| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Biblia spune să ascultăm de copiii lui Israel? Ce vrea să însemne?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spune acolo unde a fost scrisă de evrei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inseamna sa belesti ochii si sa iei exemplu de la ovrei, ca fac o gramada de chestii de o mie de ori mai bine ca tine. Si nu ca ar fi natia aleasa, ci fiindca se comporta ca atare. Noi ne batem cu pumnul in piept ca vai, Romania, gradina maicii ma-si, dar sintem o adunatura de sopirle lipsite de coloana vertebrala si de tradatori. De modul in care ne educam copiii, nu mai zic.

| anonimg a răspuns:

Biblia nu spune acest lucru. Ci spune că trebuie să ascultăm de Dumnezeu.
Este adevărat că Domnul Isus a spus despre farisei și cărturari în Matei.23:3:
"Deci toate lucrurile pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le; dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac."
Dar în versetul următor (versetul 4) continuă:
"Ei leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor să le mişte."
Viața conducătorilor era o contradicție cu Legea lui Dumnezeu pe care o mărturiseau.
Este clar că în versetul 4 nu este putea ține vreo lege, pentru că au făcut din ea o povară. Pe când Legea lui Dumnezeu trebuie să fie o plăcere. ""Cât de mult iubesc Legea Ta! Toată ziua mă gândesc la ea!" (Psalmii.119:97)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca evreii sunt mai dezghețați la minte ca noi

| KovacsB a răspuns:

Nu cred ca spune asa ceva.

| Xox0 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la Vechiul Testament. BIblia a fost scrisa de evrei pentru evrei. Iisus a facut religia evreilor publica pentru toti, dar evreilor nu le-au convenit asta, iar lucrul asta i-a adus moartea.
Daca esti crestin, nu trebuie sa asculti de ei, ci de alti crestini, religios vorbind.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu spune asta

| T0Teu a răspuns:

Unde spune asta?