfel încât „profeția" este una a trecutului, nu a viitorului, Daniel scriind (inexact) de fapt istorie: și ca în orice scriere istorică, evenimentele mai recente sunt relatate cu mai mare exactitate, în timp evenimentele mai vechi sunt mai puțin exacte. Cercetătorii numesc acest tip de „profeție" vaticinium post eventum."

Este un mic exemplu.Repet,absolut toate profetiile biblice au fost redactate post eventum.
Adica ai luat teapa.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Evreii nici nu-l recunosc ca profet pe Daniel.
Doar crestinii.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Numai un exemplu iti dau si eu, desii sunt sute...,, Profeții Vechiului testament au avut multe lucruri de spus depre venirea lui Mesia, Fiul lui Dumnezeu care va instaura împărăția lui Dumnezeu pe pământ. Isaia este unul din ei. Într-o perioadă de 64 de ani (740-680 î.H.), Isaia a fost purtătorul lui Dumnezeu de cuvânt pe timpul domniei a patru împărăți de la Ierusalim: Ozia (sau Azaria), Iotam, Ahaz și Ezechia. În vremea aceea, Israelul a fost dus în robie, iar împărăția lui Iuda a fost parțial invadată de oștile lui Sanherib, împăratul Asiriei. Cele două evenimente amenințau tragic dispariția Israelului ca stat și spulberarea oricăror speranțe mesianice. În ciuda evidențelor, profetul Isaia vestește apropierea unei împărății mondiale a păcii. El spune că ochii guvernului mondial va îndemna toată suflarea internațională să-și îndrepte atenția spre Ierusalim (Isaia 2:1-4). Nădejdea tuturor va fi ațintită asupra unui „Rob al Domnului" în care se va manifesta un tainic amestec de putere și suferință (Isaia 53; 61:1-3). Ce lmai fascinant pasaj în care Isaia descrie personalitatea și caracterul acestui personaj este acesta:

„Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii". El va face ca domnia Lui să crească, și o pace fără sfârșit va da scaunului de domnie al lui David și împărăției lui, o va întări și o va sprijini prin judecată și neprihănire, de acum și în veci de veci: iată ce va face râvna Domnului oștirilor" (Isaia 9:6-7).,,

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pai nici pe Isus nu l-au recunoscut! 11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.

12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Tot nu vreti sa intelegeti ca Noul Testament este o cacialma, unde fiecare a scris ce a vrut?
Toti autorii sunt anonimi.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Vai de mine! Se vede ca nu ai citit, vorbesti din auzite.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Am citit istoria religiilor completa a lui Eliade acum 10ani, tu cand ai citit-o.
Am fost pe la conferinte pe tema Vechiului Testament si de doua ori pe luna.
Uite una inregistrata de mine si pusa pe Youtube.
Tipul este traducator autorizat
https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si eu am citit-o, o am acasa. Si ce vrei sa spui?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema noul testament a fost scris dupa ce vechiul testament era deja scris normal ca ei au copiat din vt dar asta nu inseamna ca sa adeverit ceva plus ca se spune ca nici iisus nu stie cand va veni judecata de apoi

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Vreau sa spun ca religia crestina este o farsa.
Si inca una de prost gust.

| EmaS a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Este doar parerea ta. Nu stii ce pierzi!

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dacă am fi avut doar Noul Testament, am fi început să citim Evangheliile şi nu am fi ştiut de ce Iisus era asteptat ca Mesia (Un rege salvator). Fără Vechiul Testament, nu am fi înţeles de ce a venit acest Mesia (vezi Isaia 53) şi nu am fi avut capacitatea de a-L identifica pe Iisus din Nazaret cu Mesia, pentru că ne-ar fi lipsit numeroasele şi detaliatele profeţii făcute cu privire la El: naşterea Lui (Mica 5:2), moartea Lui (Psalmul 22, în special versetele 1, 7-8, 14-18; Psalmul 69:21), învierea Lui (Psalmul 16:10) şi multe alte detalii despre misiunea Lui (Isaia 52:19, 9:2).

