| Andrei1859 a întrebat:

Un preot trebuie sa stie o limbă străină?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel putin Greaca, Latina, Ebraica desigur ca da, eu unu as invata acele limbi daca as fi preot

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui sa stie macar limba zeilor daca tot se crede intermediar.

| Alexuţ02 a răspuns:

De ce ar trebui să ştie un preot o limbă străină? poate doar pentru cunoştinţele lui generale, dar în biserică nu spui "Doamne ajută" în limba engleză.

Eu zic că nu trebuie, acum nu am de unde ştii dacă e aşa sau nu.

| RAY a răspuns (pentru Alexuţ02):

Aici nu vorbim de Engleza si de Limbi in care sunt scrise evangheliile, ca greaca veche sau latina sau ebraica veche, daca vrei sa cunosti biblia cu adevarat

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

M-ai băgat în ceaţă.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Eu am răspuns logic la întrebare, nu prea am "frecventat" chestiile astea deci na.

| RAY a răspuns (pentru Alexuţ02):

Biblia man ca om religios este important sa stii limba in care a fost scrisa evangelia

| RAY a răspuns (pentru Alexuţ02):

Te inteleg, vechiul testament a fost scris in ebraica veche iar noul testament in greaca veche =daca nu ma insel

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Acum ştiu în ce limbi au fost scrise, am memorie bună.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Am văzut, e pe pagina ta, am aruncat o privire, dar nu vreau să acumulez mai multe cunoştinţe fiindcă nu e genul meu deloc.

| Jay1 a răspuns:

Da pe lăngă limba maternă trebuie Greaca, Latina, Ebraica si neapărat Engleza.