| Dingo21 a întrebat:

Am o problema. M-am hotarat sa spun la spovedanie ca m-am masturbat.... Problema e ca eu la biserica sunt in altar, am o relatie de prietenie foarte buna cu parintele (el spune ca sunt copilul lui de suflet) si mi-e rusine sa ii spun ca m-am masturbat. Nu mi-e rusine de D-zeu dar mi-e rusine de parinte. Mi-e teama de ce va spune. Cum sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

"Eu am cerut cum sa ii spun. Ca doar nu pot sa tip la el si sa zic Parinte m-am!"

Nu in niciun caz asa. Cum sa tipi la preot?
O iei pe ocolite, cand o sa te intrebe daca ai pacatuit ii spui "Da, parinte... ca orice om am facut multe pacate, dar cel pe care il regret cel mai mult este ca din cauza tineretii si a ispitelor am cazut in pacatul onaniei. Ma caiesc si vreau sa ispasesc!"

happy
Succes.

23 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lol. Fii sigur ca dumnezo' se uita la tine cum te iubesti cu propria persoana, dar popa nu. Sau mai stii...

Elianna
| Elianna a răspuns:

Si care-i problema? Tu ai impresia ca preotul n-a facut-o niciodata?
Este o mica placere in care nu faci rau nimanui.
Preotul este un om cu mintea la cap si a trecut si el prin varsta ta si va intelege.O sa-ti dea niste penitente si ...gata.

| Dingo21 explică (pentru Elianna):

Eu am cerut cu sa ii spun. Ca doar nu pot sa tip la el si sa zic Parinte m-am!

| VelaJohnny a răspuns (pentru Elianna):

rolling on the floor „Tu ai impresia ca preotul n-a facut-o niciodata?" Mi-ai inveselit seara laughing

| Elianna a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai chiar asa! Ce ne tot ascundem dupa deget.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Elianna):

Nu te contrazicwinking La cate acatiste ar trebui sa citeasca unii preoti laughing

| Chimied a răspuns (pentru Kaℓi):

Vezi ca onania nu este tot aia cu m! asturbarea.

| Kaℓi a răspuns (pentru Chimied):

Ce pot sa spun?
Te cred pe cuvant happy

| Kaℓi a răspuns (pentru Dingo21):

"Eu am cerut cum sa ii spun. Ca doar nu pot sa tip la el si sa zic Parinte m-am!"

Nu in niciun caz asa. Cum sa tipi la preot?
O iei pe ocolite, cand o sa te intrebe daca ai pacatuit ii spui "Da, parinte... ca orice om am facut multe pacate, dar cel pe care il regret cel mai mult este ca din cauza tineretii si a ispitelor am cazut in pacatul onaniei. Ma caiesc si vreau sa ispasesc!"

happy
Succes.

| Dreamer a răspuns:

Spune-i fara frica si stai linistit...si el a facut-o.

| robby212 a răspuns:

Vezi tu, Dumnezeu îngăduie multe, dar trebuie să ai grijă să nu faci lucruri mai puțin cuvincioase, dată fiind poziția ta în Biserică.
Îmi poți trimite un mesaj dacă vrei să discutăm.

| ToKen a răspuns:

Ii soptesti senzual la ureche.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu are alta treaba decat sa te vada pe tine pe bune? are 240 de miliarde de galaxi in care sa se uite dar se uita fix la tine

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Parinte am facut malahie
, nu onanie, iti faci o lista si il pui si pe acesta pritre ele alaturi de : ca am privit cu placere la scene imorale
si vezi sa nu te stapaneasca

| sublime89 a răspuns:

Sper ca nu e catolic, ca atunci ma tem ca ar avea el mai multe de spus decat tine, si nu neaparat pentru ceva ce a facut singur.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crezi ca el nu stie ca o faci?
Este chiar curios sa stie la cine te gandesti in acel moment.
Sa nu cumva sa zici ceva de fata lui sau de doamna preoteasa.

| Dingo21 explică (pentru TrăieşteClipa):

De unde sa stie el?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Dingo21):

Lasand la o parte gluma, biserica a inventat spovedania pentru a controla mai usor populatia.
Sentimenul de vinovatie te face mai docil si mai darnic catre nevoile bisericii.

| MistretulPufos a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Sunt de acord cu tine

| Deaad a răspuns:

Da,ma.Spune-i popei ca ti-ai dat o laba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce crezi ca el nu s-a mastulbat cand era ca tine ori student? si lui i-a fost rusine, dar daca nu o faci e mai rau, fiindca pacatul prinde radacini, si n-o sa mai poti sa te debarasezi de el.Toti barbatii trec prin asa ceva. unii au si bataturi in palma.la altii le creste par in palma.deci spovedeste-te.

| Ben00 a răspuns:

De ce ai mai intrat in altar?

| Iliotropion a răspuns:

Nu mai amâna, e mai grav că te aproprii de lucruri sfințite persistând în păcat decât o eventuală rușine pentru o faptă spovedită de mulți tineri în fața preotului. Măcar iei Canon și te lupți cu păcatul, dar dacă amâni păcătuiești de două ori că te aproprii necorespunzător de locul unde sunt lucruri sfinte și unde e invocat Harul.
Copilul lui de suflet ești când ești capabil să fi sincer în slăbiciunile tale și iei bărbăția să te lupți cu păcatul.
Îi spui simplu, ca orice păcat și va înțelege, să fi conștient că după canoanele dumnezeieștilor Părinți se oprea de la slujire pentru păcatul acesta, tu nu slujești, dar măcar să pui început bun.

| gguk000 a răspuns:

Aolo! E ceva normal care apare în viaţa unui adolescent. Nu este un păcat!