| j1NNNx a întrebat:

Am voie sa ma masturbez din punct de vedere religios?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum am zis, biblia nu zice nimic despre masturbare. Ca unele ramuri ale crestinismului zic "e pacat" e irelevant daca nu au o baza solida.

Cat despre acel site... mai bine citesti altceva. laughing

30 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

E pacat.
Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Eu iti sugerez sa mai citesti de cateva ori toata partea cu corinteni nu doar acel pasaj. De fapt retrag ce am zis... citeste inca o data TOATA biblia.

Poti sa-mi arati unde in biblie zice ca masturbarea e pacat (si nu da corinteni)? Ofera niste pasaje clare legate de acel subiect.

Imi place ca voi cand vreti sa "demonstrati" ceva oferiti pasaje si ziceti "iote, aici spune ca ie naspa" dar cand altii va demonstreaza anumite lucruri sariti si urlati "ati scos din context".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In Vechiul Testament este cazul lui Onan (asemanator masturbarii), al carui pacat a ramas condamnat de textul sacru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"asemanator masturbarii"... esti sigur? Ia mai citeste de cateva ori acele pasaje. Ba mai mult de atat, vezi ca de la "asemanator" pana la "exact" e drum lung.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Apropo, cand raspunzi raspunde-mi mie nu iti raspunde tie ca eu nu primesc notificari (sau poate o faci intentionat, tocmai ca sa nu vad si sa nu iti raspund ca sa poti zice mai incolo "nu mi-a raspuns deci am dreptate si am castigat").

| milan9 a răspuns:

Nu e cinstit. Ceri un punct de vedere religios dar premiezi unul nereligios, subiectiv... happy
Biblia se refara de fapt la problema adusa in discutie de tine:
"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici MALAHIENII (la masturbare se refera), nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

Mai spuneam ca si in Vechiul Testament este cazul lui Onan, al carui pacat a ramas condamnat de textul sacru. spunsul tau aici...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Tu chiar nu esti capabil sa intelegi ca povestea cu Onan NU tine de masturbare? De fapt, problema cu tine nu e ca nu poti sa intelegi ci ca nu vrei.

1 - The Bible never explicitly mentions masturbation or states whether or not masturbation is a sin. The Scripture most frequently pointed to in regards to masturbation is the story of Onan in Genesis 38:9-10. Some interpret this passage as saying that "spilling your seed" on the ground is a sin. However, that is not precisely what the passage is saying. God condemned Onan not for "spilling his seed" but because Onan refused to fulfill his duty to provide an heir for his brother. The passage is not about masturbation"

2 - "While the Bible nowhere explicitly states that masturbation is a sin, there is no question as to whether the actions that lead to masturbation are sinful."... ca sa nu interpretezi tu gresit asa cum ai prostul obicei, aceste randuri NU tin de masturbare ci de actiunile care duc la masturbare.

3 - "If the sins of lust, immoral thoughts, and pornography are forsaken and overcome, masturbation will become a non-issue"

Sigur, daca tu vrei sa interpretezi biblia ca sa coincida cu punctul tau de vedere, masturbarea este un pacat dar in realitate, nu este.

Toate exemplele pe care vrei tu sa le dai tin de fapt de nerespectarea propriului corp (conform absurditatilor crestine). Masturbarea este ok. Alte lucruri sunt condamnate cand vine vorba de masturbare.

"subiectiv"... din pacate pentru tine, punctul TAU de vedere este cel subiectiv.

Ba mai mult de atat, o parere doar din pdv biblic este IRELEVANTA deoarece crestinismul NU este singura religie activa.

Dupa cum am zis, problema cu tine nu e ca nu poti sa intelegi ci ca nu vrei si ai demonstrat asta de fiecare data cand ti-au fost explicate diverse lucruri.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Si totusi Biblia se refera de fapt la problema adusa in discutie (pentru cine pune pret pe crestinism si pe S.Scriptura):
"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici MALAHIENII (la masturbare se refera), nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nimeni si nimic care sa-ti interzica sa faci ce vrei cu corpul tau.

| express11 a răspuns:

Nu.contravine religiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru express11):

Esti dispus sa pariezi pe asta?

