| komadechips01 a întrebat:

Cand e inconjurarea bisericii la ortodocsi? in Joia sau Vinerea mare?

5 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Prohodul Domnului de vineri seara reprezintă bocetul Fecioarei Maria la punerea în mormânt a lui Isus. La sfârşitul slujbei se înconjoară biserica cu Sfântul Aer, o pânză pe care se află imprimată icoana înmormântării Domnului, pe sub care trec toţi credincioşii. Numit si Epitaf, Sfântul Aer simbolizează trupul mort al lui Hristos.

Scoaterea Epitafului are loc însă vineri în jurul prânzului. Pânza este aşezată pe o masă în biserică, în faţa altarului, iar credincioşii merg cu flori pentru înmormântarea lui Hrisos şi trec pe sub masă de trei ori, pentru iertarea păcatelor. Sfântul Aer este scos în biserică o singură dată pe an, în Vinerea Mare, când oamenii vin să treacă pe sub masă în credinţa că vor avea noroc şi vor fi sănătoşi tot anul.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/......82916.html

| stejara2 a răspuns:

Dar inconjurarea bisericii la noi, ortodocsii, se face sambata seara, la Inviere, de trei ori cu lumanarile aprinse in maini cantand Hristos a inviat!

| ioana1704 a răspuns:

In noaptea invierii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orice zi din an fratica. dar trebuie sa mai intri si prin ea cateodata.iti spune un pacatos.crede-ma.

| secrets a răspuns:

In noaptea cand se face slujba invierii credinciosii ies si inconjoara biserica de trei ori.