| anna112karenina a întrebat:

Buna Tpu.Cum se numeste Dumnezeul religiei Iudaice?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

În RELIGIA IUDAICĂ, lui Dumnezeu nu I se atribuie un singur nume, ci aproximativ vreo 5000 de nume!

Vechiul Testament redă cu fidelitate TOATE numele atribuite lui Dumnezeu! Astfel că, după calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu!

Exemple de nume date lui Dumnezeu: - ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

Unul dintre aceste nume, Iahve, (greşit pronunţat Iehova - prin coroborarea în ebraică cu vocalele unui alt nume diferit: Adonai) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresare faţă de Dumnezeu, dintre care o mică parte a fost enumerată mai sus.

Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Aceasta a fost alegerea apostolilor şi nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textele sacre…

| cristi202 a răspuns (pentru milan9):

Exemplele date de tine, sunt doar "titluri", sau mai bine zis, descrieri, ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui.
Insa daca citesti atent Vechiul Testament, la Deuteronom, acolo Dumnezeu isi spune numele lui Moise, care este in traducere "Eu sunt", nume folosit si de Isus Hristos atunci cind a fost intrebat cine este, si atunci a fost clar pentru cei ce il vroiau mort ca El s-a facut pe Sine Insusi Dumnezeu. In ebraica numele ar fi "Yahweh", insa nu se stie exact daca este chiar asa, atita timp cit vechii evrei nu foloseau vocalele la scriere, si atunci avem ceea ce se numeste tetagrama YHWH, caci asa a fost scris numele lui Dumnezeu de catre Moise.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate numele date lui Dumnezeu "descrieri" ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui. Important de remarcat faptul că tetagrama YHWH nu face excepţie! Având aproximativ sensul de "Eu sunt Cel ce sunt", aceasta nu dorea altceva decât să afirme o CARACTERISTICĂ A DIVINITĂŢII, şi anume aceea că Dumnezeu există prin Sine Însuşi fără a depinde de nimeni, El fiind Însăşi Sursa existenţei tuturor lucrurilor…

Alte NUME şi alte caracteristici mai sunt reliefate de exemplu şi prin:
ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

Este bine de ştiut faptul că în general, un "nume" dat lui Dumnezeu este un mare compromis, o aroganță umană, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "MAJESTĂŢII" DIVINE!

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iehova

| RAY a răspuns:

Iahve

| RAY a răspuns:

YHWH (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova) (Tetragrammaton τετρaγράμμaτον în greacă, tradus un cuvânt cu patru litere[1]) este numele propriu al lui Dumnezeu în Biblia ebraică. Acest nume aparține, conform Bibliei, Eliberatorului poporului ales Israel. Pentru iudei și creștini deopotrivă, El reprezintă Creatorul, Judecătorul și Sursa mântuirii întregii lumi. Așa îl prezintă și prima dintre cele Zece Porunci, în Exod 20:2-3, citată din traducerea Versiunea Standard Americană, American Standard Version (ASV):

| iurii75 a răspuns:

Are multe titluri cum ar fi Dumnezeu, Domnul, Cel Atotputernic, Cel Prea Înalt, Rege al eternității. Partea din Biblie scrisă în limba ebraică (numită adesea Vechiul Testament) ne face cunoscut numele unic al Creatorului. În manuscrisele ebraice antice, el este redat prin patru consoane, care, prin transliterare, pot fi scrise în forma YHWH sau JHVH. Numele Creatorului apare de circa 7 000 de ori, de mult mai multe ori decât titluri ca Dumnezeu sau Domn. Secole la rând, cei care au citit Biblia ebraică au folosit acest nume propriu. Cu timpul însă, mulţi evrei au dezvoltat o teamă superstiţioasă de a pronunţa numele divin şi, astfel, nu l-au mai pronunţat.

| ManStrong a răspuns:

Are mai multe nume in functie de atributele sale.Numele sau nu se poate pronunta de oamenii de rind, Dar se scrie din 4 litere ebraice IHVH
sau יהוהMia are denumirea de El Sadai, sau Elochim.

| Adeniy a răspuns:

Numele lui dumnezeu este Iehova.Cum fiecare dintre noi avem un nume are si el un nume.