| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare pentru cunoscători.
Postul negru începe la ora 18 ziua anterioară celei in care se tine postul și pana la 24.
Nu e voie sa dormi ca sa nu ușurezi postul, e una din reguli, dar oare peste zi nu e voie sau de la 18 la 24 de când începe pana se termină…?! Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| AndreiNrcs a răspuns:

Eu personal știu așa de la Pr. Calistrat. Și de la Pr. Argatu acel bun exorcist.
Te noaptea la culcare, te trezești și începi postul negru. Spune Pr. Argatu poți mânca ceva pe seară, dar foarte puțin, dacă ai mâncat de două ori ți-a furat diavolu' postul. Sursa YouTube canal,, Dumnezeu te iubește" Illarion Argatu sfaturi.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru AndreiNrcs):

1. În ziua în care ajunezi sau ţii post negru nu mănânci nimic toată ziua.

2. În zilele de post, nu trebuie să te cerţi cu nimeni
3. Abţinere de la orice păcat şi răutate.

4. Nu trebuie să dormi în ziua postului

5. Nu te duci în vizite în ziua când posteşti

6. Mâncarea pe care ar fi trebuit s-o mănânci în acea zi împarte-o la săraci

7. Dacă te simţi slăbit şi simţi că nu mai poţi duce postul, poţi lua în cursul zilei o bucăţică de anaforă şi 3 înghiţituri de aghiazmă.
8. Nu poţi întrerupe postul la orice oră. Dacă ţii post pentru izbăvire de vrăji şi descântece, pentru că vrăjitorii au anumite ore când îi trimit pe diavoli la treabă, trebuie să ţii cont de acest lucru. Unii trimit la ora 15.00, alţii la ora 18.00, la ora 21.00, la ora 24.00.

9. Postul-ajunare începe la ora 18.00 din ziua anterioară şi ţine până în ziua de post la ora 24.00
De pe net tot de la el. Deci pot dormi in noaptea de dinainte, iar peste zi nu e voie asta știu sigur.

| AndreiNrcs a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Acum nu știu ce să spun, cum credeți dvs. Faceți cum conștientizați. Păreri personale nu am, doar din ce am auzit.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru AndreiNrcs):

Mulțumesc

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e voie sa dormi ca sa nu ușurezi postul.
Asta unde scrie?

| CostinAlamariu a răspuns:

N-am auzit niciodata de "regula" asta.

Postul în general e diferit de la om la om după stilul sau de viata, iar pentru laici postul începe la 00 la fel ca ziua seculara.

Ce ai descris tu s-ar putea sa fie valabil pentru calugari, iar daca nu esti calugar n-ai de ce să-l ții asa.

În orice caz nu trebuie sa ții post dupa cum te taie capul. Vorbeste cu parintele tau duhovnic si stabiliti împtreuna regulile de postire.

Doamne ajută!