| Mary_Maryus_1995 a întrebat:

la anul va trebuii sa ma spovedesc si cred ca vor merge si parintii cu mine. Ce sa fac daca preotul o sa imi zica sa nu ma impartasesc? o sa imi fie rusine de parinti.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Salut.
Depinde de gravitatea pacatelor facute.Intre timp poti sa te duci de acum sa te spovedesti, eventual parintele o sa iti dea un Canon si va trebui sa il indeplinesti. Iar la anul daca ai terminat canonul poti sa te spovedesti apoi sa te si Impartasesti.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu astepta pana la anul caci nimeni nu stie cate zile mai are de trait. E bine mereu sa fii pregatit pentru sfarsit. Cel mai bine ar fi sa mergi acum sa te spovedesti tot este postul Adormirii Maicii Domnului prilej de curatare sufletesca si trupeasca. Mergi cu taota icnrederea spune tot ce ai pe suflet fara sa "omiti" nimic. In cateva minute dobandesti raiul. Poate alta ocazie nu mai vei avea. Numai Dumenzeu stie de aceea trebuie sa mergi inca de acum. Mergi cu cainta iar Domnul te va ierta. S-ar putea sa nu priemsti acum impartasania dar la anul cand vrei sa te duci cu parintii sigur o vei primii. Spovedania e abia primul pas pe scara duhovniceasca continua sa urci facand fapte bune, milostenia, sa indemni pe altii la spvoedanie caci e mare lucru sa ajuti omul sa se mantuiasca.dar sa nu cazi in mandrie toate faptele bune sunt roada Sfantului Duh. Omul nu poate face bine de la sine caci numai Dumenzeu este Bine in El Insusi. O zi buna