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema dar tu fara copy paste nu poti formula o propozitie?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Nu este doar parerea mea.
Jehova a fost un criminal.
Moise criminal.
Pavel criminal.
Imparatul Constantin criminal.

Pun pariu ca iti plac si filmele cu criminali.

http://sclavii.blogspot.ro/2009/12/cel-mai-mare-criminal-din-istorie-i.html

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Haide Ray, cred ca ma cunosti prea bine ca sa te indoiesti. Sincera sa fiu, la tine vad o oarecare evolutie. Iti prinde bine ca interactionezi pe TPU.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si iisus il cunoastea bine pe iuda

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Domnul Isus ii cunostea intentiile. De aceea i-a zis:,,„Prietene, cu sărutare vinzi tu pe Fiul Omului?"

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Exact ce spun incredere in oamenii nici iisus nu a avut

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu nu vorbeam despre incredere ci despre faptul ca tu stii ca am dezbatut multe subiecte despre stiinta si religie.

| katy a răspuns:

Nu te duce, ca vor sa te agate.Cunostinta ta care vrea sa te duca acolo,v-a instiinta pe pastorul lor sau cum s-o numi preotul lor,de venirea ta,ii v-a da date despre tine si cand dai nas in nas cu el si iti spune ca stie ca esti nascuta la data cutare,ca ai nu stiu cati frati, etc...tu zici wow e prooroclaughing.Nu te duce, cel mai simplu. Eventual spune-le colegilor tai ca ii vei insoti cu conditia sa spuna Tatal Nostru toti odata si sa faca o cruce, apoi te duci.Te vor refuza, cu siguranta! laughing

| ExprimareLibera a răspuns:

Merită pentru a vedea cum se manifesta sălbaticii aia. Le spui înainte ca nu poți sta mult, ca ai treaba. Nu cred că îți va plăcea, dacă ești un om în deplinătatea facultăților mintale.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Nu e nici un proroc, are "darul" manipulării laughing oamenilor slabi. Dacă vindeca prostia era tare tipul, în schimb el lucrează la perpetuarea ei! Mai bine stai acasă și te masturbeazi sau faci sex, detensioneza psihicul și te relaxează. Dacă vrei sa ai parte de BRAIN WASHING mergi happy tu alegi

| Wollveryne a răspuns:

Bine...deci dupa ce ai povestit pendicostalii aceia par cam ciudati, dar nu toti sunt asa happy.Si eu sunt baptist si am fost la o biserica de penticostali care nu au facut chiar asa, e adevarat ca toti acolo se roaga si plang de odata, dar in rest chiar nu e rau si diferit fata de religia baptista.Si in plus tu ai spus ca vrei doar sa mergi sa vezi cum e...du-te nu ai nimic de pierdut, iar dupa macar vei vedea daca iti v-a placea sau nu.Pana la urma nici nu conteaza religia atata timp cat crezi si il slujesti pe Dumnezeu. happy

| milan9 a răspuns (pentru Wollveryne):

Vreau_ sa-ti spun, religia conteaza! Si asta pentru ca Dumnezeu a lasat o singura Biserica. De ce oamenii au indraznit oare sa creeze zeci si zeci de mii de secte? :-? :(

Iata mai jos cateva din manifestarile la care te referi. Trebuie sa stii insa ca aceasta "vorbire in limbi" nu este decat o mare inselatorie, din moment ce in Biblie vorbirea in limbi presupunea cu totul altceva: ca o persoana sa vorbeasca limba pe care o cunoaste iar auditoriul vorbitor al altor limbi decat a vorbitorului sa-l inteleaga autoam in limba in care s-a nascut. Ca un sistem automat de traducere :) Avea deci rol practic, pentru predicarea mai usoara si pentru depasirea barierelor lingvistice. Ori, ceea ce se intampla in gruparea penticostala este pura nebunie omologata:

https://www.youtube.com/watch?v=jfnJCrfaepo
https://www.youtube.com/watch?v=5BOFYmcHEIc
https://www.youtube.com/watch?v=Z1sGNMdC-PA
https://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU

| Demzz explică (pentru milan9):

