| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, cine este " Duhul Sfânt "?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mda, hai sa zicem ca stim ca Dumnezeu Tatal e Creatorul, iar Dumnezeu Fiul e unul care a devenit om. Dar in Biblie nu prea e clar cine sau ce e Duhul Sfant.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu-Tatăl nu este singur creatorul. Nu zice nicaieri in Biblie asta. Ba chiar ni se spune că lumea a fost creată de Sf. Treime prin Cuvântul (Fiul) și Duhul lui Dumnezeu care era deasupra apelor.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ai raspuns complet ne la obiect.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ți-am răspuns la întrebare ci am vrut să clarific ceva

| lpavel a răspuns:

Duhul Sfant este Dumnezeu! Este una din cele trei persoane!
Pentru ca Dumnezeu exista in 3 persoane, Sfanta Treime cum se mai zice: Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh!
Toti trei sunt Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul nostru este Dumnezeu așa cum ne comportă cu sufletul nostru așa ne comportăm față și de Dumnezeu tot ce făptuim și facem este față de El.

Tatăl fiul și duhul sfânt Dumnezeul sunt toate 3

| EestiSodalane a răspuns (pentru anonim_4396):

Sufletul nostru nu este Dumnezeu. Sufletul nostru a fost creat, in timp ce Dumnezeu e necreat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta avem și nea dăruit fără sa merită cu Adevărat conștință, rațiunea, control de sine sa putem judeca normal și înțelege sa nu devieăm să devenim animale și oamenii sa fim conștienți fim cel puțin. Omul nu este un animal când omul se comaporă însuși cu un animal atunci e grav. Căci Dumnezeu a dăruit omului mai mult decât unui animal i-a dat conștința rațiunea judecată sa judece sa fie conștient de sine sa aiba control de sine și omul când ajunge sa se compară cu animalul atunci e grav... Dumnezeul a lăsat omul om și animalele animale să trăiască pe același pământ.

| EestiSodalane a răspuns:

Duhul Sfânt este a treia persoană a Sfintei Treimi, care purcede din eternitate de la Tatăl.

| kalasnicov22 a răspuns:

Esti fata sau fat?
Ca tare proasta mai esti.