| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca se apropie Pastele,asa ca as vrea ca weekend-ul (saptamana) ace(a)sta sa merg la biserica sa ma spovedesc si impartasesc. As dori sa-mi spuneti in ce zi ar trebui sa merg si la ce ora. Stiu ca ultima saptamana este foarte aglomerata, asa ca aceasta este cea mai potrivita. Multumesc happy

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu scrie in Biblie cand sa te spovedesti.

| milan9 a răspuns:

Depinde de programul preotului la care vrei sa mergi. Programul nu este acelasi in toate parohiile...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de ce ai face asa ceva? Daca exista niste zei carora sa le pese de tine si de faptele tale, nu crezi ca ar fi mai bine sa "vorbesti" direct cu ei? In cazul crestinismului, de ce sa te duci la un nene si sa-i ceri sa ii spuna lui "ze big dog" ca ai "pacatuit" si sa te ierte? Nu mai bine ii ceri tu personal asta zeului respectiv? El oricum stie ce ai facut si e langa tine (ca cica pe langa omniscient, mai e si omniprezent).

| Niklauss a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti un adevarat necredincios

| anonim_4396 explică (pentru Niklauss):

Oare ce m-a dat de gol? Dar trecand peste asta, ai impresia ca nu am dreptate? Daca vorbim din pdv crestin, acel zeu este omniprezent si omniscient motiv pentru care nu este nevoie de un intermediar. Poti sa "vorbesti" direct cu el.

Tu cand erai la scoala si doreai un pix (spre exemplu) de la colegul tau de banca Vasile, ii cereai lui direct sau o rugai pe Ana din ultima banca sa ii spuna lui Vasile sa iti dea un pix?

| Niklauss a răspuns (pentru anonim_4396):

DA dar Dumnezeu al lasat preoti pe lumea asta ca oamenii sa mearga la el.
Ca sa fi mai informat citeste pentateuhul daca stii ce e ala. ( primele cinci carti din Biblie ( Daca ai una ) scrise de Moise ). Si apoi mai vb mai ales citeste ultimele 3 : Leviticul, Numerele si Deuteronomul dar citeste si Facere si Iesirea sa ai habar de ceva, de cum s-a creat lumea... etc. Daca te pun sa imi zici zilele creatiei pun pariu ca nu le sti fara sate uiti pe net.

| dorynn2013 a răspuns (pentru Niklauss):

Si pe tine ce te impiedica sa citesti in Biblie?
Citeste si o sa descoperi care este adevarata credinta si adevarata inchinare inaintea lui Dumnezeu, nu doar de Paste si de Craciun.

| Niklauss a răspuns (pentru dorynn2013):

Eu citesc Biblia, sunt elev la teologie si tu imi spui ce ma impiedica? eu trebuie sa citesc o carte din biblie de nu-s cate ori ca sa o stiu pefect pentru teste! Si nu is "pocait" ca is la seminarul ortodox daca vroiai sa intrebi si asta.

| Niklauss a răspuns:

Poti sa te duci in fiecare zi sa te spovedesti si sa te impartasesti pentru ca in fiecare zi este slujba, dar duminica ar fi cea mai potrivita zi sa te spovedest si sa te impartasesti este duminica.