| Cosminovici18 a întrebat:

De ce Romania este singura tara latina ortodoxa? Dau funda celui mai corect raspuns!winkingwinking

Răspuns Câştigător
| NuDauFunda a răspuns:

Pentru ca am 'crescut' sun influente rusesti si slavone. Celelalte tari latine sunt inconjurate de alte tari majoritar ortodoxe sau protestante.

| Cosminovici18 explică (pentru NuDauFunda):

Cum adica sub influente rusesti si slavone?

| Cosminovici18 explică (pentru NuDauFunda):

Cum adica sub influente rusesti si slavone? imi poti explica mai detaliat te rog?

| NuDauFunda a răspuns (pentru Cosminovici18):

Adica 'am avut de-a face' cu rusii si cu slavii. Iar tarile mici 'imprumuta' din culturile mari. Acum sigur ca i-am avut pe bizantini la sud, Rafa are dreptate, nu mi-a trecut prin cap.

| Cosminovici18 explică (pentru NuDauFunda):

Aha mersi mult!

| NuDauFunda a răspuns (pentru Cosminovici18):

Trebuia sa-i dai lu' Rafa funda, pentru ca de la bizantini am preluat religia, influentele rusesti si slave nu ne-au facut decat sa ne pastram ortodoxismul.

| Cosminovici18 explică (pentru NuDauFunda):

Lasa de acum dar oricum si raspunsul tau m-a ajutat si acum ca m-a ajutat si rafa e mult mai bine multumesc de raspunsuri!

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce România este singura țară latina ortodoxa?==de unde ai scos aiureala asta?
Romania este țară latină.
Foarte mulți atei sau cu credințe aparte s-au declarat la recensăminte creștini ortodoxi, și așa au apărut mulți, mulți creștini ortodoxi, într-o țară unde, până și Patriarhul este tot ateu.
Legal Moldova fostă sovietică este țară, și se numește Republica Moldova. Credința preponderentă în Republica Moldova, este creștinismul ortodox. Limba vorbită de ei este o variantă de limbă română, cu mai multe cuvinte slave. Și ei sunt țară Latină.
Rușii sunt și ei slavi, / slavoni dacă te întrebă careva pe tine sau NuDauFunda.
Comunitățile: vlahilor,- românii din zona Timocului sârbesc-- macedoromânilor, meglenoromânilor și aromânilor de la sud de Dunăre și ei sunt ori creștini ortodoxi, ori atei. Ortodoxi se cam termină la Dunăre și spre vest sunt catolici sau protestanți.
Restul țărilor latine din Europa: Italia, Spania, Franța, San Marino, Monaco, Andora, Portugalia, Belgia de sud, O parte din Elveția, Luxemburg-ul de vest, sunt preponderent catolice. Franța, Elveția, Belgia, Monaco, Luxemburg, Elveția, au și protestanți.
Celelalte țări de limbă latină din afara Europei, foste colonii ale Spaniei, și Portugaliei, sunt țări catolice. În fostele colonii franceze și belgiene sunt și catolici și protestanți și de alte credințe. Restul țărilor latine din Europa sunt înconjurate de țări unde predomină religia romano-catolică sau diverse culte protestante dar nu treabă cu credința ortodoxă.
Sunt și credincioși ortodoxi în țările respective, dar puțini.

| Rafadavid a răspuns:

Pentru ca dintre toate tarile latine, ea a fost sigura care asezata in estul Europei, a luat contact de timpuriu cu crestinismul bizantin - religie pe care mai apoi a conservat-o.