Tin să te contrazic aici. Religia nu contează, pentru că nu e specificat nicăieri în Biblie o anumită religie. E adevărat că Dumnezeu a lăsat o singură biserică, biserica CREȘTINĂ nu biserica ortodoxă, penticostală, baptistă, catolică s-a.m.d. care au fost create de oameni. În Biblie scrie că acela care crede și se va boteza va fi mântuit. Contează relatia personală pe care o ai cu Dumnezeu, felul cum trăiești, nu religia din care faci parte, nu să indeplinești anumite traditii, rituali sau obiceiuri.
"Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine" Ioan 14:6.

| untu a răspuns (pentru milan9):

Primele doua videoclipuri nu am putut vedea ca s-au desfiintat sau sterse,iar ultimele doua videoclipuri mi se pare o
prostie,e o porcarie ce fac oamenii de acolo,asta nu e credinta! Credinta e cand ai incredere in Dumnezeu,sa va rugati in liniste,in genunchi cu umilinta, sa va rugati cu singeritata si cu inima curata, atunci bunul Dumnezeu se va milui si te va asculta rugaciunea si va primi si va va indeplini rugaciunea sau dorinta! Nu asa se roaga cu agitatia asta! Ati vazut vreodata pe Maica Domnului dansand agitata asa? Ea se roaga in genunchi, cu capul plecat, cu umilinta si indurerata!

| milan9 a răspuns (pentru Demzz):

Biserica intemeiata in Noul Testament este totusi o religie distincta, o "unitate de credinta".

Biserica reprezintă suma anumitor PRINCIPII concrete şi inconfundabile ale unei anumite credinţe. Ea formează "un corp distinct" care nu se interpretează aleatoriu. Aceste PRINCIPII concrete formează o credinţă unică. Cum se mai numeşte o "credinţă" distinct? Religie desigur! happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| sabin89 a răspuns (pentru untu):

"sa va rugati cu singeritata si cu inima curata, atunci bunul Dumnezeu se va milui si te va asculta rugaciunea si va primi si va va indeplini rugaciunea sau dorinta"
Cum funcioneaza chestiunea asta? Pai oamenii au mereu dorinte. Eu doresc sa nu mai imi fie gradina plina de buruieni. Ce fac? Ma rog si ele dispar? Nu, trebuie sa pun mana sa le smulg. Doresc sa iau zece la teza de matematica. Ma rog si voi avea zece? Nu, trebuie sa pun mana si sa invat. Si chiar asa, nu e sigur ca o sa iau zece, poate iau doar noua; samd. Poti sa fii mai explicit?

| untu a răspuns (pentru sabin89):

Desigur ca da! Prin rugaciune, daca voiesti sa dispara buruienile din toata gradina, atunci bunul Dumnezeu iti va da toata putere asupra ta si vei putea termina de smuls buruienile din toata gradina cat mai repede intr-o zi! Daca doresti sa luati un 10, deci trebuie sa va apucati de invatat mult, Dumnezeu iti va lumina mintea si subiectele care vi se va da la scoala o lectie pe care deja ati invatat-o si totul este usor de scris tot ce va trece prin minte ta tot cei ati nvatat, e atunci floare la ureche pentru dvs! Este important pentru dvs. este ca totul sa meraga foarte bine si sa aveti o zi exceptionala!

| DanM1990 a răspuns (pentru Demzz):

"Credinta fara fapte este moarte". "Nu tot cel care zice Doamne Doamne va intra in Imparatia Cerurilor". Mantuirea omului se castiga in decursul intregii sale vieti. Nu e suficient doar sa crezi in El, trebuie sa dovedesti ca esti un discipol al Lui

| catalin09023 a răspuns (pentru milan9):

Serios? Apostolii de ce au vorbit in limbi?