| Mary_Maryus_1995 a întrebat:

Azi am fost la biserica sa ma spovedesc si sa ma impartasesc. Deci m-am spovedit iar preotul mi-a zis sa nu ma impartasesc in ziua aceea si sa astept pana la anul. E ceva rau in asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare, păcatul e un rău ce ne afectează pe toţi, e posibil ca din pricina păcatelor pe care le-ai mărturisit să fie nevoie de o perioadă mai mare de timp până la următoarea spovedanie tocmai pentru a putea face o schimbare în viaţa ta şi pentru a putea fi iertat. Trebuie să înţelegi că Părintele Duhovnic are o mare responsabilitate faţă de fii duhovniceşti, întrucât odată ce îţi dă dezlegarea, el ia asupra lui păcatele mărturisite şi cere iertare de la Domnul, iar în caz că păcatele nu au fost ispăşite el va fi tras la răspundere la Judecata de Apoi.

1 răspuns:
| lazarsergiu a răspuns:

Nu este un lucru rau. Pentru pacatele ce le-ai facut a trebuit sa iti dea Canon, nu cumva ti-a dat sa citesc Psalmi sau Acatiste sau alte rugaciuni? Va trebui sa respecti acest Canon, sa mergi sa te mai spovedesti si sa te rogi, pentru ca nu l-ai primit intamplator. Doamne ajuta!