| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, în Coran scrie că Duhul Sfânt este Jibril - Arhanghelul Gabriel.
Cum să fie Duhul Sfânt Arhanghelul Gabriel?
Dacă Duhul Sfânt ar fi Arhanghelul Gabriel, citatul : " Isus le-a zis din nou: „Pace vouă! Cum M-a trimis pe Mine Tatăl, așa vă trimit și Eu pe voi." După aceste vorbe, a suflat peste ei și le-a zis: „Luați Duh Sfânt! Celor ce le veți ierta păcatele vor fi iertate și celor ce le veți ține vor fi ținute." ar trebui să fie : " Iisus le - a zis din nou : " Pace vouă! Cum M - a trimis pe Mine Tatăl, așa vă trimit și Eu pe voi ". După aceste vorbe, a suflat peste ei și le - a zis : " Luați - l pe Arhanghelul Gabriel! Celor ce le veți ierta păcatele vor fi iertate și celor ce le veți ține vor fi ținute."
În acest citat " Duhul Sfânt " ar trebui să fie " Arhanghelul Gabriel ".
Dacă îl înlocuim pe " Duhul Sfânt " cu " Arhanghelul Gabriel ", nu are nici un sens / nici o logică.

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Cuvintele "duh", "inger" si "arhanghel" sunt folositi cu aproximativ acelasi sens. Fundamental toate se refera la un fel de entitate care face legatura dintre om si Dumnezeu. In Noul Testament deja sa vede tendinta clara de a renunta la numele proprii. Nu mai e YHWH, e "Tatal" sau "Dumnezeu". La fel si Gabriel, devine cel dintai dintre duhuri, spus si "Duhul Sfant".

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Duhul Sfant e Duhul Sfant, e aparte de duhul omului si nicidecum nu e inger. Arhangelul, da, e un inger. Da-mi mie din Biblie citat in care se spune ca duhul e acelasi lucru cu ingerul.

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

Literalmente cuvintele "duh" si "inger" sunt sinonime laughing E ca si cum mi-ai cere sa-ti dau un citat din Biblie care zice ca a fi rastignit si a fi crucificat sunt acelasi lucru

| Xox0 a răspuns (pentru mODIN):

Păi dacă tot te dai așa deștept, arată citate ca aberezi

| mODIN a răspuns (pentru Xox0):

O sa recunosc ca m-am informat si am gresit, cele doua nu sunt sinonime, cel putin nu daca interpretezi problema bazandu-te pe Biblie. In Islam sunt cateva interpretari care sustin ca Duhul Sfant si Gabriel ar fi, de fapt, acelasi lucru, bazat pe modul in care rolul si trasaturile lor sunt descrise. Dar ai avut dreptate, nicaieri nu e mentionat direct ca unul este celelalt.

| RAY a răspuns:

Pentru că Sf duh era de fapt niste îngerași trimiși de Elohim,de exemplu în cazul lui Iov îngerași erau sa fie violați de aia, creștinismul a spus că Sf duh e ceva, ce este nu este definit de nimeni, Sf duh e și porumbel și ăla care a făcut sex cu fecioara maria, sunt fantezii

| minrest a răspuns:

Ce ai observat, este ca textul din Coran se contrazice cu textul din NT. DAR. Musulmanii nu cred ca NT este un text revelat. Si nici VT. Ei cred ca a existat o revelatie initiala, dar ca aceste texte au fost corupte. Multe teme din VT si NT sunt reluate in Coran, iar musulmanii cred ca este revelat numai ce spune Coranul despre aceste subiecte.

| Standt a răspuns:

Tu esti de religie islamica?
Intreaba pe preotul din religia ta. Aici sunt sanse infime sa gasesti pe cineva la fel.

| minrest a răspuns (pentru Standt):

E usor sa ne trimiti la preoti; noi poate vrem sa judecam lucrurile cu mintea noastra, si pentru asta ne foloseste sa discutam cu egalii nostri pe TPU. Putem sa intrebam si preotii, dar sa avem si noi o baza proprie de resurse.