| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu ceva : Exista Illuminati? Mi-a spus o colega despre asta, si, nici nu stiu bine ce-i laughing Imi si explicati? laughing
Stiu doar ca Illuminati vrea sa conduca lumea, este o companie " secreta" si. Disney este facut de Illuminati fiindca se pot vedea numerele 666, asa am auzit. Am mai auzit de la colega mea ca Antonia Iacobescu, e marioneta Illuminati, la fel si Smiley,Alex Velea, Andra,Eminem, etc. Am auzit tot de la colega mea ca jocurile "Talking Angela" si "Talking Ginger 1/2" sunt facute de illuminati fiindca au o camera in ochi. Mi-a aratat si pe cartea de biologie, Bioplanet o reclama de la Orange cu o fata care avea un Triungi si un ochi tatuat pe mana straight face Si pe cartea mea e asa, si pe cartea altor colegi.
Deci e adevarat ce zice colega mea? E adevarat ca exista Illuminati, ca Antonia si alte vedete sunt marionete Illuminati, ca anumite carti sunt facute de Illuminati, ca la matematica invatam despre illuminati (adica despre triunghiurile alea), e adevarat ca toata educatie e de la Illuminati? E adevarat ca icoana din biserica cu ochiul din triunghi e de la Illuminati? (asta nu o cred, ca triungiul e semnul cunoasterii, ochiul e ochiul atot- vazator si ce ar cauta in biserica? ) VREAU SI O EXPLICATIE!
FUNDA!

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Illuminati e o grupare secreta despre care si nea' Caisa de la Cocotatii din Vale stie tot.

| OOOLEOOO a răspuns:

Personaje care incearca si reusesc sa conduca marea masa de oameni exista si au existat din totdeauna.

| anonimg a răspuns:

Iluminati sunt o grupare ce apartine bisericii catolice. Mai bine spus este armata acestei biserici, care pe vremuri ii scotea pe oameni cu forta din casele lor si ii executa in public -pe aceia care nu se inchinau bisericii catolice. Nu este departe cand lucrul acesta se va repeta. De aceea biserica catolica vrea sa uneasca toate bisericile, pentru ca ea sa conduca din lumea. Lucrul acesta se numeste ecumenism: https://www.youtube.com/watch?v=H60m2lozEbQ

| Lucică1998 a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca faci o confuzie majora, iluminatii erau cei persecutați, iar cei care ii persecutau se numeau Inchiziție.

| milan9 a răspuns:

Oare un adventist manipulator precum @anonim chiar nu poate mai mult? thinking
Ce legatura poate avea "Illuminati" cu Catolicii daca acesti "Illuminati" lupta subversiv impotriva crestinismului in general?
Sunt o culta ce nu are nici in clin nici in maneca cu vreo grupare crestina. Dar agresivitatea minciunilor adventiste nu cunoaste margini... sad

| sublime89 a răspuns:

Nu exista. E doar o teorie a conspiratiei, ca multe altele.

| MskDesign a răspuns (pentru sublime89):

O intrebare repetata de nu stiu cate ori.

| sublime89 a răspuns (pentru MskDesign):

Da, si eu sunt satul deja. Incredibil cat de mult si de usor se raspandesc fanteziile astea.

| MskDesign a răspuns (pentru sublime89):

Prostia dainuie mereu si lucrurile intr-adevar importante, devin invizibile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" ca la matematica invatam despre illuminati (adica despre triunghiurile alea), e adevarat ca toata educatie e de la Illuminati?" deja exagerezi...serios acuma, illuminati în matematică? Tot ce o să vezi tu triunghi e illuminati?
Ce pot să zic despre illuminati? E o chestie de care mă doare fix în vârful p*lii. ^_^ Nu îmi pasă şi nici nu o să-mi pese.

| Deea6969 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga, asta mi-a spus colega mea... Crezi ca eu spun tampenii de astea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diavolul din desert si inceputul conspiratiilor.