In mare parte nu ai dreptate. Ce intelegi tu prin "religie"?

* ia in considerare faptul ca eu nu fac pariuri pe care nu le pot castiga.

| j1NNNx explică (pentru anonim_4396):

Crestin-Ortodoxa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru j1NNNx):

Biblia nu zice nimic de masturbare. Chiar si in cadrul crestinismului, parerile difera. Unii spun ca e un pacat (cu toate ca nu au o justificare solida pentru o asemenea afirmatie) altii spun ca e ok.

Asa ca o curiozitate, de ce intrebi doar din perspectiva crestina? De ce nu si din perspectiva altor religii?

| j1NNNx explică (pentru anonim_4396):

Am vazut aici ceva si m-am speriat
http://ortodoxia.md/......avea-copii

| j1NNNx explică (pentru anonim_4396):

Sper doar sa ai dreptate big grin. Multumesc de ajutorwinking

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare vede din alt unghi.bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru express11):

"Fiecare vede din alt unghi"... 2+2=4

Rezultatul corect nu tine cont de preferinta ta.

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum este o carte cam grea pentru tine.mai intii citeste-o pe toata.bafta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru express11):

Asta-i replica ta? Jalnic. Si eu care speram sa zici ceva mai inteligent.

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am chef de polemica pe teme religioase! pe bune.este prea mult de explicat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru j1NNNx):

Dupa cum am zis, biblia nu zice nimic despre masturbare. Ca unele ramuri ale crestinismului zic "e pacat" e irelevant daca nu au o baza solida.

Cat despre acel site... mai bine citesti altceva. laughing

| DarkOrbitMoon a răspuns:

De ce sa n-ai voie sa-ti bagi degetele in vagin sau in caz ca esti baiat sa-ti freci penisul?
Trebuie sa fii imbecil sa tii cont de religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este si "Da" si "Nu".

Din punctul de vedere al carei religii intrebi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista o religie care sa permita asta.
Exista cateva fraze prin anumite scrieri sacre unde se spune ca ai voie sa te masturbezi sa bei vin si sa o faci cu sotia vecinului.
Dar sunt capcane pentru cei care nu au un nivel de constiinta acceptabil.
Este ca fumatul.
Toti o fac dar nu este ok.

| Okkultist a răspuns:

Depinde de religie.
In religia mea (kemetista) - religia Egiptului Antic.
Ai voe sa fi homosexual dar sa nu-ti bati joc de trupul tau, ai voe sa te masturbezi fiind o chestie total normala la o varsta, si benefica din punct de vedere medical, macar o data pe luna pentru. baietii.
Adica nu vad unde ar fi problema.
Sunt chestii normale
Trebue sa fi buna, si sa respecti acele 42 de regul Ma'at, Adevar-Si-Dreptate.
Adica in religia mea poti sa fi gay samd, sau sa te masturbezi samd.
Nu este un pacat atata timp cat nu o faci cu tot cartierul, fiind o chestie normala.
Trebue doar sa fi o persoana buna... atata tot. Biblia crestina a fost scrisa si rescrisa de miliarde de ori. Modificata intr-un fel psihologic. Poti fi crestina, sa fi buna. Asta e tot ce conteaza. MAcar sa fie asta singurul pacat.
Exista criminali si oameni care fac mai mult rau decat o persoana care se masturbeaza. happy
O zi frumoasa! happy

| ElenaRomann a răspuns:

Este o treapts a pacatului desfranarii.

| Zurelin a răspuns:

Nu ai voie, se numeste pacatul malahiei, intereseaza-te despre malahie pentru mai multe.

| ionpusca a răspuns:

Comenteeezzi!

| j1NNNx explică (pentru ionpusca):

Gata ma, lasati cearta. Aveti ambi dreptate si gata.

| ionpusca a răspuns (pentru j1NNNx):

Bine ca stii de gluma, imi placi!
J1nnX!

| nomad19 a răspuns:

Desigur, da