| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Trebuie viză ca să călătorești în Israel, Dubai?

Răspuns Câştigător
| IarsiIar a răspuns:

Da, Pentru tot ce este in afara UE.
Conditii Israel: https://www.mae.ro/travel-conditions/3710
Conditii pentru Emiratele Arabe Unite (implicit Dubai): https://www.mae.ro/travel-conditions/3693

| suntserios a răspuns (pentru IarsiIar):

Lool, pai cum asa?

Ii zici omului ca pentru tot ce e in afara UE ai nevoie de viza apoi ii dai link in care scrie

"Cetăţenii români care călătoresc în Israel în scopuri turistice NU au nevoie de viză de intrare pentru o şedere de maximum 90 zile,"

si apoi

"Potrivit Acordului dintre Uniunea Europeană şi Emiratele Arabe Unite privind scutirea de vize de scurtă şedere, intrat în vigoare la data de 6 mai 2015, cetăţenii europeni, inclusiv cetățenii români nu au nevoie de viză de intrare în acest stat."

happy Esti amuzant

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

A dat un răspuns util, nu e tocmai cazul să fii ironic. Nu are nimeni de unde ști care este scopul și durata călătoriei cuiva care nu menționează aceste detalii.

| IarsiIar a răspuns (pentru suntserios):

Lool, pai cum asa?
Nu dai nici o informatie, dar vii sa te certi cu mine.
sad E jenant

| suntserios a răspuns (pentru IarsiIar):

Eu mai jenant decât să nu știi ce scrie in link urile pe care le dai.

| suntserios a răspuns (pentru IarsiIar):

Unul nu ați zice pe site-ul asta.
"Da, am greșit, modific imediat răspunsul". Toți sunteți tari in gura după ce debitați prostii. Toți sunteți cu ea jenant, ești prost știu eu mai bine. Sau și mai și ignore cui te corectează.

| IarsiIar a răspuns (pentru suntserios):

"Unul nu ați zice pe site-ul asta.
"Da, am greșit, modific imediat răspunsul". Toți sunteți tari in gura după ce debitați prostii."
Adica... dupa modelul tau!
Nu vad nici un raspuns util de-al tau. Dar vad multe certuri, cu multi useri.
Apropo, de unde stii ca sunt mai prost (mai proasta!) decat tine? Si, stii bine!
Daca mi-ai raspuns, inseamna ca nu esti la "ignore". Ori poate ai mai multe conturi si unul este ignorat? Nu am pe nimeni ignorat. Inseamna ca asta este o invitatie sa te ignor. O voi onora, nu-mi permit sa te mai supar.
Presupun ca useri vechi, cu raspunsuri serioase care nu mai sunt pe site, tot prosti inlaturati de tine au fost.

| suntserios a răspuns (pentru IarsiIar):

Faptul că mă chinui sa corectez răspunsurile greșite sunt cele mai utile răspunsuri. Nu mă cert cu nimeni, doar corectez informația greșită. Cei care greșesc incep sa se certe cu mine, vezi cazul de față

| IarsiIar a răspuns (pentru suntserios):

Si atunci, cum scapa ochiului tau vigilent miile de raspunsuri injurioase, pornografice, amenintarile, etc?
Ori poate ti-au murit laudatorii?
Nu ai dat raspunsul corect in completare la ce am spus eu. Doar ai tipat ca nu este bine. Si in lungul sir de mesaje, niciodata nu ai dat raspunsul corect. Unde ai facut corectia?

| suntserios a răspuns (pentru IarsiIar):

Stai liniștit, mă ocup zilnic de raportat useri și comentarii care nu au ce căuta. Zilnic.

Corecția e făcut în primul răspuns dat de mine, mai citește odată.

16 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Da

| carevaescu a răspuns:

Și totuși a dat linkuri cu informații utile, unde cel care a intrebat poate găsi informațiile aferente scopului și duratei călătoriei sale.
Poate introducerea a fost parțial greșită - cu toți greșim, suntem oameni, dar nu văd necesitatea agresivității?‍♂️

| Holiday a răspuns (pentru carevaescu):

Cand te contrazici singur in acelasi raspuns, nu e "greseala", e prostie in forma pura. Aaa, ok, daca facea afirmatia, iar apoi se informa mai bine si venea cu o erata la ce a spus, nu era o proglema, dar asa...

| carevaescu a răspuns (pentru Holiday):

Nu am vrut să intru in detalii legislative... În era noastră, a bazelor de date, o "viză" este doar un document ce atestă că există o permisiune de intrare înregistrate in baza de date al unui teritoriu. Aceasta permisiune se poate înregistra și la trecerea graniței, și nu este strict necesar să se emite o evidență in format fizic (acea hârtie căreia îi spunem viză).

| suntserios a răspuns (pentru carevaescu):

Cine intreaba aici, e clar ca are dificultati in a isi cauta singur acesta informatie. Deci daca tot o oferi, ofera informatia clara.

| carevaescu a răspuns (pentru suntserios):

Primul răspuns cu link-urile atașate deja conțineau raspunsul. Al doilea răspuns deja cuprindea informațiile aferente pentru cazul în care călătorul intenționează să călătorească în scop turistic pentru o perioadă scurtă. Discuția a divagat, însă.

| mynameisnotsupposedtobehere a răspuns:

Eu am călătorit de curând în Isarel, primești (gratuit) o viză de turist pe 3 luni (în cazul meu) la intrare în țară.