Istoria oficiala aminteste gruparea Illuminati drept o organizatie oculta care a luat nastere undeva in anul 1776. Adevarul este vechi de mii de ani. Cu mult inainte de aparitia Masoneriilor sau a oricarei organizatii oculte, undeva printre nisipurile Orientului Apropiat, se punea la cale o conspiratie al carei scop final era dominarea intregi lumi. Intr-un ungher de la marginea civilizatiilor Sumerului si Mesopotamiei, lua nastere asa numita Fratie a Sarpelui. Inainte de aparitia religiilor monoteiste, cei grupati in Fratia Sarpelui oficiau un cult in care il venerau pe Cel Rau, cunoscut atunci cu numele de Pazuzu, cel mai vechi demon trimis pe aceasta planeta. Liderii acestui cult de origine sumeriana isi spuneau ei insisi Iluminati, deoarece in cadrul ritualurilor primeau lumina cunoasterii direct de la stapanul lor din Intuneric…Au strabatut astfel veacurile fara sa fie detectati de nimeni. Au privit din umbra nasterea si decaderea Greciei Antice, a Imperiului Roman, raspandirea Crestinismului si Islamului, consolidarea primelor state ale Europei Medievale, descoperirea Americilor, aparitia prafului de pusca si al Renasterii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Au decis sa actioneze de abia in seara zilei de 1 mai 1776, cand germanul Adam Weishaupt a primit ordinul de a funda in oraselul bavarez Ingolstadt, Ordinul Secret al Iluminatilor Bavarezi. Adam Weishaupt a fost crescut intr-o manastire iezuita iar la maturitate a devenit profesor de drept canonic in cadrul Universitatii din Ingolstadt. In anul 1770 a fost contactat de catre creditorii sa-i care apartineau casei Rotschild, pentru a funda organizatia Iluminatilor. De fapt, creditorii transmiteau un ordin primit de la adevaratii Illuminati din deserturile mesopotamiene, care decisesera sa actioneze. Mai multe amanunte despre acel moment nu se cunosc pana in prezent la nivelul marelui public. Organizatia a recrutat pentru inceput o serie de militanti liberi cugetatori, secularisti si republicani recrutati din Marea Loja Masonica a Germaniei. Alarmati de activitatile lor subversive care vizau in primul rand eliminarea monarhiei de pe continentul european, autoritatile bavareze au crezut ca au distrus ordinul in anul 1785.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se inselau amarnic, nu reusisera decat sa aresteze cativa membri neimportanti. Iluminatii bavarezi erau organizati precum cercurile din interiorul altor cercuri, intr-o structura similara cumva cu a foilor de ceapa. Daca initiatii se dovedeau demni si discreti in pastrarea secretelor transmise, puteau avansa intr-un cerc mai mic, unde cunosteau secrete mai importante. Astfel, varfurile au fost neafectate de lovitura primita din partea autoritatilor bavareze, fiind libere sa se refugieze in Elvetia. Istoria neconventionala si neoficiala le atribuie crearea celor mai importante revolutii care au schimbat irevocabil fata lumii. Revolutiile Americana, Franceza si Bolsevica nu au fost deloc niste miscari social-politice, cat au fost niste planuri precise, organizate pana in cel mai mic detaliu. Totusi a existat o mica scapare. In anul 1875, un curier al Illuminatilor bavarezi strabatea calare distanta intre Frankfurt si Paris. Providenta a facut ca acesta sa fie traznit in timpul unei furtuni. Asupra sa a fost descoperit un document care este cunoscut in cercurile oculte sub numele de "Noul Testament al Satanei". Primul punct al documentului continea o serie de directive uimitor de actuale:

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Primul secret necesar conducerii oamenilor este strict legat de suprematia asupra opiniei publice. Atfel se poate provoca atata vrajba, indoiala si pareri contradictorii, incat oamenii de rand nu se pot orienta in acesta harababura si sunt convinsi ca este mai bine sa nu aiba vreo opinie personala cu privire la politica. Trebuie aprinse si atatate pasiunile poporului. In acest scop, trebuie creata o literatura murdara, facila, lipsita de spirit si dezgustatoare. Mai departe tine de datoria presei sa demonstreze neputinta non-Iluminatilor in toate domeniile activitatilor umane."

| ShizAnime a răspuns:

Se zice ca ar fi inceput cu o grupare de oameni destepti care mai apoi au preluat semnul bisericii cu triunghiul si ochiul ca sa.l slujeasca pe satana. Nu cred ca e adevarat. Crezi ce vrei. Important e ca daca faci un test simplu, vei descoperi ca desi poti gasi "mesaje ascunse" in unele melodii, nu te vor influenta. Nu te atrage mesajul ala cu nimic, sau faptul ca persoana respectiva ar fi "illuminati". Poti dovedi prin faptul ca unele cantece iti plac, altele nu. Nu iti influenteaza opinia.